zeyniler'de kaza

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ottoman300
Ad Soyad: Gürsel Bilmiş
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

zeyniler'de kaza

Mesaj #1 gönderen ottoman300 » 1 on yıl 2 yıl önce (19.03.2012, 14:11)

Arkadaslar, zeynilerde dün (Pazar günü) itibariyle bir kaza olduğu haberini aldık ama malumatımız yok pek fazla.. bilgisi olan var mı, ambulansla hastaneye götürülen bayan arkadaşın durumu nasıl? umarız kotu bir durum olmamıştır..

Kullanıcı avatarı
s kılıç
Ad Soyad: Sebahattin Kılıç
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen s kılıç » 1 on yıl 2 yıl önce (19.03.2012, 19:09)

bu konuda aldıgım bilgiler kaza yapan pilot bayan henüz başlangıç seviyesinde bir pilot ve bu ucuş bölgesi ileri seviye pilot ların ucabileceyi bir yer özelikle iniş pistinin evlerin arasında ve ana yolun kenarında olması burayı iniş için tamamen olumsuz hale sokuyor kazaya sebep olan ve havadaki pilot bayanı indirmek için telsiz komutları veren kişininde henüz başlangıç pilotu olması ve ne eğitim nede kalkış inişle ilgili yerince kendisinin bilgisi olmayışı beni gercekten tedirgin ediyor eğtimlerini dahi nereden nasıl aldıkları ve nasıl bir eğitimden geçtikleri beli değil bu yüzden dir her halde almış oldukları risklerle ilgili bilgi leri yok ve edinmeyede niyetleri yok bu olay yeni değil bursada bu bölgede daha öncede bircok kaza olmuş ve bu kazayı yapan pilotlar malesef başlangıç aşamasında olan insanlar bunları buraya ucmaya götüren ucmaları için zorlayan arkadaşların bu kazalarda sorumlulukları bence cokk... bu bölgede ucmak deyil inmek cok sıkıntılı oldugu için ucuş bilgisi ve uzayabilicek pilotları buradan ıcması gerek bu bölgee olan kazaları acıklamayan kişilerde sanmasın duyulmuyor zeyniler kazaların cok oldugu bir bölge sebebi başlangıç pilotlarının burada ucmaya ikna edilmeleri limitlerini bilmeyen kişilere ucarsın diyerek ölüme atanlara dur demek lazım birdaha söylüyorum pilotajı ileri seviye olmayan arkadaşlar lütfen aldıgınız riski gözden gecirin unutmayın o tepe ve diğer tepeler hep yerinde ama sen olmaya bilirsin

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen daglar72 » 1 on yıl 2 yıl önce (19.03.2012, 20:39)

Zeynilerde kaza haberini burdan öğrendim , umarım kaza geçiren bayan arkadaşta ciddi bir durum yoktur , Zeynilere yeni yapılan take off kalkış için rahat ve eşsiz uludağ manzaralı uçuş keyifi veriyor fakat iniş alanın yanında çift şeritli yol , elektirik direkleri ve çevresindeki binalar yeni başlayan pilot için ciddi risk, yeni başlayan pilotlar için kesinlikle uygun bir bölge değil , kaza geçiren arkadaşa çok geçmiş olsun.

Kullanıcı avatarı
yppilot35
Ad Soyad: Murat Binici
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen yppilot35 » 1 on yıl 2 yıl önce (19.03.2012, 21:44)

buyuk gecmıs olsun
umarım boyle kotu kazalar bırdaha yasanmaz

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Berussa » 1 on yıl 2 yıl önce (19.03.2012, 22:58)

İlgili arkadaşlar sanırım gerekli açıklamayı yapacaklardır.

Kullanıcı avatarı
linux_mandrake
Ad Soyad: Mehmet Tülüoğlu
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 6 / 1
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen linux_mandrake » 1 on yıl 2 yıl önce (19.03.2012, 23:05)

Kazanın oluşu rüzgar 8-10 km kuzey ve kuzeybatı rüzgarı vardı. Hava son derece stabildi. Yanlız iniş alanın üzerinde yeni yeni kopmaya başlayan termiklerden kaynaklı türbülanslar mevcuttu. Hatta iniş yapan diğer istisnasız bütün pilotlar arka rüzgar yada sert inişlerle inişlerini gerçekleştirdiler. Kazayı yapan pilotun son yaklaşmada bastıracıya mağruz kalmasından dolayı son dönüşünde 2 Katlı bir evin üstündeki demire sağ kulağı kaptırması sonucu yerden 4 metre yüksekte ilk etapta asılı kaldı kanada yüklenen ağırlıktan dolayı kanat yırtılıp ve 2 ipi koparak yere 4 metreden düştü. Tedbir amaçlı ambulansla hastaneye götürüldü. Her hangi bir kırığı ciddi bir yaralanması yok.Tedbir amaçlı MR bugün çekildi. Yarın taburcu oluyor.

Daha sonraki bilgiyi kazayı yapan bayan arkadaşımız kendisi yazar.

Benim anlamadığım nokta böylesine ufak bir kazanın büyütülerek farklı bir boyutlara çektirme amaçlarını doğrusu anlamış değilim. Bir tabir vardır. Dinime küfreden bari müslüman olsa.

Bu forumdaki kazayı açan arkadaşımız neden acaba daha ciddi kazalara büyük kazalara sessiz kalıyor.

Ortada Allaha şükür kaza bile denmeyecek küçük bir olayı farklı boyutlara çekmeye çalışan Sebahattin ve onun akıl hocasına söylüyorum. Zikir sahibi olmadan fikir sahibi olmayın.Keşke ortada dönen abartılı duyumlarınızla değilde gerçek kazanın oluş sebeplerini öğrenip ondan sonra yorum yazsaydınız.

Saygılarımla,
En son linux_mandrake tarafından 19.03.2012, 23:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
feridunist
Ad Soyad: Fatih Sarıtarla
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen feridunist » 1 on yıl 2 yıl önce (19.03.2012, 23:35)

Selamlar
Öncelikle "son derece stabil hava"da iniş alanından termikler kopmaz, rüzgar sürekli yön değiştirmez. Demek ki türbülanslı koşullar mevcut.
Ayrıca, kaza bile denmeyecek küçük bir olayda kanat yırtılıyor, ipler kopuyor ve pilot 4 metre yükseklikten düşüyor. Bariz Allah korumuş. Ki bu durumu yaşayan arkadaş büyük ihtimalle başlangıç pilotu.

Kaza geçiren pilota da geçmiş olsun. Eğitmeninden detaylı bir kaza raporu bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
m.bayrakci
Ad Soyad: Murat Bayrakçı
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen m.bayrakci » 1 on yıl 2 yıl önce (19.03.2012, 23:49)

Kaza yapan kardeşimize geçmiş olsun. Zeynilerde uçan biri olarak diyebilirim ki; zeyniler usta işi bir yerdir. iniş alanı çok iyi planlama gereken bir alandır. yeni başlayanlar kesinlikle uçmasınlar. İleri seviye arkadaşların da çok keyif alacakları bir yerdir. Zeyniler yabana atılmaması gereken bir yerdir. Tüm pilot arkadaşlara emniyetli ve bol keyifli uçuşlar dilerim..

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Zeyniler

Mesaj #9 gönderen PROFLY » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 00:21)

Merhaba

Öncelikle kaza yapan arkadaşımıza ve ekibine geçmiş olsun.

Tartışma noktasında kırıcı olmamaya özen göstermeliyiz. Amaç her zaman doğruyu bulmak olmalı.

Zeyniler şehre yakınlığı ve manzarası itibari ile güzel bir bölge fakat iniş alanı gayet sıkıntılı. Termiksiz havalarda iniş planlamasını muntazam yapabilecek pilotlar için tercih edilebilir. Performans lı kanatlar ile uçanlar ise fazla süzülüp iniş alanını pas geçebilir.

Daha önceki yıllarda;kopan bir termikle iniş alanını pas geçip aşağıdaki yamaca inişimde neredeyse kalçamı kıracaktım; o zamandan beri pek tercih etmediğim bir bölge. Eğer uzayıp bir başka bölgeye iniş planlanıyorsa OK, yoksa yazın iniş alanından kopan termikler inişi riske edebilir. Bu pazarda yazın habercisi güzel bir gündü.

2-3 yıl önce bölgeyi yoğun kullanmıştık. Sebahattin de daha önce iniş alanı önündeki elektrik direğine bir ipini taktırmıştı. Bölgeyi tanıyan bir pilottur; o da risklerini bilir. Ayrıca inişin 5 metre gerisi araç yolu olduğu için; oradan yaklaşmalarda aynı anda otobüs geçerse pişti olunabilir.

Zeynilerde uçuş için belli kriterler mutlaka olmalı; ki başta çok iyi iniş planlaması, belli uçuş tecrübesi vb.. Bu bölgede telsiz kontrolü ile uçan bir kişi (telsiz kumandası ile uçuyorsa yeterli seviyede değildir) eğer paniklerse yada kumandalarda gecikirse hayati risk doğar. Kimi zaman eğitimlerde öğrenci panikleyebilir. Geniş ve risksiz iniş alanlarında aynı durum için alternatif planlar düşünülebilir ama bu bölgede bu söz konusu değil. Dolayısı ile acemi pilotlar için Zeyniler tercih edilmemeli.

5 ay önce bende kaza yaptım; paramotorun kalkışta stop etmesi sonucu yan rüzgar inmek durumunda kaldım; sağ ayak bileğim kırılmıştı. Şu an dünyaca ünlü Pal Takats ta hastanede yaşam savaşı veriyor. Bu spor da risk yok dersek yalan söylemiş oluruz. Fakat bir kazanın ciddiyeti; pilotun kaç yerinin kırıldığı yada sıyrıksız atlatması ile değil; kazanın sebebinin ileriye dönük daha riskli sonuçları doğurup doğurmayacağı ile alakalıdır. Dolayısı ile Zeyniler konusundaki hassasiyetin; bölgenin riskleri ve de burada uçan pilotların ve il dışından gelen ziyaretçilerin bu risklerin bilincinde olarak uçup uçmadığına duyulan şüpheden kaynaklandığını düşünüyorum.

Yeni sezonda kazasız ve güzel uçuşlar dilerim..
En son PROFLY tarafından 20.03.2012, 00:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
s kılıç
Ad Soyad: Sebahattin Kılıç
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen s kılıç » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 00:24)

memet ben kimsenin aklı ile hareket etmem aklım fikrim yeride gayet bu durumu bildiyim için dir ki bu bölge de yeni başlayan pilot arkadaşların hemcan saglıkları hemde aileleri için hiçbir sıkıtı olmaması ve bizimde bu sporu yapmaya devam etmet için olası kaza risklerini sıfıra cekmek içindir çabam. yoksa kimsenin canını malının sorumlusu değilim bu konudada senin söylediyin tutarsız sözlerdende beli oluyorki bu işi henüz pek kavramış değilsin kaza yapan kim olursa olsun yer mekan fark etmez büyük geçmiş olsun ama söz konusu başlangıç pilotu ve ucuş bölgesi zeyniler gibi yüksek risk teşkil ediyor ise bu beni de bu camiayı yakından ilgilendirir kimsenincanını kimse geri getirmez inan bu olay allah tan kötü bitmedi sonra sende vicdanen cok rahat olmazdın iyi bir insnsın fakat kazalar kazayı yapan kadar bizi'de etkiliyor yorum yapmadan bölgenin ucuş için ne seviye pilotlara uygun olduğunu yazdım ki nasıl anlarsa bilmem ama bu kaza yeni değil bilinir ki burası iniş alanı konusunda sıkıntılı lütfen dikkat edelim uçuş çok güzel olabilir ama son iniş hüzün ortalaması yüksek bir bölge zeyniler iniş alanı bunu orada çok ucan biri olarak söylüyorum sen bu spora başlmadan ben haftada 5 gün o bölgede uçuyordum ama inişlerin genelde atletizim pistine uzuyordum

Kullanıcı avatarı
ottoman300
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen ottoman300 » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 00:32)

Selam..
feridunist yazdı:Selamlar
Öncelikle "son derece stabil hava"da iniş alanından termikler kopmaz, rüzgar sürekli yön değiştirmez. Demek ki türbülanslı koşullar mevcut.
Ayrıca, kaza bile denmeyecek küçük bir olayda kanat yırtılıyor, ipler kopuyor ve pilot 4 metre yükseklikten düşüyor. Bariz Allah korumuş. Ki bu durumu yaşayan arkadaş büyük ihtimalle başlangıç pilotu.

burası temel nokta..

ikincisi,

sebahattin'in dediği gibi bölgenin pilotaj düzeyi bellidir ve X pilotu'nun Ucus saati ya da adedi cinsinden ölçülecek noktada değildir. pilotaj düzeyi, pilotun kişilik, karakter, algılama, yorumlama, karar verme ve belki de en onemlisi kendini bilme noktasında tasnif edilmelidir. Bu tasnif'e giren dünyanın en tecrübeli ve en usta pilotları bile buna rağmen mesut'un dediği gibi komadan çıkamayabilirler. Buradan Bursa'lı pek çok pilot uçmuştur ve hala da uçmaktadır. Pilot derken aldığım kriterler yukarıda saydığım özellikler bağlamında algılanmalıdır. Biz acemi pilotlar olarak bu bölgeden uçtuğumuzda büyük çoğunlukla iniş alanının içerdiği riskleri göze alamaz ve o nedenle genellikle de eski hal, sukaypark, merinos, atletizm pisti v.s daha az riskli bölgelere inerdik.

üçüncü bir nokta buraya konu açmamız, art niyetle başlığın altında buzağı aransın diye değil, akl-ı selim ile yeni sezonda keyifler kaçmasın diyedir. yoksa ne dersek diyelim, arif olan anlar, vesselam..

Kullanıcı avatarı
ottoman300
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen ottoman300 » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 00:45)

yukarıda az önce değindiğimiz kriterleri ifade etme maksadımız tam da,

linux_mandrake yazdı:..böylesine ufak bir kazanın büyütülerek farklı bir boyutlara çektirme amaçlarını doğrusu anlamış değilim..Ortada Allaha şükür kaza bile denmeyecek küçük bir olayı..
gibi yaklaşımların, o kriterlere ve özelliklere nisbeten ne denli tehlikeli ve sakat bir yaklaşım olduğu anlatmak idi. Heyecanları akıllarını kontrol eden bu genç arkadaşlarımızın başlarına bundan biraz daha büyük kazalar ( buna "böylesine ufak kaza"bir dendiğine göre bunun biraz daha büyüğü sanırım kafa kol bacak kopmalı olanlarıdır..) gelmemesi için, aklımızın heyecanlarımızı kontrol etmesi gerektiği açıktır, çünkü her "can" kıymetlidir..

Kullanıcı avatarı
unforg
Ad Soyad: Uğur Baytaş
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen unforg » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 01:31)

Öncelikle kaza yapan arkadaşıma geçmiş olsun dileklerimi sunarım; az önce kendisinin yanındaydım durumu gayet iyi ve yarın taburcu oluyor.

Lütfen kimse bu kazadan birilerine yüklenerek prim yapmaya çalışmasın;kazanın olduğu gün yaklaşık 12 pilot ucuş yaptı isnistasız hepsi inişte sorun yaşadı sonuç olarak yıllardan beri biliniyorki zeyniler riskli bir ucuş yeri ve her ucan kendi insiyatifiyle bir takım riskler alarak ucuyor kimse kimseyi oradan zorla ucurmuyor.

Gürsel demişki;
Biz acemi pilotlar olarak bu bölgeden uçtuğumuzda büyük çoğunlukla iniş alanının içerdiği riskleri göze alamaz ve o nedenle genellikle de eski hal, sukaypark, merinos, atletizm pisti v.s daha az riskli bölgelere inerdik

Geçen yıl uçarken inişi kaçırıp otobüs durağındaki dikenli ağaca inmiştin bizzat k..ç na batan dikenleri ayıklamaya gelmiştim Sebahattinde Kaza yapan arkadaşımız gibi direğe taktırmıştı birazda onlardan bahsedin
Vesselam Gürsel ve Sebahattin çuvaldızı kendinize iğneyi başkasına batırın, birilerini karalayıp bişeyler yapmaya çalışmayın Kendinizide kişilikli, karakterli adamlar sanmayın Adam olsaydınız hem bu kazanın yanında sizin yaşadığınız olaylarıda anlatır kimseyi rencide etmeden tartışılırdı.

Mesut arkadaşımıda özeleştirili ve yapıcı yorumundan dolayı teşekkür ediyorum

hayal1941
Ad Soyad: Yavuz Aslan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen hayal1941 » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 08:29)

öncelikle kaza yapan arkadaşa çok geçmiş olsun dileklerimi iletirim. allahtan çok hafif atlatılmış bi kaza.

umarım bidaha bole bi durum yaşanmaz.

Kullanıcı avatarı
SHaDoW
Ad Soyad: Ahmet Tokalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen SHaDoW » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 09:45)

Kaza yapan arkadaşın durumunun iyi olmasına hastahaneden taburcu oluşuna sevindim.. Allah benzeri bir durumu yaşatmasın..

Bu başlıkta Adana'dan bakınca anladığım kadarı
- "Zeyniler kalkışı kolay, iniş alanında kopan termikler ve etrafındaki engeller nedeni ile iniş alanının kaçırılabildiği (bizim tarsus eshab-ı kehf take offu gibi) bir bölge"
- başlangıç pilotları için uygun olmayan bir yer.. Tartışma uzayacak gibi görünüyor ama yolum düşerde zeynilerde uçma fırsatım/fırsatımız olursa take off konusunda edindiğim bilgileri unutmayacağım..
Tüm arkadaşlara kazasız uçuşlar diliyorum..

Kullanıcı avatarı
ottoman300
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen ottoman300 » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 13:08)

Selam, Başka bir başlıkla ayrıntılı kaza raporu yazılacağı bilgisi geldiği için açmış olduğum bu başlık altındaki tartışmaların uzamaması adına site yönetiminin başlığı silmesini rica ediyor, tekrar kazazede'ye geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Kullanıcı avatarı
m.bayrakci
Ad Soyad: Murat Bayrakçı
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen m.bayrakci » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 23:24)

daha önce zeynilerde uçmamış, görmemiş pilot arkadaşlar için referans oluşturması amacıyla 2 yıl önceki zeyniler iniş videomu yayınlıyorum. Acemi arkadaşlar burdan uçmasınlar lütfen..

http://www.youtube.com/watch?v=oVwfR4tn ... e=youtu.be

Kullanıcı avatarı
KANT
Ad Soyad: Mehmet Budak
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen KANT » 1 on yıl 2 yıl önce (21.03.2012, 14:19)

2010 yılı temuz agıstos aylarında burasa da iki ay kaldım bursada ki pilot arkadaşlardan gürsel bilmiş ile zeynilere çıktık kanadım arbada olmasına raggmen o dönem 150 geçkin ve alidağ gibi bir dinamit termiklerde uçmuş bir pilot olmama ragmen iniş yerlerinin ugun olmadıgı gerekcesi ile uçmadan gelmiş ve halada öyle bir irtifa ve manzarada uçmamış olmanın eksiliğini hissediyorum. gürsel hatırlarsa o günkü konuşmararımızı burasının oldukca tehlikeli özelikle başlangıç pilotlarının kesinlikle uçmamaları hakında konuşmuştuk.
neyseki çok büyük bir kaza değilmiş fakat bu tür kazalar büyük kazaların habercisidir.kaza yapan pilot arkadaşımıza kayseri ve talas havacılık kulüpleri adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

mehmet budak