KAZA VİDEOSU (eğitim için yoruma açık )

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
SELIM.ERTAN
Ad Soyad: Selim Ertan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #41 gönderen SELIM.ERTAN » 1 on yıl 1 yıl önce (02.04.2013, 01:33)

Ciddi kazanın üzerinden oldukça zaman geçmiş olsa da, tekrar güncele gelmesine çok sevindim. Ne mutlu ki kaza yapan arkadaşlar hala hayatta ve aramızda. Kendilerine bu konuyu buraya taşıdıkları ve eleştirilere açık oldukları için bir kez daha teşekkürler.
Havada bir çarpışmanın hepimizi endişelendiren bir durum olduğu açık. Yüksek bulduğum bu olasılıktan ben belki daha fazla çekindiğimden yazıyorum. İlgililerin yorumlarından, kurallardan çok kazanın her iki tarafın da çabasıyla gerçekleşmeyeceğine inandıklarını anlıyorum. Bu yönde birçok beğendiğim yorum da yapılmış. Elbetteki kuralları uygulayacağız ama bu iş her zaman kurallarla çözülmeyebiliyor. Uygulamalarımız da, algı düzeyi, görüş, ölçümleme, değerlendirme ve risk alma düzeyi farklılıklarından kırmızı ışıkta durmak kadar net değil. Bu da bir çarpışma olasılığını hesaplamamızı, doğru zamanlamayla doğru kumandaları uygulamamızı etkilemekte. Keşki hepimiz yara bere olmaksızın onların yerinde olsak da bir çarpışmanın pilotlara neler yaşattığını net olarak bilebilseydik. Zira bu şekilde gelecekte olası tüm çarpışmaları önlemeye hepimizin tam olarak odaklanılabileceğine inanıyorum. Tabii bu sadece bir temenni.
Lütfen arkadaşlar, bu sporun riskini en çok artıran insan faktörü olarak hepimiz, çarpışma noktasına gelmeden bu tür riskli yaklaşmaların/durumların oluşmaması için zamanında gerekenleri yapalım.

Kullanıcı avatarı
ayhankocaman
Ad Soyad: Ayhan Kocaman
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #42 gönderen ayhankocaman » 1 on yıl 1 yıl önce (02.04.2013, 08:38)

biz bu kazayı yaptık.allaha şükür ikimize bir şey olmadı.videoyu paylaştık.elbette ikimzide belirli oranlarda hatamız var.bizim amacımız uçman arkadaşlarımızın bu videoyu izlemeleri.yapılan yedi yanlışı bulup çıkarmaları ve o yanlışları kendilerinin yapmamalarını sağlamak.öncelikle videodaki beyaz kanat benim.tepenin dinamği ile dönmekte iken altımdakini kontrol etmem gerekirdi.neyse olan oldu,başak arkadaşlarım videoyu izlesinler defalarca benim veya bizim yaptığımız hataları yapmasınlar,daha kaliteli uçuşlar gerçekleştirsinler.hepiniz mutlu uçun ;)

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #43 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 1 yıl önce (02.04.2013, 10:37)

Geçmiş olsun arkadaşlar. Eğitiminiz biraz ağrılı ve sancılı olmuş ama sağlam olmuş sanırım. Tekrarının hiç bir yerde yaşanmamasını temenni ederim. Kısmen benzeri kaza 2011 de Türkiye Şampiyonasında olmuştu.

Kullanıcı avatarı
13
Ad Soyad: Egemen Özdaş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #44 gönderen 13 » 1 on yıl 1 yıl önce (03.04.2013, 04:02)

"Uçan Dana'yı gördünmüydü direkt kaçacan hacı" bu tabiri çok beğendim :D Ve videoda çok güzel olmuş tam da hava trafik kurallarını öğrenirken güzel bir örnek oldu :)

Kullanıcı avatarı
Maksoy
Ad Soyad: Mehmet Aksoy
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 33 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #45 gönderen Maksoy » 1 on yıl 1 yıl önce (03.04.2013, 09:23)

Tartışacak herhangi bir durum yok. Hata mavi kanatta.
Gecmis olsun. İnşaallah tekrar hata yapmaz.

BUBİANKA
Ad Soyad: Cemal Tığlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #46 gönderen BUBİANKA » 1 on yıl 1 yıl önce (03.04.2013, 14:43)

slm,aksoy bey kaza hakkındaki düşünce ve yorumunuza katılmıyorum.dolayısiyle sizinle polemiğe girmek istemiyorum..ben milyon kere uçsam doğru bildiğim kural ve bilgilerimle uçarım.sizde kendi yanlışlarınızla uçmaya devam edin..geçmiş olsun dileğiniz için tşkr ediyorum.yelken yaparken kendinize ve diğer uçmanlara dikkat ediniz lütfen,ALLAH korusun ..kib