Fethiyede Kaza

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
keremakkaya
Ad Soyad: Kerem Akkaya
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Fethiyede Kaza

Mesaj #1 gönderen keremakkaya » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 14:21)

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/18252624.asp?gid=381 bu habere göre bir kaza olmuş... bilgisi olan var mıdır acaba?

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
Ad Soyad: Akin Gokbulut
:
Moderatör Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 15:53)

http://www.cnnturk.com/2011/turkiye/07/ ... index.html
haberinden alinti :
'Yamaç paraşütü pilotu Osman Ersan İngiliz bir turistle 1700 pistinden atlayış yapacaktı. Hazırlıklar sırasında pilot, yolcuyla kendisini birbirine bağlayan terazi sistemini kurmayı unuttu. Yamaç paraşütü havalandıktan kısa süre sonra dengesini kaybetti. Kapanarak yere çakıldı. Pilot ve turist hayatını kaybetti.'

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen bartsay » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 15:59)

bu yıl çok üzüldük umarız son olur, her iki havacılık sevdalısına da Allahtan Rahmet dileriz

Kullanıcı avatarı
garadark
Ad Soyad: Gökhan Çevik
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Ölenlerin yakınlarına başsağlığı dilerim

Mesaj #4 gönderen garadark » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 16:05)

Önce vefat edenlere rahmet diliyorum, yerli yabancı :(
Bu genç tandem pilotları günde kaç sorti yapmaktadırlar.
Eğitimleri ile ilgili herhangi bir tartışma söz konusu bile olamaz zaten.

Geçen sene tesadüfen tanıştığım tandem pilot'unun bazen Facebook'ta paylaştığı uçuş resimlerinde akşama kadar güneşin altında nasıl kavrulduğunu farketmiştim.

Hiçbir iş kolay değil, ama uçuş sayılarını ve sürelerini denetleyip kontrol eden bir mekanizma varmıdır acaba. Para için pek çok yolun mübah sayılabildiği bir çağda.

Ölenlerin yakınlarına başsağlığı dilerim

Kullanıcı avatarı
şilen
Ad Soyad: Şilen Sümer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen şilen » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 16:06)

ikisine de allah rahmet diliyorum. yakınlarına da sabırlar diliyorum. haberi duyduğumdan beri foruma düşmesini bekliyordum bana telefonla haber geldi. tanıdığım biri olmamasını dilemiştim ama sonuç değişmedi ikisi içinde fazlasıyla üzüldüm:( bence fethiyede ticari olarak bu işi yürüten her kurum aynı uçaklarınki gibi her uçuşta uygulanması gereken bir kalkış öncesi checklist oluşturmalı ve pilot tecrübesine bakmadan bunu kesinlikle standart hale getirip uygulatmalı yoksa daha çook üzülürüz...

Kullanıcı avatarı
agalptekin
Ad Soyad: Hakan alp
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen agalptekin » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 16:29)

Bu sene ölümlü kaza sayısı oldukça fazla maalesef! Bir kez daha aynı konu açılacak ve sanırım bir kez daha hiç bir şey yapılmayacak Ölüdeniz'deki uçuşların kontrolü konusunda...

Bence bu tarz kazaların en büyük sebebi kalkış yapan pilota sırada bekleyen diğer pilotların hiç bir şekilde müsemma göstermemesidir...Stresli ve hiç de rahat olmayan bir take off ta bu tarz kazaların olması doğaldır diye düşünüyorum...

İkinci konu ise tabiiki kalkış kotrolleri...
Yelken kanat pilotları (hepsi yapıyor mu bilmiyorum) Ali Demir ve Hüseyin Kirişçi'nin kalkışlarını seyrettiğimde aslında YP de çok büyük bir eksik gözüme çarpmıştı. İkisi de kendilerini harnesslerine yerleşip kalkış öncesi karşılıklı check list varmışcasına sesli ve oldukça ciddi bir şekilde kontrol ediyorlardı ki halen bütün uçuşlarını aynı şekilde yaptıklarını biliyorum...

Belki kalkış esnasında tek başımıza olabiliriz ama en azından kendi kendimize bu kontrolleri baştan ayağa bir kişisel sıra yardımıyla yapabiliriz...

Toprakları bol olsun!

Kullanıcı avatarı
takyonxxx
Ad Soyad: Türkay Biliyor
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen takyonxxx » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 16:50)

Hayatını kaybeden kişilere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır dilerim.
Pilot Osman Ersan 52 yaşındaymış. Sanırım kalkış öncesi terazi vb. ekipman check lisiti iyi yapılmamış. Ama tam olayı bilen, orada uçan arkadaşlar belki bişeyler yazabilirler.
http://sondakika.com/haber-kayaliklara- ... e-2869367/

Kullanıcı avatarı
saglikci025
Ad Soyad: Ömer Gür
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen saglikci025 » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 16:52)

Allah rahmet etsin mekanları cennet olsun çok üzüldüm ailesi ve yakınlarının başı sağolsun rabbim sabır versin..

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 17:57)

Bu tür üzücü haber sonrası ölenlere rahmet dilemekten öte birşeyler yapmıyoruz.

Ölüdenizdeki profesyonellik anlayışının ele alınması gerekir.

Firmalar arası rekabet, patronların çok kazanma hırsı, daha ucuza pilot bulabilmeden dolayı pilotaj kalitesinin düşmesi, firmaların pilotlarını baskı altında tutması (uçulmayacak bir havada uçan birisi olduğu zaman sen niye uçamıyorsun vb.) Kontrol mekanizmasının oturmaması; take off'a çıkarken birasını yudumlayan pilota kimsenin ses çıkartmaması, limitleri zorlayacak rüzgarda ve bulut tabanı içinden kalkış yapana kimse dur diyememesi vb. olduğu müddetçe bu tür istenmeyen kazalar olacaktır.

Kullanıcı avatarı
duzan
Ad Soyad: Mehmet Duzan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen duzan » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 18:58)

Hayatını kaybeden insanlara rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı dilerim.

Umarım ilerisi için gerekli tedbir ve önlemler gündeme gelir de bu tür can sıkıcı haberleri almaz oluruz.

Kullanıcı avatarı
simon
Ad Soyad: Sinan TARAKCI
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

tandem kazası

Mesaj #11 gönderen simon » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 20:09)

yıllarını havacılığa adamış ; babadağda tandem faaliyeti başladığından beri uçan ilk 3 pilottan biridir sevgili osman ersan ağbimiz, insanlığı ile , iyi niyeti ile, cana yakınlığı ile vede uçuştaki disiplini ile yıllarını verdiği bu spora vede hayata veda etti, keşke olmasaydı sevgili osman ağbi, mekanınınız cennet olsun, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum...

Kullanıcı avatarı
SKYDIVER-D225
Ad Soyad: Cem Özdemir
Pilot Menüsü: 

Re: tandem kazası

Mesaj #12 gönderen SKYDIVER-D225 » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 20:58)

simon yazdı:yıllarını havacılığa adamış ; babadağda tandem faaliyeti başladığından beri uçan ilk 3 pilottan biridir sevgili osman ersan ağbimiz, insanlığı ile , iyi niyeti ile, cana yakınlığı ile vede uçuştaki disiplini ile yıllarını verdiği bu spora vede hayata veda etti, keşke olmasaydı sevgili osman ağbi, mekanınınız cennet olsun, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum...

Sevgili Osman,

seni özleyeceğiz :(
rahat uyu...

Kullanıcı avatarı
keremakkaya
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen keremakkaya » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 23:04)

Osman kardeşimize ve yabancı yolcuya allahtan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum.

Bu kaza hakkında gören veya nasıl olduğunu bilen varsa kaza raporu olarak yazabilir mi?

Bu sene nerdeyse her hafta bir kaza duyuyoruz... Kazaların bu kadar sık olması bir tesadüfler zinciri olmasa gerek diye düşünüyorum...

Burada aslında sporun öncüleri kişilere acaba genel bir hata mı var yada birşey mi var diye sormak istiyorum... gerçekten çok üzücü bu haberleri almak... yanlış yapılan birşeyler mi var yada eksik nedir, metodoloji veya bu sporu yapma biçimimizde eksiklikler mi var diye sormadan yapamayacağım...

Mesela bu kazada terazi bir şekilde yanlış olmuş veya bağlanılmamış vs. diyebiliriz... bunu orada uçacak olan başka bir pilot göremezmiydi... yada başka bir seçenek...

Yani kısaca; kazaları önlemek için herkes elinden geleni yapıyordur... daha da neler yapılabilir diye sormak istiyorum...

Kullanıcı avatarı
derajan
Ad Soyad: Yusuf Biçer
Aldığı Beğeni: 2 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen derajan » 1 on yıl 2 yıl önce (14.07.2011, 23:15)

acımız cok büyük, osman abimizi kaybettik kendisi bir ressam sanat adamı ve türkiyede yp ile tanışan ilk 3-5 kişiden biri, hakan cici hocamızın bile hocası oldugunu bir muhabbette duymuştum. bugun hepimiz anladık ki çaresizlik cok kötü birşey, ailemizin babasını sonsuzluga ugurladık, hepimizin başı sagolsun,

Kullanıcı avatarı
bluedragon
Ad Soyad: Amaç Ukav
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen bluedragon » 1 on yıl 2 yıl önce (15.07.2011, 01:23)

ankara ekibi olarak çok üzüldük :( son dönemde her gün yeni bir kayıp haberi geliyor :( umarım son olur.... hepimizin başı sagolsun...

Kullanıcı avatarı
ahmetbilal
Ad Soyad: Ahmet Bilal Arslan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen ahmetbilal » 1 on yıl 2 yıl önce (15.07.2011, 09:37)

Bu kadar tecrübeli bir pilotun neden yedek atmadığı ya da neden stall basmadığını ancak kader diyerek açıklayabiliyorum kendime. Zamanı tükendiğinde insanın sebep bir şekilde oluşuyor. Allah rahmet etsin. Mekanı cennet olsun.
En son ahmetbilal tarafından 15.07.2011, 10:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Bilalk
Ad Soyad: Bilal Kaya
:
Yarışma Pilotu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen Bilalk » 1 on yıl 2 yıl önce (15.07.2011, 09:41)

bu kaza ile ilgili yorum yapmayın arkadaşlar şuanda ölüdenizde her pilotun yapması gereken uçuş sayısı mugla valiligi ve fethiye kaymakamlıgı tarafından onaylamış olan babadag uçuş yönergesi ile belirlenmiş durumda. kaza adli tıp ve savcılıga intikal etdigi için kaza raporu adli makamlardan cıktıgında yayınlancak osman ersan eski THK paraşüt öğretmenlerinden ve 1992 yılından beri babadagından uçan bir pilotdur tecrübe tartışılamaz.... benim eski mesai arkadaşım abimdir.... operasyonda yanındaydım sepete bizler koyduk bizleri cok üzdü. burada belli bir süredir yazı yazmıyorum ama yaşı ne olursa olsun dünki havacı arkadaşlarım eleştiri mahiyetinde lütfen yazı yorum yazmasın lütfen ha bana sorarsanız sen ne kadardır uçuyorsun atlıyorsun 1987 den beri uçup atlıyorum 1995 den beride babadagından tandem uçuyor 1996 dan beride yarışmalarda uçmaya calışıyorum

adli makamlardan rapor cıktıkdan sonra raporu burda yayınlayacagım

camiamızın başı sagolsun

saygılarımla

Bilal KAYA
D-386

Kullanıcı avatarı
speed_fly
Ad Soyad: Ferdi Toy
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen speed_fly » 1 on yıl 2 yıl önce (15.07.2011, 13:51)

artık metoroloji uzmanları çıkıp bir kırım raporu yayınlasınlar bu tesadüf olamaz
peru,ispanya,rusya,ölüdeniz,çi​ğli,eskişehir bu kazalar tesadüf olmamalı artık pilotlarımız ölmesin..

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 2 yıl önce (15.07.2011, 17:37)

kaza raporunu adli makamlar nereden bilebilir. burda bir bilgi paylaşımı yapılıyor, herkes üzgün elbetteki. Kimse de osman hocanın tecrubesini tartışmıyor... yapılan hatanın ne olduğunu ve olan bunca üzücü olayı engellemek için neler yapılabilir sorusunun cevabını arıyoruz...

Ölüdenizdeki pilot arkadaşlar başta olmak üzere hepimizin başı sağ olsun...

Kullanıcı avatarı
keremakkaya
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen keremakkaya » 1 on yıl 2 yıl önce (15.07.2011, 19:33)

Bilalk yazdı:bu kaza ile ilgili yorum yapmayın arkadaşlar şuanda ölüdenizde her pilotun yapması gereken uçuş sayısı mugla valiligi ve fethiye kaymakamlıgı tarafından onaylamış olan babadag uçuş yönergesi ile belirlenmiş durumda. kaza adli tıp ve savcılıga intikal etdigi için kaza raporu adli makamlardan cıktıgında yayınlancak osman ersan eski THK paraşüt öğretmenlerinden ve 1992 yılından beri babadagından uçan bir pilotdur tecrübe tartışılamaz.... benim eski mesai arkadaşım abimdir.... operasyonda yanındaydım sepete bizler koyduk bizleri cok üzdü. burada belli bir süredir yazı yazmıyorum ama yaşı ne olursa olsun dünki havacı arkadaşlarım eleştiri mahiyetinde lütfen yazı yorum yazmasın lütfen ha bana sorarsanız sen ne kadardır uçuyorsun atlıyorsun 1987 den beri uçup atlıyorum 1995 den beride babadagından tandem uçuyor 1996 dan beride yarışmalarda uçmaya calışıyorum

adli makamlardan rapor cıktıkdan sonra raporu burda yayınlayacagım

camiamızın başı sagolsun

saygılarımla

Bilal KAYA
D-386

Bilal Bey;

Bu kaza hakkında kimseyi eleştirmek veya yargılamak gibi bir niyeti kimsenin yok...

Amaç sadece yamaç paraşütünde genel olarak bir hata mı yapıyoruz... yada iklimlerimiz çok sertleştide bu yüzden mi bu kazalar arttı... yada bu sporu çok fazla kişi yapmaya başladıda oransal bir değişme olmamasına karşın ölüm sayılarımı arttı... nerdeyse her hafta bir ölüm vakası duyuyoruz... burdan da sporu çok iyi bilen abilerimize tecrübeli arkadaşlara da soruyoruz...

önceden herkese bu sporu yapabileceği yönünde telkinlerde bulunurken artık dediğim genelde ölüm riskini göze alabileceksen yapabilirsin diyorum... tavsiyemde yapma ölebilirsin yönünde oluyor...

ki son kazalarda da oldukça tecrübeli pilotların kaza yaptığını duyuyorum...

Yani SIV mi eksik, havalar mı çok termikli, yada şapşallaştık mı yaz sıcaklarında kolonları yada teraziyi ayarlamayı bağlamayı unutuyoruz, çok kendimize güvenir bana bir şey olmaz mı der olduk, iklimler mi değişti, çok kişi yapıyor da take off a çıktığımızda mahalle baskısımı yaşıyoruz uçmazsak... SORUN NEDİR??? anlamaya çalışıyoruz... boru sesi değil bu insanlar ölüyor... arkalarında da bir sürü gözü yaşlı anne, baba, kardeş, eş, dost, akraba... yapabileceğimiz birşey varmı işte sorun bu!!! SORUM BU?