Ünlü paraşütçü-base'ci Ueli Gegenschatz'ı kaybettik

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
altoelektro
Ad Soyad: Ali Toy
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Ünlü paraşütçü-base'ci Ueli Gegenschatz'ı kaybettik

Mesaj #1 gönderen altoelektro » 1 on yıl 4 yıl önce (18.11.2009, 21:35)

http://haber.mynet.com/detay/yasam/kule ... adi/480669

link kaybolursa diye yazıyorum;

Dünyanın çeşitli yerlerinde bir enerji içeceği firması adına çılgınca atlayışlar yapan 38 yaşındaki Ueli Gegenschatz, ülkesi İsviçre'deki bir kuleden atlarken, paraşütünün azizliğine uğrayınca hayatını kaybetti. Gegenschatz'ın ölümü İsviçre ve Almanya'da büyük üzüntü yarattı.
Bir süre önce Adana-Gaziantep Otoyolu`ndaki Tarsus-Pozantı ayrımında bulunan Avrupa`nın ikinci, Türkiye`nin ise en büyük viyadükü olan Atatürk Viyadükü'nde hareket halindeki bir TIR`a motosikletle yaklaştıktan sonra tırmanıp, daha sonra atlayarak başarılı bir iniş yapan Ueli Gegenschatz, ülkesinde yeni bir atlayış daha yaptı. Çevrede toplananların meraklı bakışları arasında 105 metre yükseklikteki Sunrise Towers'e çıkan "Aerialist" lakaplı B.A.S.E. Jump başta olmak üzere "Paragliding", "Skydiving" ve "Wingsuit flying" gibi ekstrem hava sporlarının bir çoğuna hakim olan Ueli Gegenschatz, İsviçre'deki "Sunrise Kulesi" olarak tanınan binadan kendisini boşluğa bıraktı. Ancak Ueli Gegenschatz'ın paraşütünde sorun oldu. Hızla yere çakılan Gegenschatz, hemen hastaneye kaldırıldı. Ancak hastanedeki tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

Herkeze kazasız belesız uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
utferd
Ad Soyad: Alperen Tozluca
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen utferd » 1 on yıl 4 yıl önce (18.11.2009, 23:53)

Selamlar,

2-3 Saat önce RTL'de görmüştüm haberin bir kısmını. Atlayış videousu da http://www.youtube.com/watch?v=sgLT1YiRewk adresinde. Olayda paraşütün azizliğinden ziyade Ueli, gökdelen'in yanındaki birkaç katlı bir binanın çatısına/ya da bir yerine çarpıyor ve sertçe düşüyor. (video da carpmanın bir kısmı kadraj dışı kalmış) E tabi burada paraşütün azizliği istediği yöne açılmaması şeklinde bahsedilmiş olabilir, onu bilemiyorum.

Türkiye'deki tır'ın üzerinden yaptığı atlayış için ise : http://www.youtube.com/watch?v=OcDPhfYuYgU

Ne diyelim, toprağı bol olsun.

R.I.P Ueli

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen skydiver » 1 on yıl 4 yıl önce (19.11.2009, 01:18)

Ueli, yp pilotluğu da yapmış bir "serbest paraşütçüdür" (serbest kelimesini hiç sevmesem de ayırmak için kullanmak zorundayım). Yani asıl olayı base jump ve skydiving'tir. Benim yaptığım gibi, yp yan uğraştır. (Başlığı buna bağlı olarak "paraşütçü" olarak değiştiriyorum)

Bir ek bilgi de wingsuit uçuşu ve base atlayış ayrı birer spor değil, skydiving'in kollarıdır (XC, Acro gibi)

Haberi canlı olarak dünyanın en iyi paraşütçülerinden olan Olav'dan aldıktan sonra gerçekten dağıldım. Bu yıl hep en iyileri kaybettik, daha 3 ay önce Eli Thompson yine bir atlayışta hayatını kaybetti...

Biz ölüm sonrası saygı mahiyetinde şunu söylüyoruz paraşütçüler olarak ve yazabileceğim de sadece budur Ueli ve Eli'ye:
Blue skies, black death.
Mavi gök, kara ölüm.

Kullanıcı avatarı
huzzik
Ad Soyad: Salih ÜNLÜTÜRK
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen huzzik » 1 on yıl 4 yıl önce (19.11.2009, 10:27)

daha dün videoyu arkadaşlarıma izletmiştim bu haber çok üzücü oldu

Kullanıcı avatarı
atamturk
Ad Soyad: Hakan Atamtürk
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen atamturk » 1 on yıl 4 yıl önce (19.11.2009, 11:05)

Burdan da anlıyoruzki ne kadar usta olursan ol bir aksilik hayatına mal olabiliyor.Bu sporda uç noktalara ne kadar çok kayarsan risk o kadar artıyor.Aşırıya kaçan akrobasi vs yapan kişiler bence zaten ölümü göze alan kişilerdir.Hayat onundu mutluydu ve bence mutlu bir şekilde öldü.Böyle kazaların olmaması dileğiyle.