Ölüdeniz'de Kaza

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Bülent Aydın
Ad Soyad: Bülent Aydın
:
Moderatör 50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen Bülent Aydın » 1 on yıl 4 yıl önce (22.10.2009, 19:35)

Bilgiler için teşekürler Volkan.
Makalenide bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
Aerator
Ad Soyad: Emre Şeker
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen Aerator » 1 on yıl 4 yıl önce (22.10.2009, 21:54)

Konuyla ilgili paylaşımlar bize uçmaya başlamak için sadece kanata ihtiyacımız olduğunu ama uçuşu sürdürmek ve inişe geçebilmek için
tecrübe, sağukkanlılık ve pratik zekanın vazgeçilmezliğini tekrar hatırlatıyor.

Volkan'n Makalesini merakla beyleyenlerden birisi olarak
yukarıdaki yorumlara nacizane bir katkı yapmak isterim ;

internetten edindiğim bilgiye göre yamaç-yedek paraşütlerinin daha hızlı açılabilmesi için tasarlanan
roket sistemleri
kullanılıyormuş. Bu sayede çok düşük irtifalarda bile çok kısa sürede yedek açabilmek mümkün hale geliyormuş. Ancak eminim bu sistemin de kendi içinde tartışmalı birçok noktası vardır.

Kullanıcı avatarı
aslan_umut
Ad Soyad: Umut Aslan
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen aslan_umut » 1 on yıl 4 yıl önce (23.10.2009, 22:31)

Merhabalar,

Öncelikle iyi dileklerini ileten herkese çok teşekkür ederim.

Olayı özetleyecek olursak;

Akrobasi çalışırken (sattan helikoptere geçerken) 2 tur twist oldum ve kanat spirale daldı. Fren konumlarını kontrol ettiğimde sıfır frende olduklarını görünce bir şekilde çıkartırım kanadı dedim ve yedeği düşünmedim. Spiralden kanadı ağırlık basarak çıkardım, bir sonraki hareket öne dalış olacak durdurmaya çalışsam mı diye düşündüm, frenleri çekiştirmeye çalışmak veya twistin üstünden bir şekilde fren veya arka kolonları çekmeye çalışmak olabilirdi. Twistin üstünden uzanabilir miydim uzansam doğru ipleri bulabilir miydim bilmiyorum ama DHV 2 kanat en fazla önden kapanır bir şekilde düz uçuşa geçer durumu daha kötü bir şekle sokma dedim. Ama kanat öne atlarken biraz fazla geldi ve altıma kadar geçti. Orada kulağa doğru düşerken yedek geldi dedim ve kulağa düştüm. İplere güzelce dolanmış hareket kabiliyetim azdı. Yedeği çıkarttım 2. denememde aşağıya bırakabildim (ilkinde iplere takıldı sanırım orada kalmıştı). Yedek aşağıda düşüyor ben düşüyordum ve açılmıyordu. Toplamaya başladım. İzlemiş olduğunuz video da bu noktadan sonra başlıyor. Yedeği topladım ve o anda iplerin arasına girmiş oldu. Bu sırada aşırı bir baş dönmesinden görme konusuna pek hakim olamayıp sadece hissederek hareket ediyordum. Videodaki şekilde döndüğümü tahmin ediyordum ama emin olamıyordum. Elimle yedeği açmaya uğraşıyordum. Telsizden "boşver yedeği yumuşak düşeceksin zaten" cümlesini duyunca düşüş pozisyonumun hislerim doğrultusunda olduğunu teyit etmiş oldum. Denize inme anımı göremeyip/hissedemeyip indikten sonra "aaa denize gelmişiz" dedim.

Kaza sonunda burnumun bile kanamadığını belirtmek isterim.

Saygılarımla
Umut

Kullanıcı avatarı
madblue
Ad Soyad: Serhat Özel
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Sat ta yedek

Mesaj #24 gönderen madblue » 1 on yıl 4 yıl önce (24.10.2009, 09:13)

Benimde başıma Yamaşüt Ekecikte gelmişti. Ayrıntılı rapor aşağıdaki linkte. Semih abiye katilmiyorum, artik farkli dusunuyorum.Yedegi asagi sarkitmaktansa yine firlatirim.

http://insanneleryapar.blogspot.com/2008/11/sat-ta-yedek-yamat-ekecik.html

Geçmiş olsun Umutçum.

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen Champion » 1 on yıl 4 yıl önce (24.10.2009, 10:12)

Umutun durumu biraz farklı..
Dikkat edersiniz onunki spiral degil merkezden dönüş...
O durumda fırlatılması daha mantıklı...Cunku gerekli santifuruj kuvveti oluşmayacaktır.
Umutun durumunda yedegin açılmama ihtimali büyük.
Neyse herkes bildigi gibi yapsın madem :)

Semih

Kullanıcı avatarı
akühavk_burak
Ad Soyad: Burak Karademir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen akühavk_burak » 1 on yıl 4 yıl önce (26.10.2009, 23:12)

Ben de benzer durumdaydım.(daha çok düz uçuş gibiydi,ne spiral ne viril).Ama yine de kanad'a dolanır diye kanadı yedeği atmadan önce sola döndürdüm ve arkama doğru savurdum.Düşüş olduğu için tahminen 4 saniyede açıldı :D
Söylendiği gibi herkes bildiği gibi yapsın...