Alman paraşütçü, plaja çakıldı!

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
uninstall
Ad Soyad: Engin Sarikaya
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Alman paraşütçü, plaja çakıldı!

Mesaj #1 gönderen uninstall » 1 on yıl 5 yıl önce (29.05.2008, 16:10)

Tatil için Ölüdeniz'e gelen ve bir otele yerleşen Alman uyruklu turist Gottfried Löhr (53) Babadağ'dan paraşütle atladıktan sonra yere 15 metre kala dengesini kaybedip, Belceğiz Plajı'na düştü.

http://haber.mynet.com/video/yasam/Alman-parasutcu-plaja-cakildi-/29Mayis2008/X1212051746343/mms%253A%252F%252Fhaberav%252Emynet%252Ecom%252Fhv%252Falmanturist65%252Ewmv

Kullanıcı avatarı
uninstall
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen uninstall » 1 on yıl 5 yıl önce (29.05.2008, 16:22)

burada ciddi bir plotaj hatası var hem de 1 adet değil buyrun tecrübesi olan plotlarımız buyursun. tartışmadan lütfen.

Kullanıcı avatarı
uninstall
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen uninstall » 1 on yıl 5 yıl önce (29.05.2008, 16:29)

Arkadaslar ben yapıyorum yorumumum benden.

1- Deniz üzerine gelmeden kanat ile oynadı ki illa deniz olması şart değil fakat böyle bir imkan var iken kullanmamak büyük tecrübesizlik
Ne pompalamak fayda eder nede başka birşey bu durumda mesafe az oldugu için

4- Arakdaslar dikkatinizi cekerim yedeği attığı anda b kolanlarını sonuna kadar cekse idi yedek full acılacak ve güzel bir iniş yapacaktı ozaman yedeği kanat engelleyemiyecekti bunu yalnız aynı anda yapmak gerekiyor yedeği atar atmaz yapmaz iseniz daha sarpa sarabilir bunları kaliteli dikkat ve bilgime dayanarak söylüyorum dahasını yazmak istemiyorum arkadaslarıma bırakıyorum saygılar.

Kullanıcı avatarı
emraq
Ad Soyad: Emrah Kaygusuz
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen emraq » 1 on yıl 5 yıl önce (29.05.2008, 17:06)

^^paraşütçü Gottfried Löhr (53) Belcekız plajına inmek ürereyken denizden yaklaşık 20 metre yükseklikte rüzgarın etkisi ile dengesini kaybederek yere çakıldı.^^mynet haber..

ne rüzgarmış ya..

Kullanıcı avatarı
derajan
Ad Soyad: Yusuf Biçer
Aldığı Beğeni: 2 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen derajan » 1 on yıl 5 yıl önce (29.05.2008, 17:16)

burdaki hata bence yedegi alıp rasgele atması... dönüş yönünde atmadı atsa idi bence kanat kapatmadan önce acılırdı...
başıma böyle bişey gelmedi ama o anki pisikolojiyle b -line yapmayı bende düşünemezdim sanırım...
benimde yorumum bu iyi günler...

Kullanıcı avatarı
okanbee89
Ad Soyad: Okan Yücel
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen okanbee89 » 1 on yıl 5 yıl önce (29.05.2008, 18:18)

bıze yedegı hep assagıya atmamız gerektıgı ogretıldı... ama bence yukarıya fırlatsaydı kanadın aksı yonune dogru cok kolay ssaaaak dıye acılırdı... yada kanadı yedegı atar atmaz stall a sokabılırdı.. benım gorusum bu ama bunu dusunmek de o saatte sor olabılır...

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 5 yıl önce (29.05.2008, 18:50)

ilgimi çeken şeyler

1 - emrahın da belirttiği gibi rüzgarın etkisi ile denge kaybı
2 - Engin Sarıkaya isimli arkadaşın yorumundakiler : Deniz üzerine gelmeden kanat ile oynadı ki illa deniz olması şart değil fakat böyle bir imkan var iken kullanmamak büyük tecrübesizlik ??????

b kolanlarını sonuna kadar cekse idi yedek full acılacak ve güzel bir iniş yapacaktı ???? spine girmiş bir kanada b lıne uygulamak ???????

yedeği attığı anda b kolanlarını sonuna kadar cekse idi yedek full acılacak ve güzel bir iniş yapacaktı ozaman yedeği kanat engelleyemiyecekti bunu yalnız aynı anda yapmak gerekiyor yedeği atar atmaz yapmaz iseniz daha sarpa sarabilir

yorumda gariplikler var gibi geldi. kanat kıravat olmuş ve spıne girmiş. yapılabileceklerden irtifa varsa stoll deneyebilir ama irtifa yok, yedek atar atnış ama yanlış şekilde atmış ve muhtemel son...

Kullanıcı avatarı
uninstall
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen uninstall » 1 on yıl 5 yıl önce (29.05.2008, 18:57)

Şener bey merhaba

Kanat spine girmiş dimi şimdi burası dogru anlasıldı

peki kanat spinde sizce fren işlermi? adam çapraza girmiş b kolonu mu daha kolay bulunup uygulanır yoksa frenlerimi frenleri arar ise zaten hangisi olduguna kara veremez cekse daha da sorunu arttıra bilir en mantıklısı B line değil de dolu olan bölgenin b kolonuna yüklenip ağırlık vermek yedeği atınca içe girmesini engellemek aynı bu tarz bir olay video su mevcut youtube da size acılır acılmaz sunacagım ayrıca terim leri kullanmıyorum cünki dediğimi anlamak cok zor değil.

ve şunuda söylim emrah arkadasımız ne rüzgarmış derken haberin dramatik oldugun furgulamaya calısıyor haberler bilinçsiz adabındadır.

ve Deniz üzerine gelme derken sunu söylemeye calıstım ki illa daha net anlatmak gerekiyor

adam bu spor ile fazla ugrasmıyor yaşıda oldukca var sadece yazları işte nadiren yapıyor böyle bir insanın kanat her ne olur ise olsun acemi ise yapacagı hareketi düşünüp yapması gerekiyor ayrıca denizden dışarı yapılması tamamen amatörce hem acemi hem bilgisiz diyelim b line gelince bir çok kişi bununla ilgili fazla birşey bilmiyor yada tek yönlü b hakıkında en yakın zamanda noktasına dokunmadan kaynağından sizlere ileteceğim saygılar sevgiler.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen cincir » 1 on yıl 5 yıl önce (29.05.2008, 22:10)

Acemi olduğum için sorumu mazur görün.
Yedek bence düzgün katlanmamış bir problem var gibi geldi.Doğrumu acaba?

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 12:45)

yedeği aşağıya değil yukarıya doğru fırlatması gerekirdi. kanat zaten aşağıya doğru dalışlar yaparak dönüyor. bu durumda yedek şak diye açılırdı. Tabi hatalı katlanmadıysa

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 14:34)

engin hocam polemiğe girmeye gerek varmı? Bilir kişi olmadığım açık. Ama sizi tanımıyorum. Yani konuyla ilgili yorum yapacak tecrübenizin olup olmadığınıda. Mantıklı bulmadığım konularda minik bi anektod ekledim. Haddimi bilerek konuyla ilgili üstadların yorumlarını bekleyerek ek yorum yapmıyorum. Ama çok polemik oluşturacak bir pozisyon değil her şey ortada bence.

Burada tartışılabilecek tek şey görüyorum. Yedek atılma şekli. Çünkü bu konu genelde tartışıldı. Semih Sayır eğitimde yedek çıkarılıp hernesin altına bırakılır dedi. Tartıştık. Başka bi üstad yukarı atılır dedi tartıştık. Şimdi videoyu bi daha seyret ve kanat %50 kıravat değilde %30 kıravat olsaydı yedek açılırmıydı açılmazmıydı diye düşün bakalım?

Bu arada sürçü lisanım olduysa affola. Şahsınızla ilgili her hangi bi problem yok. Polemiğe gerek yok. Herşey yolunda panik yok ok...

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 15:01)

terminolojiyi hatalı kullanmış olmalarını artık çok dikkate almıyorum çünkü artık inadına yapıyorlar gibi gelmeye başladı bana.

peki bu işte az çok bilgisi olan birisinin yamaç paraşütü forumunda başlığı aynen kullanması mantıklı mı? (umarım başlık alıntıdır bu arada)

çakılmak nedir? çivi mi bu adam?

rüzgarın akımları taştan.

yapmayın böyle...

Kullanıcı avatarı
uninstall
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen uninstall » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 18:36)

peki bu işte az çok bilgisi olan birisinin yamaç paraşütü forumunda başlığı aynen kullanması mantıklı mı? (umarım başlık alıntıdır bu arada)

çakılmak nedir? çivi mi bu adam?

rüzgarın akımları taştan.

yapmayın böyle...

BUNLARA KAFA YORMAYIP İŞİMİZE BAKALIM SINIFTA DEĞİLİZ DERSİ KAYNATMAK
OLMAZ :) ALINTI YADA BAŞLIK FARK ETMEZ ABİ BU SPOR ZEVK EĞLENCE ADRENALİN ÜZERİNE YAPILIYOR GÜZEL TÜRKÇE YADA GRAMELE AĞIRLIK OLARAK DEĞİL. Saygılar.

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen muraks » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 18:43)

Bu forumda yazıyorsanız Türkçeyi güzel kullanacaksınız (bkz. forum kuralları).
Ayrıca yazdığınız yazılar bir süre sonra buharlaşıp gitmiyor, burada belge niteliğinde kalıyor bu yüzden doğruluğundan emin olmadığınız bilgileri lütfen yazmayın.
Murat

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 19:24)

yazılarınızda insanların okuduğunu anlayabilmeleri için noktalama işaretlerine ve cümlelerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. ayrıca kullandığınız terimler yıllardır bu camia olarak uçmayla yakından uzaktan ilişkisi olmayan insanların kullandığı ve bizim düzeltmeye çalıştığımız terimlerdir. arkadaşların bu konuda hahasiyet göstermelerine hak veriyorum. lütfen biraz daha dikkat ;)

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 19:28)

kullanamadığınızı zaten görüyorum da bu site ve bu forum, işin ehli kişilerin yapılagelen yanlış kullanımı ekarte edecek doğru terminolojiyi insanlara verebileceği yegane mekanlardan bir tanesi.

polemik yerine haber için yapılan alıntıyı ya da her ne ise kullanırken daha dikkatli olmak, gerekiyorsa olması gerektiği gibi düzeltmek ya da en azından sokaktaki bakkal hüseyin'den biraz daha fazla bilgiye aşina olduğunuzu göstermek, bu sporu her ne sebeple olursa olsun sevenler, uygulayan ve izleyenler için daha işe yarar sonuçlar doğurur :idea:

ayrıca gramel değil, grammer. zaten o da yanlış, "dilbilgisi"ni yeğ tutarım :) ki terminolojinin yanlış yazılması değil, yanlış kelimelerle kullanımı irdeliyorum ki bu konu dilbilgisinin konusu değil zaten.

forum kuralları arasındadır bu kurala uymak. hele ki terminolojiyi olması gerektiği gibi kullanmak keyfiyete haiz bir durum değil...

sonuçta Murat Aksoy'un da belirtegeldiği üzere; "yazdığınız yazılar bir süre sonra buharlaşıp gitmiyor, burada belge niteliğinde kalıyor bu yüzden doğruluğundan emin olmadığınız bilgileri lütfen yazmayın. "

iyi uçuş, az söz ;)

Kullanıcı avatarı
uninstall
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen uninstall » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 19:49)

maeglin helyanwé

ayrıca gramel değil, grammer. zaten o da yanlış, "dilbilgisi"ni yeğ tutarım

Bak işte Bukadar basit takıntılar ne dost bırakır insana karşın nede arkadaş siz bu takıntılar ile bir yere varamazsınız ben turizm ile ugraşı gösteren bir insanım balık bile ağın üzerinden atlıyor ki arkasında yunus var :) bana göre kardeşim askeriye hariç disiplin yada polemik dışında buradada insanlar takıntı yaparsa espirisi yok ben bu işi para kazanmak yada ticari yapmıyorum oyüzden kalkıp bana yok konu buharlaşmıyor demeyin bir konu 2 hafta korur kendini oda şimdiki gibi polemik yok ise her insan kendi dalında gelişmiştir herkezin yeteneği farklı farklı şekil alıp zengin hale gelmiştir en güzelini en iyisini yapan sen değilsindir yapan senin yapıpta başkasının yapamadığıdır fazla takıntılar ile yol alınmaz fazla söze de yorum yapılmaz bu son yorumum ne laf yeter yokuşa ne de aç kalır şu dünyada herkezin haklı oldugu yönler ve yakınmaları var Relax olmak her zaman iyidir oyüzden hiç yani bu foruma girsem de girmesemde buradan alacağım fazla bilgi yok işin özüne inip herzaman yaptıgım gibi denemiş emergancy eğitim seti ve yamaç teorisi termik teorisi vs. ehli hocalarımıza başvuruyorum zaten burada yeniyim 5 senelik pilotum bunlar üzerinde uygululama yaparak araştırarak yaparım yurt dışındaki forumlar bizim şu türkiyede ki gibi dost canlısı olsa herşey daha fakrlı olur bence bu arada her bilimin eksiği oldugu gibi her iliminde yükselişi vardır insanlar buraya stres atmak için giriyor insanlar sizin KOMPLEX diyalog konuşmalara değil. SAYGILAR.

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 20:49)

Konu nerden nereye gelmiş.

Kısaca burdan tekrar özetleyelim. Bu sporu yapmayan ve hiç bilgisi olmayan kişilerin yazdığı, "çakılma, ters rüzgar , atlama ( y.p için ) " , hoş görüyoruz ama bilen birininde bunları yazması doğru değil. Ha şu ki siz ben sadece alıntı yaptım bu konu başlığı ve metin bana ait değil habercilerin yazısı derseniz günahı onların boynuna. Zaten her kazaya ters rüzgar şeklinde bir yorum yapıyorlar , biz bari bu tarz yanlışları yapmayalım. Ben Ergin bey in konu başlığının kendi yazmadığını , gazeteden vs den alıntı yaptığını tahmin ediyorum. Eğer öyleyse zaten konuyu uzatmaya gerek yok gibi.
Hoşçakalın

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 23:16)

PaRaDoX yazdı:Konu nerden nereye gelmiş.

Kısaca burdan tekrar özetleyelim. Bu sporu yapmayan ve hiç bilgisi olmayan kişilerin yazdığı, "çakılma, ters rüzgar , atlama ( y.p için ) " , hoş görüyoruz ama bilen birininde bunları yazması doğru değil. Ha şu ki siz ben sadece alıntı yaptım bu konu başlığı ve metin bana ait değil habercilerin yazısı derseniz günahı onların boynuna. Zaten her kazaya ters rüzgar şeklinde bir yorum yapıyorlar , biz bari bu tarz yanlışları yapmayalım. Ben Ergin bey in konu başlığının kendi yazmadığını , gazeteden vs den alıntı yaptığını tahmin ediyorum. Eğer öyleyse zaten konuyu uzatmaya gerek yok gibi.
Hoşçakalın

özetle budur :)

çok uçuş, az söz...
En son skydiver tarafından 30.05.2008, 23:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen skydiver » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 23:24)

uninstall yazdı:maeglin helyanwé

ayrıca gramel değil, grammer. zaten o da yanlış, "dilbilgisi"ni yeğ tutarım

Bak işte Bukadar basit takıntılar ne dost bırakır insana karşın nede arkadaş siz bu takıntılar ile bir yere varamazsınız ben turizm ile ugraşı gösteren bir insanım balık bile ağın üzerinden atlıyor ki arkasında yunus var :) bana göre kardeşim askeriye hariç disiplin yada polemik dışında buradada insanlar takıntı yaparsa espirisi yok ben bu işi para kazanmak yada ticari yapmıyorum oyüzden kalkıp bana yok konu buharlaşmıyor demeyin bir konu 2 hafta korur kendini oda şimdiki gibi polemik yok ise her insan kendi dalında gelişmiştir herkezin yeteneği farklı farklı şekil alıp zengin hale gelmiştir en güzelini en iyisini yapan sen değilsindir yapan senin yapıpta başkasının yapamadığıdır fazla takıntılar ile yol alınmaz fazla söze de yorum yapılmaz bu son yorumum ne laf yeter yokuşa ne de aç kalır şu dünyada herkezin haklı oldugu yönler ve yakınmaları var Relax olmak her zaman iyidir oyüzden hiç yani bu foruma girsem de girmesemde buradan alacağım fazla bilgi yok işin özüne inip herzaman yaptıgım gibi denemiş emergancy eğitim seti ve yamaç teorisi termik teorisi vs. ehli hocalarımıza başvuruyorum zaten burada yeniyim 5 senelik pilotum bunlar üzerinde uygululama yaparak araştırarak yaparım yurt dışındaki forumlar bizim şu türkiyede ki gibi dost canlısı olsa herşey daha fakrlı olur bence bu arada her bilimin eksiği oldugu gibi her iliminde yükselişi vardır insanlar buraya stres atmak için giriyor insanlar sizin KOMPLEX diyalog konuşmalara değil. SAYGILAR.

yazdıklarından hiçbir şey anlamıyorum (noktalama yok, cümle nerede başlıyor nerede bitiyor belli değil) o yüzden konuyla alakalı birkaç şey daha eklemek istiyorum.

bu gibi haberlerin ve bununla birlikte forumun google'da 3 yıl sonra bile aratılsa olayla ilgili haber olarak çıkacağını belirterek sonlandırıyorum mevzuuyu. konunun 2 hafta sonra anasayfada görünmemesi, konuyu merak eden ve belki de bu spora başlamak üzere olan bir başkasının "ters rüzgar" ve "çakılmak" tabirleriyle başbaşa kalmasına vesile olacaksa ben buna elbette izin vermem. bu kadar bencil olmayın, biraz daha geniş bakmayı deneyin (bu konu hakkında böyle davranan herkese atfen).

benim bahsettiğim olay bununla alakalıyken ve kurallar bu şekilde düzenlenmiş olmasına ve benim buna dem vuruyor olmama rağmen kişilik analizim yapılıyorsa, buradaki kompleks konusunda bir kendinize göz atmanızı tavsiye ediyorum : )

"insanlar buraya stres atmak için giriyor insanlar sizin KOMPLEX diyalog konuşmalara değil."

insanların kaza haberlerinin, başka pilotlara örnek olacak şekilde yorumlanması stres atmanıza yarıyorsa, size kick box öneriyorum. o daha işlevsel bu konuda... : )

sevgiler. :love: