Manisadaki kaza ???

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen seccckin » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 18:41)

Amacımız hic bir clube saldırmak degıl bu tarz bır yazıda yazmadık.. THSF manisa il temsilcisi Arif Bakkaloğluda Manisa da güvenli uçuşların ve ile dogru eğitimlerin yapılabilmesi için THSF başkanı ile görüşmelerini ve yazışmalarını yapmakta ve kolluk kuvetleri ile de (jandarma-polis) bilgi vererek iş birliği yapmaktadır.

İlerliyen zamanlarda manisada eğitim verebilmek için ve uçuş yapabilmek için THSF tarafından hazırlanan kurallar harfi harfine uygulanacaktır. Kural ihlali yapan arkadaşlar yada eğitimciler. Kolluk kuvvetleri tarafından gerekli işlemlere magruz kalacaktır. Gereken belgeleri alan kuralları uyan her kez manısada egıtımde verebılır ucusda yapabılır. Biz kımseye ucmazsınız demıyoruz.

Olay gunu uçuş sonrasında jandarmadan kaza ıle ılgılı Arıf bakkaoğlu telefonla aranmıs kaza hakkında bılgı alınmıstır. ve jandarma bundan sonra manısada ki uçuşlarda kendılerıne bılgı verılmesını ıstemıstir.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 18:55)

Hasan Abim arkadaşların belli bir kulübe saldırıp vurun abalıya mantığı ile yazı yazacak kadar cahil, ön yargılı, at gözlüğü ile bakabilecek kişiler olmadığını düşünüyorum. Arkadaşlar iyi niyet çerçevesinde mevcut bir hata var ise o hatanın düzeltilmesi adına serzenişlerini dile getirdiklerini düşünüyorum. Üslupta minik problemler var ama onlarıda bizler telafi edeceğiz. Bunu nasıl yapacağız? Şöyle:

Türkiyede bir çok ilde birçok kulüpte Yamaç Paraşütü eğitimi verilmektedir. Türkiyede bir çok ilde verilen bu eğitimler esnasında kazalar olmuştur ve olmaktadır. Temennimiz olmamasıdır. Emniyet tedbirleri pasif emniyet tedbirleri, aktif emniyet tedbirleri gibi farklılıklar gösterir. Siz eğitim verdiğiniz öğrenciye telsiz verirsiniz, çenelikli kask verirsiniz, botunu giydirirsiniz, kuşamlarını kontrol eder limitleri dahilinde malzeme kullanırsınız, uygun havada eğitim yaparsınız ama birey kişisel yapısından dolayı inişte bir aksilik yaşar ve kaza yapabilir. Bu durumda kimseyi suçlayamazsınız. Pilot kişisel hata yapmıştır. Eğitmen süpermen olup yukarıya çıkıp bu sorunu düzeltecek değildir. Manisadaki kazada eleştirilen nokta telsiz konuşması. Telsiz konuşmasından yola çıkarak eğitimi veren kişinin (TPS sıralamasında 17. sırada olan sadece bu sezon 2 kez 100+ 1 kez 150+ uçan bir pilot) lakayıt olduğu düşünülemez. Uçan arkadaşın kişisel insiyatif kullandığı gerçeğini ihmal etmemek gerekiyor. Sadece birini yermek ve kınamak adına böyle bir mantığa sahip olmak haksızlık olduğu kadar kendimizede hakaret olur.

Bu forumda kaza raporu neden paylaşılıyor. Okuyanların olan kazadan ders almasını sağlamak, o kazaya neden olan eylemi başkalarının yapmasına engel olamak için bu forumda kaza raporları paylaşılıyor. Bizlerde kaza raporlarını okuduğumuzda hımmm evet bu kazanın nedeni bu, bunu yapmamak gerek diyoruz. Birilerini taşlamak, yermek, alçaltmak adına o raporu okumuyoruz.

Seçkin arkadaşımız da kazadaki telsiz konuşmasının yorumunu farklı bir bakış açısı ile değerlendirmiş. Saygı duyuyorum ama kaçırdığımız bir nokta var. Uçan arkadaş kalkış yapacağını tepede kendisini kontrol eden kişiye bildirmiyor. Tepede bir çok pilot var arada karışıklık olmuş olabilir. Ki olmuyor değil. S.I.V eğitimi için fethiyede çok iyi eğitmen arkadaşların bu spordaki duayenlerin başına neler geldiğine hepimiz şahit olmuşuzdur. Bunlar olabiliyor. Evet olmaması gerek ama olmaması içinde gerekenlerin yapılması gerek ama İNSAN PSİKOLOJİSİ anormal davranışlar sergilememize neden olabiliyor bazen.

Bu kazadan ders çıkaracaksak çıkaralım. Öğrenci pilot kalkış yapmadan önce eğitmen pilotun kendisini gözden kaçırabilme ihtimaline karşılık gidip kalkış yapacağını bildirmelidir. Bunu yaptığı taktirde sorumluluğu eğitmen pilota aktarmış olur. Ama bunu yapmadan kalabalık arasında kalkışı yapıp kişisel insiyatif kullanıyorsa eğitmenden sorumluluğu almış olur. SIV eğitiminde başlangıç pilotuna spiral yaptıran yahu bu başlangıç pilotuydu diğen eğitmen arkadaş ile manisadaki kazadaki eğitmen arkadaşı aynı kefeye koyarsak biraz ayıp etmiş oluruz. Yada sebebi her ne ise objektif bakmadan iyi niyet çerçevesinden bakmadan eleştirirsek seviyemize aykırı hareket etmiş oluruz.

SAVAŞLARIN BİR AMACI VARDIR. BİR TARAF KALEYİ ALMAYA ÇALIŞIR DİĞER TARAFTA KORUMAYA ÇALIŞIR. SAVAŞIN SONUNDADA BİRİ KALEYİ ALMIŞTIR YADA ALAMAMIŞTIR. İŞ OLSUN DİYE SURLARIN ÖNÜNE GİDİP SURLARA GÜLLE ATILMAZ YANİ. BU TARTIŞMA BU ÜSLUP İLE HAVANDA SU DÖVMEK GİBİ BİR EYLEME DÖNER.

İLGİLİ ARKADAŞLAR BU KAZANIN MUHASEBESİNİ YAPTI. Kİ THK MASHAVK KARAKTERİ GEREĞİ ÖZ ELEŞTİRİSİNİ VEREBİLECEK SEVİYE VE OLGUNLUKTA BİR KULÜPTÜR. BÜNYESİNDEKİ BİREYLER BU ERDEME SAHİP BİREYLERDİR. KULÜP KENDİ PAYINA DÜŞENİ YERİNE GETİRMİŞ EĞİTİM HUSUSUNDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALARI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİP GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPMIŞLARDIR.

BİZE DÜŞEN BU DEĞİŞİMİN DENETLEYİCİSİ OLMAKTIR. THK MASHAVK SÜREKLİ EĞİTİM VEREN BİR KURUMDUR. CAMİA BU KULÜPTEN KAÇ KEZ KAZA HABERİ ALMIŞTIR. EĞER SÜREKLİ OLUYORSA Bİ YERDE SORUN VAR DEMEKTİR VE ENGEL OLMAK ADINA DUR DEMEYİ BİLENLERDE VARDIR. BU HUSUSTA KİŞİLER YERLERİNİ VE HADLERİNİ İYİ BİLİR. HADDİMİZİ BİLDİĞİMİZ TAKTİRDE BU KONUDA SORUN YAŞANMAYACAĞINA EMİN OLABİLİRSİNİZ.

KONUYU AÇAN SEÇKİN ARKADAŞIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM. BU KAZADA CAMİAMIZA FARKLI BİR NOKTADAN BAKMA FIRSATI VERDİ. HERKES BUNU GÖRDÜ VE KONU KAPANDI DİYE DÜŞÜNÜYORUM. UZATMANIN FARKLI NOKTALARA ÇEKMENİN, KONUNUN DIŞINA TAŞMANIN AMACIN DIŞINA ÇIKMANIN BİR ANLAMI OLMAYACAKTIR. ÜSTADLARDAN BİR ÖRNEĞİN AKIN ABİ OBJEKTİFTİR. CAMİADA YERİ BELLİDİR. GEREKİYORSA BU HUSUSTA GÖRÜŞÜNÜ DİLE GETİRİR BİZDE GÖRÜŞLERİNDEN NEMALANIRIZ. AMAÇ MEYVE YEMEK...

TÜM UÇMAN ARKADAŞLARA KAZASIZ BELASIZ BİR ŞEKİLDE GÖKYÜZÜNDE GÜZELLİKLER PAYLAŞMALARI TEMENNİSİ İLE ESENLİKLER DİLİYORUM...

ŞENER ARSLAN

SADECE YP PİLOTU...

mertazok
Ad Soyad: Mert Azok
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen mertazok » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 19:07)

Ne güzel ihaleyi öğrenciye yüklemişsin,öğrenci suçlu.
Dikkat etmesi gerekiyormuş öğrencinin.TRT cilerin karşısındaki eğitimcinin dağılmışlığını ne yapacaksın.Herkezi rahatsız edecek kadar son ses açılmış işe yaramayan telsiz,ona buna bılaşma.Zaten manhat tan da o adamı kovmuşlar yanlışlıklarından,kazıklarından.Hata adamı hata üzerine hata yapıyor zarar veriyor Manisa ya.

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen seccckin » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 20:00)

Şener Arkadasım merhaba. Anlattıkların ve uslubun ıcın sana tesekkur ederım. Amacımızın Manısada bu tarz seylerın yasanmaması gerektıgını hatırlatmak ısterım. Clubunuzde cok tecrubelı deneyımlı arkadasların ve egıtımcılerın oldugunu tahmın edıyorum. Fakat bu egıtımcıler olay gunu nerdeydı. ?? Olay gunu orda olanları her kez gordu sizlerde kabul edersınızkı burda tamamen egıtımcı hatası var.

Ben burda gozlemledıgım hatalatı saymak ıstıyorum.

1- Manısa pazar gunlerı ana baba gunu oluyor. 9. sortısını yapan ogrencının kalabalık pıskolojıden etkılenecegı ıcın yaklasık 60 70 kısının oldugu bır gunde 9. ucusuna cıkması yanlıs bır durum.
2- 9. sortısını yapan ogrencı "ben cıkıyorum dıye" asagıdakı ogretmene haber vermez o haberıı yukardakı ogretmen verır.

Bu kazada canı yanan ogrenci oldu.... Bizlere yada sızlere bır sey olmadı kazanın sorumlusuda su anda keyfı yerınde ısınde gucunde.. ya ogrencı nerde hastanede ısınden oldu spordan sogudu...

THK MASHAVK olarak bu sekılde sorumsuzca hareket edip clupunuzun adını bu sekılde kotuye cıkaran eğitmen uyenızı gereken uyarıları yapıp ve gereken tetbırlerı aldıgınızı dusunuyor. Eğitimlerinde bu tarz kazaların yasanmamasını ümit ediyorum.

Bu tarz kazalar sizleri üzdüğü kadar bizleride üzüyor. ve bu tarz bılıncsız egıtımler ve kazalar yapmıs oldugumuz sporu baltalıyor. örnek verecek olursak bu kazadan sonra Jandarma bundan sonra uçuş oncesı haber verılme ıstegını sart kostu...

Durduk yerde bır bılıncsız egıtmen yuzunden yarın obur gun jandarma ıle sorunlar da yasayabılırız bu olay hem sıze hem bıze yansıdı....

Kullanıcı avatarı
baytur
Ad Soyad: Bayram Turgut
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen baytur » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 21:19)

Önce seni görmezden gelirler,
sonra alay ederler,
sonra seninle savaşırlar,
sonra sen kazanırsın… !

(Gandhi)

Evet MASHAVK olarak çok büyük bir hata yaptık,
yapmamız gerekeni kesinlikle eksiksiz yerine getireceğiz :!: :!: :!:

Bu arada savaşılacak kadar büyüdük mü :?:

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 3 yıl önce (09.03.2011, 00:55)

Mert arkadaşım selamlar. Öncelikle kavga etmediğimizi ve ortaya bir suçlu çıkarmak adına bir çaba sarf etmediğimizi belirtmek isterim. Yani her hangi birine ihale bırakmıyoruz. Manhattan kovulmuş diyerek itham ettiğin benim arkadaşım ve tanımadığına eminim. Ayrıca o konunun bu konu ile alakası olmadığı gibi içeriğini doğru olarak bilmediğine eminim. Seçkin arkadaşımız bu sohbetle ilgili yorumunu belirtip bilinçsiz eğitime son vermek demiş. Yani konumuz kazadaki hatalar. Kişilerin diyalogları değil. Yani konu kaza. Kişi tartışacak olursak bunu özel mesaj kısmında yapmamız daha doğru olur. Dilersen bunu özel mesaj kısmında yapalım. Fakat bu konuyu tartışmak senin ve benim haddim olmayacaktır. Burada sadece mesaj kirliliği oluştururuz. Konu ile ilgili yazdığım yorumların hiç bir satırında kimseye karşı her hangi bir saygısızlığım olmadı, kişilere ve yorumlarına saygıda kusur etmedim. Bu nedenle yorumlarıma karşı yazılacak yorumlarda aynı seviye, üslup ve saygıyı beklemeye hakkım olduğunu düşünüyorum.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Seçkin bende sana teşekkür ederim.

2006 yılında YP sporuna Manisa'da başladım. Manisa'da uçan arkadaşlarıda o bölgeyide çok iyi bilirim. Genelde çoğu arkadaş ta tanır beni. Manisa'yı bir kenara bırakalım tüm Türkiye'de havacılık camiasında kaza haberi almayı istemediğimizi biliyoruz. Yani Manisa'da yaşanan son kaza Manisa'lı pilotları ne kadar huzursuz etti ise Edirne'deki pilot arkadaşlarıda o kadar huzursuz etmiştir. Yani bu sohbeti yapmamıza neden olan tüm Türkiye'de bu tür kazaların yaşanmasına engel olmak adına minicik katkıda bulunmak değilmi? Şili atasözü " Sinek ter içindeki öküzü dürtmüş, tarlayı sürerken amma yorulduk değil mi?" demiş. Bizimki bu hesap.

Seçkin bir olayı değerlendirirken farklı yönlerden bakmamız gerekir. Hani bilardoda bir atışın üç duruşu vardır derler ya onu yapmamız gerek bu konuda.

Manisa'da olan ilk kaza bu değil ama temennim son kaza olması. Farklı kulüplerde uçan arkadaşlardan malesef farklı zamanlarda böyle üzücü olaylar yaşayanlar oldu. Bunlara hangi kulüpte olursak olalım üzüldük.

Türkiyenin bir çok ilinde çok sayıda kaza yaşandı. Malesef yaşandı. Çok kaza raporunu bu forumda okuduk tartıştık eleştirdik doğruyu ya da yanlışı değerlendirdik. Ama adam asmaca yapmadık. Kişiselleştirmedik. Kulübü yermedik.

Kulüp resmi bir kimliğe sahiptir. Tüzüğü, yönetimi, denetimi, olan her hangi bir problemi kendi içerisinde değerlendirip çözebilen bir mekanizmadır. Kaza meselesi camianın takip edeceği amaaa kulübün iç meselesidir. Eğitmende bir hata var ise bu hatayı bulup tekrarlanmaması için gerekenleri yapar hata yok ise eğitim müfredatını uygulamaya devam eder. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. Kulübün adının kötüye çıkması hususunda Seçkin kardeşim yaşanılan kaza ile kulüp isimleri kötüye çıkmaz. THK MASHAVK taki arkadaşları tanımanı tanışmanı tavsiye ederim. Ön yargılar ile ya da doğmatik anlatılar ile bir kulübü doğru tanıyamazssın. Mutlaka tanış derim. Tanırsan o kulübün adının kötüye çıkmayacağını kendinde göreceksindir.

Son olarak söylemek istediğim bir şey var. Manisa'dan İzmir'e uçmuştuk. Bunu yapan ilk pilotlar edası ile sevincimizi forumda paylaşırken jandarma konusuna benzer konular gündeme gelmişti ve bu uçuş nedeni ile spildeki uçuşların riske gireceği konusu dile getirilmişti ama öyle olmadığı ortaya çıkmıştı. Bu kaza öncesi Manisa'da bir çok kaza oldu değilmi. Bunun ilk olmadığını hangi zamanlarda nasıl kazaların olduğnu bölgenin pilotları olarak biliyoruz. Faturayı bu kazaya çıkarmak abeste iştigal olur.

Seçkincim açtığın başlıkta seviyeli bir şekilde konuyu tartıştığın için teşekkür ederim. Bize yakışanda budur. Bağıra çağıra küfür ederek tartışmak ...

Kaza yapan arkadaşımızın durumu gayet iyi moral olarakda morali gayet yüksek düzeyde. Kulüpte konu ile ilgili gerekli toplantı yapıldı. Değerlendirildi. Bu tür kazaların yaşanmamasını hepimiz arzuluyoruz sonuçta. Bu Manisa, Erzincan vs fark etmez.

Farklı bir konu hakkında yine paylaşımda bulunmak temennisi ile konuyu kapatıyoruz artık. Konuyu kapatalım polemik devam etmesin gereksiz mesaj kirliliği yapmaya gerek yok diye düşünüyorum. TÜM PİLOT ARKADAŞLA KAZASIZ BELASIZ UÇUŞLAR TEMENNİSİ İLE ...

Durduk yerde bır bılıncsız egıtmen yuzunden yarın obur gun jandarma ıle sorunlar da yasayabılırız bu olay hem sıze hem bıze yansıdı....

Bu kazada evet fiziksel olarak ben bir zarar görmedim. Seçkin evet sende görmedin ama manevi zararlarını tüm camiadaki arkadaşlarla birlikte gördük tabi.