Yamaç paraşütüne gönül vermek isteyen bana acil bilgi

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ozdenparlak
Ad Soyad: Özden Parlak
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Yamaç paraşütüne gönül vermek isteyen bana acil bilgi

Mesaj #1 gönderen ozdenparlak » 1 on yıl 1 yıl önce (23.10.2012, 11:13)

Merhaba arkadaşlar;
Türk Hava Kurumu Eskişehir inönü tesislerinde paraşüt kursuna katıldım eğitimini alıp uçaktan atlama kısmını tamamlayıp belgemi aldım. Ancak yamaç paraşütü hiç yapmadım ve bu işe girişmek istiyorum.

Sizden almak isteğin bilgiler şunlar yadımcı olursanız çok sevinirim.

1- Norma paraşüt belgesiyle yamaç paraşütü sporunu yapabilirmiyim yoksa mutalaka bunun eğitimini almak ve kursuna gidip bir belge almak zorunlumu.

2- Dernek kurulması dışında bireysel olarak sponsor bulup bu sporu yapabilirmiyim federosyon bu işe ne diyor bireysel sporculara destek yapıyormu mutlaka dernek mi kurmalıyım.

3- Herhangi bir yere kayıtlı olmadan malzememi alıp uçuş yapabilirmiyim yoksa önce yerine getirmem gereken prosodür ve izin sistemi varmı.

Şimdiden çok teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
sarasen
Ad Soyad: Serkan Mutlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen sarasen » 1 on yıl 1 yıl önce (23.10.2012, 12:07)

1-yasal olarak değil ama yamaç paraşütününe başlamak için eğitim alman şart.
2-sponsorluk zaten ülkemizde fazla gelişmemiş bir konu. çok üstü düzeyde bulma şansın olabilir ancak şu anda sanmıyorum.
3-yapabilirsin. yasal bir engel yok ancak yapmamalısın. yamaç praşütü eğitimi almadan kesinlikle malzeme bulayım, uçayım deme. eğitim mutlaka ama mutlaka şart.

hangi şehirdensin? bulunduğun şehirdeki kluplerle bağlantı kur onlar yardımcı olacaklardır.

Kullanıcı avatarı
necdet
Ad Soyad: Necdet Kara
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen necdet » 1 on yıl 1 yıl önce (23.10.2012, 12:08)

Merhaba, aramıza hoş geldin.
1: Belgen önemli değil. Mutlaka eğitim alman gerekir. (İyi bir eğitmenden almalısın) Kurumdan alabilirsin yada bölgende eğitim veren kulüp yada kişilerden. Kulüp yada kişilerden alacaksan ön araştırmanı iyi yap derim, hatta buradan yazışıp tavsiyeler al.
2: Dernek falan olmadan uçabilirsin. (Yanında mutlaka uçan birileri olması şart bu iş tek yapılmıyor) Sponsor bulman sana kalmış (biraz zorlanabilirsin) Federasyon bişey falan demiyor, açıkçası şu an çok aktif görmüyorum Federasyonu umarım yeni dönemde daha aktif sorunların daha üzerine giden bir Federasyon görebiliriz.
Herhangi bir yere kayıt yaptırmadan malzeme alıp uçabilirsin ancak eğitim alman şartıyla.

Kullanıcı avatarı
ozdenparlak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ozdenparlak » 1 on yıl 1 yıl önce (23.10.2012, 15:22)

Sponsor buldum hatta kendi gönüllü istedi paraşütün ve malzemelerin üzerine ismini yazmamız karşılığında (yani reklam karşılığında)

Ben araştırdığım bulduğum kadarıyla gerekli malzemeleri yazdım eğer eksik yada fazla olan varsa fikrinizi yazarsanız sevinirim

Not: Yamaç paraşütümüz paramotor türünde olacak.

Mac Para MAC JET 28 Yamaç Paraşütü 1
Paraşüt Pilotu Tulumu (Ölçüye göre dikiliyor) 1
Mac Para Race Kask 1
Bot 1
Heider Pro5 PMR 446 (Lisanssız) 2
Motorola TLKR-T8 Pmr El Telsizi 2
IQ One (Altimetre) 1
Harness
Aegis 45 Yedek 1
Windsock 1
Mac Para Yamaç Paraşütü Kışlık Eldiven 1
Mac Para Yamaç Paraşütü Yazlık Eldiven 1
Mac Para Flight Suit (Uçuş Tulumu) 1

Kullanıcı avatarı
sarasen
Ad Soyad: Serkan Mutlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen sarasen » 1 on yıl 1 yıl önce (23.10.2012, 18:54)

en önemli şeyi atlamışsın: EĞİTİM EĞİTİM EĞİTİM.
"Ancak yamaç paraşütü hiç yapmadım ve bu işe girişmek istiyorum." demişsin. henüz başlamadan bunları sana alacak bir sponsor bulabildiysen rica etsem bana bir piyango bileti birde sayısal falan yapıp yollayabilirmisin?

Kullanıcı avatarı
ozdenparlak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ozdenparlak » 1 on yıl 1 yıl önce (24.10.2012, 08:25)

şaka değil gerçekten böyle tüm malzemeleri hemen bu gün almaya hazırlar ancak burdaki arkadaşlarında dediği gibi doğru olanı yani önce bu işin eğitimini almayı tercih ediyorum bu kadar tecrübe sahibi insan yanılıyo olamaz diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
ozdenparlak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ozdenparlak » 1 on yıl 9 ay önce (07.06.2013, 11:51)

Arkadaşlar bugün 20. uçuşumu gerçekleştirdim
forumda bana cesaret veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
bu işe başlarken eskişehirde almış olduğum paraşüt kursunun çok faydasını gördüm tamamen kendi kendime hiç bir ek yardım almadan ilk uçuşumu yaptım peşinden 19 uçuş daha gerçekleştirdim ve anladım ki bu işte cesaret varsa gerisi geliyor

Kullanıcı avatarı
mannik
Ad Soyad: Kenan Büyükatak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen mannik » 1 on yıl 9 ay önce (07.06.2013, 13:36)

Arkadaşlar cesaret vermişler ama,tamamen kendi kendinize, hiç bir ek yardım almadan uçuş yapmanızı kasdetmemişlerdir.

cesaret demek hiç bir yardım almadan kendi başına uçmak demek değildir...Benim uçuş sayım 100 civarında ama hala tek başıma uçmuyorum, yardım da alıyorum...

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 9 ay önce (07.06.2013, 13:41)

http://www.youtube.com/watch?v=ffkxlffnhdı

yükardaki videoyu seyret. seyrettiğinde kömik gelcektir çoğu sahne ama bu videoların arasında senin videonu görmek hiç hoş olmayacak.

altına çuval bağlasanda uçar. mühim olan başına bi sıkıntı geldiğinde atlatıp uçmaya devam etmekte

Kullanıcı avatarı
lsslzadam
Ad Soyad: İsmail Yüksel
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen lsslzadam » 1 on yıl 9 ay önce (07.06.2013, 15:33)

H_E_L_P_55 yazdı:http://www.youtube.com/watch?v=ffkxlffnhdı

yükardaki videoyu seyret. seyrettiğinde kömik gelcektir çoğu sahne ama bu videoların arasında senin videonu görmek hiç hoş olmayacak.

altına çuval bağlasanda uçar. mühim olan başına bi sıkıntı geldiğinde atlatıp uçmaya devam etmekte

link kırık koray'ım

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 9 ay önce (07.06.2013, 17:18)

Kullanıcı avatarı
Gleominas
Ad Soyad: Burak Yıldız
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Gleominas » 1 on yıl 9 ay önce (09.06.2013, 05:19)

Yıllardır uçuyorum. Sponsorluk işi için çok uzun süre uğraşıp hiç sponsor bulamadım. İnsanlar bu kadar kolay sponsorluk bulup daha spora bile başlamadan malzeme sahibi oluyorlar. Ya ben çok şanssızım ya da insanlar çok şanslı :D