Trabzon Uzungöl şenliğinde ölümlü kaza

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
enginbasal
Ad Soyad: Engin Başal
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen enginbasal » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 00:00)

Öncelikle Hayatını kaybeden arkadaşımıza allahdan rahmet yakınlarına baş sağlığı dilerim. Kanadın markası swing ama modeli? dhv'si, pilotun tecrübesi, Yedeğin neden öyle kısa kaldığı ve düşüş hızını neden yavaşlatmadığı hakkında bilgisi olanlar varmı?

Kullanıcı avatarı
altoelektro
Ad Soyad: Ali Toy
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen altoelektro » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 00:14)

Allah rahmet eylesin,çok üzüldüm videoyu izleyemedim bile çünkü başındanda belli eksik olan çok şey var!

Kullanıcı avatarı
se7bo
Ad Soyad: Sabahattin Aydın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen se7bo » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 00:18)

Na desek boş Arkadaşımıza allah rahmet eylesin.Gerçekten hizmet verilmeyecekse böyle festivallar düzenlenmemeli sorumluluk alabilecek organizatörler bu festivallere yapmalıdırlar insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 00:24)

ölen arkadaşımıza allahtan rahmet ve ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum. Kabullenelimki hazin bir olay.

TÜM CAMİANIN BAŞI SAĞOLSUN.
En son SENERARSLAN tarafından 22.06.2010, 12:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
utferd
Ad Soyad: Alperen Tozluca
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen utferd » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 00:50)

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ailesine, arkadaşlarına, sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Bir daha böyle olayların yaşanmaması dileklerimle..

Saygılar.
Alperen

Kullanıcı avatarı
Torck
Ad Soyad: Hamza Gündüzalp
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen Torck » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 00:51)

öncelikli olarak pilot arkadaşımıza allahtan rahmet, sevenlerine ve yakınlarına başşağlığı diliyorum..

videoyu tekrar tekrar izledim ve olayın oluş sebebinin sert bir türbülans olabileceğini düşündüm...

video/1854/YP-KAZASI
yukarıdaki linki izlerseniz iki olay arasındaki benzerlikleri farkedebilirsiniz...
bu linkteki kaza da uzungölde olmuş ve mehmet yıldızın kazası ile benzer yönlerinin olduğunu düşünüyorum...

çünkü mehmet yıldızın kaza videosunu izlediğimde kanat ( swing mistral 5 'dhv 1-2' ) ilk başlarda küçük bir sağ asimetrik yiyor ve düz uçuşa geçmesinin hemen ardından durduk yere aşırı bir reaksiyon göstererek sağa doğru saldırıyor... bunun sebebi sert bir türbülans olabilir zaten olay anına bakarsanız videoda ağaç dalları baya bir sallanıyor fakat video sonlarında o rüzgar yok.. daha önce girdiğim türbülanslarda da kanat bu tarz tepkiler vermişti.. bu gibi durumlarda çok soğukkanlı olmak ve aktif pilotajı elden bırakmamak gerekiyor...

umarım tekrar bu tür üzücü kazalarla karşılaşmayız... tüm camiamızın başı sağolsun...

Saygılarımla,
Hamza gündüzalp

Kullanıcı avatarı
zorhedef
Ad Soyad: Mustafa Atsız
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen zorhedef » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 01:38)

mehmet arkadaşımıza ,ailesine ve tüm camiaya başsağlığı diliyorum kazayı tekrar tekrar izledim böyle bir durumda son müdahaleyi yapmayınca yedek atmakta bir işe yaramıyor ölü denizde bir yedek atışını videoya almıştım ve pilot suya temas etmeden can kurtaran botu ordaydı bu çok iyi araştırılması gereken bir konu . bu olayda denildiği gibi plot suya değilde karaya düşseydi boğulmazdı ama çok sert bir darbe alırdı çünkü yedeğin kilo limitlerinin üzerinde galiba çok sert iniş yaptı bu gün kendi yaşadığım bir olayı ibret alınsın diye yayınladım ki çoğu pilotun işine yarayacağı kanaatindeyim; bilgileri okumanızı rica ediyorum : lütfen arkadaşlar bu bir doğa sporu ve hava müsade ettiği sürece uçuşumuzu yapalım sınırları zorlamayalım ve her an soğuk kanlı olup doğru kararlar verelim arkada sevenlerimizi gözü yaşlı bırakmayalım herkese kazasız bol uçuşlar dilerim... bu link kendi yaptığım kazanın linkidir video/2572/ibr ... reken-kaza

Kullanıcı avatarı
Zen Air Sports
Ad Soyad: Ruşen Temiz
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen Zen Air Sports » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 01:56)

ilk paraşüt uçuşumda bana eşlik eden,ince ve macerasever ruhuyla bu spora başladığım zamanlarda gözümde idolleşen çok sevdiğim bir arkadaşımdı..Kazadan bir gece önce Bursada yaptığımız uçuş akşamında aklıma düşmüştü..Uzungöle gitti dediler..12 saat sonra ölüm haberi geldi..Onu tanıyan biri olarak acemi bir pilot olmadığını söyleyebilirim.yapması gerekeni yapmış..ihmal var görünüyor..hesabını sormak lazım..çok üzgünüm..

Kullanıcı avatarı
tyuzgulec
Ad Soyad: Tahir Yüzgüleç
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen tyuzgulec » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 04:51)

Üzücü haberi bugün aldım.Mehmet Yıldız'ı çok iyi tanırım.Allahh rahmet etsin pırlanta gibi saygılı, efendi ve dürüst bir çocuktu.5 veya 6 ay aynı yemeği paylaştık.Mekanı cennet olsun.Ailesine sabır diliyorum.

Tabiki bu tür organizasyonları düzenleyen arkadaşlar prafosyonel değil.Hata yapmaları çok doğal, iyi niyetlerinden şüphem yok,bu sporun devamlı yapılmadığı bölgelerde görevli arkadaşların uçuşları seyretmeye dalıp kendi görevlerini unuttuklarına çok şahit oldum.Aslında şunu sorgulamamız lazım.
1-Herhangi bir şenliğe giderken uçuş bölgesinde göl veya deniz varsa.Burada yapacağımız uçuşlarda ister yüzme bilelim isterse bilmeyelim mutlaka ve mutlaka can yeleği takılmalıdır,can yeleği takılmadan asla uçuş yapılmaması gerekir.Şatafatlı malzemelerimizin yanına acaba hangimiz 5 paralık can yeleği aldı.Yamaç paraşüt pilotluğu sadece asimetrik kapanmada veya önden kapanmada ne yapılacağındanmı ibaret..............
Neyse Hepimizin başı sağ olsun

Kullanıcı avatarı
dogan54
Ad Soyad: Doğan Özesener
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #30 gönderen dogan54 » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 10:28)

Allah rahmet eylesin,tüm camianın başı sağolsun.Ailesine sabırlar diliyorum.

Suya inişte ÖNCE bacak kolonları açılmalı.
Harnes yüzdüğü için bacak kolonları bağlı ise bizi yüzükoyun suya bastırır.
Bacak kolonları sökük ise, harnes arkamızdan suyun yüzüne doğru çıkmaya çalışacağından,bizi suya bastırmaya çalışmaz.

Kullanıcı avatarı
onurcaliskan
Ad Soyad: Onur Çalışkan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #31 gönderen onurcaliskan » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 10:42)

Sevgili Kardeşimiz Mehmet Yıldız ' a Allahtan Rahmet . Ailesinin , Sevdiklerinin ve Tüm Yamaç Paraşütü Camiasının Başı Sağolsun !

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #32 gönderen cincir » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 11:02)

Arkadaşlarımız organizasyon yetkililerine tepkililer fakat acele etmemek gerekli çünkü göl kenarında arama-kurtarma ile ilgili görevliler konuşlandırıldıysa bundan sonraki sorumluluk arama-kurtarma ekibindedir bence.Burada da kurtarma ekibinin zaafiyeti var;motorlu bir botla 15-20 sn de ulaşabilecekleri arkadaşımıza yüzerek ulaşmaya çalışıyorlar.Vakit kaybı maalesef arkadaşımızın boğulmasıyla sonuçlanıyor.Ölüdeniz'de bir sezon boyunca defalarca aynı durum yaşanıp yedekle suya iniliyor ama daha suya değmeden kurtarma botları yakında bir yerde bekliyor. Bilmediğimiz bir durum varsa açıklığa kavuştulmalı.
Yazık ama çok yazık.
Ülkemizde maalesef kötü bir şey olmadan tedbir alınamıyor.Önce birilerine birşeyler olacak ondan sonra önlem alınacak.Bizim devlet-millet olarak büyük eksikliklerimizden biri bu.Çok acı ama gerçek.
Çok üzgünüm bu sezon daha başlamadan iki arkadaşımızı kaybettik.

Bu görüntüler çok şey anlatıyor.

http://video.cnnturk.com/2010/haber/6/2 ... rtarilmadi
En son cincir tarafından 21.06.2010, 11:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
tecnick
Ad Soyad: Murat Ecevit
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #33 gönderen tecnick » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 11:06)

Hayatını kaybeden arkadaşımıza Allah'tan rahmet, sevenlerine de başsağlığı ve sabırlar dilerim.

Her ne kadar hepimiz tanışamasak da her ölümlü kazada çok yakınımızı kaybetmiş gibi üzülüyoruz. Birşeyler sebep oluyor vademiz doluyor. Burada bu ve benzeri olaylar için pek çok şey söyleyebilir, sebepleri ortadan kaldırmaya çalışabiliriz ama ölen maalesef geri getirilemiyor. Önemli olan tabii ki gerçekleşmeden engel olabilmektir. Bunun için bu forumda bir başlık açıp bilgilerimizi ve önerilerimizi paylaşalım. Uygulama için imza verelim. Ama gerçekleştiyse de sorumluluğu olanlar tespit edilmeli kusuru olanlar cezalandırılmalıdır.

Bir daha olmaması dileğiyle tekrar Allah rahmet eylesin...

Kullanıcı avatarı
cekirge
Ad Soyad: Hasan Özcan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #34 gönderen cekirge » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 11:06)

Hayatını kaybeden arkadaşımıza Allah tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm eş dost ve havacılık camiasına da sabırlar diliyorum.Gerçekten çok üzücü bir durum..

Kullanıcı avatarı
no_identity
Ad Soyad: Mustafa Özgen Paşa
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #35 gönderen no_identity » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 11:39)

Gencecik bir arkadaşımızı kaybettik. Artık bu tarz hbaerleri duymak istemiyoruz. Belki bu yorumların hepsi her aramızdan ayrılan arkadaşın ardından yapılıyor.

Çok merak ediyorum acaba ne zaman önlemler alınacak ne zaman yasaklar getirilecek. Çünkü güzelim ülkemin insanları yasaklar cezalar konulmadıkça aklına eseni yapma çabası içerisinde malesef.

Geride kalanlara sabır kardeşimize Allahtan rahmet diliyorum.
Toprağı bol mekanı cennet olsun

Kullanıcı avatarı
ben_oguz
Ad Soyad: Oğuzhan Erdemir
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #36 gönderen ben_oguz » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 11:44)

Mekanın cennet olsun kardeşim..

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #37 gönderen PROFLY » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 11:54)

Mehmet Kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine sabır diliyorum; gencecik fidanlarını kaybettiler; ve hep akıllarında acaba kurtarılabilirmiydi sorusu olacak. Bu kazada en acıklı olan pilot arkadaşın sağ salim iniş yapıp, ihmal sebebiyle boğularak hayatını kaybetmesidir.

Olayın 2 boyutu var; birincisi yaşanan emercensi durum, yedeğin atılana kadarki süreç.. İkinci boyutu yedek atıldıktan ve suya indikten sonraki süreç. Birincisi tartışlabilir ama ikincisinin etkisi bende daha fazla.

Arkadaşın hava da yüzme bilmiyorum beni kurtarın dediği yazılmış; keşke bu tür deniz-göl üzeri uçuşlarda en azından yüzme bilmeyen arkadaşlar can yeleği taksalar.

Organizatörü tanımıyorum. Kimin organizasyonu yaptığınıda bilmiyorum. Ama şu bir gerçek ki orada bu tür bir görev için bekleyen kurtarma ekipleri var yani görevlendirme yapılmış; görevli talep edilmiş. Ama kurtarma görevlilerinin sıklıkla karşılaştıkları bir hadise olmayabileceğinden bu tür durumlar için ne derece bilgilendirilmiş? (şenlik öncesi brifing vb..)

Botun benzini yok ise neden yok? Orada süs içinmi duruyor? Ve görevliler neden botun içinde hazır beklemiyor? Pilotun düştüğü yer kıyıya çok yakın. Neden kendisine geç ulaşıldı? Arkadaşı kıyıya botun getirdiğini görüyoruz. O sırada başka bir botmu bulundu, benzinmi kondu yoksa benzini vardıda motor faal değilmiydi?

Boğulan arkadaşa yeterli ilk yardım uygulandımı? (silvister metodu-nielsen metodu vb.. kıyıya çıktıktan sonra ciğerlerdeki suyu boşaltma-tekrar solunumu sağlama-durduysa kalbi tekrar çalıştırma da saniyeler bile önemlidir) Not: Müdahale esnasında etraftaki izleyenleri bir görevlinin uzaklaştırması önemlidir.

Eğer organizatör gerekli görevlendirme ve organizasyonu yaptı ama kurtarma görevlilerinin ihmalinden arkadaşı kaybetti isek; organizatör görevliler için suç duyurusunda bulundumu? (muhtemelen savcı olayı tahkik ediyordur ama basit bir boğulma olarakmı değerlendirilcek yoksa görevi ihmalden ölüme sebebiyet iddiasıyla ihmal iddiaları araştırılacak mı?)

Ve de bu tür durumlarda organizatörlerden açıklama yapılması, bilgi kirliliğinin önlenmesi ve doğru bilgiye erişim açısından önemli diye düşünüyorum.

Not: Mehmet Kardeşimizin cenazesi Bursada ikindi namazını müteakip defnedilecek diye duyum aldım. Müftülüğü aradım haberleri yok. Bilgisi olanlar buradan bildirirlerse sevinirim.

Mesut
532 2876518
En son PROFLY tarafından 21.06.2010, 13:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
hikmetim
Ad Soyad: Hikmet Birdemir
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #38 gönderen hikmetim » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 12:13)

nekadar acı bir olayki mehmet kardeşimiz suya inişde hayatda ama suda boguluyor ve hayatını kayebediyor peki SİVİL SAVUNMA ne yapıyor seyrediyor mehmet kardeşimizin ölmesini bekliyor ve nitekim öylede oluyor ve sonra müdahalede ediliyor bu kadar basit bir olay yani işin kısacası mehmet kardeşimiz suya inişinde hemen sivil savunma yada başka bir bot mehmeti alsa herşey normal olacak ama burası TÜRKİYE BİZDE SADECE KONUŞULUR işin acı tarıfı efendin neymiş çıkmayın denmiş eee çıkmış olabilir senin görevin suya İNENLERİ KURTARMAK KUKLA GİBİ BEKLEMEK DEYİL NEDİYE GELDİN OZAMAN ORAYA .

Kullanıcı avatarı
ibramçavuş
Ad Soyad: İbrahim Dinçer
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #39 gönderen ibramçavuş » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 12:35)

Allah rahmet eylesin,yakınlarına sabır diliyorum.Tüm yorumlara katılmamak mümkün değil,tüm camiamızın başaı sağolsun.

Kullanıcı avatarı
Bülent Aydın
Ad Soyad: Bülent Aydın
:
Moderatör 50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #40 gönderen Bülent Aydın » 1 on yıl 3 yıl önce (21.06.2010, 12:47)

Allah rahmet eylesin.
Ailesine ve yakınlarına sabırlar versin.
Olay ile ilgili biraz daha farklı haber linki aşağıda.

http://video.ntvmsnbc.com/parasutcu-boguldu.html