Falezlerde Kaza

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
onur
Ad Soyad: İsmail Yağcılar
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #41 gönderen onur » 1 on yıl 2 yıl önce (28.06.2011, 19:51)

biscen yazdı:
onur yazdı:
biscen yazdı:
onur yazdı:kazanın olduğu anda helikopterin yamaç paraşütüne olan dikey mesafesi 300 metre, yatay mesafesi 750 metredir.

yani ???

"Paraşütün helikopter rotorundan etkilenmesi mümkün değildir" mi demek istiyoruz?

bu soruya ne cevap verilebilir?

Mesefenin bu kadar net tayin edilebildiği bir noktadan bakınca kazanın yorumu da net olacaktır bu yüzden ne cevap vereceğiniz size bağlı... Ayrıca bilginin bu kadar net, bilgi verenin de bir o kadar çoook gizemli durması daha fazlasını öğrenme isteği doğruruyor haliylen, yani buna istinaden de cevap verebilirsiniz. . Bu arada "buna ne cevap verilebilir" kaygısı soranın cehaletiyle ilgili bir saptama sanırım! cevabı bu saptamanıza göre vermeniz tercihimdir, hiç alınmam aksine memnun olurum...

Ben o gün uçuşu yapan helikopterin birinci pilotuyum. Bu konuda daha fazla tartışma ve yorumlarınızın içine girmek istiyorum. Yalnızca şunu bilmenizi istiyorum ki; yazdıklarınızı okuduğumda ülkem ve insanlarım adına çok üzüldüm. Bu kadar önyargılı bir şekilde verilen bilginin doğruluğu hakkında en ufak bir şüphe bile duymadan, kolayca etkilenerek, kaygısızca insanları ve kurumları lekelemeniz bir yana, mesleği insan kurtarmak olan kişilerin ki bu kişilerin mesleği en ufak dikkatsizliği bile kaldırmayacak durumda iken, bilerek ya da cahilliği sebebiyle bir insanın canına kastedebileceğini düşünmeniz, sorgulamamanız gerçekten çok üzücü. elimizdeki görüntü kayıtlarında lazer mesafe ölçer ile kaza anında helikopterin paraşüte olan mesafesi 0,4 mil olarak görünmektedir. aynı anda helikopterin irtifası 1000 feet ve sürati 60 ktsdır. lütfen başka soru sorup beni bu tartışmaların içine çekmeyiniz. aynı şekilde yargılamaya devam ediniz. size bu yakışır...

Kullanıcı avatarı
levent2000
Ad Soyad: Levent Günher
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #42 gönderen levent2000 » 1 on yıl 2 yıl önce (29.06.2011, 01:51)

Bir tabir vardır; takke düştü kel göründü diye, sanırım birilerinin verebilecek cevabı vardır.

Merakla bekliyorum...

Kullanıcı avatarı
halukyildiz
Ad Soyad: Haluk Yildiz
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #43 gönderen halukyildiz » 1 on yıl 2 yıl önce (29.06.2011, 18:42)

Bizim memlekette "airprox" rapor edilemiyor mu? Bilen var mi?
Ozellikle kaza geciren pilotun airprox vermesi olayin arastirilmasi icin gerekli mekanizmalari harekete gecirmesine yeter diye dusunuyorum.