Harnese takılı olmayan kanadın yol açtıgı ölümlü kaza.

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

tralman
Ad Soyad: Tralman Tan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Harnese takılı olmayan kanadın yol açtıgı ölümlü kaza.

Mesaj #1 gönderen tralman » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 12:34)

Alman YP Forumunda şöyle bir kaza raporu var.

Özellikle yeni başlıyanların dikkatine.

Pilot Harnesi düzgün bir şekilde kuşanmış, kanat yerde ama harnes'e takılı degil. Pilot harnese takılı olmayan kanadı elleri ile tepe noktasina kadar havalandırıyor artık ipleri düzeltmek icin mi kanadın pozisyonunu düzeltmek icin mi yada iste öylesine mi bilmiyoruz.! Tam tepeye yükselen kanat aniden hızla yükseliyor kanadi hemen elinden birak[a?]miyan Pilot bir süre [30m] havalandıktan sonra artık dayanamıyarak bırakıyor ve düşerek hayatını kaybediyor.

Rüzgar hızı 22km/h civarı ama aniden yükselen baskın rüzgar hakim.

çok üzücü ve insanın hiç aklına gelmeyecek bir kaza.

Tarih:13.03.2012

kazanın olduğu yer
http://para-gliding.blogspot.com/2011/0 ... 32011.html

haberi(almanca)
http://www.hna.de/nachrichten/kreis-wal ... 16788.html

ders cıkarmak amaclı bilgilerinize.
taner.

Kullanıcı avatarı
a.dolmacı
Ad Soyad: Abdullah Dolmacı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen a.dolmacı » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 14:36)

Saçma olan bence bu işi fazla hafife almak.

Bu hareket neredeyse hepimizin yaptığı bir olay yaşanan ise ibretlik.

Dilerim kimse boylesi basit bi durumda zarar görmez.

Kullanıcı avatarı
ASİ
Ad Soyad: Engin Karabudak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ASİ » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 17:02)

yedek atmayı düşünseymiş kurtulabilirmiş. sonuçta harnes üzerindeymiş.

Kullanıcı avatarı
tesviyeci
Ad Soyad: Ali Demir
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen tesviyeci » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 17:40)

ASİ yazdı:yedek atmayı düşünseymiş kurtulabilirmiş. sonuçta harnes üzerindeymiş.

30 m yüksekte elleri ile kanada tutunurken mi? öyle bir refleksim ve 30 m de açılan bir yedeğim olmasını isterdim doğrusu.

Kullanıcı avatarı
ASİ
Ad Soyad: Engin Karabudak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ASİ » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 17:56)

tesviyeci yazdı:
asi yazdı:yedek atmayı düşünseymiş kurtulabilirmiş. sonuçta harnes üzerindeymiş.

30 m yüksekte elleri ile kanada tutunurken mi? öyle bir refleksim ve 30 m de açılan bir yedeğim olmasını isterdim doğrusu.

kurtulabilirmiş: düşük de olsa kurtulma ihtimali olduğunu belirten bir kelime

refleks: kimi insan 30 mt değil 300 mtde bile başına bir iş geldiğinde yedek atamayabiliyor. bu yüzden yedek atmanın metresi santimetresi olmaz.

açılma mesafesi: bana göre 6 ayda bir havalandırılıp güzel katlanmış bir yedek 15 - 20 mt civarında açılmalı

yukarıda bahsi geçen konudaki yükseklik 30 mt olduğu için bir ihtimal demiştim.

Kullanıcı avatarı
tesviyeci
Ad Soyad: Ali Demir
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen tesviyeci » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 21:13)

Valla bende ne öyle bir lefleks var, nede 15 -20 metrede açılan bir yedek. Ama olmasını isterdim.

Kullanıcı avatarı
ozgur.k
Ad Soyad: Özgür Korkut
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ozgur.k » 1 on yıl 2 yıl önce (20.03.2012, 21:37)

Bu durumda yapacak pek bir alternatif olmadığından yedek atması, hiç atmamasından iyidir sanırım, çok küçük de olsa bir kurtulma şansı olabilirdi. Geçtiğimiz günlerde Jeb Corliss geçirdiği kaza üzerine verdiği röportajlardan birinde "son ana kadar vazgeçmemem gerektiğini anladım" demişti, malum kendisi mucizevi bir şekilde hayatta şu anda.

Yıllar önce zeplinlerle ilgili bir belgesel seyrederken tuhaf bir kaza görmüştüm. Bakım yapılmakta olan bir zeplin bir gaz problemi sebebiyle aniden yükselmeye başlıyor, zepline bağlı bir halatı tutan işçi bir anlık kararsızlıkla halatı bırakmıyor, zeplinle birlikte halatın ucunda yükselip, kısa bir süre sonra tutunamayıp düşerek ölüyordu. Ölüm şekli bana çok ürkütücü gelmişti. Yer çalışması için veya kalkış öncesi kanat açtığımız zaman yüksek rüzarda kuşanmadan önce elimizle kanadı şişirip tepeye getirip oynayabiliyoruz ve rüzgarın gücüne bağlı olarak kanat bazen uçma isteğinde olabiliyor. Belgeseldeki kaza aklıma gelmiyor değildi ama bir yp kanadının bu şekilde yükselebileceği, kişinin de kanadı bırakmayacağı hiç aklıma gelmemişti. Üzücü bir kaza, yp ile uğraşırken mümkün olan her detayı düşünmek ve çok temkinli olmak lazım..

Kullanıcı avatarı
omerfaruk
Ad Soyad: Omer Faruk Gocmen
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen omerfaruk » 1 on yıl 2 yıl önce (22.03.2012, 08:07)

guzel bir noktaya deginmissin. kanadi kolonlardan tutarak(harnes olmaksizin) kite yapmak bircok pilotun yaptigi birsey. bu sene california da yasanan olumlu bir kazanin ardindan USHPA konu uzerinde uyari yayinlamisti. dunya genelindede aynen bu sekilde olan ve olumle sonuclanan 3-4 kaza oldugunu biryerde okumustum. Amerikadaki kazada pilot okyanusa bakan yelken bandinda ucup plaja indikten sonra harnesten cikip kanadi kolonlariyla kite yaparken ruzgarin ani darbesiyle havalaniyor. tam ayrintilarini somdi hatirlamiyorum(kac metre irtifa aldi vs. ushpa aylik dergisinde yayinlanmisti)
Hatirladigim kadariyla gecen senelerde tr de(kapadokya) benzer bir balon kazasi yasanmisti. yani dusununce" kanat havalanirsa birakirim" diyoruz ama insan bazen donup kaliyor.
Genel kural olarak kite yaparken ucusa hazirlaniyormus gibi kusanmak en guvenlisi.

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen ORKO » 1 on yıl 2 yıl önce (22.03.2012, 09:42)

çok kötü ve gerçekten ders alınması gereken bi kaza olmuş maalesef...

işimden dolayı yüzlerce binlerce kalkış görüyorum... bazen take off ta kanadı çekip tepeye getirip asansör gibi soluksuz 100 metre take off tan itibaren fırlayan paraşütler oluyor... iki sebep var buna... birincisi dediğiniz gibi orta şiddette rüzgar, ikinciside hemen take off ta oluşan termik ve gayet tehlikelidir, kanadı çektiğinizde daha havalanmadan kanat termiğe girer direk...

tralman
Ad Soyad: Tralman Tan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen tralman » 1 on yıl 1 yıl önce (21.04.2012, 23:03)

Alman yamac parasütü Federasyonunun yukarda bahsi gecen kaza hakkinda yayinlamis oldugu kaza raporu. Almanca.

http://www.dhv.de/web/fileadmin/user_up ... 2012_2.pdf

Kullanıcı avatarı
ugurci
Ad Soyad: Adnan Uçar
Aldığı Beğeni: 11 / 1
Pilot Menüsü: 

hata

Mesaj #11 gönderen ugurci » 1 on yıl 1 yıl önce (22.04.2012, 00:08)

çok daha sık yapılan benzer bir hata da sert rüzgarda kusanmıs pilotun kanadı cekerken sürüklenmemek için cevredekilerden yardım istemesi. bu durumda pilotu ceken kişi cogu zaman her 2 omuz askısından yada harnesin üst kısmından 2 eliyle sıkıca kavrıyor ve sert cekince geriye dogru düsmemek için parmaklarını kilitleyerek adeta harnesin bir parcası oluyor ve eger ayagı yerden kesilirse ellerini bırakmayı unutuyor. böyle bir kazayı ibrahim Bingöl (ucan adam) anlatmıstı ve yardım eden sahısta ciddi bir yaralanma oldugunu ve kanadı toplayıp hemen gazladıgını anlatmıstı. O zaman cok gülmüştük ama bu durum yukardaki örnekteki gibi ölümcül olabilir. eger benzer bir durumda cevreden yardım istenecekse en azından ceken sahsın sadece tek eliyle tutarak pilota arkasını dönerek cekmesi biraz daha güvenli olabilir gibi sanki.