Iskenderun'da kaza 12.02.2012

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
apocan2006
Ad Soyad: Abdullah Asker
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #41 gönderen apocan2006 » 1 on yıl 2 yıl önce (14.02.2012, 17:17)

Öncelikle kaza yapan arkadaşıma allahtan şifa diliyorum. Kaza yapan arkadaşımız Adana'dan bize katılmış o gün. İniş hazırlığı yaparken alanda bulunan yoğun kalabalıktan dolayı olsa gerek, iniş sırasında çok fazla fren ve derin pompalar yapmış, bu sayede de derin stall'a girerek sırt üstü araç üzerine inmiştir. Olayda spin veya ters rüzgar gibi birşey yoktur. İskenderun Anıt İniş Alanı kolay bir iniş alanı değildir. En az P3 seviyesindeki pilotlar tarafından kullanılması gerekir.

Kullanıcı avatarı
princeoffb
Ad Soyad: Mahmut Hopur
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #42 gönderen princeoffb » 1 on yıl 2 yıl önce (14.02.2012, 18:27)

Öncelikle Fatih arkadaşımıza büyük geçmiş olsun. Kazadan sonra açıklama yapan arkadaş, kamuoyunda pilotu ve yamaç paraşütü yapan bizleri suçlu göstermemek için böyle bir açıklama yaptığını bildirdi. Zaten insanlar birilerini suçlamaya hazır. Orada pilot fazla frenliydi falan gibi terimler kullansa belki o bölgeden daha sonra uçuşlarda izin problemi yaşanır diye düşünmüş olabilir. Suçlu kim? Ters rüzgar...Açıklama yapan bayana baksanıza; ya bir çocuğun kafasına düşseydi!!! Artık kaza yapan her arabanın yanına gidip , ya kaldırımda yürüyen çocuğa çarpsaydı deriz.

Kullanıcı avatarı
Karaömer
Ad Soyad: Mehmet Karaömer
Aldığı Beğeni: 0 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #43 gönderen Karaömer » 1 on yıl 2 yıl önce (14.02.2012, 19:17)

Arkadaşlar bizim bölgemizde kendini orta seviye pilot seviyesinde uçuş tecrübesini geliştirmiş THK lisanslı veya THK lisanssız herkes uçabilir. Uçuş bölgemizden Sertaç'ın da belirttiği gibi P2 seviyesindeki pilot arkadaşlar da iniş alanından yardımla rahatlıkla uçarlar. 3-5 uçuşla iniş planlamasını oturtan P3 pilotlarımız da uçar.

Bizim dileğimiz bu tür adli olayların çok sık yaşanmaması, uçuş ve iniş bölgemize kastedici müdahelelerin önüne geçmek. Bunun için de uçuşlarımızda daha dikkatli ve organize olunarak uçulması gerekmektedir.

Cihatcığım Seni seviyoruz ve gene bekliyoruz.... İyileşir iyileşmez Fatih Kardeşimizi de bekliyoruz...

Tüm arkadaşları İskenderun'a bekleriz....

hayal1941
Ad Soyad: Yavuz Aslan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #44 gönderen hayal1941 » 1 on yıl 2 yıl önce (14.02.2012, 20:16)

kaza yapan arkadaş için cok üzüldüm. kısa zamanda iyileşmesi dilegiyle.

Kullanıcı avatarı
exmurat
Ad Soyad: Murat Sobacı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #45 gönderen exmurat » 1 on yıl 2 yıl önce (14.02.2012, 21:57)

Çok büyük geçmiş olsun. Allah tekrarını göstermesin diyorum. Benim hep savunduğum konu malesef gene oldu vatandaşımızın öle bi ön yargısı varki ne desek boş her yerde olduğu gibi kazaların önüne geçmek malesef mümkün olmuyor en aza nasıl indirilir ona bakmalıyız. Adı üstünde kaza kimse isteyerek yapmaz kadın bağırıyor ya çocuğa çarpsa be mübarek evine elektirikte alma o zaman ya çarparsa. arabaya binme ya kaza olursa. denize girme boğulursun bu ne ya bence açıklama yapan arkadaş çok iyi yapmış anlatsanda anlamazdı zaten ki tartışmanın içine girmek birşey ifade etmeyecek. Tekrar geçmiş olsun diyorum umarım arkadaşımız biran iyileşir ve ait olduğu yere semalara geri döner.

Kullanıcı avatarı
hsiray@ttnet
Ad Soyad: Hamdi Şiray
Pilot Menüsü: 

geçmiş.

Mesaj #46 gönderen hsiray@ttnet » 1 on yıl 2 yıl önce (15.02.2012, 00:13)

Kaza geçiren arkadaşımıza geçmişolsun kısa bir zaman da aramızda görmek isteriz. SUNSET HAVACILIK-Hamdi ŞİRAY

Kullanıcı avatarı
007taner
Ad Soyad: Taner Yıldırım
Pilot Menüsü: 

Mesaj #47 gönderen 007taner » 1 on yıl 2 yıl önce (15.02.2012, 02:13)

zonguldak gurubu olarak arkadaşa geçmiş olsun dileriz.

Kullanıcı avatarı
ozgur.k
Ad Soyad: Özgür Korkut
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #48 gönderen ozgur.k » 1 on yıl 2 yıl önce (15.02.2012, 16:43)

Kaza yapan arkadaşa geçmiş olsun, kendisine acil şifalar dilerim.

sancihat yazdı:iskenderun ciddi uçuş riskleri barındıran bir bölge

örnek

3-şehir üstü uçuş yapılıyor .

Aynen katılıyorum, kişi P5 bile olsa şehir üstü uçuş yapmak risklidir. Yanlış anlaşılmak istemem, İskenderun'da uçulmasın gibi bir şey söylemiyorum, sadece uçuş yapan arkadaşların bu riskin bilincinde olmaları gerekiyor. İniş alanının genelde kalabalık olması ayrı bir risk, bu kalabalığın içinde çocukların bulunması ise bu riski artıran diğer bir faktör. Bir çocuğun muhakeme yeteneği henüz tam gelişmemiş olabilir ve iniş yapmakta olan bir kanattan ne yöne uzaklaşması gerektiğini tam kestiremeyebilir ve hem kendisini hem de pilotu paniğe sokabilir. Dolayısı ile ben videodaki kadını onun gözüyle bakmaya çalıştığımda çok da haksız bulmuyorum.

Bir de hasar gören araç sahibinin yaklaşımını merak ettim, umarım anlayışlı davranmıştır. Daha önce ferdi kaza sigortası başlığında yp kazalarında 3. şahıslar ve mallarına gelecek zararlar konusuna değinilmişti. http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=8266 Ülkede haftasonu pilotlarının tamamına yakını (benim gibi) sigortasız uçuyordur diye tahmin ediyorum, lakin özellikle şehir üstü uçuş yapacaklar için sigortalı olmak ve poliçenin 3. şahıslar ile ilgili durumları kapsam içine alması (şu an için böyle bir sigorta türü yok diye biliyorum) sanırım oldukça önemli.

Kullanıcı avatarı
deltahakan
Ad Soyad: Eyüp Hakan Dingil
Pilot Menüsü: 

Mesaj #49 gönderen deltahakan » 1 on yıl 2 yıl önce (15.02.2012, 23:55)

Öncelikle Fatih Kardeşime geçmiş olsun diyorum. Kendisiyle Düziçi Dumanlı TUİS tepesinde uçuş yaptık. Tecrübeli iyi bir pilot arkadaşımız. Bir iskenderun lu olarak İskenderun 1200 pisti ve anıt alanı ile ilgili olarak olumsuz yorumlara katılmıyorum. Daha az tecrübeye sahip arkadaşlar bile anıt alanına çok rahat iniş yapabilmekteler. Bizlerde Osmaniye de en az İskenderun uçuş bölgesini aratmayacak doğa ve şehir üstü uçuşuna müsait bir tepe hazırlıyoruz. Herkese sağlıklı uçuşlar, bu tip olaylar bu sporun içinde olan şeyler.

Eyüp Hakan Dingil Osmaniye TOHAD Başkanı