Ölüdeniz'de kaza gene yabancı pilot

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Onur Ozkonyali
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Ölüdeniz'de kaza gene yabancı pilot

Mesaj #1 gönderen Onur Ozkonyali » 1 on yıl 5 yıl önce (12.10.2008, 14:49)

Arkadaşlar aldıgm bilgiye goree dun 2 pilot arkadaşımızz 1700 den cıkmışlarr vee havadaa carpışma olmuşş 1 arkadaşmızı kaybetmişizz diger pilot arkadaşmızın tedavisi hala suruyormuş....ölen arkadaşmızn mekanı cennet olsun... :( :(

Kullanıcı avatarı
beyza polat
Ad Soyad: Beyza Polat
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen beyza polat » 1 on yıl 5 yıl önce (12.10.2008, 15:02)

Bu kazada gösterdi ki Havacılık sporlarıyla uğraşanların bilhassa aktif uçanların ilk yardım eğitimlerini almaları gerekmektedir. Fethiyede orman işletmesinin helikopteri olmasına rağmen sanmıyorumki 10-15 dk içinde olaya müdahale edilebilsin, ilkyardımda ilk 5 dakika çok önemli. Tüm paraşütçü arkadaşlara kazasız uçuşlar, ölenlerin toprağı bol olsun.

Kullanıcı avatarı
ucarimanda
Ad Soyad: Yigit Yildirim
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ucarimanda » 1 on yıl 5 yıl önce (12.10.2008, 15:31)

Ölüdeniz'de dün iki ayrı kazada toplam 3 kişi hayatını kaybetti.

İki öğrenci pilot 1700'de yan yana kalkış yapıyorlar ve kalkıştan hemen sonra birbirlerine dolanarak yana dalışla düşüyorlar.

Bir diğer pilot ise bu kazadan birkaç saat sonra kolonlarını bağlamadan havalarak sonrasında harnesten kayarak düşüyor.

Bu üzücü haberleri vermek istemezdim. Babadağ gibi güzel ve güvenli bir uçuş bölgesinde bu tür kazaların yaşanması düşündürücü. Bu sene olan 4 kazada da ihmal ve eğitim eksikliği net bir şekilde görülmekte.

Herkese iyi uçuşlar,

Kullanıcı avatarı
gees
Ad Soyad: Gizem Kurçeren
Pilot Menüsü: 

Re: ölüdenizde kazaa gene yabancı pilot .

Mesaj #4 gönderen gees » 1 on yıl 5 yıl önce (12.10.2008, 17:45)

asiegeli yazdı:Arkadaşlar aldıgm bilgiye goree dun 2 pilot arkadaşımızz 1700 den cıkmışlarr vee havadaa carpışma olmuşş 1 arkadaşmızı kaybetmişizz diger pilot arkadaşmızın tedavisi hala suruyormuş....ölen arkadaşmızn mekanı cennet olsun... :( :(

gazetede haberi okurken tedavisi süren arkadaş diye adı geçen pilot yan masamızda oturuyodu gayet iyi gözüküyodu.. tedavide diil yanii..

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ORKO » 1 on yıl 5 yıl önce (12.10.2008, 21:00)

çarpışan öğrenci pilotların başında kimse yokmuydu... telsiz komutuyla uçmuyorlarmıydı... öğrenci pilot bile olsa sağa sola kaçacağını bilir... garip bir durum...

diğeri daha bir kötü, kolon bağlamama; ölümcül hata... hatta intiharmı etti diyede aklımıza gelmiyorda değil...

allah ın işine karışılmaz, eceli gelen engel olamaz ama insanın aklınada değişik şeyler geliyor...

Kullanıcı avatarı
Andrea
Ad Soyad: Andrea Ojetti
Pilot Menüsü: 

bu yıl ne oluyor?

Mesaj #6 gönderen Andrea » 1 on yıl 5 yıl önce (12.10.2008, 21:32)

Kullanıcı avatarı
huzzik
Ad Soyad: Salih ÜNLÜTÜRK
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen huzzik » 1 on yıl 5 yıl önce (13.10.2008, 09:17)

bu kaza yapan yabancılardan bıkar oldum birde gazetelerin saçma yorumları yüzünden hergün birton insan nasihat veriyor

Kullanıcı avatarı
gerenimo
Ad Soyad: Abdurrahman Göksu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen gerenimo » 1 on yıl 5 yıl önce (13.10.2008, 15:21)

Değerli pilot arkadaşlarım maalesef salih kardeşimizinde belirttiği gibi basın mensubu arkadaşların tecrübeli bir pilot arkadaştan yardım almadan yaptıkları haber yorumları bizlere ve bu spora zarar vermeye başladı bir haftada üç ölümlü kaza olması birde üstüne havada rüzgarın ters dönmesi yamaçparaşütüyle atlayan pilot gibi yorumlar yazılması hiç uygun değil sonrasında etrafımızdaki insanlar aman bırak bu işi bak görüyorsun illa bişeymi olması lazım falan gibi nasihatlar valla bunaltıyor allahtan ölen pilot arkadaşlarımıza rahmet sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum sevgi ve saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 5 yıl önce (13.10.2008, 15:30)

Kazalarda genelde yabancı pilotların ön plana çıkmasının en önemli faktörü (bu bizler içinde geçerli) Fethiye'ye binlerce kilometre uzaktan gelmişsin kalacağın gün belli, en ufak fırsatı değerlendireyim hesabıyla mikro meteorolojik şartlar gözardı edilerek uçuş planlaması yapıldığından kazalara davetiye çıkartılıyor. Sanmıyorum ki yabancı pilotlar bizim pilotlardan tecrübesiz olsun. Genelde SIV eğitimi için Ölüdenize gidiyoruz Şunu unutmamalıyız ki belkide en iyi SIV eğitimi Ölüdenize gidipte hiç uçamadan gelmektir. Hava şartları uygun değilsee 1000km uzaklıktan gelmiş olmamız hiç birşey ifade etmez öncelikle can emniyeti meşhur tabirle dağlar kaçmaz yerinde bekler. Tüm camiaya kazasız uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen cincir » 1 on yıl 5 yıl önce (13.10.2008, 21:54)

huzzik yazdı:bu kaza yapan yabancılardan bıkar oldum

Sizin sıkılacağınızı bilselerdi ölmezlerdi.Saygısızlık etmişler. :idea:

Düzeltelim bence yazıyı. :oops:

Kullanıcı avatarı
sitkiozbasli
Ad Soyad: Sıtkı Özbaşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen sitkiozbasli » 1 on yıl 5 yıl önce (17.10.2008, 14:59)

güngör kardeşim salih arkadaşın yazısını tam olarak okursan ne demek istedigini daha iyi anlarsın ordaki konu bu kazaları duyan yakınlarının salihe sürekli uyarı ve nasihat vermelerinden rahatsız oldugunu anlatmak istemiş ama anlatım tarzı farklı biraz .ben böyle yorumladım konuyu sanırım böyle olsa gerek bu konu her yp.ciye mutlaka yapılıyodur da hepimize böyle uyarılar gelmiyor mu?
Dosya ekleri
meke avı 088.jpg

Kullanıcı avatarı
kenancifci
Ad Soyad: Kenan Çifci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen kenancifci » 1 on yıl 5 yıl önce (17.10.2008, 17:38)

cincir yazdı:
huzzik yazdı:bu kaza yapan yabancılardan bıkar oldum

Sizin sıkılacağınızı bilselerdi ölmezlerdi.Saygısızlık etmişler. :idea:

Düzeltelim bence yazıyı. :oops:

basımız sağolsun. tabiki salih arkadasım gibi herkes üzülüyor olaya.. ama yeter be kardeşim adam içkiyi su niyetine içiyor kalkış yaparken sağına soluna bakmıyor sonra cezasını baskası yada bizim gibi ailelerinden baskı görenler cekiyor..
allah herkesi korusun arkadaslar

Kullanıcı avatarı
çekirge48
Ad Soyad: Halil Büyükçoban
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen çekirge48 » 1 on yıl 5 yıl önce (21.01.2009, 23:44)

selam arkadaşlar ben ölüdenizde tandem yp pilotuyum kazaların 100de 99u bencillik ve bilgisisliktendir .şimdi babadağ acemi bir pilotun eğitim uçuşu için mükemmeldir bizim burdaki en büyük sorunumuz singıl pilotların kalkışlarda paraşüt havada çevre kontrolü çok düşük termitlerde çevre kontrolü çok düşük.
KAZALAR: 1: eğer bilmdediğin bir yörede uçucaksan o yörede uçan pilotlardan çevre,rüzgar, hava ,termit,rötor türbülans gibi olaylar hakkında bilgi almalısın en iyi pilot çok yaşayan pilottur saygılar hepinize

Kullanıcı avatarı
okanbee89
Ad Soyad: Okan Yücel
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen okanbee89 » 1 on yıl 5 yıl önce (22.01.2009, 17:17)

cok guzel soyledınız halıl bey fakat tandemler de butun oludenızın sahıbı olduklarını dusunuyorlar bence sıngle pılotlara hıc saygıları yok.. kanadı serıyorum kalkmak ıcın gelıp ustune serıyor elemanlar.. oludenızde ınıse gecen sıngle pılotlara hıc saygı yok kuut dıye onune cıkıp senı kuma yada ınsanların ustune atabılıyor tandemcıler... onlarada hak verıyorum cok yogun calısıyorlar sezonda ama ben cok da deneyımlı olmayan bır pılotum ve kalkıs oncesı en az 3 kez bacak kolonlarımı ıplerımı kanadımı kontrol eder oyle ucarım bu benım can guvenlıgımdır adam 2 dakıka beklemeden hemen bagırmaya laf atmaya baslıyor seni aceleye getırıyor.. ayıptır yapmayın boyle sora allah korusun acele eden bır pılotun basına bısey gelır sızınde basınız yanar....
SAYGILAR OKAN YUCEL...

Kullanıcı avatarı
çekirge48
Ad Soyad: Halil Büyükçoban
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen çekirge48 » 1 on yıl 5 yıl önce (24.01.2009, 18:32)

selam okan kardeş malesef ölüdenizde 70veya80 tandem pilotu uçuyor bazıları siz singıl pilotlara yaptıkları saygısızlıktan ötürü özür dilerim şimdi tandem pilotu sabah8:30 başlıyor 11,13,15,17 her 2 saatte bir sorti atıyorlar sitres almış başını gidiyor 1 tane sortini 30 dakika sarkması bütün sortilerin aksaması demektir ama ben sahsım olarak elimden geldiğince singıl pilot arladaşlara tepede yardımcı oluyorum ama kasada 80 tane domates var 5 veya 10 tanesi çürük hepsi çürük değildir iyileride ayıralım saygılar iyi uçuşlar