kaş'ta kaza

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

kaş'ta kaza

Mesaj #1 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 7 yıl önce (16.08.2006, 17:45)

Antalya'nın Kaş ilçesinde, yamaç paraşütü pilotu Ramazan Gök (47), geçen pazar günü Dersim Özel (27) ile birlikte havalandıktan 20 dakika sonra yere çakıldı. Özel'in kolu kırılırken, Gök yaşamını yitirdi. Gök'ün şeker hastası olduğu, havada geçirmiş olduğu şeker komasından sonra yamaç paraşütünün kontrolünü kaybetmiş olabileceği belirtildi. Kazazedelere ilk müdaheleyi yapan Dr. Cem Tolunay, "Olay yerinde yaptığım ölçümde, Gök'ün kan şekeri değeri 575 çıktı" dedi.

böyle bir haber okudum arkadaşlar...başka bi bilgisi olan??

Kullanıcı avatarı
mderinyol
Ad Soyad: Mithat Derinyol
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen mderinyol » 1 on yıl 7 yıl önce (17.08.2006, 18:05)

Ramazan Kardeşimize allahtan rahmet dilemekten başka birşey elimizden gelmiyor maalesef. Kederli ailesine başsağlığı ve sabır dilerim. Biraz önce 19 mayıs 2006 eğirdir festivalinde çektiğim fotoğraflarına baktım insanın inanası gelmiyor. Yıllardır yamaçparşütü ile ilgili gözlemlerimden birisi de şu : Aşırı sıcakların olduğu günlerde sanki kaza sayısı artıyormuş gibi görünüyor. Aman Dikkat Herşeyden önce güvenlik. Hepinize Kazasız uçuşlar...
Selam ve Saygılarımla
Mithat Derinyol
Dosya ekleri
RAMAZAN GÖK.JPG
Ramazan Gök'ün Eğirdir 2006 Fotoğrafı

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 7 yıl önce (18.08.2006, 01:34)

eğirdir fotolarını görünce aklıma geldi aynı rüzgara kanat serip aynı sortileri atıp aynı kamplarda kalıp aynı araçları paylaştığımız bi abimizdi... insan inanamıyor... toprağı bol olsun.

Kullanıcı avatarı
tempus
Ad Soyad: Mevlut Karadeniz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen tempus » 1 on yıl 7 yıl önce (18.08.2006, 11:16)

Bende Egirdir den tanıdığım Ramazan Gök'ün kabetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Ailesine ve yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.

ahmetoztiryaki
Ad Soyad: Eyüp Ahmet Öztiryaki
Aldığı Beğeni: 2 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ahmetoztiryaki » 1 on yıl 7 yıl önce (21.08.2006, 14:16)

Herkese Merhaba,
İyi uçuşlar diyerek başlamak en güzeli olmalı...
Önce bu site ve internet kullanımında acemi olduğumdan konuyu bildiğim halde nasıl açacağımı bilemediğim için bu siteyi kuran, çalıştıran ve bu başlığı açan arkadaşıma şükranlarımı sunarım.
Ben Amasya dan YP ye bu sene başladım ve Arkadaşım Cengiz Arsu sayesinde hemen THK inönü tesislerinde öğrenci pilot sertifikası aldım.
Rahmetli Ramazan Abi yi sertifika kursunda tanıdım. kendisi tandem uçtuğu için sertifika kontrol kursuna gelmişti ve aynı koğuşta iki gece kaldık. yanında Halil isimli bir arkadaş daha vardı ama soyadını hatırlayamıyorum.
Biz Amasyadan grup olarak inönü ye gittiğimiz için biraz da gezmeyi planlamıştık. Ramazan abi bizi Kalkan a davet etti. (kaza da kaş ta değil Kalkan da olmuş, Ramazan abi Kalkan da ikamet ediyor ve orada kendisini kanocu Ramazan olarak herkes tanıyor.)
Bizim işlerimiz biraz ters gitti ve gezi programımızı iptal etmek zorunda kaldık ama telefonla birkaç kez görüşüp hasbihal ettik.
Ailemle beraber 10 günlük tatil için Alanya- Antalya tarafına gittik. 12 ağustos günü kendisini telefonla aradım ve Antalyada olduğumu ve sahilden tarihi yerleri gezerek Fethiye ye kadar gitmeyi planladığımı söyledim. beni herzamanki gibi çok neşeli şekilde davet etti havaların çok güzel olduğunu ve çok rahat yelken yapıldığını yolcu sıkılmasa 2-3 saat uçulabildiğini söyledi. bende mutlaka sana uğrayıp görüşeceğim diye cevap verdim ve sözleşmiş olduk.
Antalya dan pazartesi günü yola çıktığımda geceyi kalkan da geçirmek için bir yer ayarlaması için sürekli telefonla aradığım halde her defasında
-"aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor"
mesajı çıktı. yanımda ablam, hanım ve çocuklarım olduğu halde gece saat 23 te Kalkan a vardım ve oralarda birilerinden evini veya işyerini öğrenirim ümidiyle petrol ofisi benzin istasyonundaki pompacıya Ramazan Gök isimli arkadaşımın olduğunu ve tanıyıp tanımadığını sordum. Pompacı önce
-"tanımıyorum" dedi.
Ne iş yapar filan diye mevzuu yu uzatınca paraşütle uçan birileri olduğunu söyledim hemen
-"kanocu ramazan diye bilinir" dedi.
-"Kendisini nasıl bulabilirim" diye sorduğumda şok cevap geldi.....
-" o dün uçarken tansiyonu mu çıkmış şekeri mi çıkmış ne olduysa yere düşmüşler, öldü bu akşam 7 de defenettik" dedi.
............
.........
...
ne denilebilir ki...
Kaynar sular başımdan aktı, dizlerimin bağı çözüldü.
adam bana gel şuraya otur bir çay iç dedi. oturdum bir bardak su istedim.
Evini sordum
-"Ben bilmiyorum ama aşağıda çarşının üzerinde biryerde oturuyor" dedi.
çarşıya inip taksicilere sordum tarif ettiler evine gittiğimde saat 00;10 civarıydı ve yoldan alçakta olan evinin kapısı açık, küçük bahçesinde birkaç byüykçe yemek kazanı ile üstüste toplanmış plastik sandalyeleri görünce Ailesiyle de tanışmak ve başsağlığı dilemek için kapıya kadar beton merdivenlerden inip seslendim. hanımı kapıya gelip;
- "buyurun" dedi.
-"Ramazan Beyin evi burası mı?" diye sordum. içeri davet ettiler.
İzmir de memur olarak görev yapan kardeşi ve annesi ile eşiyle tanışıp konuşma ve bilgi alma şansımız oldu.
Kardeşinin anlattığı asıl ölüm sebebinin anlaşılamadığı ama şekerden olmadığı, daha önce şekeri 700 üzerindeyken de beraber izmire gittiklerini ve arabayı Ramazan abinin sürdüğünü anlattı. yolcunun elinde video kamera varmış ve son ana kadar çekim yapmış ama düşme olayından sonra kamera darbe aldığı için olsa gerek filim sıkışmış ve çıkarırlarken bir metre kadar yerine hasar verilmiş. işte son 10 metre buraya denk geldiğinden düşmenin şeklini kimse anlayamamış ve kasede de antalya savcılığı el koymuş. düşme öncesinde kanadın gölgesinden yarısının kapalı olduğu (asimetrik kapanma? ) anlaşılıyormuş. tandemlerde çok karşılaşılan bir svi değil bildiğim kadarıyla.
Hanımı bazen şekerinin çok düştüğünü ve 30- 40 arasında olduğunu, bu durumlarda kendisinin şuurunu kaybettiğini, ama düşer düşmez şekerinin ölçüldüğünü ve 540 civarında çıktığını böyle iken hiç bir sorun yaşamadığını anlattı.
Hatta şuurunun yerinde olduğundan emin bir şekilde "yedek açmış ama yükseklik yetmemiş açılması için" dedi.
Bir hekim olarak bende yüksek şekerin buna sebep olamayacağı kanaatindeyim.
Yaşanan SVI herne ise iniş esnasında havadaki bir değişiklikten dolayı olmuş ve çıkış için irtifa yeterli olmamış diye düşünüyorum.
Acizane fethiyede ki tandem Kanatları da gördükten sonra eskimiş, uçuş saatini doldurmuş, geçirgenliği artmış kanatlarla böyle sıcak ve türbülanslı havalarda uçmanın yenilerine nazaran düşük iç basınçlı kanadı kolayca dürüp katladığı ve kazalara sebep olduğu kanaatindeyim.
Eylül Ayı herzaman havacılık tarihinin en zor ayı olmaya devam edecektir ve bu sebeple bu dönemde uçacak arkadaşların daha temkinli olmasını tavsiye eder, uçmaktan korkmayanların ve uçmaktan zevk alanların hiç eksik olmaması duasıyla hepinize hayırlı uçuşlar dilerim.
Dr E. Ahmet Öztiryaki
Amasya

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Baş sağlığı

Mesaj #6 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 7 yıl önce (21.08.2006, 16:41)

Rahmetli Ramazan kardeşimi daha önceden tanıma fırsatı bulamayışıma rağmen bir arkadaşımı kaybetmiş kadar çok üzüldüm kendisine rahmet kederli ailesine baş sağlığı diliyorum

Kullanıcı avatarı
yener
Ad Soyad: Mehmet Yener Yilmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen yener » 1 on yıl 7 yıl önce (22.08.2006, 20:27)

allahtan rahmet seven dostlarına ve ailesine baş sağlı diliyorum yeri cennet olsun kazadaki arkadaşınada geçmiş olsun şifalar diliyorum

Kullanıcı avatarı
mahomedia
Ad Soyad: M. Emin Öner
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen mahomedia » 1 on yıl 7 yıl önce (23.08.2006, 11:12)

başımız sağ olsun...

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 7 yıl önce (23.08.2006, 12:52)

Allah rahmet eylesin , ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Kullanıcı avatarı
aysegulgok
Ad Soyad: Aysegul Gok
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen aysegulgok » 1 on yıl 7 yıl önce (31.08.2006, 00:55)

butun bas saglıgı dıleklerını kabul edıyorum
ben kızıyım
babam oyle 1 ınsandıkı 44 olmasına rahmen hıc bır zaman yasına gore yasamadı
bana suan bunları yazmak o kadar zor gelıyo kı sankı babamın oldugunu kabullenmek gb,kı hala kabullenmıs degılım
babamın yasadıgımız yerde ınsanların
"cok tehlıkelı 1 sey abı bu,dusersın falan allah korusun"
laflarına cevabı her zaman
"dusmek kolay mı oyle"ydı
ama gel gor kı..... o her zaman "ya denız de ya havada oleyım"
derdı ve kısmetı hava oldu
bu sene benım ucmak ısteyen hıc bır arkadasımı gerı cevırmedı ve
dort kız arkadasımı ucurdu
fotodakı de onlardan bırı egırdırdekı 3.gun ucuslar ıptal edılıp cogunluk kamp yerıne ındıkten sonra bıle o 9 dan 3 e kadar bekledı ve uctu.
bu yaz babamla bırlıkte calıstık kalkanda ınıs yapılan arazıye kadar araba ınemıodu babam ınıse yakın bız ınıyoruz aysegul derdı ben motorla ınerdım onun harneslerı agır oldugu ıcın ıkısını bırden
tasımak zor oluodu bırlıkte kanadı toplar o harneslerı ben kanadı alır arabanın yanına kadar cıkardık hatta bırmırımıze cantaları carptırmak suretyle devırmeye calıstıgımız 1 oyunumuz bıle vardı
bu sene kı planımız benım unıyı kazanıp gıttıgım okulda kı
havacılık klubune yazılıp senlıklere bırlıkte gıtmektı"ben sana cok guzel bır cadır alıcam sende gelırsın boyle"deyıp arkasından"senın karsınada ben kurucam cadırımı"derdı
suan bunları yazmak o kadar zor kı
tek avuntum antalya adlı tıpdan getırılıp bedenı yıkanmadan once yanına gırdıgımde gordugum suratındakı gulumseyıstı
otopsı yuzunden her yerı kesılıp dıkılmıstı
ama gulumsuyodu ıste
ve babamdı o kadar motosıklet kazası denızde atlattıgı kazalar.....babam marangoz,usta gemıcı belgesıne sahıp kaptan,sanayı dalgıcı,ruzgar sorfu,su kayagı yapan,fıber tekne yapan,denız motorları tamır edebılen 1 ınsandı,
suan ne desem bos benım babamdı ve her yere bırlıkte gıtmıstık
cok aglattı alacagı olsun

Kullanıcı avatarı
metinmurat
Ad Soyad: Metin Murat
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen metinmurat » 1 on yıl 7 yıl önce (31.08.2006, 10:09)

Küçük kardeş başın sağolsun. İnşallah babanızın hayallerini zamanla gerçekleştirirsiniz. Dr. metin murat

Kullanıcı avatarı
aysegulgok
Ad Soyad: Aysegul Gok
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen aysegulgok » 1 on yıl 7 yıl önce (31.08.2006, 21:32)

merhaba bende ramazan abinizin kızlarındanbiriyim buyazıyı babamın çokyakınarkadaşınınkızıyla yazıyorum ablamındediği gibi bunları yazmak çok zor o çok neşeli biriy di yaşının gerektirdigi hiç birşey yapmazdı onun yaşındaskilerkaveye giderunu bunu yapar lar amao hiçöleseyleryapmadı zamanıı herzaman deyişik şeyleryapmaya adardı inanırmısınız onu birkaçkere abim sandılarokadar delidoluyduki onunmaceraları anlat anlat bitmezler birara sukayayaptı bikezdalgıçlıkyaptı dahabirçoksey kalkanada zatenkanoyu sukayanı babamgetirdi amadememoki sonseverek yaptıgı son macerabuidi

Kullanıcı avatarı
OSMAN
Ad Soyad: Osman Yavuz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen OSMAN » 1 on yıl 7 yıl önce (01.09.2006, 02:02)

gercekten bunları okumak cok zor oldu tanıma fırsatım olmadı.fakat böyle bir insanı kaybetmek cok acı kendisine allahtan rahmet ailesi ve tüm sevenlerine baş saglıgı diliyorum
ERZİNCAN OSMAN

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 yıl önce (01.09.2006, 10:09)

işim gereği kalkana çok gidip gelirim. geçen sene orada askerlik yapan arkadaşımı ziyarete gittiğimde. burda senin kafada bi abi var. yamaç paraşütü yapıyo. acayip de muhabbeti iyi. bi gün tanıştırayım da sohbet edersiniz belki de beraber uçarsınız demişti. o gün programım yoğun olduğu için ramazan abi'yle tanışamadım. bir dahaki sefere demiştim. ama kısmet değilmiş. tüm havacılık ailesinin başı sağolsun...

Kullanıcı avatarı
gonca
Ad Soyad: Gonca Korucu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen gonca » 1 on yıl 7 yıl önce (01.09.2006, 12:49)

inanmıyorum inanamıyorum.
o ölmedi herzaman bizimle birlikte gökyüzünde olacak. baktığınız gördüğünüz her yerde o var olacak güzel insanlar asla ölmezler

Kullanıcı avatarı
enginbasal
Ad Soyad: Engin Başal
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen enginbasal » 1 on yıl 7 yıl önce (01.09.2006, 17:25)

Yazılanları okudum ve nekadar üzüldüm bilemezsiniz. Ramazan abiyi hiç tanımadım ama zaten tanıyormuşum.. Kızı anlatıyor yaşam şeklini Aynı ben yada siz gibi hepimiz gibi :( Kederli ailesine başsağlı diliyorum yeri cennet olsun......

Kullanıcı avatarı
peker26
Ad Soyad: Turgut Peker
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen peker26 » 1 on yıl 7 yıl önce (18.09.2006, 11:13)

ramazan abi ile hiç tanışma fırsatı olmadı gerçekten çok üzüldüm
ayrıca kızlarının yazdıkları beni çok duygulandırdı. bugunde ölüdenizde bi alman pilotun acı haberini aldım.
tüm pilot arkadaşlarlara dikkatli ve kazasız uçuşlar diliyorum

Kullanıcı avatarı
exn
Ad Soyad: Neco Arı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen exn » 1 on yıl 7 yıl önce (18.09.2006, 17:57)

Camiamızın başı sagolsun ..Arkadaslar lütfen çok dikkatli olalım.Ramazan abimizin mekanı cennet olsun...

gürhavk
Pilot Menüsü: 

Başımız sağolsun

Mesaj #19 gönderen gürhavk » 1 on yıl 7 yıl önce (18.09.2006, 17:59)

Ramazan abiyi ilk paraşüt camiasına girdiğimde şenlikte tanımıştım. Başımız sağolsun. İnanın çok üzüldük. İyiler hep erken gidiyor. Çocuklarına diyeceğim tek kelime Öyle bir babanın çocukları olmaktan gurur duyun.

Kullanıcı avatarı
SANEM
Ad Soyad: Senem Yıldırım
Pilot Menüsü: 

canım daykommm

Mesaj #20 gönderen SANEM » 1 on yıl 7 yıl önce (24.10.2006, 17:56)

bugün 24 ekim "ramazan "bayramının 2.günü canım dayımıcımında tabiriyle izmirdeki yeğeni senoş ben.öncelikle hepimizin başısağolsun.çok zor bi bayram geçiriyoruz çünkü dayımı yeni kaybettik ve hala acısı çok büyük zaten bitmesine imkan yok ama çok ama çokkk zor...düşündüğüm zaman aklım almıyor benim bi dayım vardı ve şimdi yok birdaha göremeyeceğim konuşamayacağım beni kapıdan girdiğinde kucaklayamıcak bunları düşündüğünde insan kendine yedirmiyor akıl almıyorr.2 aydır pc başına oturmuyorum çünkü sağolsun kardeşlerim pc ye dayım daha hayattayken birsürü resimlerini kaydetmişler bizde annem görmesin diye saklamıştık ayrı bi dosyaya ama kardeşimi ve ayşegülü ucururken olan çekimlerin cd lerini buldum hazır bayram sebebi ile kimse yokken bakayım dedim ama bayram günü bunları izlemek çok zor... ve şimdide bu siteyi buldum iyikide buldum.ayşegülünde dediği gibi dayımın yıkanmadan önceki halini bende gördüm öptüm ve onu tatlı bi uykuda bıraktım.(eh dayıcım biz gelene dek sen bizden daha çok uyuyacaksın alacağın olsun yaptın yapçagını.)ama ben kalkanda gördümki dayıcımın çok seveni var gerçekten böyle bir insan benim dayım.hızlı yaşadı ve genç öldü.inanıyorum ki şuan olabilecek ennnn iyi yerde canım benim seni çok özlüyoruz.dayıcım uçmak özgürlüktür bu senin sloganın.seni çok seviyorum bütün cennetin kapıları ardına kadar açık olsunnnn....