Falezlerde Kaza

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
mubi
Ad Soyad: Muharrem Birdoğan
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 1
Pilot Menüsü: 

Falezlerde Kaza

Mesaj #1 gönderen mubi » 1 on yıl 2 yıl önce (01.06.2011, 21:50)

Olay Tarihi: 31.05.2011
Olay Zamanı: 15.30
Olay Yeri: Falezler/ Antalya
Pilot: Aytekin Kurnaz
Pilot Yaşı: 35
Pilot Seviyesi: P4
Kulüp: Ferdi
Kanat: Skywalk Poison S (75-95, DHV 2-3)
Hava Koşulları: 20-25 km G Rüzgarı, Darbeli
Yaralanma Türü: Sağ el bileğinde kırık. Belindede problem olabilir. Ben daha bunu bilemiyorum.

Açıklama: Belirtilen gün, saatte ve yerde Aytekin arkadaşım yaklaşık 3 saat kadar uçmuş. Savaş arkadaşımla uçmaya devam ederlerken Sahil güvenliğe ait bir helikopter pilotların üzerinden uçarak başka bir tarafa gitmiş. Ama her ne hikmetse, sanki bizim pilotları düşürmek istiyormuş gibi tekrar pilotların üzerine doğru uçarak gelmiş. Aytekinin dediğine göre helikopter 40-50 mt. kadar önlerinde, kendi irtifalarına göre 10 mt. kadarda yüksekteymiş. Pilot savaş tehlikeyi sezinleyerek plaja iniş yapmış. Ama Aytekin take-offa inerken helikopterin yarattığı türbülanstan etkilenerek, kanadını stola sokup yaklaşık 10 mt. gibi bir yükseklikten sağ yanına doğru düşmüştür. Daha detaylı açıklamayı Aytekin herhalde yapacaktır. Gruba değilde kendisine geçmiş olsun dileklerini iletmek isteyenler için telofonunu veriyorum. Bu telofonlar onun içinde moral olacaktır diye düşünüyorum. 0 505 485 85 37

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 2 yıl önce (02.06.2011, 00:31)

Öncelikle arkadaşlara geçmiş olsun anlattığınıza göre arkadaşların değilde o helikopter pilotunun telefonunu versenizde bir güzel bütün gurup üyeleri o helikopter pilotuna dileklerimizi iletsek :twisted: bu durum arkadaşlarımız için sanırırm daha iyi moral olur :(

Kullanıcı avatarı
mubi
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen mubi » 1 on yıl 2 yıl önce (02.06.2011, 09:27)

Helikopter sahil güvenlik helikopteri yani askeri helikopter. Kazayı ilginç yapan bir durumda yaralanan ve kazadan kıl payı kurtulan 2 pilotda asker mensubu :( Siz genede kazazedeye iyi dileklerinizi iletin :)

Kullanıcı avatarı
biscen
Ad Soyad: Bekir İşçen
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen biscen » 1 on yıl 2 yıl önce (02.06.2011, 09:40)

Büyük geçmiş olsun!... Helikopter pilotunun ruh dünyasını çok merak ettim... Kolluk kuvvetleri, Kaş'da uçuş vb konularda Aytekin Bey'de ilginç hikayeler vardı, internet sitem için röportaj yapıp yazmak istemiştim ama asker olması yüzünden yapamamıştık. Umarım işin peşini bırakmaz net birşeyler öğrenir bizimle de paylaşır.

x endless x
Ad Soyad: Ünzile Mutlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen x endless x » 1 on yıl 2 yıl önce (02.06.2011, 11:17)

yurt disindanda, kazazade Arkadaslarimiza ve tabiki Aytekin beye büyük bir gecmis olsun umariz en kisa zamanda sagligina kavusur ve yine ucuslarina devam eder.

Kullanıcı avatarı
no_identity
Ad Soyad: Mustafa Özgen Paşa
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen no_identity » 1 on yıl 2 yıl önce (02.06.2011, 11:57)

Çok büyük geçmiş olsun Aytekin Bey en yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanızı ve aramıza dönmenizi dilerim.

Saygılarımla.

Not : Bide olayı sizin ağzınızdan dinlemeyi isteriz.

Kullanıcı avatarı
ASİ
Ad Soyad: Engin Karabudak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ASİ » 1 on yıl 2 yıl önce (02.06.2011, 13:22)

Umarım kaza raporunu yazmadan önce kazazedenin olurunu almissindir. Çünkü arkadasımız mesleği gereği adının böyle bir olayda kullanılmasını istemeyebilir

Kullanıcı avatarı
mubi
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen mubi » 1 on yıl 2 yıl önce (02.06.2011, 18:58)

ASİ yazdı:Umarım kaza raporunu yazmadan önce kazazedenin olurunu almissindir. Çünkü arkadasımız mesleği gereği adının böyle bir olayda kullanılmasını istemeyebilir

Aldım.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen bartsay » 1 on yıl 2 yıl önce (02.06.2011, 21:24)

Aytekine çok geçmiş olsun gelir gelmez böyle bi olayla karşılaşmasına üzüldük :(
tabii sğsalim gelişine de sevindik

Kullanıcı avatarı
KANT
Ad Soyad: Mehmet Budak
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen KANT » 1 on yıl 2 yıl önce (03.06.2011, 00:08)

öncelikle kaza geciren arkadaşımıza kayseri havacılık kulübü adına geçmiş olsun diyoruz.
dikkatimi çeken olay helikopter pilotu olan o zatlar helikopterin oluşturacagı türbülansı ya bilmeyecek kadar cahil ya da sonuçunu bilecek kadar insafsiz olmazlar.
bu olayın üstüne gidip sorumsuzluklarını cezalarını en azından kınama olarak görmeleri için antalyada ki pilot arkadaşları göreve davet ediyorum..

Kullanıcı avatarı
garadark
Ad Soyad: Gökhan Çevik
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen garadark » 1 on yıl 2 yıl önce (03.06.2011, 00:33)

Böylesi keyfi davranışlardan dolayı bir olay anca Türkiye'de olur sanırım;
Halikopter pilotu yaptığı hatanın bedelini ödeyene kadar konunun peşi bırakılmamalı; Birkaç kırık hariç daha ağır sonuçları da olabilirdi. Görevlendirme evraklarında ki rotası neymiş acaba ve lütfen buradan bizlerinde öğrenmesini sağlayınız. Tekrar geçmiş olsun

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen bartsay » 1 on yıl 2 yıl önce (03.06.2011, 12:16)

Arkadaşlar dün kaza yapan arkadaşla görüştüm, bu gün ameliyata girecekmiş,
mubi nin raporda belirtmediği bir husus var arkadaş helikopterden kaçmak için elinden geleni yapmış ancak helikopter pilotu keyfi olarak kendisini takip etmiş,
kendisi helikopter pilotundan sadece özür dilemesini istemiş, helikopter pilotu kazazede arkadaş için "o'nu filme çektim idari para cezası kesilmesini sağlayacağım" demiş bi de.
Kazazede arkadaş da 150 TL para cezası için adam beni öldürecekti diyor. Sahil güvenliğe mail atalım da bu duyarlılıklarını ve Türk Hava Sahasını yamaç paraşütlerinden koruma yönündeki çabalarını tebrik edelim.
Bir helikopter pilotunun bir başka hava aracına bu bilerek bu şekilde yaklaşmasının Türk Ceza Kanundaki açıklaması adam öldürmeye tam teşebbüsdür, basit bir kaza olarak nitelendirilemez

Kullanıcı avatarı
ozan savaş can
Ad Soyad: Ozan Savaş Can
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen ozan savaş can » 1 on yıl 2 yıl önce (03.06.2011, 12:37)

helikopter pilotluğu eğitimi alan herkes dar ve alçak alanda pervanenin yarattığı türbülansın, helikopterin kendisini bile düşürebileceğini bilir. aerofill yapılı bir hava aracının canına okuyacağını bilememek gibi bir mazaret olamaz.
Kazazedenin uçuşa yasak bölgede uçması, kasıtlı olarak - ölümle sonuçlanabilecek bir davranışı haklı kılmaz. Askeri bölge üzerinde uçuyor olsa dahi, önce uyarı sonra müdehale gerekir. Uyarı olmadan müdehale sadece ohal durumlarında serbesttir. Ayrıca ilgili şahıs, amirlerince açıkça yamaçparaşütü pilotlarına müdehale etmesi emri almadı ise kimin nerede uçtuğu onu anca bir taksi şöförü kadar ilgilendirir.
helikopter pilotu arkadaş hakkında bir an önce şikayette bulunulması, olayın takip edilmesi gerekir. Helikopterin görev bilgileri, belirlenmiş rotaları resmi soruşturma ile incelenebilir.

Kazazede arkadaşımıza acil şifalar dilerim.

Kullanıcı avatarı
biscen
Ad Soyad: Bekir İşçen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen biscen » 1 on yıl 2 yıl önce (03.06.2011, 14:39)

cincir yazdı:Bekir Bey birine bir şey olursa bir sürü zahmetli işe kalkacaklar; sevmeyiz biz millet olarak böyle zahmetli işleri :cry:

Doğru söze ne denir:(

Yalnız şunu söylemek istiyorum: Gökyüzünü paylaştığımız insanların daha farklı olmalarını beklediğimden midir nedir; helikopter pilotunun bu yaptığı(En doğrusunu umarım Aytekin Bey anlatır), terslik çıkarmayı seven bürokrasi adamlarının yaptıklarından daha çok koyuyor...

Kullanıcı avatarı
Aytekin
Ad Soyad: Aytekin Kurnaz
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen Aytekin » 1 on yıl 2 yıl önce (04.06.2011, 12:47)

Geçmiş olsun dileklerini ileten tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Şu an sağlık durumum gayet iyi. 1-2 güne kadar taburcu edileceğim. Kaza, arkadaşların bahsettiği şekilde olmuştur. Duyarsız davranan pilotla ilgili gerekli yasal işlemleri başlattım, takipçisiyim, merak etmeyin...

Kullanıcı avatarı
Hazerfenin Bir Füruğu
Ad Soyad: Selahattin Asmalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

Helikopter ve Paraşüt havada karşılaşınca

Mesaj #16 gönderen Hazerfenin Bir Füruğu » 1 on yıl 2 yıl önce (04.06.2011, 12:48)

Geçmiş olsun, aynı helikopter bundan bir ay kadar önce, benim üzerimden de, yakın geçmişti. Hava açık, görüş mesafesi çok netti. kanatlarımızın fosforlu rengi ve ortalama 25 m2 bir alanı kaplaması dikkate alınırsa, pilotun bizi görmemesi için, nasıl bir görme bozukluğuna sahip olması gerektiğini siz düşünün. Ancak sorun; pilotun görüş algısında değil, "uçurduğu hava aracının yaptığı türbülans sonucu, pardaşüte yapacağı olası etkileri ve sonuçları algılamasında (bilinç düzeyinde) bir sorun var diye düşünüyorum. Helikopterin arama kurtarma görevleri de yaptığı düşünülürse, kazadan sonra kaçıp gitmesi de ayrıca bir insanlık ayıbı.
Bu kazanın olmasında benim de sorumluluğum vardır. Şöyle ki, eğer o ilk yakın geçişte, ilgili kurumuna/amirlerine durumu bildirseydik, gereken uyarı yapılacak ve belki o günkü kaza meydana gelmeycekti. Pilotun o günkü yanlış manevrasına gereken tepkiyi göstermedik. Uyanmak için, bunu yaşamamız gerekmiyordu.
Helikopter Pilotu, yaptıklarının sorumluluğu ile karşı karşıya kalmadığı sürece, başka insanların da hayatını tehliyeke atmaya devam edecektir. Bu raporu YP formunda paylaştığı için Muharrem'e teşekkürler. Aytekin hazır olduğunda kendisi ilk ağızdan ayrıntılı bir rapor yazacaktır. Bu raporun paylaşılması diğer pilot arkadaşların benzer bir olay yaşamaması/sakınması için çok önemli bir uyarıcı olabilir. Şöyle ki; yamaç paraşütçüsü havada "motorlu bir hava aracı ile karşılaştığında, öğretilen havacılık kurallarının, gökyüzünü paylaşanlar tarafından mutlak uygulanacağı yönünde bir geçerliliği olmadığını, havada helikopter gördüklerinde bu gördükleri son şey olabileceğini, havacılık kurallarına göre haklı olmanın, paraşüt pilotunun can ve mal güvenliğini garanti etmeyeceğinin" farkına varması için, önemli bir uyarıcı örnek rapor olacaktır.
Bir hususu da söylemeden geçemeyeceğim. Pilot TSK mensubudur. Uçuşta yaptığı manevra yanlıştır. Bunu, eleştirebiliriz. Ancak onun mensubu olduğu TSK'nın bu işte bir sorumluluğu yoktur. Ordu Türk Ordusudur. Hepimizindir. Bir pilotun yanlış davranışı ile tüm pilotları, ya da mensubu olduğu kurumu eleştirmek doğru bir yaklaşım değildir. Bu "tecavüz veya cinsel sarkıntılık suçundan mahkum olmuş bir imamın davranışından yola çıkarak tüm imamların aynı olduğu" yargısı ne kadar yanlış ise, bir kişinin davranışından yola çıkarak tüm kurumu suçlamak o derece yanlıştır. Herkese kazasız, emniyetli ve keyifli uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 2 yıl önce (04.06.2011, 17:44)

geçmiş olsun aytekin, umarım kısa zamanda sağlığına kavuşursun.

burda dikkat edilmesi gereken husus falezlerde uçan herkesin hemen hemen birkaç kez helikopterin tacizine uğramasıdır. 2 kez benim de yaklaşık 20 - 25 mt üstümden (hemde direk üstümden) geçti. sanki falezdeki bandı kullanıyor. kanat sağa sola saldırdı, kontrol edebildim. ancak türbülansın etkisini direkt olarak hissettim. herhangi bir kaza olmaması tamamen şansımın yaver gitmesinden oldu.

bir daha böyle bir olay yaşanmaması için antalya'lı pilotlar olarak şimdiden tavrımızı ortaya koyalım.

Kullanıcı avatarı
ozgur.k
Ad Soyad: Özgür Korkut
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen ozgur.k » 1 on yıl 2 yıl önce (04.06.2011, 19:51)

Şaka bir yana bence konu oldukça ciddi ve mutlaka tepki koymak gerekiyor. Söz konusu helikopter pilotu özür dilemek bir yana dursun "seni kameraya kaydettim, ceza kestireceğim" demiş bir de. Suçluluk psikolojisi ile üste çıkmaya çalıştığını, yani patalojik de olsa hala bir insanlık belirtisi gösterdiğine inanmaya çalışıyorum. Antalya'lı yp pilotlarının yönlendirmesiyle imza toplama, dilekçe, protesto vb bir eylem yapılacak olursa herkesin destek vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
savba
Ad Soyad: Savas Barutcu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen savba » 1 on yıl 2 yıl önce (04.06.2011, 22:18)

aytekin arkadaşıma geçmiş olsun dileklerimle..... ayrıca sahil güvenliğin helikopteri resmen bizi düşürmek için ugraştı.ben sahil tarafındayken helikopter benim 10 metre üstümden geçti tam altında oldugum ve kanadı düz uçuşta oldugum için b...eni fazla etkilemedi.beni gectikten sonra iniş yapmak için sol donuş yaptıgımda helikopter aytekinim arkasında yaklaşıkta 15 20 metre yükseklikteoldugunu gördüm ve bu esnada aytekinin falez takeoff unun üzerinde kanadının stol olmuş şeklinde düşüşünü gördüm .aytekinin düştüğünü gören sahil güvenlik helikopteri (bizim etrafımızda 4 tur atan helikopter)direk olarak liman bölgesine dogru ucmuş ve sahil güvenliğe iniş yapmıştır.. bilgilerinize

Kullanıcı avatarı
zorhedef
Ad Soyad: Mustafa Atsız
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen zorhedef » 1 on yıl 2 yıl önce (05.06.2011, 02:54)

aytekin kardeşime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum kendisi çok yakın arkadaşım ve samimi dostumdur burda çıkardığım konu acaba motor yardımı ile uçan pilotlar biz yp cileri pilottan saymıyorlarmı ,küçük mü görüyorlar acaba resmen kasıtlı bir davranış olduğunu düşünüyorum ve bunu yaşadığım bir olayla bağlıyorum(konyada bir üniversitenin resmlerini çekmek için görev aldım ana jet üssü komutanlığı dahil 4 yerden ayrı ayrı izin aldık taki sonunda özel bir hastanenin ambulans helikopteri pliotu bize; ben havada bir poşet dahi görsem uçmam demesi ile morallerimiz bozuldu neyseki üniversitenin rektörü burası bizim öel mülkümüz kimse karışamaz demesiyle uçuşumu yaptım ) kardeşim aytekin sakın peşini bırakma sonuna kadar arkandayız acil şifalar dilerim