kaza raporları mesajlarının içeriği hakkında

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ozgur.k
Ad Soyad: Özgür Korkut
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

kaza raporları mesajlarının içeriği hakkında

Mesaj #1 gönderen ozgur.k » 1 on yıl 3 yıl önce (30.06.2010, 20:08)

Merhaba

Kaza raporları ve yorumları kısmına yazılanlarla ilgili genel olarak kafama takılan bir konu vardı ve Aydın Koçarlı kazasıyla ilgili yazılanları okurken aşağıdaki paragrafta alıntı yaptığım mesajı okuyunca bu konudaki fikrimi belirtmek istedim. Yazacağım hususa birçok kimsenin katılmayacağını tahmin etsem de en azından kimseye bir zararı olmayacağını düşünüyorum. Alıntı şu şekilde:

“Birde dikkat ettim.Biz yamaç paraşütü camiası olarak arkadaşımızın kaza yazısını 400 kişiye yakın kişi ziyaret etmiş ama 3-5 kişi geçmiş olsun dileğinde bulunmuş,tanıyalım veya tanımayalım arkadaşlarımızın başına gelen bu tip olaylar hepimizin başına gelmiş olabilir demekki forumda sadece herkes menfaatine gelene veya işi düşünce yazı yazıyor.Şu anda hastanede yatan bir arkadaşımıza geçmiş olsun bile diyemediğimize göre.......”

Başlangıç seviyesindeyim ve forumu çok yakından takip ediyorum. Forumdan ilk haberim olduktan sonra yazılmış olan her şeyi eskiden bugüne doğru sırayla tek tek okudum. Bununla birlikte yabancı siteleri de elimden geldiğince takip ediyorum. Verilen bilgilerden ve yapılan tartışmalardan çok faydalandım, tecrübesiz olmama rağmen ciddi bir yp genel kültürü altyapısı edindiğimi hissediyorum. Kaza raporları ve yorumları bölümü en önem verdiğim kısım, neden olduğunu belirtmeme gerek yok, başıma gelmeden önce hangi durumlarda neler yapmam veya yapmamam gerektiği konusunda epey bir fikir edinmiş durumdayım. Öğrenmenin sonu yoktur diye düşünen birisi olarak da bu ve benzeri kaynakları ilgiyle takip etmeye devam edeceğim.

Birisi kaza geçirdiği zaman tanısak da tanımasak da üzülmemek ve o kişinin biran önce sağlığına kavuşmasını istememek pek tasavvur edebildiğim bir durum değil. Tanıdığım birisinin başına bir şey gelirse o kişinin ziyaretine gitmek tanışıklığımın ve insanlığımın bir gereğidir. Çeşitli sebeplerden (iş, ikamet edilen yerin uzaklığı, vb) ziyaret edemeyeceksem telefon ederek geçmiş olsun dileklerimi iletebilirim. E-posta seçeneği bana çok soğuk gelse de sonuçta günümüzün bir iletişim aracıdır ve bir tercih olarak kullanılabilir. Fakat tanımadığım birisine forum üzerinden geçmiş olsun demek ise bana hiç anlamlı gelmiyor, bu tarz mesajlarda belirtilen şeyler, zaten asgari insaniyet seviyesinde bile hissedilmesi gereken şeyler. Dolayısı ile bu tarz yazıların mesaj kirliliğinden (tabirimi mazur görün) başka bir şey yaratmadığını düşünüyorum, inanın mesajlar toplu halde okunduğunda ve yabancı forumlarda yazılanlarla karşılaştırıldığında bu durum çok net anlaşılıyor. Kısımın başlığının adı “Kaza Raporları ve Yorumları” alt başlığın adı “Aydın Koçarlı’da yaralanmalı kaza” ama mesajları okuduğunuzda ne kaza raporu var ne de yorum. Daha önce defalarca yazılmış olan basmakalıp cümleleri tekrar ederek mesaj çöpü yığınına katkıda bulunmadığım için menfaatçi ve duyarsız olma suçlamasını en azından kendi adıma reddediyorum. A kişisi forum üzerinden B kişisi için geçmiş olsun dileğinde bulunduğunda bir şey yapmış olduğunu ve vicdanen rahatladığını hissediyorsa anca kendini aldatıyordur, klavye üzerinde bir kaç tuşa basmak pratikteki sonucu itibariyle hiçbirşeydir ve “sevap!” kazanmak için fazla kolaycı bir yoldur. Can Gül gibi birkaç kişi yaşanan kazadan haberdarsa ne iyi, o zaman biliyorum ki doğru dürüst bir vaka analizi ve yorumu okuyabileceğim.

Bir diğer konu da ucuz atlattığımız kazalar konusu. Yabancıların “incident reporting” olarak adlandırdıkları yapılan bir veya daha fazla hata sonucu tehlike yaşadığımız ve gerek uygun müdahale yaparak gerekse de şansımız veya kanadımızın becerikliliği sayesinde başımıza bir şey gelmeden atlattığımız badireler var. Edindiğim izlenim kadarıyla, yamaç paraşütünün tehlike konusunda sahip olduğu kötü imajını daha da artırmama kaygısından mıdır nedir, insanlar bu vakaları komik veya ilginç değilse pek anlatmaya ya da yazmaya niyetli değiller, yani son anı dışında bir kazadan hiçbir farkı olmayan bu vakalar bir anlamda örtbas edilmiş oluyor. Halbuki bu olayların da analiz edilmesinin en az kaza raporları kadar faydalı olabileceğini düşünüyorum. Hoş bu konu yıllar önce yahoo havacılık grubunda tartışılmış, görünen o ki pek bir aşama kaydedilmemiş, lakin ben yine de bir kez daha belirtmek istedim.

Kaza geçirmiş ve geçirecek olan herkese şifalar dilerim, saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 3 yıl önce (30.06.2010, 20:21)

Sn Özgür Korkut
Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum henüz başlangıç pilotu olmanıza rağmen araştırıp okumanız çok güzel malesef yeni başlayan arkadaşların bir kısmı sizin gibi araştırıp okurken bazı arkadaşlar bu konuda hiç bir çaba harcamıyorlar sadece uçmayı düşünüyorlar hatta eğitim dökümanlarını bile lütfedip okumuyorlar ((( kazalar konusundaki yazdıklarınıza da katılmamak mümkün değil

Kullanıcı avatarı
atamturk
Ad Soyad: Hakan Atamtürk
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen atamturk » 1 on yıl 3 yıl önce (01.07.2010, 19:48)

Sevgili özgür kardeşim,bu forumda malesef başsağlığı,tebrik ve geçmiş olsun için ayrı bir bölüm açılmamış.Senin kirlilik,çöplük veya ne gibi görüyorsan bu tip mesajlar bizim toplumumuzda sevinçlerimizi üzüntülerimiz paylaşmak ve belirtmek için .yoksa günahla sevapla bir ilgisi yok başkasına söylenen bir başsağlığı veya geçmiş olsun dileği niçin vicdanımızı rahatlatsın kazaya biz sebep olmadıkki.Sence anlamı olmayan bu mesjları birde kaza geçiren arkadaşımıza sormak lazım anlamlı olup olmadığı onu alakadar eder bence.Seninde fikirlerine saygı duyuyorum.Sonuçta burası forum herkes fikrini söyleyecek ve paylaşacak ben tüm arkadaşlarımın fikirlerine saygı duyuyorum.Onlar benim fikirlerime saygı duyar veya duymaz kendilerinin bileceği iş.selam ve saygılarımla.iyi uçuşlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen bartsay » 1 on yıl 3 yıl önce (01.07.2010, 21:50)

atamturk e katılıyorum.
Bu sporla uğraşan bir avuç insanız ve öyle yada böyle bir aileyiz.
Özgür Arkadaşımız bunu bir başka uçuş bölgesine gittiğinizde anloyrsunuz.
Ben geçenlerde Konya'ya gitmeden önce bir kaç arkadaşa mail attım. Hepsi geri döndü ve ilgilendi rüzgar tersti uçuş olmadı ama forumda yazılarını okudğumuz kişilerle tanışma fırsatı bulduk.
Bu nedenle kaza geçiren arkadaşlara geçmiş olsun demek hatta bunu çokca yapmak o arkadaşa yalnız değilsin desteği vermek.
Tartışılan hatta kazanın bir benzeri başımıza geldi ise ve ucuz atlatılanlar arasında sayılacak cinsten bile olsa bencee geçmiş olsunla birlikte başımızdan geçen benzer durumu da anlatmalıyız. Ki kazazede başına gelenin birçok kişinin maruz kaldığı bir durum olduğunu sadece kendisinin daha şanszıs olduğunu düşünsün ve kaza nedeniyle spordan kopmasın.
Kazalar çok olağan dışı şeyler değil. Bu sporun bir parçası. Mühim olan tedbiri elden bırakmamak.
Bunun yanında bir çok ülkede bizden daha fazla uçuş yapılmasına rağmen niye bu kadar kaza olmuyor.
Daha iyi eğitim, daha iyi malzeme, daha sabırlı insanlar, daha az riskte uçmak, daha başka şeyler.
Bu kömür ocağı için de , trafik için de, yamaç paraşütü için de geçerli.
Tedbirli, dikkatli ve kazasız uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 3 yıl önce (02.07.2010, 00:09)

Selam arkadaşlar. Sohbetiniz daim olsun. Mesaj kirliliği olurmu olmazmı bilmem ama 2 kelam edesim geldi. Fikre saygı duymak medeniyettir ve bizler medeni insanlarız. Her fikre sonsuz saygı duyduğumu belirterek...

Öncelikle Özgür arkadaşımızın yazısında belirttiklerine istinaden şunu söylemek istiyorum. Elde edilen bir başarın tebrik edildiğinde ya da yaşadığın bir olumsuzluğa karşı temennileri okudukça bu düşüncenin değişeceğine inanıyorum. Kirlilik olarak algılamak yanlış olur bence. Bu bir kirlilik ise hasta olan bir arkadaşımıza geçmiş olsuna gitmek çevre felaketi olurdu.

yaşanılanları paylaşma ya da paylaşmamaya gelince bu da zamanla değişen bir şey. Spora ilk başladığımızda herşey paylaşılmaya değer şeyler ama zamanla gerekli olanlar paylaşılmaya değer oluyor. Çünkü ilk başlarda değerlendirme süzgecinin delikleri çok geniş oluyor daha sonra bu delikler daralıyor ve her şey geçmiyor. İlk zamanlar 20 km uçmak bir rekor ve muhteşem ken daha sonra bu durum bir patlama yarıda kalma haline dönüşüyor. Yurdaer ya da Hilmi hocanın 130 km uçtuğunda burada bomba gibi uçtuk şöyle uçtuk diye yazıların okumuyoruz. Kazalarda durum farklı. Her kafadan farklı yorum çıkmasın diye ve ilgili yerleri rahatsız edecek hale gelmesin diye rapor yazılır olay anlatılır sonuçtan ders alan alır almayan geçer gider. Bu da okuyan kişinin bakış açısıdır.

Yazdıklarım benim bakış açımdır. Herkes katılmak zorunda değildir. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine diyen şair nasıl bakıyorsa paylaşmaya öyle bakıyorum paylaşmaya. Başarıyı alkışlar, kazaya üzülür, hatayı tenkit ederim. Yaşadıklarım ile yaşanılanların aynı zeminde dans ettiği yer burası.

Şunuda inkar edemem. Tartışılan konuların geyik bölümü ayrı olmalı o da yapılmalı, bilgi bölümü ayrı olmalı oda yapılmalı. bu hafta sonu nasıl patladık anlatamam diye geyiklerde yapılmalı kanat neden ağırlık verdiğimiz tarafa döner sorusunun mantığının tartışıldığı alanda olmalı.

Burada biraz karma yapıyoruz konuları... Çok ciddi bir konuda bilen bilmeyen anlayan anlamayan herkes yorum yapınca fıstık gibi konu uçup gidiyor geyiğin boynuzunda. Bu durum biraz kısırlaştırıyor durumu. Bunula ilgilide yapılacak şey kişilerin tavırlarını kontrol etmekten geçiyor. Mesela şimdi neden bu konuda şu okuduklarınızı yazdım sorusunun cevabını valla bilmiyorum can sıkıntısımıdır paylaşmakmıdır nedir bilemedim. Bi engelde yok sonuçta. Yazayım gitsin paramı veriyom ki demediğim kesin, ulen yazayımda alkışlasınlar beni diye olmadığıda kesin ama açık nedeni fikir beyanatı ise gereklimiydi ???? Haydi vaktiniz hayırlı olsun. Uzatmayalım demi.

Kullanıcı avatarı
ozgur.k
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ozgur.k » 1 on yıl 3 yıl önce (02.07.2010, 14:15)

Tekrar merhaba

Bu başlığı açarken iki konuyu vurgulamak istemiştim

1. kaza raporları bölümünün içerik bakımından zayıflığını belirtmek
2. geçmiş olsun vb türü mesaj yazmayan kimselerin menfaatçi, anca işi düşünce foruma yazı yazan kimseler olduğu tespitine kendi adıma cevap vermek

1. Birinci madde için aslında çok kısa bir süre önce Trabzon Uzungöl cinayeti (vallahi kimse kusura bakmasın ben cinayet olduğunu düşünüyorum, organizatörü suçlamıyorum ama gerekli birimler alanda temin edilmiş durumdaymış zaten) başlığı altında konuyu çok net özetleyen bir mesaj vardı. Tekrarı kirlilik 8) yaratır mı bilemem ama kolaylık olsun diye buraya kopyalıyorum.

Mesela geçenlerde ekibimizin üyesi Ümit Kök ün kazası ile ilgili YP Forumda bazı yazılar yazıldı. Ama genelde bu yazılar başsağlığı dilekleri çerçevesinde kaldı. Sayfada ne yazık ki kaza ile ilgili kişisel yorumlar veya yazılan kaza raporu ile ilgili her hangi bir yorum yapılmış değil.

Olayın ardından ülkemizde yaşayan İtalyan pilot Andrea Ojetti Ümitin kazası ile ilgili kendi forum sayfalarında sayfalarca yorum yapıldığını ve kendi aralarında tartıştıklarını ama bizim YP forum sayfamızda sadece baş sağlığı dileklerini gördüğünü ve buna çok şaşırdığını dile getiriyordu.

Gerçekten öyle , öyle ki bu yapılan kaza ile ilgili tarafsız bir kaza raporu yazınca bile insanlar şaşırabiliyor. Hatta “niye adamın arkasından bu şekilde konuşuyorsunuz o sizin ekibin üyesi değil miydi?” diye tepkiler alabiliyorsunuz . Acı ama gerçek

Her kaza acı bir deneyim , her kaza yapılmamak üzere alınması gereken bir ders.

Kazasız Belasız uçuşlar

M.Can Gul

Bir felaket meydana geldiğinde batılısı, Rus’u, Çinli’si, Japon’u vb, oturur kafa patlatır, çözüm üretir, uygulamaya geçer. Şark mensubu insan ne yapar? Anca oturur ağıt yakar. Kaza raporları başlığına yazılanların gelişimini değerlendirince ister istemez böyle bir benzerlik kurdum. Yapılan iş sadece üzüntüyü paylaşmaktan ibaret olmaya doğru gidiyor. Üzüntüyü paylaşmaya da karşı falan değilim bunu da ikinci maddede açayım.

2. Mesaj kirliliği ve çöp yığını gibi ifadeleri, okuyanların rahatsız olmasını ve konuyu sorgulamalarını sağlamak amacıyla kasıtlı olarak kullandım, yoksa bu mesajların çöp yığını oluşturduğunu düşünmüyorum. Ama bu işe haddinden fazla prim verildiğini düşünüyordum ki yapılmış olan suçlama da bana göre zaten bunun göstergesidir. Şener Arslan buraya mesaj yazmak kirlilik yaratsaydı, hastenede ziyarete gitmek çevre felaketi olurdu demişsin, yahu ben tam tersini söylemiştim aslında, gidebilen ziyarete gitsin, gidemeyen telefon etsin, özelden e-posta göndersin, moral versin, yarım kalmış bir işi varsa tamamlanmasına yardım etsin vs vs, bunlar somut şeylerdir. Mesela senin Selahattin Yurtsuz’a refakatçilik etmiş olman paha ölçülemeyecek bir destektir bana göre.

Ego kaynaklı olduğunu düşündüğüm sorunlardan dolayı birbiriyle geçinemeyen bir sürü kimse bulunmasına rağmen bu camianın biz bir aileyiz düşüncesi içerisinde hareket etmeye çalışması çok güzel bir şey, bu yüzden YP’ye başlamış ve bu dünyayla tanışmış olmaktan dolayı çok memnunum, keşke bu işe daha önce başlasaymışım diyorum. Burada sizlerle fikir alışverişinde bulunabilmek de bu güzelliğin bir parçası.

Herkese keyifli uçuşlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 3 yıl önce (02.07.2010, 22:42)

selahattine refakatçi olduğumu nereden öğrendin bilmiyorum ama benim için unutulmaz bir güzellik vardı orada o ayrı da şimdi biz su arayan insanlar olalım. değişik yerlerde 1 metrelik 10 tane kuyu açmaktansa hep beraber bir yerde 10 metrelik bir kuyu açalım ve suyu bulalım. bunun için ne yapalım üstad bu soru her konuyu kapsıyor onu belirteyim...

Kullanıcı avatarı
ozgur.k
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen ozgur.k » 1 on yıl 3 yıl önce (05.07.2010, 20:50)

Burası bir forum olduğundan burada ancak tartışma ve fikir alışverişi yapılabilir. Bu durumun ne gibi bir somut getirisi olduğu bazılarımız için bir soru işaretidir belki ama en azından bir götürüsü yoktur diye düşünüyorum. Mesela federasyonun kurulmasında zamanında yapılmış olan bir ton yazışma ve tartışmanın etkisinin olmadığı söylenemez. Başta eğitmen sertifikalandırması olmak üzere umarım bir an önce etkin uygulamalarına başlayabilirler. Sorduğun şey çok genel, dolayısı ile cevap üretmek kolay değil, elimizi taşın altına sokmamız gereken özel bir vaka meydana geldiğinde bir şeyler söylemek mümkün olur belki.