Tekirdağ Uçmakdere Yamaçparaşütü Festivali Kaza Raporu

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ilhan_16
Ad Soyad: İlhan Yazıcı
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen ilhan_16 » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 16:00)

mahalle ağzı ile konuşan abdullah yıldız'ın kendisidir.Orada kendini uçurmaktan aciz diye bir ifade kullanmıştır.İyi okuyun bu seviyesizlik değil mi?

Kullanıcı avatarı
KorkmaZ
Ad Soyad: Engin Korkmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen KorkmaZ » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 18:31)

Bekir Abiye çok geçmiş olsun dileklerimi sunar saygılarımı iletirim...

Sonrasında ise bu kaza o kadar çok pilotun önünde oldu ki onlardan neden ses çıkmıyor ki bunlardan biri de benim kaza sırasında takeoff a yeni gelmiş birkaç arkadaş ayak üzeri sohbete tutulmuştuk ki yanımızdan bir kanat kalktı o sırada önüme döndüğüme bir diğer kanatta yerden çekildi ve sonuç olarak bir kaza yaşandı.

Bence burada KİŞİLERİ tartışmak yerine artık forumda yamaç paraşütü Türkiye de nereye gidiyor diye tartışsak çok daha mantıklı olacak.

Orada gördüğüm bir başka olay henüz 40 uçuşu olan birinin de öğrenci kalkışı yaptırmasıydı arkadaşlar hepimiz uçuyoruz YP bu mu yani sizce insan hayatı bedava mı bu ülkede trafik kazaları bitti şimdi sıra bizde mi?

Herkeze Saygılar İyi Uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
Flieger59
Ad Soyad: Sanlı Fidan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen Flieger59 » 1 on yıl 1 yıl önce (09.05.2012, 23:49)

Öncelikle kaza sonucu yaralanan Bekir beye büyük geçmiş olsun diyorum. Kaza anında her iki kanadın da yerden daha yüksekte olmaması çok daha ciddi sonuçlara yol açmamasına sebep olmuştur.
Kazayı en yakından gören kişilerden biri olarak şu yorumu yapmayı uygun görüyorum; Kaza aynen sayfa başlığı olan Abdullah Yıldız beyin kaza raporundaki gibi gerçekleşmiştir. Olay sırasında hazırlıklar tamamlanmış şekilde bir tandem uçuş yapmak için önümde hazır olan kanatların kalkışını beklemekteydim. O sırada sağ çaprazımda bulunan bir single kanat kalkış denemesi yapıp başarılı olamadı. Kanat 20 metre kadar önümde yerde kalınca benimde koşu yolum kapandı. Böylece pistin kalkış istikametinde yerde bulunan kanadın toparlanmasını beklemek durumunda kaldım. Kalkış yapamayan kanadın yanında bulunan kişiler kanadı yere indiği noktada tekrar serip kalkış kararı almış gibi görünmekteydiler. Sürekli gözüm kanadın ne zaman kalkacağını görmek üzere tekrar kalkış yapacaklarını umduğum ekibin kanadındaydı. Nihayetinde aşağıdaki ekibin kalkışa hazır olduğunu gördüğüm anda pistin arka tarafından single bir pilotun kalkış koşusuna başladığını gördüm. Koşuyu yapan kişi yeterince hızlandığında ayakları yerden kesildi. Daha havada 10 metre kadar bir süzülme gerçekleştirdiğinde önde daha önce başarısız kalkış denemesi yapan kanadın pilotu da eğitmeni olduğunu tahmin ettiğim kişinin yardımıyla kanadı kafaya getirdi. Kanat kafaya geldiği anda arkadan kalkışını gerçekleştirmiş olan Bekir beyin kanadının önünde bir engel teşkil etti. Saniyeler içinde kalkışını yapmış olan bekir beyin kanadının hücum kenarının sol kulak tarafındaki aşağı yukarı % 30 luk kısmı pistin alt tarafında kafaya çekilmiş olan kanadın firar kenarının sağ arka kısmına temas etti.Temas neticesinde Bekir beyin kanadı soldan 180 derecelik bir dönüş ile piste doğru yöneldi ve Bekir bey pistin eğimini de hesaba katarsak yaklaşık 4-5 metre yükseklikten ayakları üzerine sert bir düşüş yaparak yere yuvarlandı. İlk intiba olarak havalanan pilotun ucuz atlattığını düşündüm. Fakat yerden kalkmayınca bir sorun olduğunu anladım. Sonradan kazanın kırımlı bir kaza olduğu öğrenince çok üzüldüğümü belirtmek isterim.
Şahsi kanaatimce bu kazaya sebebiyet veren iki unsur bulunmakta:
1. Pistin alt kısmında birinci kalkış denemesi başarısızlıkla sonuçlanan kanadın pilotunun yardımına giden ekipte kalkışa yardım eden eğitmen olarak düşündüğüm kişinin pistin arkada kalan, kanatların kalkış için hazırlandığı üst bölgesini rahatlıkla görebileceği bir konumda olması, yani yüzünün o bölgeye dönük olması arkadan gelen kalkış yapmış bir kanadı görmesine olanak tanıyordu. Arkadan gelen birilerinin olup olmadığını kontrol edip kanadı öyle kafaya çektirmeliydi.
2. Take off ta ne o sırada ne daha öncesinde kalkışları kontrol eden bir görevli bulunmamaktaydı. Take off görevlisinin olmadığı bir ortamda kalkışlar malesef pilotların kendi insiyatifinde gerçekleşmekteydi. Organizasyona gelen pilotların her birinin farklı seviyelerden pilotlar olduğunu düşünecek olursak, o kalabalıkta ortamın kazaya son derece müsait olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Aşağıda kafaya getirilip bir engel oluşturmak suretiyle kazaya sebebiyet veren pilot ve yardımcı olan kişi tamamiyle kalkışa konsantre olmuş olabilirler, fakat kalkışlara izin veren ve kalkış uyarısını yüksek sesle yapacak bir görevli olsa eminim ki aşağıdaki kanat ta bu uyarı sayesinde kafaya getirilmeyecek ve bu tarzdan bir sıkıntı hiç başlamadan çözülmüş olacaktı. Bu sporda her türden emniyet tedbirleri, kalkış öncesi check list ler kalkış uçuş ve iniş prosedürleri işin olmazsa olmazlarıdır. Alınacak tedbirler insan hayatına saygıdır, yaptığınız işe ya da spora saygıdır.
Bekir Sezgin beye tekrar geçmiş olsun diyerek acil şifalar diliyorum.

Sanlı FİDAN

Kullanıcı avatarı
bursasky16
Ad Soyad: Recep Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen bursasky16 » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 04:32)

Öncelikle kaza yapan Bekir bey'e buradan tekrar geçmiş olsun demek istiyorum .Kendisini Tekirdağdan ayrılmadan
önce Bekir Beyin götürüldüğü hastahaneyi tespt edip ekip olarak ziyaret ettik.Her ne kadar Abdullah YILDIZ bizim
bu ziyaretimizden pek memnun kalmasa da(bizi hastahane de görünce suratı bir karış asılmıştır) eşine ve Bekir Beye
geçmiş olsun dileklerimizi iletirken özellikle eşinden kaza sonrası gösterdiğimiz duyarlılık için bizzat teşekkür aldık.

Kaza hakkında yazılanları tek tek okudum ve Abdullah YILDIZ tarafından direk olarak bizi hedef gösterdiği için
cevap verme ihtiyacı duydum ...

Tekirdağ Festivalinin son günün de kalkış yaptığımız sırada başlangıç eğitimini başka bir klüpten almış ve sonradan
bizim kulübümüze ve ekibimize dahil olmuş Zeynel ÇİCEK'İN kalkış öncesi son kontrollerini yapmış ve onun kalkışına
odaklanmıştım. 2, günü katılımın yoğun olması neticesin de kalkış noktası daha kalabalık olması nedeni ile kalkış
yapan diğer pilotlar kalkış yapacakları sırada önünde ve yanlarında kalkış hazırlığı yapan ve kalkacak olan pilotlara
KALKIŞ VAR diyerek sesli bir uyarı da bulunuyorlardı fakat ben o esnada Bekir Beyi kaldıran ve Bekir Beyin başında
eğitmen olarak bulunduğu belirtilen Görkem BULUNÇ adlı şahıstan hiç öyle bir uyarı duymadım,yanımdaki ekip
arkadaşlarımızda duymadıkları konusunda benimle hemfikirler,kaldı ki uçuş hattında Bekir Beye göre daha önde olduğumuz
için kalkış sırası doğal olarak Zeynel abiye aitti.Fakat videoda da izleneceği gibi Görkem BULUNÇ kalkış sırası
kuralarını ihlal ederek arkamızda Bekir Beye kalkış talimatı vermiş, üstelikde bu kalkış talimatını verirken cevresini
uyarma gereği bile duymamıştır,eğer biraz olsun cevresine dikkat edip sorumlu davranıp KALKIŞ VAR şeklinde yüksek sesle
bir uyarı yapmış olsaydı,biz Bekir Beyin kalkmasını bekleyip sonrasında Zeynel Abinin kalkışını yaptıracaktık.fakat
gösterdiği sorumsuzluktan dolayı Bekir Beyin başında eğitmen olarak bulunduğu söylenen Görkem BULUNÇ un sorumsuzluğu
ve dikkatsizliği ve kalkış sonrasında Bekir Beye sağa kaçınma yapmasını söylememesi bu kazanın ortaya çıkmasındaki ilk
etkeni hazırladı.Dolayısıyla bu kazanın orataya çıkmasındaki ilk sebeb yine Görkem BULUNÇ un kendisidir.Bir pilotun asli
görevi her türlü kazayı ve çarpışmayı önlemek olduğuna göre Görkem BULUNÇ un kaza olacağını önceden farkederek Bekir
Beye sağa doğru dön talimatı vermesi gerekirdi ama Görkem BULUNÇ görünen o ki bakınıp, sadece seyretmekle yetindi.
Bekir Bey le Zeynel abi aynı anda kanat çekiyorlar ve Bekir Bey istimamet kaçırarak Zeynel abinin kanadına doğru yöneliyor.
Ben Bekir Beyin kanadını Zeynel Abiyle çarpışacağını farkettiğim anda kanadın fren iplerini yakalayıp sonuna kadar çekmeme
rağmen Bekir beyin sol ipleri Zeynel abinin kanadının sağ kulağına takıldı ve Bekir Bey spine girerek Abdullah YILDIZ ın
abartarak söylediği gibi 4-5 metreden değil 2 metreden sol yanı üzerine düştü Biz de hemen her sorumlu pilot gibi Bekir
Beyin yardımına koştuk.Olay olduğu sırada olay yerinde olmayan Abdullah YILDIZ tarafından abartılarak adeta linç etme
kampanyasına dönüştürülen bu kaza raporunun!!! gerçekçiliği tartışılır.Zaten festivale de Abdullah YILDIZın özellikle
kaza sonrası bize karşı takınmış olduğu tavrı hiç anlatmak istemiyor.Kurum kültüründen yetiştiğini düşündüğümüz
bir insanın söz konusu ticaret olduğunda, kabadayı kültürüne direk geçiş yapmasını şaşkınlıkla izledik ve şahit olduk.
Özellikle Bekir Beyi ambulansa koyarken Abdullah YILDIZ ın sarfettiği '' temizleyeceğim sizi ben bu tepelerden,eline
telsizi alan eğitmen oluyor''gibi cümleleri biz kendisine yakıştıramadık.Ayrıca telsiz ekip içerisinde gerekli bir aksesuar
değil standart bir ekipmandır ve seviyesi ne olursa olsun üzerinde telsiz olmadan hiçbir ekip pilotumuz uçuş yapmaz
Adbullah YILDIZ da benim ''sözde eğitmen'' olduğumdan bahsetmiş ben hiçbir zaman hiç bir yerde böyle bir iddaa da bulunmadım,
elinde her telsiz gördüğümüz kişi eğitmen olarak sayacak olursak ortalık eğitmenden geçilmez ...Gerçi elinde telsiz
olup da geliyorum dye bas bas bağıran kazayı farkedemeyen Görkem BULUNÇ a ne demeli bilemiyorum artık
''kendini uçurmaktan aciz Recep ALTIN’ın ''demiş,bu durumda Abdullah YILDIZ a sormak gerekir; seninle topu topu 1 defa
karşılaştık uçuşumu ne gördün ne de bilebilirsin.benim nerede ve ne zaman ne şekilde uçtuğumu gördün mü ki benim hakkımda
böyle yorumlar yapabiliyorsun..?? Yine ayrı bir garabet daha; Kaza yapan Bekir Beyin 40 sorti-12:00 saat uçuşu ve orta
düzey bir pilot olduğunu yazmışsın ...Benim 140 sorti-85/90 saat single termik ve yelken tecrübem ve ayrıca da 20 sorti-8 saat
pilot olarak tandem uçuşum var hal böyle olunca ben hangi seviyeye hitap ediyorum onu merak ettim doğrusu.???

Sonuç olarak Abdullah YLDIZ kendini haklı çıkartmaya çalışan oldukça açıklayıcı,tarafsız!!! bir kaza raporu hazırlamış ve
Berussa Sportif Havacılık Kulübünü hedef göstermiş.Sanırım kendsinde bize karşı ,bizimde bilmediğimiz yada farkına henüz
varamadığımız kişisel bir husumeti mi varacaba ? yoksa bir insan içinde biriktirdiği kini kusmak için bundan güzel bir fırsat
bulamazdı.Kendisiyle ne oturup bir bardak çay içmişliğimiz ne de tepelerde karşılaştığımız vardır,fakat bizi yakından
tanıyormuşçasına böyle çirkin ve haksız ithamlarda bulunması bir hayli düşündürücü...Netice de ''kem söz sahibine aittir''
diyoruz ve hakkımızda söylediği herşeyi kendisine iade ediyoruz.Sanırım bu kendisine yeterli cevap olur.
Abdullah YILDIZ ın bu çirkin tavırlarından şunu anladık; söz konusu para ve ticaret olunca ,kurum kültüründen kabadayı
kültürüne direk geçiş yapılabiliyormuş Fakat şunu da unutmamak gerekir ki; seviyemiz,sosyal statümüz ve diğer pozisyonlarımız
ne olursa olsun,hiç kimseyi aşağılama,küçük düşürmeye çalışma ve hakaret etme hakkına sahip değiliz.Eğer bunu o veya
bu şekilde yapmaya kalkarsak küçük düşürmeye çalıştığımız,yalan yanlış ithamlarda bulunduğumuz ve hakaret ettiğimiz
insanlar haklarnı başka platformlarda arama yoluna gidebilirler.

Ayrıca yeri gelmişken bir konuya daha değinmek istiyorum ,olaya dahil olup kendine vazife çıkartmaya çalışan UĞUR BAYTAŞ'a
söylemek istediklerim var.. Bundan 1-2 ay öncesine kadar bir akşam üzeri gürsu take off'a uçmaya çıkarken araba da
Abdullah YILDIZ hakkında ileri geri konuşup atıp tutuyordun ... aranızda nasıl bir konuşma geçti ki yarım saatlik
süreçte ona karşı tüm düşüncelerin değişti ????

Yazdıklarından şunu anlıyorum ki; çıkarlar söz konusu olunca düşmanlar bile bir anda dost olabiliyormuş ,
çok güzel bir atasözü vardır'' kimin arabasına binerse onun düdüğünü çalmak''diye,bu sana tam oturuyor
,seni yetiştiren adama yaptığından ben bunu anlıyorum ...........
kaza videosu http://www.facebook.com/photo.php?v=2102516498085
bu da ucmaktan aciz olan BEN'im olaydan 2 saat önceki uçuşum http://www.youtube.com/watch?v=pfmJbmC7ZZY

Kullanıcı avatarı
unforg
Ad Soyad: Uğur Baytaş
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen unforg » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 07:34)

Berussa Recep demişki;
Ayrıca yeri gelmişken bir konuya daha değinmek istiyorum ,olaya dahil olup kendine vazife çıkartmaya çalışan UĞUR BAYTAŞ'a söylemek istediklerim var.. Bundan 1-2 ay öncesine kadar bir akşam üzeri gürsu take off'a uçmaya çıkarken araba da Abdullah YILDIZ hakkında ileri geri konuşup atıp tutuyordun ... aranızda nasıl bir konuşma geçti ki yarım saatlik süreçte ona karşı tüm düşüncelerin değişti ????

Yazdıklarından şunu anlıyorum ki; çıkarlar söz konusu olunca düşmanlar bile bir anda dost olabiliyormuş, çok güzel bir atasözü vardır'' kimin arabasına binerse onun düdüğünü çalmak''diye, bu sana tam oturuyor, seni yetiştiren adama yaptığından ben bunu anlıyorum ...........

Orda dediğim Rasim Kuşçu yer açmış ve hoca olarak Abdullah Yıldız ada oda vermiş acaba menfaatler bir olunca neden başkasının hatası görünmüyor Birde eski model bir advance marka bir kanat varmış onu bana vermek istedi dedim .Bunun dısında sana dedimmi bilmiyorum Aydın a dediğim adam gerçekten çok bilgili daha önce eğitimlerde görmediğim bir sürü şey söyledi.(benide tehdit ediyodun seni yazacam yazacam diye acaba ne yazacak diye merak ediyodum )
Varsa eksik bişey lütfen ilave et

recep demişki;
kimin arabasına binerse onun düdüğünü çalmak''diye,bu sana tam oturuyor

Bu söz ancak sana yakışır; İbrahim Altın zamanında Süreyya Beyin oğuzhan ın mesut Albayrak ın İsmail Kurt Kenan Çiftçi nin arkasından az atıp tutmuyodun.

Gelelim İbrahim Altın ın ipliğini pazara çıkarmaya ;
Sen değilmisin; geçen yıl ölüdenize gidicem param yok bana öğrenci bulun diyen ve bulunan öğrencilerden topladığın paraları alıp eğitim vermeden çekip giden eğitimlerini siz verin diyen
Sen değilmisin bana senin pilotajın gelişti deyip dhv 1 kanattan elinde kalmıs dhv 2/3kanadı bana satıp onunla ucurtan
Sen değilmisin; Seni hava kötü çok trübülanslı sakın kimseyi kaldırma dememe rağmen Süreyya beyi kaldırıp kazaya sebebiyet veren arkasındanda sırf para kazanmak için tandem uçmaya çalışıp ağaçlara dalan; bizlerede şu an yaptığın gibi şöyle yazın böyle yazın diye talimatlar veren

Sen değilmisin; elinde kalmış eski püskü harnesi daha eğitim dahi almamış eğitim için seni bekleyen İpek karabatağa yedekle beraber 1100 liraya satan (daha sonra kız spora başlamadı ve malzemeler elinde kaldı )

Sen değilmisin Süreyya abinin kazasından sonra yapılan toplantıda hatamı anladım eğitim vermeyecem deyip hemen ertesi günü sözünde dahi durmayıp eğitim veren

Sen değilmisin; yeni eğitimi bitmiş öğrenciye(aydın kestane) sırf para kazanacaksın diye 1 2 kanat satmaya çalışan

Sen değilmisin; sert rüzgarda ketenderede seni uyarmalarına rağmen tandem kalkmaya çalışıp adamın kaburga kemiklerini kıran

Recep Altın demişki ;
...Benim 140 sorti-85/90 saat single termik ve yelken tecrübem ve ayrıca da 20 sorti-8 saat pilot olarak tandem uçuşum var

Atma Recep din kardeşiyiz.Sen daha doğru dürüst ters kalkmayı beceremiyon ve tandem indirdiğin yolcuları hep çakıyodun 2 ay öncesine kadar. Nerden bukadar ucusun var merak ettim yok yanılıyorsam bir gün herkezin olduğu bir zamanda ters çekip kalk ve düzgün inde benide mahçup et.Nedense tandem videonun iniş kısmı kesilmiş

Recep yazdıklarından senin eğitim vermediğin gibi masumhane bir yazı yazmıssın sen değilmiydin İbrahim Altın ın yönlendirdiği saim Pircioğlu ve arkadaşına eğitim veren?
Ama telefondada dediğim gibi sana; kastım sen değilsin zira senin suçun yok seni buna alet eden İbrahim Altın ın hatası
Hadi abinin dürüst olmadığını herşeyi inkar ettiğini biliyorumda sen neden eğitim verdiğini saklıyosun???

Vesselam sözün özü gözünü para hırsı bürümüş, kimi nasıl yolarım mantığıyla hareket eden, 2 haftada öğrenci yetiştiren ve bununla övünen, verdikleri sözü tutmayan, tepede elinde fotograf makinesi diğer pilotların kaza yapmasını ve yanlışlarını bekleyip bunlardan kendine malzeme toplayan ve kiminle zıt düşerse bunu kendi değil de öğrencisine yaptıran adamın biridir İbrahim Altın

Cevabını merak ediyorum doğrusu hayatında bir kere dürüst olup bu söylediklerimi kabul edecekmisin yoksa yine inkar yolunu tercih edip başkalarına kendini pohpohlatacakmısın???

Bu saatten sonra seninle aramda ALLAH IN SELAMI dahi olamaz seninle aynı takeofu paylaşmaktan aynı havayı solumaktan bile rahatsızım

Kullanıcı avatarı
unforg
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen unforg » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 08:59)

Birşey daha ilave etmek istiyorum benim eğitimim ona göre bittikten sonra bana kanat al harnes yedek idareten sana veririm dedi ve bana 1100 tlye 2001 yada 2003 model prodizayn kanat gösterdi ve tepede ben ona 1100 tlm olmadığını 850 tl olduğunu söyledimoda bana sonra verirsin dedi ve ben veremiyeceğimi söyleyince 850 tl nakiti gösterince yelkenleri suya indirip tamam onu ver gerisini ben hallederim dedi tesadüf eseri 1 yıl sonra GÖKHAN ÇAVDAR dan gelen maili gördüm meğer kanadı 300 eruya (o zamanın parası 600 tlye almıs ve işin tuhaf yanı benden aldığı parayıda üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen göndermemiş.

Bazılarınız çıkıp ticarettir diye bilir ama bence bu ahlaksızlıktır sonuç olarak kanatları tanımıyosunuz ve size eğitim verene güveniyorsunuz ve o insanda sizi sağılmalık inek olarak görüp sağmaya çalışıyor malesef.

Burdan İbrahim Altın nın öğrencilerine diyorumki onun tatlı diline güler yüzüne kanmayın beni epeyce bir zaman kullandı sizide kullanmasın ister uyarılarımı dikkate alın ister almayın siz bilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
yppilot35
Ad Soyad: Murat Binici
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen yppilot35 » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 08:59)

slm
bence arkadaslar daha kotu yazılar yazılmasın
konu ozellıgını kaybedıp meydan savasına donmus
bu konusmaları bıre bırde halletsenız daha hos olur
hepımız kocaman ınsanların
yarın gene herkes bır ortamda yuz yuze bakacak
kaza yaapan arkadasalara cok buyuk gecmıs olsun
bundan sonra boyle kazalar meydana gelmesın dıye ortak cozumler ve onerıler uzerıne yazıssak daha yakısık almazmı;=?=?

Kullanıcı avatarı
Kerim
Ad Soyad: Kerim Fidan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen Kerim » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 09:19)

kaza videosu yok tekrar yayınlarmısınız

Kullanıcı avatarı
agalptekin
Ad Soyad: Hakan alp
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen agalptekin » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 19:55)

Geçen sene ilk defa katılmıştım ve bu sene katılmadım, geçen seneki festivalden hemen sonra aşağıdaki yazıyı yazmıştım, yapıcı yönde bir eleştiri yapmıştım; keşke forumdaki eleştiriler dikkate alınıp her sene bir öncekine göre daha hatasız organizasyonlar yapılabilse...

Tüm camiaya geçmiş olsun...

agalptekin yazdı:Öncelikle emeği geçen herkese çok teşekkür ederim...

Cuma gününden itibaren kamp alanındaydık Ankara ve Konya dan olmak üzere 2 kişi katıldık...

Ortam çok sıcak ve içtendi; Beşir Hoca, Olcay Abi, Kadir Hoca, Nedim Abi, Adnan Abi Antalya ekibi, Hasan ve özellikle Dumlupınar Üniversitesi Havacılık Topluluğunun çok değerli öğrencileriyle bir arada olmak çok güzeldi...

Benim eleştirim takeoff a yönelik olacak ki bunu festival boyunca görevlilere ilettim:

Takeoff ta ciddi bir sıkıntı söz konusuydu, kanadı alan öne serip orada kuşanmaya çalışıyor arkadakiler hazır olmalarına rağmen dakikalarca bekliyordu, bunu dile getirdikten 5 dk sonra bir öğrenci pilot kalkış alanında önde hazırlanan başka bir arkadaşa çarptı, ben de son anda eğilmeseydi takeoff çıkışında birini yanımda götürüyordum...Kalkış alanını düzenleyen profesyonel bir arkadaş maalesef yoktu...

Transportta görevli bütün arkadaşlara teşekkür ederim bir iki kere hariç hiç beklemeden yukarı hızlıca çıktık...

Tüm Tekirdağ ekibine yakın ilgi ve sıcaklıklarından dolayı tekrar tekrar teşekkür ederim,seneye mutlaka orada olup kamp alanında yerimi tekrar alacağım...

Görüşmek dileğiyle...

Kullanıcı avatarı
ilhan_16
Pilot Menüsü: 

Mesaj #30 gönderen ilhan_16 » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 20:30)

kin ne nefretle yazılmış bir kaza raporu var ortada,bunu görmek istemeyenlere diyecek lafım yok. bu Abdullaz Yıldız'ın ne kadar mükemmel biri olduğunu gösteriyor ona hiç şüphe yok.bunu okuyan TARAFSIZ PİLOTLAR kimin ne maksatla ne yazdığını görecektir zaten başka da bir şey söylemiyorum.Benden bu kadar....

Kullanıcı avatarı
ilhan_16
Pilot Menüsü: 

Mesaj #31 gönderen ilhan_16 » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 20:38)

Uğur kardeşim birkaç ay önce acemi seviye pilotu zeynilerden uçurdunuz sonrasını siz biliyorsunuz.Berussa ekibinden hiç kimse seni yerden yere vurmadı.Kimse yorum yapmadı.Biz ekip olarak üzüldük sonuçta o da bizim arkadaşımız. Bizler kazaları fırsat bilip kimseye saldırıda bulunmuyoruz.Sonuç olarak herkesin başına kötü şeyler gelebilir.... ben sizleri ilk tanıdığımda sen de ibrahim altın ile birlikte uçuyordun o zaman onun çok iyi bir insan olduğunu, çok iyi bir pilot olduğunu söylerdin hep bana.Ben aranıza sonradan katıldım biliyorsun. Şimdi ne oldu da ibrahim altın'ı kötülüyorsun. BU NASIL BİR CAMİADIR BÖYLE HERKES BİRBİRİRİNİN KUYUSUNU KAZIYOR, AYIPTIR AYIP.

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #32 gönderen Berussa » 1 on yıl 1 yıl önce (10.05.2012, 23:13)

İlhan bizim ekipten ricamdır,artık kimse bu konuya bir şey yazmasın,siz yazdıkça birileri kendini bir halt sanmaya başlıyor.Biz yazacağımızı yazdık netice itibari ile gerisi laf-ı güzaf....

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #33 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (11.05.2012, 00:22)

Bekir beye cok gecmis olsun.

Abdullah'a kapsamli guzel bir rapor hazirladigi icin, Ugur Baytas'a bildiklerini paylastigi icin cok tesekkur ediyorum. Okurken dehsete kapildim. Sahsi degil forumdan tanidigim Ibrahim Altin'in adam olmadigini anlamistim ama bu kadar oldugunu tahmin edememisim onu da ogrenmis olduk.

Kullanıcı avatarı
two_jhan
Ad Soyad: Tuğcan İstim
Pilot Menüsü: 

Mesaj #34 gönderen two_jhan » 1 on yıl 1 yıl önce (11.05.2012, 02:33)

Öncelikle kaza anında tepede olan ve olayı canlı bir şekilde gören biri olarak, kaza raporunun HARFİ HARFİNE doğru olduğunu söyleyebilirim.

Berussa ekibinin kendi içinde yetişmiş bir arkadaşın yazdıklarına bakılırsa, gerçekte ne oldukları, nasıl bir politika izledikleri, Abdullah YILDIZ'ı suçladıkları gibi para ve ticaret amaçlı neler yapabildikleri gayet açık.

Abdullah YILDIZ gerek pilot olarak, gerek eğitmen olarak kendini kanıtlamış, bu işi yapılması gerektiği gibi yapan nadir insanlardandır.Asılsız bir şekilde itham edildiği gibi para ve ticaret için kalitesinden ödün vermediğine örnek olarak;

Bursa Uludağ Üniversitesi Havacılık Topluluğu öğrencilerine piyasanın çok çok altında rakamlara, hatta ücretsiz eğitimler vererek bu işi sadece para için yapmadığını, Bursa da MALESEF ki bilinçsizce yapılan bu sporu bilinçli hale getirmeye, havacılığı olması gerektiği gibi yaparak tatsız olayların önüne geçmeye çalıştığını gösterebiliriz.

Kazada hatalı olan tarafın video görüntülerini ısrarla paylaşmamasından ve üyelerinden artık yorum yapmamasını rica etmesinden de anlaşıldığı üzere suçlarının savunulacak bir tarafı kalmamıştır.
Kazaya sebebiyet veren kişi, kanadı çeken Zeynel ÇİÇEK değil, normalde öğrenciye dönük şekilde durması ve Bekir SEZGİN'in arkadan geldiğini açık bir şekilde görüp kalkış komutu vermemesi gereken, sonradan eğitmen olmadığını da itiraf eden, bu işi bilinçsizce yaptığı artık çok olan Recep ALTIN'dır.

Bazı arkadaşların düşündüğü gibi bu bir "MEMLEKETTEKİ rekabet" de değildir.Yazdıklarımdan açıkca anlaşılabileceği gibi bu, işi bilinçlendirmeye ve daha güvenli hale getirmeye, bu tür sorumsuz işler yüzünden başka canların yanmamasına yönelik atılmış bi adımdır.ZATEN BAHSİ GEÇEN ŞAHISLARIN ABDULLAH YILDIZ İLE REKABET ETMELERİ SÖZ KONUSU BİLE DEĞİLDİR.

Bekir abiye acil şifalar dilerim.

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
Ad Soyad: Güner Akkaya
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #35 gönderen gakkaya001 » 1 on yıl 1 yıl önce (11.05.2012, 07:41)

ABDULLAH YILDIZ 'a detaylı raporu için teşekkür ederim umarım diğer illerdeki saklanan kazalara örnek teşkil ederki bir anlamda eğitim olur başlangıç pilotlarımıza.
malesef buna benzer olaylar her ilde yaşanıyor kazaya sebebiyet veren pilotu ve eğitmeni tanımıyorum yalnız ABDULLAH YILDIZ 'ı tanıyorum kendisinin pilot ve eğitmenlikliği ni takdir ediyoruz malesef benim bölgemdede teknosadan aldığı
99 tl telsizleri boynuna asıp eğitmenlik yapan hayatında asimetrik görmemiş çakma eğitmenler var umarım bu kazalardan ders çıkarıp her kes haddini bilir.
kaza yapan arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyor acil şifalar diliyorum..
AHAS YAMAÇ PARAŞÜT TAKIMI
Güner Akkaya

BUBİANKA
Ad Soyad: Cemal Tığlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #36 gönderen BUBİANKA » 1 on yıl 1 yıl önce (11.05.2012, 11:38)

slm..sevgi dolu sözcükler oldukça üzücü..Ne güzel uçuyorduk,mavi beyaz gökyüzünde dostça..Kalbinizi ve aklınızı dinleyin..Hepinizi çok seviyorum ama,artık rica etsem kesermisiniz şunu LÜTFEN..teşekkür ederim...kib. (UÇAN DANA 1952 doğumlu ) abi.

Kullanıcı avatarı
exmurat
Ad Soyad: Murat Sobacı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #37 gönderen exmurat » 1 on yıl 1 yıl önce (11.05.2012, 12:54)

Çok Geçmiş olsun. Allah acil şifa versin.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Orada değildim ve olaylar nasıl oldu hiçbir fikrim yok ve tartışma içinde olan insanların hiçbirini tanımıyorum yorumda yapmayacağım tarafsız bir gözlemciyim .

Sadece belirtmek istediğim Herkesin birbirine ağır ifadeler kullanması beni KORKUTUYOR. Önümde çalışmasını yaptığım bir organizasyonum var Allah göstermesin ters bir durum olursa Organizasyonu düzenleyen kişi olarak bana neler söylenecek acaba :cry: :cry: Organizasyon düzenlemenin ne kadar zor olduğunu biliyorum ve tek başına alttan kalkmanın zorluğunu anlatamam bile bunu yapanlar bilir. Herkesi memnun etmek ve her şeyi kusursuz yapmak insanın doğasına aykırı. Hepimiz birbirimize yardımcı olalım lütfen. Birbirimizi kırmayalım.

Allah'ın izniyle kazasız belasız şu festivalim i bitireyim de seneye girermiyim altına bilemiyorum.

Kaza yapan arkadaşlara tekrardan büyük geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim.

Umarım böyle üzücü olaylar birdaha meydana gelmez.

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #38 gönderen Berussa » 1 on yıl 1 yıl önce (11.05.2012, 18:39)

two_jhan yazdı:
Kazada hatalı olan tarafın video görüntülerini ısrarla paylaşmamasından ve üyelerinden artık yorum yapmamasını rica etmesinden de anlaşıldığı üzere suçlarının savunulacak bir tarafı kalmamıştır.

Videoyu saklayacak halimiz yok,hele hele böyle bir görüntüyü bırak saklamayı yayılması için elimizden geleni yaparız sen merak etme.Kasetli kameraya çekim yapıldığı için kasetten alması biraz uzun sürdü.Ekibimizden artık yorum yapmamalarını istememin sebebi, olayın suçunu üstlenmemek değil(videoyu tarafsız bir gözle izlersen hatanın kimde olduğunu anlayacaksın) ,senin gibi yeni yetmelerin ve bir yerlerden kuyruk acıları olanlarında fırsat bu fırsattır diyerek olayın içine dahil olmasıyla forumun seviyesinin düşüp artık çingene pazarına dönmesidir.Kimi kastettiğimi merak ediyorsan da bu mesajın altına can havliyle yazanlara bakarsan kimler olduğunu görebilirsin.Umarım ne demek istediğimi anlamışsındır.Anlamadıysan hocana sor o sana anlatır...

http://www.youtube.com/watch?v=nKUn7N2- ... e=youtu.be

Dipnot: Pazar sabahı karavanına bakmak için yanına gittiğimiz ve tanışmaktan son derece memnun olduğumuz Bekir Beye de her ne kadar kaza sonrasında hastahane de ziyaret etsek de, bir kez daha geçmiş olsun dileklerimiz iletiyoruz.Umarız en kısa süre de sağlığına kavuşur.

Kullanıcı avatarı
unforg
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #39 gönderen unforg » 1 on yıl 1 yıl önce (11.05.2012, 21:13)

Merhaba arkadaşlar önceki mesajımda ; tepede elinde fotograf makinesi diğer pilotların kaza yapmasını ve yanlışlarını bekleyip bunlardan kendine malzeme toplayan ve kiminle zıt düşerse bunu kendi değil de öğrencisine yaptıran adamın biridir İbrahim Altın demiştim.

Bakın İbrahim Altınla konuşmamama rağmen gizlice videomu çekmiş ve ters düşünce videomu youtubeye atmıştır.Aklınca intikam alıyor :)
http://www.youtube.com/watch?v=m7dp0Rb2 ... ure=relmfu

Şimdi söylediğim iddalarda ne kadar haklı olduğum ortadadır.

Kullanıcı avatarı
ali mergen
Ad Soyad: Ali Mergen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #40 gönderen ali mergen » 1 on yıl 1 yıl önce (11.05.2012, 21:34)

arkadaşlar bu işi hesaplaşmaya dökmüş anladığım kadarıyla.kaza yapan pilotumuza Allahtan acil şifalar diliyorum.