Soaring yaparken dust devil e yakalanırsanız ne olur

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Soaring yaparken dust devil e yakalanırsanız ne olur

Mesaj #1 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 7 yıl önce (03.10.2006, 14:51)

1 Ekim cumartesi yer Zile Hüseyingazi tepesi saat 13. 15 civarı Yılmaz Verim'le 200 m yükseklikteki tepeye çıktığımızda gece yağan yağmurdan sonra hava hafif Türbülanslı ve rüzgar darbeliydi Rüzgar güneyden zaman zaman 20-25 km zaman zaman da 10-15 km civarında esiyordu hava parçalı bulutlu bulut tabanı 2500-3000 m civarındaydı hava darbe aralığı dışında uygun gibi görünüyordu önce arka take of a Yılmaz kanadını serdi orda bulunan birkaç çocukla ve bize yerdım etmek ve izleyip fotoğraf çekmek için gelen Mithat Öğretmenle Yılmazı kaldırdık ve hemen arkasından hazırlanarak ben kelktım hava bir kaldırıyor bir bırakıyordu bir ara yelken yapmaya çalışan Yılmazın tepe yamacına inmek zorunda kaldığını gördüm ben de üst limitlere yakın rüzgarda yelken yaparak tepe üzerine yükselmeye çalışıyordum Take of üzerinde ve 10 m civarı irtifam varken bir ara kanadın boşaldığını hissettim ve hemen oradan uzaklaşmaya çalışırken ıslak zeminde fark edemediğim sonradan anladığım dust deville kanadın sağdan %90 a varan bir kapanmayla paçavreya dönüştüğünü gördüm ve yere doğru hızla düşerken kanat açıldı ve beni arkamdan geri çekti ve sağa doğru hızla dönderip yere vurmak üzereyken sert kayalıklardan oluşan zemine kendimi kurtarabilmek için ayak üzere vurmam gerektiğini anladım ve refleks olarak daha çok sol ayak ağırlıklı olmak üzere tabanlarımı vurduğum anda farkında olmadan 5 nokta taklası yaptım ama hortum yerde de devam ediyordu ve beni sürüklemeye başlamıştı son bir çabayla yere vurduğumda elimden kaçırdığım frenlerden birini sonuna kadar çekip 10 m kadar kayalıklar üzerinde sürüklendikten sonra durdum yardıma koşanların desteğiyle kuşamdan çıktığımda sol ayağımda hissettiğim şiddetli ağrıyla kırılmış olabileceğinden korktum sag el serçe parmağımın hemen dibinde 2 dikiş atılan ip kesiği yine sağ dirsek altında da 3 dikiş atılan bir yara vardı doğruca hastaneye gittik hemen ayak filmi çekildi ve çok şükür ki kırık olmadığı görüldü buz uygulamama rağmen şişme morluk oluştu 2 gün üzerine basamasam da çok şükür şimdi iyiyim ve derslerime giriyorum sag bilekte ve sol dizde hafif şişlik ve ağrı olmasına rağmen önemli bir durum yok

Buradan çıkardığım ders meteorolojik kurallara tam anlamıyla uyulmasıdır oysa darbe aralığı 5 km yi geçiyorsa ve havada türbülans hissediyorsanız uçmamalısınız ve teçhizata çok önem vermelisiniz ben eğitimimi T.H.K dan aldım T.H.K nın teçhizata ne kadar önem verdiğini bilen ve bu alışkanlığı kazanmış biryim Kask, Dizlik, bot, mont.ve eldiveni her uçusumda mutlaka kullanırım yalnız bu uçuşumda eldivenimi yanıma almadığım için 2 dikişlik bir el yaralanması cezası aldım bununla atlattığıma şükrediyorum bunları buraya arkadaşların ders alması için yazıyor herkese kazasız uçuşlar diliyorum

Kullanıcı avatarı
OSMAN
Ad Soyad: Osman Yavuz
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen OSMAN » 1 on yıl 7 yıl önce (04.10.2006, 00:21)

Hocam gerceken üzüldüm inşallah daha iyi olursun yanlız unutmayalımki tedbiri elden bırakmamak lazım havayı iyi takip etmek gerekir Allah yardımcın olsun inşallah bu senin ve bizim icin son olur
HERKESE KAZASIZ UCUŞ DİLİYORUM

Kullanıcı avatarı
karamansan
Ad Soyad: Soner Karaman
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen karamansan » 1 on yıl 7 yıl önce (04.10.2006, 09:55)

Mehmet Hocam geçmiş olsun. Böyle tecrübeler yaşayıp küçük yaralanmalarla atlatmak sevindirici. Eminim bu sevimsiz olayın bundan sonraki uçuşlarına katkısı olacaktır diğer bir güzel tarafıda bu.
Soner-Ordu Ekibi

Kullanıcı avatarı
ganos
Ad Soyad: Faik Donmez
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ganos » 1 on yıl 7 yıl önce (04.10.2006, 13:59)

Hocam merhabalar!... Hatırlamazsınız ama geçen yaz Samsun'da bir kez beraber uçma fırsatımız olmuştu. Ziya Şahinkaya grubuyla beraber. İstanbul'dan gelmiştim. Büyük geçmiş olsun diyorum. İnşallah sizin, bizim ve bütün arkadaşlarımızın başına gelebilecek en kötü kazalar bu kadarla kalsın. Tavsiyelerinizden ders aldık. Bence herkes atlattığı kazaları, tecrübeleri bu tevazu içinde yazıp paylaşmalı.

Acil şifalar...

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen daglar72 » 1 on yıl 7 yıl önce (04.10.2006, 19:33)

Mehmet abi büyük geçmiş olsun,acil şifalar,aynı termikte buluşmak dileği ile kazasız uçuşlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
sinanpaşalı
Ad Soyad: Halil Akdeniz
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen sinanpaşalı » 1 on yıl 7 yıl önce (05.10.2006, 09:07)

Merhaba mehmet hocam. Kazanızı duyunca perişan oldum ve üzüldüm. allah size acil şifalar versin. işallah bu kaza haberi son olur.

KAZASIZ VE DİKKATLİ GÜNLER.

Kullanıcı avatarı
mahomedia
Ad Soyad: M. Emin Öner
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen mahomedia » 1 on yıl 7 yıl önce (05.10.2006, 10:31)

geçmiş olsun hocam...

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 7 yıl önce (05.10.2006, 11:44)

Geçmiş olsun acil şifalar.

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Teşekkürler

Mesaj #9 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 7 yıl önce (05.10.2006, 13:34)

Ucuz atlatılmış bir kazadan sonra dostlarımızın Şifa dilekleri sayesinde süratle iyileşiyorum gerek mail atarak gerekse telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini ileten tüm dostlara teşekkür eder hayırlı ramazanlar dilerim

ahmetoztiryaki
Ad Soyad: Eyüp Ahmet Öztiryaki
Aldığı Beğeni: 2 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen ahmetoztiryaki » 1 on yıl 7 yıl önce (05.10.2006, 22:10)

Mehmet Hocam Amasya grubu adına geçmiş olsun dileklerimi sunar,
Tüm arkadaşlara emniyetli, keyifli uçuşlar ve yumuşak inişler dilerim.

Ramazanımız Hayırlara vesile, Bayramımız şimdiden mübarek olsun.

Dr. E. Ahmet Öztiryaki- Amasya

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 yıl önce (05.10.2006, 22:30)

geçmiş olsun.. acil şifalar