Manisadaki kaza ???

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Manisadaki kaza ???

Mesaj #1 gönderen seccckin » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 00:51)

Arkadaşlar merhaba 27.02.2011 pazar gunu manısada bir kaza gerçekleşti duydugumuza gore kaza yapanın bacagı kırılmıs kendısıne gecmıs olsun acıl şifalar dileriz.

Olayla ilgili kimse bir açıklama yapmadı bir tek forumdaki t.h.k manisa sportif havacılık klübü nün (http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=2013) konularında bir arkadasımız

bu hafta kırtık 300 tepesinden uçuş etkinliği yaptık...ama üzücü bir olay gereçekleşti...9.sortisini atan öğ pilotlarımızdan Fikret arkadaşımız son süzülme planladığında karşına çıkan telefon hattını "yeni çekilmiş olabilir daha önce yoktu" geçemeyeceğini düşünürek yan rüzgarla mezarlık içine iniş yaptı..
bu olayı net gören Zafer ceyhun ve Sinan kutlu hemen 112 arayarak ambulans çağırdılar..Kedilerine Tşk ederim..kaza raporu ektdir..umarım herkes için kazasız belasız uçuş hayatı devam eder..

Olası kaza nedenleri: - Pilot iniş planlaması doğru yapmaması
- İniş alanın biraz gerisinde kalma,sonradan fark ettiği önündeki teli geçemeyeceni hissetme
- Sert sağ frenin fazla çekilip hızla dalış ve sert yere ayakları ile vurarak iniş

Şahsi Görüşüm:
maniisa kırtık tepesi kalkış için ideal ancak kalabalık günlerde iniş problemi olabilecek durumda.. zira dün yaklaşık 30 pilot vardı ..
bu konuda daha dikkatli planlama yapacağız..

şeklinde bir açıklama yapmış... Bu arada bende orada duydugum telsız konusmalarını sıze aktarmak ıstıyorum.

Telsiz konusmaları....

Yukardakı egıtmen: fikret dusmus ayagını kırmıs dogrumu bıze neden soylemedınız.

Asagıdakı egıtmen: abı fikret yanınızda degılmı ne zaman cıkardınız onu

yukardakı egıtmen: cıkardık ya gormedınızmı inmesi için yonlendırme yapmadınızmı nasıl ındı bu adam.

Asagıdakı egıtmen: yooo gormedık biz bir sey telsizle neden haber vermedınız çıkardıgınızı nerdeymıs sımdı nereye ınmıs..

yukardakı egıtmen: ambulans gelmiş ..

asagıdakı egıtmen: evet ambulans gelmıs bı sanıye bı arastırayım.

5 dakka sonra...

Asagıdakı egıtmen: abiii abiii fikret ayagını kırmış

yukardakı kısı: Tamam bızde gelıyoruz..

Kullanıcı avatarı
ZEMHERİ
Ad Soyad: EROL DEMİRTAŞ
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ZEMHERİ » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 01:57)

arkadaşa acil şifalar,geçmiş olsun...

Kullanıcı avatarı
kemal35
Ad Soyad: Kemal Töreli
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen kemal35 » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 02:01)

arkadaşa acil şifalar diliyorum tekrarının olmaması dileğimle...

Kullanıcı avatarı
Erdoğan
Ad Soyad: Erdoğan Şanslı
Aldığı Beğeni: 7 / 31
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Erdoğan » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 02:44)

Geçmiş olsun...
Böyle bir konuşma olduysa çok ciddi bir koordinasyon eksikliği yapılmış demektir. Hepimizin başına gelebilir. Daha dikkatli olmak gerekiyor.....

Kullanıcı avatarı
ArifBakkaloğlu
Ad Soyad: Arif Bakkaloğlu
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

mesaj iptal

Mesaj #5 gönderen ArifBakkaloğlu » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 13:09)

Mesaj iptal
En son ArifBakkaloğlu tarafından 03.03.2011, 14:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
gwildor
Ad Soyad: Savaş Durmaz
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen gwildor » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 14:21)

Bir uçuş emniyet sloganı yazmak bir dakika sürer , bir uçuş emniyet toplantısı bir saat sürer ,bir uçuş emniyet programının planlanması bir hafta sürer , bu planın uygulamaya konulması bir ay sürer , bir uçuş emniyet takdirinin kazanılması bir sene sürer , herşeyin bir kırım ile kaybedilmesi ise BİR SANİYE sürer.. ( yamaçparaşütü sporu Orhan Özgülbaş )
Havacılık sporu maalesef hata affetmeyen bir spor, bu anlamda kurallarının iyi bilinmesi ve bu kurallara tam uyum sağlanması ile kazasız güvenli bir şekilde uçulması gerekiyor ..
Biz Manisa Sportif Havacılık Klübü olarak kurallara layıkıyla uymaya çalışıyoruz .Güvenlik tedbirlerini gerek kendi uçuşlarımızda, gerekse verdiğimiz eğitimlerde taviz vermeden uyguluyoruz..Eğitimlerde yeterli teorik bilgi verildikten sonra yer çalışmaları yapılıyor ve eğitim uçuşları ondan sonra başlıyor.. Eğitimlerde , öğrenci pilotlara tüm ekipman eksizsiz sağlanıyor, buna telsizde dahildir. Uçuş eğitimlerinde tepede ve yerde olmak üzere iki eğitmen bulunuyor..
Pazar günü Manisa Kırtık’ ta gerçeklerşen üzücü kazada öğrenci pilotta telsiz bulunmaktaydı , tepede ve yerde olmak üzüere iki de eğitmen .. fakat telsiz konuşmalarındaki kordinasyonsuzluk ve klüp harici uçan pilot sayısının da fazla olması ayrıca öğrenci pilotun konum bildirememesi sebebiyle kaza gerçekleşmiştir.
Kazaların olmasını doğal olarak hiçbirimiz istemeyiz ancak kazaların olmaması havacılık kurallarının bilinmesi ,eksiksiz uygulanması , deneyimli pilotların bu deneyimlerini paylaşması ve yapılan hatalardan ders alınması ve bu hataların tekrarlanmamasıyla mümkün olabilir . Şanslıyız ki bu ortamı bize sağlayan bir forumumuz var. Bu ortamda havacılığın bilmediğimiz yönlerini , kurallarını , tartışıp kendimizi ve çevremizi geliştirebilmeliyiz .Biz klüp olarak yp forumdaki tartışmaları sadece bu noktayı hedefleyerek açıyoruz..Kişisel husumetlerin söz konusu olmadığı bir forum olması dileğiyle.. Savaş Durmaz.(THK Manisa Havacılık Klübü Pilotu )

Arif Bakkaloglu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Arif Bakkaloglu » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 14:42)

Kaza yapan arkadaşımıza geçmiş olsun der açil şifalar dilerim.
Manisa Hava sporları il temsilcisi olarak Manisa da uçan arkadaşlarıma duyurumdur.
Arkadaşlar eğitim ile ilgili uçuşları pazar günü yoğun olarak uçuşların olduğu zaman yerine hafta içine alınmasını rica ediyorum.
Telsizsiz kesinlikle uçuş yaptırılmamasını da.
300 tepesi hariç 1400 Karlık tan uçuşlar için izin değil fakat jandarma ile yapmaya zorlandığım sözlü protokol nedeniyle Manisa dan İzmirden gelen arkadaşların Spil den uçuşlarını jandarmaya bildirimeleri gerekmektedir.
Bu izin değildir.Haber vermedir.
"Alo jandarma" hattından uçuş ile ve izleyeceğiniz güzargah ile haber vermeniz gerekiyor.Bu konuyu jandarma önemsiyor ve beni zorlamaktadır.
Benide jandarmayı bilgilendirmem için arayabilirsiniz.
Telefon numaram;0 505 4759370 dir.

Kullanıcı avatarı
ArifBakkaloğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen ArifBakkaloğlu » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 18:53)

Kim müdahale ediyor mesajıma öğrenebilirmiyim.

Kullanıcı avatarı
ArifBakkaloğlu
Pilot Menüsü: 

Çok cansıkıcı

Mesaj #9 gönderen ArifBakkaloğlu » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 19:09)

Ya kardeşim bu kadar insanların iradelerine müdahale olurmu?Benim hem Manhat hemde THSF il temsilcisi olarak iki konumum var. İkisini birbirine karıştırmak istemiyorum.Ayrı konumu ayrı bir şekilde Y.P.forumda iki üye olmak istiyorum.
Olaki yanlış düşünüyorum.
Kafanıza göre silin sonra böyle olmaz deyin.Önce olmayacağını izah edin sonra düzeltmeyi bana bırakın.
Ne zamandan beri girmiyordum bakmıyordum da bu formu.Dahada önce böyle yanlış oldu kızmıştım.Kızgınlığım geçti derken bir daha müdahale.
Memleketteki yasaklardan bıktık usandık.Hala yasak yanlış bu böyle olmaz deyip duruyorsunuz.
Rahat bırakın insanları ya...
Madem halka açık böyle bir site var benimde haklarım olaçak madem dışarıya açmışsınız zırt pırt müdahaleleri kınıyorum.
İtin biri 300 tepesine kendi ismini vermiş hampadan o yanlışı düzelttirmek içinde kurumlarla ilgili bir sürü fotokopi yolladım size benim açtırdığım tepenin ispatını bana yaptırmıştınız.
Kınıyorum kınıyorum kınıyorum.
Bu mesajıda kaldırın bir daha ebedi sileyim sizi.

Kullanıcı avatarı
ArifBakkaloğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen ArifBakkaloğlu » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 19:32)

Ya kardeşim bu kadar insanların iradelerine müdahale olurmu?Benim hem Manhat hemde THSF il temsilcisi olarak iki konumum var. İkisini birbirine karıştırmak istemiyorum.Ayrı konumu ayrı bir şekilde Y.P.forumda iki üye olmak istiyorum.
Olaki yanlış düşünüyorum.
Kafanıza göre silin sonra böyle olmaz deyin.Önce olmayacağını izah edin sonra düzeltmeyi bana bırakın.
Ne zamandan beri girmiyordum bakmıyordum da bu formu.Dahada önce böyle yanlış oldu kızmıştım.Kızgınlığım geçti derken bir daha müdahale.
Memleketteki yasaklardan bıktık usandık.Hala yasak yanlış bu böyle olmaz deyip duruyorsunuz.
Rahat bırakın insanları ya...
Madem halka açık böyle bir site var benimde haklarım olaçak madem dışarıya açmışsınız zırt pırt müdahaleleri kınıyorum.
İtin biri 300 tepesine kendi ismini vermiş hampadan o yanlışı düzelttirmek içinde kurumlarla ilgili bir sürü fotokopi yolladım size benim açtırdığım tepenin ispatını bana yaptırmıştınız.
Kınıyorum kınıyorum kınıyorum.
Bu mesajıda kaldırın bir daha ebedi sileyim sizi.

Kullanıcı avatarı
m.bayrakci
Ad Soyad: Murat Bayrakçı
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen m.bayrakci » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 20:10)

pilot arkadaşımıza acil şifalar dilerim..

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
Ad Soyad: Akin Gokbulut
:
Moderatör Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 21:29)

Degerli Arkadaslar,
Bu aciklama yanlis yonlendirilmelerin onune gecmek amaciyla yapilmaktadir.
*Yukarida iddia edildigi uzere bu baslik altindaki bir mesaja mudahale edilmemistir veya silinmemistir. Sadece ayni isimle mukerrer acilan uyelik asagidaki ozel mesajla bugun saat 16:30'da bildirimde bulunularak sonrasinda iptal edilmistir. Mesaj silinmemistir, bu mesaj yukarida bulunmaktadir. Ozel mesaj ise saat 16:43'te ilgili ypforum uyesi arkadasimiz tarafindan acilmis ve okunmustur. Oncesinde denenecek bir suru alternatif yaklasim bulunuyorken ve aradan yaklasik 2 saat gectikten sonra ve bu 2 saat zarfinda ypforum yonetimine herhangi bir cevap veya tepki bile verilmeden veya sorgulama talebinde bulunulmadan saat 18:09 ve 18:32'de ise ayni icerikli yaniltici mesaj bu baslik ve baska bir yeni baslik altinda 2 kere atilmistir. Tek basina bir anlami olmayacagi icin diger baslik da bu mesaj altina birazdan tasinmis olacaktir.
SkyCloud yazdı:Kimden: SkyCloud
Kime: ArifBakkaloğlu
Tarih: 03.03.2011, 16:43
Konu: Mukerrer Uyelik
Arif Bey,

Mukerrer olarak yeni uyelik acmis bulunuyorsunuz. Dolayisiyla son acmis oldugunuz 'THSF Manisa İl temsilcili' uyeliginiz iptal edilmek durumundadir.

'ArifBakkaloğlu' uyeliginizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu uyeligin profil taniminda 'imzamız' adli yerde tanimlamanizi yaptiginiz takdirde THSF il temsiliginiz mesajlarinizda zaten otomatik olarak gozukecektir. Gecen senelerde mukerrer uyelik acmamaniz konusunda size ozel mesaj gonderdigimi hatirliyorum.
Lutfen mukerrer uyelik acmamanizi rica ederiz.
Mukerrer uyelik acmaniz durumunda size haber vermeden silinecegini uzulerek bildiririz.
Anlayisiniz icin tsk.
Akin
ypforum Admin Mod

*Ayni ypforum uyesi arkadasimizin bir kac sene once de acmis oldugu mukerrer uyelik icin kendisine yine ozel mesajla bildirimde bulunulmus ve hangi uyeligini kullanmaya devam edecegi sorulmus ve bir kac gun sonra tercihini belirtmesinden sonra mukerrer uyeligi iptal edilmisti. Dolayisiyla bunun ikinci kere tekrarlandigi bu durumda ise yine kendisine yukaridaki gibi bildirimde bulunulmus fakat bu sefer mukerrer uyeligi daha kisa sureli bir zaman zarfinda iptal edilmistir.
*ypforumda ayni isim soyad ile mukerrer uyelik acilmasi durumuna mudahale edilmektedir. Son 4 senedir bu uygulama yururluktedir. En uç ornek olarak site sahibi Ali Yucer'in bile deneme amacli acip sonradan unuttugu mukerrer uyelik de gecmiste iptal edilmisti. Kimsenin sahsina munhasir bir uygulama soz konusu degildir.

Sonuc olarak usluba dikkat edilmeden kaleme alinarak yoneltilen suclamalar veya ypforum uyelerini yanlis yonlendirmeye sebeb olabilecek iddialar asilsizdir.

itidal, hosgoru ve sayginin hic yaninizdan ayrilmamasi dilegiyle...

Kaza geciren arkadasimiza da acil sifalar, gecmis olsun.

Akin
ypforum AdminMod

Kullanıcı avatarı
ArifBakkaloğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen ArifBakkaloğlu » 1 on yıl 3 yıl önce (03.03.2011, 22:32)

Niye siliyorsun kardeşim başlığı,birde insanları yanıltıyorsun geçmişte mükerrer isim açtım diye,o başka birşeydi.Sanki Türkiye sınırlarını koruyorsunuz nöbette gibi mesajı yazdıktan beş on dakika sonra silmeyi müdahaleyi arkadaşlarınız iş edinmiş. Özür beklerken suçlu gösterilmişim.
Yazık yazık.

mertazok
Ad Soyad: Mert Azok
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen mertazok » 1 on yıl 3 yıl önce (05.03.2011, 18:36)

Farkındamısınız kaza için iki kişi açıklama yapıyor.Birisi kaza raporu veriyor biriside akıl.(Özgür baştan nakil)İkiside izmirli .Kimin adına açıklama yapıyor manisa thk sport. adına.manisalıları ne yapıyor (zate iki kişi)hiç bişi neden, bilmem.

mertazok
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen mertazok » 1 on yıl 3 yıl önce (07.03.2011, 12:53)

staryo yayın işe yaramamış.
Olay günü Manisa THK lı eğitimçilerin son ses staryo telsiz yayınlarının işe yaramadığı anlaşılıyor.TRT cileri görünce kendinden gecen sözde eğitmen adamı az daha ölümüne sebep olacakmış.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 3 yıl önce (07.03.2011, 14:00)

bu sohbette amaç nedir?

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen seccckin » 1 on yıl 3 yıl önce (07.03.2011, 22:33)

Bilinçsiz eğitime son vermek...

Kullanıcı avatarı
handas
Ad Soyad: Hasan Andaş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen handas » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 11:15)

Bilinçsiz eğitime son vermek çok güzel bir görev.Peki hangi eğitimin bilinçli hangisinin bilinçsiz olduğuna karar verecek bilgi , tecrübe ve yeteneğe sahipmisiniz.

mertazok
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen mertazok » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 15:45)

Arkadaş telsiz konuşmalarınındaki lakaytlık vurdum duymazlığı görmek eğitimin kalitesini değerlendirmek özel yetenekmi gerektiriyor.Herşey ortada.Basit bir şey olarakmı görüyorsun olayı.Adamı sakatladılar.Az daha ölümüne sebep olacaklardı.Adam yere vurmuş bir buçuk metre havaya fırlamış.

Kullanıcı avatarı
handas
Ad Soyad: Hasan Andaş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen handas » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 16:39)

Bu sporda hiçbir olay basit değildir.Her olaydan dönüp bir ders çıkarılması gerekir. Konu ile ilgili olarak Savaş Durmaz gayet mantıklı bir açıklama yaptı.Eğer amaç ders almak değil de sadece belli bir kulübe saldırıp vurun abalıya mantığı ile yazı yazmaksa, buyrun aşağıda devam ettirin yazılarınızı.