Yamaç paraşütü yapmak için lisans veya sertifika gerekli mi?

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
bugrakaya
Ad Soyad: Buğra Kaya
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Yamaç paraşütü yapmak için lisans veya sertifika gerekli mi?

Mesaj #1 gönderen bugrakaya » 1 on yıl 11 ay önce (22.04.2013, 20:48)

Arkadaşlar üniversitelerin havacılık kulübünden eğitim almış olan bir arkadaşımız sertifikasız uçuş yapabilir mi bunun yasal yükümlülüğü var mı? Yani THK onaylı bir sertifika şart mı yalnız uçuş yapabilmek için bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Kullanıcı avatarı
irfan karaman
Ad Soyad: İrfan Karaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen irfan karaman » 1 on yıl 11 ay önce (22.04.2013, 21:32)

sertifika gerekliliği konusunda tam olarak bilgi sahibi değilim lakin ciddi anlamda işi bilen güvenilir tecrübeli eğitmenlerden eğitim almak çok ehemmiyet taşıdığı düşüncesindeyim bu aşamada THK en güvenilir kurum ama sertifika ve eğitim önce kendimiz için :)

işi bilen arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa bizde faydalanmış oluruz ... kazasız uçuşlar..

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 11 ay önce (23.04.2013, 10:08)

mrb anlaşılan bu spora başlamayı düşünüyorsun yada başladın bile.

lisans olmadan uçabilirsin dağlarda tepelerde kimse lisans sormuyor AMA :!: bu sporu yapacaksan unutmaman gereken en önemli şey EĞİTİM EĞİTİM ve EĞİTİM bilgili tecrübeli ve eğitim verme yetkisi olan bir kurum yada kişiden eğitim almalısın eğitim aldıktan sonra bir kulüp yada deneyimli plot guruplarıyla takılmalısın. BU ÜLKEDE UÇARKEN SANA LİSANS SORACAK YERLER BABADAĞ VE RESMİ YARIŞMALAR başka yerde lisans sorunu yaşamazsın ( %100 bilgi değildir yanlışım varsa düzeltilsin )

kazasız belasız uçuşlar dileğiyle...

Kullanıcı avatarı
uygunguc
Ad Soyad: Uygun Güç
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen uygunguc » 1 on yıl 11 ay önce (23.04.2013, 10:31)

Çok Hafif Hava Araçları Yönetmeliğine göre(SHY-6C);

Uçuş yapmak için Motorlu çok hafif hava araçları için lisans zorunluluğu olup;Motorsuz çok hafif hava araçları için lisans zorunluluğu yoktur.Ancak her iki grup içinde artık ülke genelinde uygulanmaya başlayan uçuş izni alma zorunluluğu uygulamasına başlanmıştır.

Kullanıcı avatarı
bugrakaya
Ad Soyad: Buğra Kaya
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen bugrakaya » 1 on yıl 11 ay önce (23.04.2013, 11:17)

Çok teşekkür ederim eğitim almaya bugün başlıyorum zaten sertifikalı eğitimde yinede bu sertifikanın geçerliliğini öğrenmek istedim bilgilendirdiğiniz için tekrardan çok teşekkür ederim.