Tekirdağ Uçmakdere Yamaçparaşütü Festivali Kaza Raporu

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Fenomen
Ad Soyad: Abdullah Yıldız
:
Yarışma Pilotu 100+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 3 / 2
Pilot Menüsü: 

Tekirdağ Uçmakdere Yamaçparaşütü Festivali Kaza Raporu

Mesaj #1 gönderen Fenomen » 1 on yıl 1 yıl önce (08.05.2012, 17:23)

Tekirdağ Uçmakdere Kaza Raporu

Tarih:06.05.2012
Saat:11:30
Meterolojik Koşullar: Güney-Güneybatı Rüzgarı 5-6 Knot, Görüş Açık, Lokal kümülüs oluşumları ile ısınma etkisinde zaman zaman kalkış alnında termal akımlar ile oluşan limitte rüzgar hamlesi.
Kazazede: Bekir Sezgin
Deneyim: Orta Düzey Pilot
Özetle kendi kontrolünde orta düzey seviyede uçuş yapabilen, yoğunlukla Sakarya Serdivan bölgesinde uçan, Sakarya Havacılık Kulubü kurucu üyesi ve son derece bilinçli bir pilottur.
40 Sorti / 12:00 saat Uçuş
-Başlangıç Eğitimi: Özay Zorlu
-Kulüp Pilotluğu Eğitimi Başlangıcı: Özay Zorlu
-Tazeleme Eğitimi: Abdullah YILDIZ
-İrtifa Uçuş Eğitimi(Fethiye): Abdullah YILDIZ
THK OP Sertifika Sahibi

Kalkış Sırasında Hazırlık ve Kalkışa Yardım Eğitmen : Görkem BULUNÇ
-THK P5 Deneyimli Pilot
-THK Öğretmenlik Eğitimi
-THK Sertifikalı T2 Tandem Pilotu
-THK Sertifikalı Paramotor Pilotu
-Hedef ve Mesafe Yarışma Pilotu

Kazaya Sebebiyet Veren Pilot: Zeynel ÇELİK (Berussa Havacılık Topluluğu Üye ya da Öğrencisi)
Deneyimi: Bilinmiyor
Kazaya Sebebiyet Veren ‘’Sözde Eğitmen’’: Recep ALTIN (Berussa Havacılık Topluluğu)
-Hiçbir yetki ve sertifikası yok

Kazanın Oluşumu:

Bekir SEZGİN tüm kalkış hazırlık ve kontrollerini tamamlayarak Tekirdağ Uçmakdere 625 m yüksekliğindeki uçuş tepesinden kalkışını gerçekleştirmiş ve tepe önüne istikametini koruyarak uçuşa başlamıştır. Bu sırada Recep ALTIN kontrolünde kalkış hazırlığı yapan Zeynel ÇELİK paraşütünü baş üzerine kontrolsüz çekerek Bekiz SEZGİN’ in uçuş hattını manevra yapamayacak şekilde kapatmıştır. Kontrolsüz çekilen paraşüt Bekir SEZGİ’in kanadına soldan çarparak paraşütünün tepeye 180 derece dönüş yapmasına neden olmuştur. Pilot 4-5 metre yükseklikten dönüşle tepeye çarpmıştır.

Yapılan Müdahale:

Kazazedeye uçuş alanında bulunan bir hekim arkadaşımız ve UMKE görevlileri müdahale etmiştir. Sol ayak bileğinde açık kırık, sol el bileğinde hafif kanamalı yaralanma tespit edilmiştir. Ambulansa sevki için gerekli hazırlıklar yapılmış ve sonrasında iniş alanında olduğu söylenen ambulans 45 dakika sonra bölgeye intikal etmiş ve yaralı saat 14:00 da Tekirdağ Devlet Hastanesine ulaştırılmıştır.

Teçhiz Sonuçları:

Acil serviste yapılan müdahele ve röntgen sonuçlarından sol ayak topuğunda açık parçalı kırık, sol el bileğinde çatlak olduğu Ortopedi Uzmanı tarafından teçhiz edilerek ilk müdahale yapılmıştır. Ameliyat ödem ve yaralanma nedeniyle ertelenerek kazazede Sakarya Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir.

Bu Kaza Neden Meydana Geldi ?

Arkadaşlar bu forum ve camia bu tip raporlamalara pek alışkın olmasa gerek. Bu tip raporlar biz gerçek eğitmenlerce her olayda tutularak kazaların nedenleri ve sonrasında alınabilecek önlemleri ortaya koymak için tutulmaktadır. Bu kazanın neden olduğunu anlayabilmek için uzman olmanıza gerek yoktur. Bekir SEZGİN benim öğrencim olmanın ötesinde dostum ve ağabeyimdir. Bu sporu bilinçli yapabilmek adına gerekli her sorumluluğunu yerine getirmiş, iyi bir eğitimi, ekipmanı olan, gelişimine devam eden bir pilottur. Kazazede ;kendini uçurmaktan aciz Recep ALTIN’ın koordine ettiği ve bu insanlarla uçmanın başına neler getirebileceğini bilmeyen Zeynel ÇELİK tarafından göz göre göre sakatlanmıştır.

Olay benim yakınımın başına geldiği için bu kadar hassas davranmıyorum. Bu bilinçsiz insanlar Bursa’nın altını üstüne getirmedikleri yetmiyor gibi km.lerce ötede dehşet saçmaya devam etmelerine katlanamıyorum. Bu bir ilk değildir sonda olmayacaktır. Bu bir havacılık kazası değil,
mahalle paraşütçülerinin, havacıların içindeki uyumsuzluğu sonucunda meydana gelen, cehalettin ürünüdür.

Yamaçparaşütü; sosyal medyanın yaratmış olduğu, altı bomboş insanların yön verdiğini sandığı bir spor olma yolunda gitmektedir. Buna hepimiz sebep olurken ne THK’dan ne de Federasyondan bir yaptırım beklemeksizin yanlışlıklara bireysel olarak müdahale edilmelidir. Kendini havacı olarak nitelendiren herkesi sağduyuya davet ediyorum. Bu yaşanan kaza ve benzeri yarın sizin başınıza da gelecektir….

Olay Adli vaka olarak kayda alınmış olup, ihmale sebebiyet verenlerin gerekli cezayı alması için maddi-manevi elimden gelen her şeyi yapacağımı belirtmek isterim.

Organizasyon Eksikleri:
Sayın TEDOHAVK
-Kazazedenin ilk tedavisi sırasında UMKE müdehalesi çok yerinde ve yeterli olmuştur. Ambulansın müdahalesi ve sevki geç kalmıştır.
-Yamaçparaşütünde en ciddi kazalar kalkış sırasında yaşanmakta olmasına rağmen Ambulans sadece iniş alanında bulunmaktadır.
-Festival boyunca hiçbir pilota, bu bölgede uçuşu olup olmadığı değerlendirerek, bölge hakkında brifing verilmemiştir.
-Kalkışları takip eden bir emniyet personeli kaza sırasında ve genel programda bulundurulmamıştır.
- Katılan herkes pilot, elinde telsizi olanda eğitmen olarak değerlendirilmiştir.

Arkadaşlar bu yazdıklarımı bölgede yapılan bir çok olumlu faaliyeti baltalamak için değil, yarın yine yaşanacak olan kazaları engellemek için belirtiyorum. Organizasyonların başarısı faaliyet sonunda pilotların evlerine sağlıklı ve mutlu gönderilmesi ile ölçülmelidir. Tekirdağ Devlet hastanesi acil servis görevlilerinin belirttiği üzere;

-2 yıl önceki şenlikte bir tandem kazası yaşanmış ve bayan yolcunun el bilek ve parmakları kırılmıştır.
- Yine önceki festival etkinliklerinde bir pilot kaza sonucu belinde kırıklarla hastaneye sevk edilmiştir.

Bu olayları sıfıra indirilemeyeceği bir gerçektir fakat çok basit ihmaller sonucu insanların canı yanmaktadır…

Umuyorum aramızdan biri çıkarak kazadır olur, Allah beterinden sakınsın, hayırlısı gibi kader cümleleri ile saçmalamaz.

Bekir SEZGİN’e acil şifalar diliyor, aramıza biran önce dönmesini temenni ediyorum…

Saygılar

Kullanıcı avatarı
Çaylak_
Ad Soyad: İsmail Avcı
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Çaylak_ » 1 on yıl 1 yıl önce (08.05.2012, 22:42)

Olan tum kazaların bu sekilde detaylı raporlanması ve duyrulması, pilotların bilinçlenmesine ve kazaların azalmasına vesile olacaktır. Bu yuzden içerigine yorum yapmaksızın Abdullah YILDIZ'a raporundan dolayı teşekkür ediyorum.

Bekir Sezgin'e geçmiş olsun. En kısa zamanda semalara donmesi dilegiyle.

Kullanıcı avatarı
ilhan_16
Ad Soyad: İlhan Yazıcı
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ilhan_16 » 1 on yıl 1 yıl önce (08.05.2012, 23:36)

ben olay olduğu esnada olay yerine 10 metre mesafedeydim ve olay anlatıldığı gibi değildir.
En son ilhan_16 tarafından 08.05.2012, 23:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
yppilot35
Ad Soyad: Murat Binici
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen yppilot35 » 1 on yıl 1 yıl önce (08.05.2012, 23:44)

cok buyuk gecmıs olsun
ınsallah en kısa zamanda ucmaya gerı doner

Kullanıcı avatarı
ilhan_16
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ilhan_16 » 1 on yıl 1 yıl önce (08.05.2012, 23:46)

bazı insanları hedef göstermek, kin ve düşmanlık beslercesine yorum yapmak tüm camia tarafından ayıplanması gerekmez mi??
kaza raporu öyle mi yazılır? resmen düşmanca ve hedef göstererek yapılmıştır.çok ayıp kınıyorum...

bu kazayı fırsata çevirme çabasından başka birşey değildir..............

bu kadar seviyesizce yazılmış bir kaza raporu gören varsa söylesin.
En son ilhan_16 tarafından 08.05.2012, 23:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
unforg
Ad Soyad: Uğur Baytaş
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen unforg » 1 on yıl 1 yıl önce (08.05.2012, 23:46)

Selamlar;öncelikle kaza yapan arkadaşa geçmiş olsun dileklerimi iletirim, zeynel beyin facebooka yüklemiş olduğu kaza videosundan anladığım kadarıyla kalkış yapan pilotun önünden kanat çekilmiş her ne kadar Zeynel bey arkadan geleni görmesede başındaki eğitmenin kalkış yapan pilotun tepeden ayrılıncaya kadar kalkışı bekletmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Sizden ricam videoyu burada paylaşmanız.

Saygılarımla

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Berussa » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 00:16)

Apo kaza sonrası iniş alanında milletin içierisin de bağırıp çağırarak bir terbiyesizlik yaptın orada misafir olarak bulunduğumuz için sesimi çıkartmadım,ama buraya yazman bardağı taşıran son damla oldu.Kaza anının çekilmiş videosu elimde var,senin pilotun arkadan gelip direk benim pilotumun kanadına dalıyor ve spin olup 2 metreden düşüyor.bakalım görüntüleri izledikten sonra bu kadar ahkam kesebilecekmisin.

Ayrıca o yanında getiridiğin teğmenin adını soyadını da ver bakalım onun içinde güzel bir süprizim var.Hangi yetkiye dayanarak resmi bir görevde olmadığı halde resmi sıfatını kullanarak karşı tarafı baskı altına almaya çalışıyormuş bir soralım bakalım üstlerine...

Kazaya sebeb olan sizin ekip,zeytinyağı misali su üstüne çıkmaya çalışan yine sizsiniz.Ayrıca yukarıda pilotlarımdan bir kaçına sizi Bursada bitireceğim,hiçbir yerde uçamayacaksınız falan demişsin,sormak istiyorum sen kimsin de bizi bitiriyorusun ve kendini ne sanıyorsun????
En son Berussa tarafından 09.05.2012, 00:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
unforg
Ad Soyad: Uğur Baytaş
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen unforg » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 00:18)

Seviyesizce diyerek ithamda bulunduğun kişi bence bu camianın duayenlerinden birisi bunu açık yüreklilikle söylüyorum Abdullah Yıldız la yarım saatlik sohbetimden sonra bu spora bakış açım tamamiyle değişti 3 yıldır ucuyordum ama inanın boş boş uçmuşum.

İlhan arkadaşım ben bu filmi daha öncede izledim önden öğrencilere yazdırıp konuyu boş demogolojilere çekme çabasındadır nerden biliyorum dersen daha önce öğrencisi olarak bana ve diğerlerine yazdırıyordu... Örneği http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t= ... lerde+kaza
Bunuda bilmenizi isterimki İlhan senin dediğinin aksine türkiyede olan en ufak kazadan değil fırsata çevirmek Aklı başında eğitmenler ve sporumuz zarar görmektedir.

Lütfen facebooktan biraz önce kaldırdığınız videoyu burada paylaşın

kubibjk
Ad Soyad: Kubilay Ertürk
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen kubibjk » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 00:31)

Öncelikle Bekir abime büyük geçmiş olsun.En kısa zamanda onu tekrar aramızda görmek dileğiyle.Kaza raporunun gerçekten çok çok açıklayıcı ve faydalı olduğunu düşünüyorum.Nedense doğrular söylendiğinde kimse kabullenmek istemiyor.Bu kazaların tekrarlanmaması için böyle açıklayıcı raporların yazılmasının faydalı olacağına inanıyorum.Bir daha böyle kazalar olmaması dileğiyle.Tüm pilot arkadaşlarıma keyifli ve kazasız uçuşlar dilerim.Saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
ilhan_16
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen ilhan_16 » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 00:32)

yani şimdi yukarıdaki bir kaza raporu mu oluyor? karşı tarafa saldırı olmuyor mu? çok seviyeli mi ? sen öyle mi diyorsun uğur?
çok seviyeli ve gerçek bir kaza raopru diyebiliryor musun sen buna?
ben çok seviyesiz buldum da

sonuçta kaza hepimizin başına gelebilir, kaza olmasını kimse istemez, kin ve nefret söylemine ne gerek var,burda bir kötü niyet sezmiyor musun sevgili uğur kardeşim

bütün camia okusun görsün kimin ne kadar seviyeli olduğunu bu rapordan

Kullanıcı avatarı
KAYAKIN
Ad Soyad: Cihan Kın
Pilot Menüsü: 

...

Mesaj #11 gönderen KAYAKIN » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 09:05)

Bekir Sezgin , arkadaşıma gecmiş olsun dileklerimi iletmek isterim ...

Abdullah Hocam , seni çok iyi anlıyorum maalesefe işte ... (!)

Ben yine federasyon diyeceğim , bir organizasyon yapılacak ise bunun

yönergesi olmalı ... uygulanmalı ...uygunluğu kontrol edilmeli ...

not : SDÜ şenlikleri , çok disiplinli ve örnek alınabilecek uygulamalara sahiptir...

Kullanıcı avatarı
alataw
Ad Soyad: Sebahattin Orhan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen alataw » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 09:51)

Sevğili arkadaşlar, ülkemizde büyük zorluk ve imkansızlıklarla yapılmaya çalışılan bu güzel spora gönül vermiş güzide insanlar.. evet ateş muhakkak ki düştüğü yeri yakar ama meydana gelen her kazanın ardından bu halkaya eklenen herkesi üzdüğünden eminim çünkü bu sporu yapıyorsak bir gün bizlerinde başına gelme ihtimali vardır.. hiç bir problem karşılıklı suçlamalarla çözülmemiştir.. insan topluluklarının sağlıklı ve huzur içerisinde yaşaya bilmesi için bir takım kanunların olması ve bireylerin bu kanunlara uyması gerekmektedir.. bu kanun ve kuralları koyacak resmi bir kurumun eksikliğinden kaynanklanan sorunlar meydana gelmektedir.. Türkiye de bu sporla ilgilenen ekipler, kulüpler, topluluklar, üniversitelerin havacılık kolları vs. bir araya gelip bu sporun ortak kural ve kriterlerini, uçuş alanlarının seviyelendirilmesi, düzenlenecek organisazyonlarda alınacak önlemleri belirlemeleri, uçan her pilotun kayıt altına alınıp seviyelendirme yapılması, Tüm Türkiye de geçerli bir YP. ehliyetinin verilmesi, Eğitim verecek pilotların belirlenmesi gibi bütün artı ve eksilerin değerlendirilmesi iyi olmazmıydı sizce.. evet yapabiliriz gelin ustalar, hocalar, ekip başkanları, duayenler bu taşın altına elinizi koyun, bu yüke omuz verin ve bu güzel sporu sağlıklı bir şekilde yapalım.. ülkemiz kazansın, milletimiz kazansın...

Kaza geçiren arkadaşlarımıza acil şifalar dilerizbb gönüllerimiz ve dualarımız sizinle...

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen daglar72 » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 10:53)

Detaylı kaza raporu için teşekkürler, kazazede arkadaşın en kısa zamanda iyileşmesi dileklerimle.

Kullanıcı avatarı
Kerim
Ad Soyad: Kerim Fidan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen Kerim » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 10:57)

Öncelikle kazaya karışan 2 piloy arkadaşada geçmiş olsun ve yaralanan Bekir kardeşimizede acil şifalar diliyorum Allah tan.

Abdullah Yıldız ı THK daki eğitmenliğinden itibaren tanırım ve çok iyi bir pilot olmasından ziyade çok iyi bir eğitmen olarak bilirim.Kişilik olarakta saygılı ve beyefendi biridir.Birçoğumuz iyi bir pilot olabilir ama eğitimci olmak meziyet ister ve herkes bunu hakkıyla yapamaz.Bu noktadan hareketle tekrar vurguluyorum Abdullah Yıldız çok kaliteli bir eğitmendir.Bildiğini karşı taraftaki insanın anlıyacağı şekilde aktarabilir.
Hazırladığı rapor suçlayıcı öğeler içeriyor haklılık payı var ama onu bu kadar çileden çıkararak rapor hazırlatmak için neler yapıldı bunada bakmak lazım.Ayrıca rapor gayet güzel ve detaylı hazırlanmış ve okuyunca olanları anlayabiliyor insan.

Bu forumdan takip ettiğim kadar Berussa havacılağın içinde olduğu büyük kazalar olmakta ve yaralanan insanlar ciddi yaralanmalar yaşamaktadır.Bu forumdada tartışılıp sonra olay mahkemeye gitmektedir.
Taraflardan ricam bu kazayıda mahkemeye taşımaları ve kazalardan sorumlu ise şu Berussa havacılıktan kurtulmak ve ceza almasını sağlamak, yok eğer sorumlu değilsede üzerindeki bu şaibelerden kurtulması gerek.

Birçok bölgede kazalar ve yaralanmalar yaşanabiliyor fakat forumda tartışılıp sonrada mahkemeye gitmiyor.Birşeyler yanlış gidiyor Berussa havacılık iğneyi kendine batırma zamanı gelmedi mi???

Şu bahsi geçen videoyuda hemen ekleyin görelim ve daha sağlıklı yorumlar yapalım.
En son Kerim tarafından 09.05.2012, 11:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Serdal Sacti
Ad Soyad: Serdar Saçtı
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen Serdal Sacti » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 11:00)

abdullah yıldız çok gerekli ve yerinde tespit yaptığı ve bizi tepedeki kamikazelere karşı tekrar dikkat etme husunda uyardığı için teşekkür ediyorum evet hocam bu tip kamikazeler her bölgede olduğu gibi ordada oldu olacakta 2010 tekirdağ uçmak dere organizasyonunda yabancı bayan pilotun düşmesine şahit olmuştum evet bu tip organizasyonlarda " pilot unutmuş olabilir kontrollerini yapmamış olabilir heyecanlı olabilir vs. vs. peki güzel arkadaşım organizasyon yapıyorsun türkiyenin her yerinden katılım oluyor neden tepene bir kaç arkadaş görevlendirmiyorsun kontrol mekanizmanı oluşturmuyorsun ilhan bey hiç yakışmadı abdullah yıldız bu spora gönül vermiş duayenelerden sizin de bildiğiniz gibi mahalle agzı konuşmakdansa problemlere çözümleme ile yaklaşılmalı

tralman
Ad Soyad: Tralman Tan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen tralman » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 11:13)

Merhaba,

Bekir bey ile 1 Mayisda tesadüfen serdivanda inis alaninda tanistim. Tanisdiktan bu kadar kisa bir süre
sonra ismini kaza raporunda görünce önce cok korktum, sonra okudugum kadari ile yine ucuz atlatilmis bir kaza oldugunu anlayinca bir nebze rahatladim.
Kendisine acil sifalar dilerim.

Kalkis yapmadan hemen önce yapilmasi gereken 5 önemli kalkis checkinin kulaklarin arkasina yazilmasini tekrar hatirlatmak isterim.
1.bacak ve gögüs kolonlari kapalimi? Kask emniyeti kapalimi ve kanat karabine düzgün takilmismi, karabina tam kapanmismi?
2.aski ipleri düzgün bir sekilde ayrilmismi, kanadindan üstünden gecen aski ipi varmi? speedbar dogru takilmismi ve düzgün hareket edebiliyormu? tasiyici kolonlar dogru takilmismi?
3.kanat yere düzgün serilmismi? hücum kenari acikmi?
4.Rüzgarin yönü ve siddeti uygunmu?
5.Havalanilacak bölge serbestmi, üstümde, arkamdan, sagdan veya soldan gelmekte olan baska pilot varmi?

Sanirim bu kazada 5. nokta es gecilmis.

taner.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 12:02)

Öncelikle Bekir Sezgin'e geçmiş olsun.
Üzüldüm. Arkadaş bulamadığım için gelemediğim uçmak derede organizasyonu yapan arkadaşlara da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum,
Kazaya istemeden karışan diğer arkadaşa da.

Öncelikle bu işi tek başına yapmak ne kadar tehlikeli ise şenliklerde çok kişi yapmak da o ölçüde tehlikeli.
Kaza adı üstünde KAZA'dır. İStenmeden oluşan bir durum. Aksi takdirde cinayet, saldırı falan derdik.

Org. yetkililerine yapılan ithamlara katılmıyorum.
Gerek düzenlediğim gerekse katıldığım şenliklerde Ambulanslara etki edilemediğini ambulansların bizim gerekli yerde değil kendileri için iyi yerde durduğunu gözledim (gölge manzara falan) şenliği düzenleyenin buna etkisi fazla olamıyor rica ediyorsunuz sonra bir bakıyorsunuz ortadan kaybolmuşlar. :?

Benzeri Trabzon uzungöl de olmuştu. Ben dahil herkez org. yapanları suçlamıştı. Ne oldu. Şimdi trabzonda değil şenlik yazı bile gelmiyor.?
Sonradan anladım ki şenliği düzenliyenler ne yaparsa yapsın arama kurtarma görevlileri kafalarına göre takılıyor.

Kalkışlar ve diğer konular da aynı şekilde.

Kazaya gelince kazanın bir videosu var deniyor ama ben göremedim. Yayınlanırsa ders çıkarırız. Ancak kaza raporunu fazla itham edici buldum.

Onca techizat ve eğitimli pilota rağmen havada çarpışan kaç tane uçak var. Havada göz göre göre çarpışan yamaç paraşütü pilotu var.

Biri kalkış hazırlığına, diğeri kalkış koşusuna odaklanmış iki ekibin birbirinin farkında olmaması, böyle bir kazaya karışması bence (BENCE) normal.

Sanırım olayı büyüten iki ekibin MEMLEKETTEKİ rekabeti.

Hepimize geçmiş olsun. Dostluklar daim olsun. Dost olamayacaksak da birbirimize mesafemiz bol olsun.

Kullanıcı avatarı
sarsinan
Ad Soyad: Sinan KUTLU
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen sarsinan » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 12:16)

Berussa yazdı: görüntüleri izledikten sonra....

görüntü nerde?

Kullanıcı avatarı
cabironline
Ad Soyad: Mustafa Bozkurt
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen cabironline » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 12:17)

Bekir Arkadaşımıza çok çok geçmiş olsun. Yazılanları okudum ve herkes kendini haklı görüyor. Sonuçta karşıtarafta kendine göre bir kaza raporu hazırlayıp buraya koyabilir. Kişilerin haklılığını ve haksızlığını ortaya çıkaracak en güzel yöntem sözü edilen o videonun buraya yüklenip bu işin erbapları tarafından izlenip yorumlanması olacaktır.

Saygılar.

Kullanıcı avatarı
hsiray@ttnet
Ad Soyad: Hamdi Şiray
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen hsiray@ttnet » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 12:19)

Sunset Havacılık olarak Bekir SEZGİNE büyük geçmiş olsun dileklerimiz iletiyoruz.Allah acil şifalar versin umarım kısa sürede aramıza döner.Abdullah YILDIZ hoca THK de yetişmiş çok iyi bir eğitmendir.Efendiliği kişiliği de her zaman yerinde olan bir insandır.