Ortopedik engelli Yamaç paraşütü başlangıç seviyesi yardım !

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
atisokan
Ad Soyad: Okan Atis
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Ortopedik engelli Yamaç paraşütü başlangıç seviyesi yardım !

Mesaj #1 gönderen atisokan » 1 on yıl 1 ay önce (22.02.2014, 08:04)

Herkese selam. Arkadaşlar öncelikle böyle bir forumu hizmete soktuğunuz ve bilgilerinizi paylaşıp bu sporun ülkemizde gelişmesine katkı sağladığınız için hepinize çok teşekkür ederim. Çocuk yaşta geçirdiğim bir kaza sonucu sol bacağımı diz altından itibaren kaybettim ve şuan diz altı protezi kullanmaktayım. Yıllar içerisinde Motor sporları, Araba yarışı, Atıcılık, Binicilik gibi geçici heveslerle adrenalin yaşamak için çeşitli sporlarla uğraştım ancak hiç biri uçma fikrinden daha fazla heyecan verici olmadı. Kaza geçirdiğim günden beri rüyalarımda bile sürekli kendimi uçar vaziyette görüyorum ve uçmaya dair yaşadığım (rüya ama) tek gerçekçi duyguyu rüyalarımda yaşadım. Rüyadan pek farklı olmadığı kanısındayım. Forumunuzdan araştırdığım kadarıyla Yamaç paraşütüyle başlayıp paramotorla sonlandırmayı düşünüyorum. Koşma,atlama,zıplama,amuda kalkma gibi bedensel hareketler benim için sorun değil ancak thk'nın yamaç paraşütü eğitimlerine katılabilmek için sağlık raporu istendiğini okudum. aklıma şu geliyor : sağlık raporu = engelli insanlar bu işi yapamazlar!!!???
Hayatın her alanında zaten yeterince engel/ler ' e maruz kaldığımız yetmiyormuş gibi yapmak istediğim (bana göre) en büyük işlerden birinde de engelimiz devreye giriyor ve engellenmeye devam ediyoruz sanırım. Maddi olarak güçlü biri değilim ve bedensel olarak her nekadar engel çıkarmasada bir engel durumum söz konusu. 1) Yamaç paraşütü eğitimlerine başlamak maddi olarak külfetli midir? ( ki şuan ayırabileceğim hiç bir bütçem yok)
2) Benim gibi engele sahip biri/ler 'i bu işi yapamaz mı? ( Bu kişiden kişiye değişir. Yetenekliysen neden yapamayasın dediğinizi duyar gibiyim)

Motor sporlarına profesyonel olarak başlama hayalim protez kullandığım için suya düştü çünkü bildiğiniz üzere yarış motorları otomatik vitesli olmuyor, vites pedalları solda bulunuyor ve vites yükseltmesini ve alçaltmasını sol ayak bileğini yukarı aşağı oynatarak yapıyorsunuz. bende ayak olmadığı için haliyle vites büyültmem ve küçültmem imkansız.
Araba yarışları hayalim de ( çok iyi araba kullanmama rağmen) dünya da başka hiç bir engellinin uğraşmadığı gerekçesiyle prosedürlere mevzuatlara bürokrasiye takıldı ve bu hayalimden de vazgeçmek zorunda kaldım.
Atıcılık ve binicilikte sorun yok ancak söz konusu adrenalin ve özgürlük olunca bu bahsettiklerimin hiç biri uçmayla kıyaslandığında adrenalinin a sı bile olamayacağını uçan arkadaşlar çok iyi bilirler.
Tüm bu anlattıklarımı özetleyecek olursam uçma konusunda bana maddi manevi yardımcı olabilecek arkadaşlara, abilere, kardeşlere, hocalara gerçek anlamda ihtiyacım var. Eğer bu hayalimi gerçekleştirirsem benim gibi engelli olan arkadaşlarıma bu konuda yardımcı olmak istiyorum. uçabilecek durumda olanlara ders vermek tek başına uçamayacak durumda olan arkadaşlara da birlikte uçma fırsatı vermek için bunu istiyorum. Çevrenizde engelli arkadaşlarınız varsa bilirsiniz bizler manevi olarak zaten uçuyoruz :) ama bedenlerimizin içine hapsolmuş vaziyetteyiz ve bedenlerimizinde uçmasını istiyoruz. İstanbul avrupa yakasında oturmaktayım. Yardımlarınızı dört gözle bekliyorum.Yardım edeceğinizden şüphem olmadığı için İlginize şimdiden teşekkür ediyorum. Not: Maddi yardımlarınızı bekliyorum derken hesap numaram şu, bu hesaba şukadar para yatırın demiyorum yanlış anlaşılmasın. Bu işi Maddi karşılık beklemeden öğretebilecek ya da (her emeğin bir karşılığı olması gerektiğine inanan bir insanım ve emeğe gerçekten çok önem veririm) karşılık olarak beklediği tutar gerçekten çok az olabilecek bir yardım sever/ler'in yardımını bekliyorum...

Kullanıcı avatarı
Human capital
Ad Soyad: İbrahim Coban
Aldığı Beğeni: 88 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Human capital » 1 on yıl 1 ay önce (22.02.2014, 13:03)

Selam Okanatis,
Yazini ilgiyle okudum.Kisilik olarak bence tam da pilot olabilecek bir yapiya sahipsin.Ucmayi ruyalarinda yasamak
ve uyandiginda gercek olmadigi icin uzulmuk bunun tam bir ifadesi. Kosabildigine gore bence sende fiziksel
(ucma acisindan) hicbir sorun yok. Zaten ucmak esas olarak fizikiden cok,mental bir olaydir. Mental olarak ne kadar ucus
duygusu gelistirebilirsen,ucuslarin o kadar sorunsuz ve zevkli olur.Ucma ogrenmeyi de sadece bir kaynaktan yapmak zorunda degilsin.
Bence en iyisi, zamani ve uygun malzemesi olan bir pilotla beraber ogrenip,bir kac yil sonra da sayet istersen
lisans icin,egitim veren"kurumlardan"lisans alabilirsin.Bence ucus alaninda en onemli faktor,guvenli ucup
aksam saglikli bir bicimde evine donebilmek.Bunu saglayabilmende sana verilecek olan kagitlarin hicbir degeri yok.
Bu sadece ve sadece senin aylarca parasutunle oynayip onunla butunlesebilmen ile gerceklesebilir.

THK Turkiye icin cok yararli bir kurum. Ama bir kurum her alanda uzman olamaz.Ve bildigim kadari ile THK
insanlari zar zor 10 ucus yaptirarak,onlara sen pilot oldun diye lisans veriyor. Maalesef ben simdiye kadar
oradan lisans alan ama ucmasini bilmeyen cok insan gordum. Ve bunlarin bir kismi baslangic doneminde kaza yapip
ucmayi biraktilar.

Istanbul,de oturduguna gore,oradan bir pilot arkadasin yardimi ile ucmaya hazirlanman en iyi yol olur.
Sayet Istanbul,da sana yardimci olabilecek bir pilot cikmazsa,sana alternatif olarak ben yardimci olabilirim.
Bu da ancak ege bolgesinde ve Ekim ayi civarinda olabilir. Bende egitim malzemesi var. Bana herhangi bir
ucret de odemene gerek yok. Ama kendi gunluk giderlerini kendin tasiman gerekir.

Engellilik konusuna gelince; Bence senin vizyon acin toplumda kendini saglikli olarak goren cogunlugundan daha genis.
O bakimdan ben senin ileride cok iyi bir pilot olabilecek yapiya sahip oldugunu dusunuyorum.

Diger soru, Yamac parasutu sporuna baslamak cok kulfetli degil. Ama dogru durust surdurebilmek icin yasamindan
cok zaman ayirman ve de ucabilecek uygun malzemeye sahip olman gerekir.
Ibrahim Coban
En son Human capital tarafından 22.02.2014, 13:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
SERVET
Ad Soyad: Servet Yalçınkaya
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 68 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen SERVET » 1 on yıl 1 ay önce (22.02.2014, 13:14)

Yp başlangıç eğitimleri 800-1200 tl arasında değişiyor. İstanbulda
İkarus(alim yıldırım), fenomenairsport(abdullah yıldız türk hava kurumu eski eğitmeni thk ile ilgili prosedürleri sorabilirsin), ve fly Anatolia(sinan tarakçı) dragonfly (polat akyüz).
Paramotor trike ile uçman çok daha konforlu ve güvenli olur bu seceneğide değerlendir bence.
eğitim masrafları hariç ikinci el paramotor trike kanat yedek minimum en iyimser tahminle 10 000 tl den az değildir.

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen htamerursavas » 1 on yıl 1 ay önce (23.02.2014, 01:45)

Dostum diz altını kaybetmiş olman senin bu sporu yapmana engel teşkil etmez. Zaten o rapor hastalığının olup olmadığının bir belgesi. Senin mevcut durumun bir hastalık değil. Sağlık raporları değilde THK'nın kurslarında yer eğitimi, sabah koşusu ve tepede genelde rüzgarsız kalkış bekleniyor ayrıca eğitim daha kalabalık olduğu için sana hitap etmediğini düşünüyorum. THK'nın eğitimini 1000tl bağış yaparak alabilirsin ancak eskişehirdeki personelle önce bir görüşmen uygun olur.
Senin özel eğitim alman ve güzel havalarda başlangıç uçuşlarını yapman daha uygun olur bence.

Kullanıcı avatarı
skysports
Ad Soyad: Murat Tuzer
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen skysports » 1 on yıl 1 ay önce (23.02.2014, 23:41)

merhaba Okan,

Bu işi Maddi karşılık beklemeden öğretebilirim,fakat fethiye oludeniz e gelmen gerekiyor.mayis ayi icersinde bir hafta tatil ayarlayabilrsen beklerim :)

Kullanıcı avatarı
seydakervan
Ad Soyad: Şeyda Kervan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen seydakervan » 1 on yıl 1 ay önce (26.02.2014, 22:59)

Merhaba Okan,
Özel gereksinimli olman yamaç paraşütü yapmana engel teşkil etmez. Ben protez kullanan bir yarışma pilotu duymuştum. ;)

Kullanıcı avatarı
BOITANO
Ad Soyad: Zayim Cemal Altay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen BOITANO » 1 on yıl 1 ay önce (27.02.2014, 00:53)

Selamlar Okan arkadaşım,
İfadelerini o kadar içten ve açıkça anlatmışsın ki, senin durumunda olan arkadaşlarının da ''hislerine tercüman olmuşsun''. Koşma, atlama, zıplama bana engel değil dediğinden hareketle, sen zaten verdiğin kararla bu işin yarısını geride bırakmış sayılırsın. Diğer yarısında da bizler sana destek olmayı düşünüyoruz. Ördost (Ören Doğa Sporları Kulübü ve Havacılık Derneği) olarak, buraya gelebilmen halinde, elimizdeki imkanlarla seni misafir edip bu spora ilk adımını attırmayı isteriz. Derneğimizde her türlü malzeme ve de en önemlisi dostluk ve dayanışma mevcuttur. Bunu seninle de paylaşmaktan sevinç duyarız. Fazla lüks beklemezsen, aile ve arkadaş ortamını paylaşmak sence sorun olmazsa buyur gel, tanışalım. Bunun bizim tarafımızdan hiç bir maddi beklentisi yoktur. İleride sen de başkalarına aynı yaklaşımda bulunarak karşılığını verirsin. Açık sözlülüğünü ve cesaretini takdir ettik. Gökyüzünde yeni dostluklara şimdiden hoş geldin. Bizler 8-9 Marttaki Alanya Mahmutlar festivaline gitmeyi planladık. 6-7 Mart tarihinde Milas-Ören uçak biletini sana göndeririz. Antalya'daki festivale bizimle gelebilirsin. O havayı soluduktan sonra, durumu değerlendirip devam etmek istersen eğitimin için de yardımcı oluruz. Aşağıda irtibat telefonlarımız var. Bizi çekinmeden arayabilirsin. Her şey gönlünce olsun. ÖRDOST adına: Zayim Cemal Altay 0543-9261525 Ayhan Öztürk 0535-2372714 Erol Demirtaş 0505-4181884 Engin Eren: 0505-2244558

Kullanıcı avatarı
Human capital
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Human capital » 1 on yıl 1 ay önce (27.02.2014, 14:50)

Zayim Cemal ve Oren,li arkadaslar,

Okan arkadasa yaptiginiz teklif, gogsumu kabartti,sizlerle onur duydum emin olun.

"Bunun bizim tarafımızdan hiç bir maddi beklentisi yoktur. İleride sen de başkalarına aynı yaklaşımda bulunarak karşılığını verirsin"

Bu tam da dogu insaninin binlerce yilda yasamdan damitarak gelistirdigi yasam
felsefesinin gunumuze ulasan yansimasi. Maalesef boyle dusuncelerden ulkemizde
cok fazla kalmadi. Ulkemizi Gucuk Ameriga yapcez diyenlerin basarilari sonunda,
sevgi ve dayanismayi sadece filmlerde gorur olduk.

Bundan dolayi sizlerin tavri beni cok etkiledi. Tesekkurler.
Sonbaharda gorusmek uzere.
Selamlar

Kullanıcı avatarı
BOITANO
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen BOITANO » 1 on yıl 1 ay önce (27.02.2014, 16:12)

İbrahim arkadaşımıza bizler hakkındaki nazik düşünceleri ve bu vesile ile de büyük emek ve bilgi isteyen konuları YP formda paylaştığı için teşekkür ediyor ve grubu ile birlikte yine Ören'e memnuniyetle bekliyoruz.

Tüm gökyüzü dostlarımıza güvenli uçuşlar....

ÖRDOST adına
Zayim Cemal Altay

Kullanıcı avatarı
Extasy
Ad Soyad: Erdem Akcan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Extasy » 1 on yıl 1 ay önce (27.02.2014, 16:30)

Human capital yazdı:THK Turkiye icin cok yararli bir kurum. Ama bir kurum her alanda uzman olamaz.Ve bildigim kadari ile THK
insanlari zar zor 10 ucus yaptirarak,onlara sen pilot oldun diye lisans veriyor. Maalesef ben simdiye kadar
oradan lisans alan ama ucmasini bilmeyen cok insan gordum. Ve bunlarin bir kismi baslangic doneminde kaza yapip
ucmayi biraktilar.

bunu hangi bilgi ve belgeye dayanarak söylediğinizi bilmek isteriz....

Kullanıcı avatarı
Human capital
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Human capital » 1 on yıl 1 ay önce (27.02.2014, 21:47)

Sayin Erdem Akcan,
Egedeki pilotlarin yarisina yakinini tanidigimi soylersem pek yanlis olmaz sanirim.
Bunlarin icerisinde bir kismi THK,da " egitim" aldilar, ve egitimlerin nasil oldugu
konusunda sorularima verdikleri cevaplardan biliyorum.

"bunu hangi bilgi ve belgeye dayanarak söylediğinizi bilmek isteriz...."

Soru cumlesi cok kisa oldugu icin,sorunun esas yoneliminin THKnun pilot egitimi
kalitesi konusundaki elestirel cumlem kastedildigini dusundugumden yanilmis olabilirim.
Sayet boyle ise lutfen soruyla neyi bilmek istediginizi yaziniz.
Ayrica ben de sizlerin kac kisi oldugunuzu bilmek isterim.
Selamlar

Kullanıcı avatarı
BOITANO
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen BOITANO » 1 on yıl 2 hafta önce (30.03.2014, 10:51)

Selamlar arkadaşlar,
Okan arkadaşımız 22 Şubat 2014 tarihinde bu başlıkla istemini bizlerle paylaştığında, bir çok duyarlı arkadaş gibi biz de kendisine desteğimizi esirgemeyeceğimizi söylemiştik. Aradan bir aydan fazla zaman geçtiği halde ikinci bir yazısına ya da iletişim aracına rastlayamadık. Umarım başına herhangi bir aksilik ya da olumsuz bir şey gelmemiştir. Yok, böyle değilse, bir o kadar daha üzüleceğim. Yazılarıyla güzel duygularını dile getiren ve yardımcı olmayı öneren tüm duyarlı arkadaşlarımıza ben teşekkür ediyorum.
Sevgiyle, güzelliklerle gökyüzünüz açık olsun...

Zayim Cemal Altay
(ÖRDOST adına)

Kullanıcı avatarı
atisokan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen atisokan » 1 on yıl 2 hafta önce (03.04.2014, 04:10)

Herkese selam.
Duyarlı arkadaşlara, abilere gerçekten yürekten teşekkür ediyorum. Öncelikle internetim 2 aydır kesildiğinden yp forumdaki mesajlara cevap verme fırsatım olmadığı için herkesten özür diliyorum. Son 1 aydır da protezim kırıldığı için yaptırmayla uğraşıyordum ki bilmeyenler için söyleyeyim en az 1 ay sürüyor. ( hastaneden randevu almak, heyete girmek heyetten onay beklemek, onay aldıktan sonra protezin yapılması için ölçü vermek, ölçüden sonra provalara gitmek, provadan sonra hastaneye gidip onay almak, onaydan sonra sgkdan protez ücretini alıp üreticiye vermek.)
Şuan bir arkadaşın evindeyim çok müsait değilim. Yarın detaylı olarak bir mesaj göndereceğim. Herkese çok teşekkür ederim ve tekrar özür dilerim.

Kullanıcı avatarı
samarra
Ad Soyad: Sevcan Sarı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen samarra » 9 yıl 10 ay önce (03.06.2014, 22:06)

selam

oncelikle basarılar dilerim insallah devamı gelir isteginin

paralimpik olimpiyatlara yamac parasütünü sokmak ve profosyonel oyuncu olmak icin cok ugrastım fakat komite kabul etmiyor yamac parasütünü malesef

bende diz ustu protez kullanıyorum tek basıma yapmadım hic egitimde alamadım arada kırantepe gidip profosyonellerle ucus yapıyorum genelde tepenin altında oturup izleyip ic geciriyorum

yolunda basarılar dilerim insallah vazgecmeyip engellere takılmayıp devam edersin

Kullanıcı avatarı
atisokan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen atisokan » 9 yıl 10 ay önce (11.06.2014, 17:00)

selamlar arkadaşlar thk ya başvuruda bulundum yamaç paraşütü için. sağolsunlar engelli olduğum için risk alamazlarmış bu nedenle başvurum reddedildi. psikolojimi varın sizler düşünün artık. başbakanlığa kadar çıktım bakanlık müşaviri ile görüştüm yardımcı olmaları için önce cesaretimden dolayı tebrik ettiler ve yerdımcı olacaklarına söz verdiler sonrasında telefonlarıma bile çıkmadılar :)
sevcan hanım sizinle görüşmek isterim madem sizde isteklisiniz ve benim gibi engellisiniz birlikte başarabiliriz diye düşünüyorum. özelden mesaj atarsanız sevinirim. arkadaşlar yardımlarınızı bekliyoruz

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen htamerursavas » 9 yıl 10 ay önce (12.06.2014, 09:58)

Dostum yukarıda yazmıştım ben bilmiyorum okudun mu ama zaten THK'nın eğitimi sana uygun değil. Yukarıda yazdığım gibi THK standart eğitim veriyor ve kursiyerlerinde çoğu genç, lise, ünv öğrencisi bu bakımdan sitem etmen anlamsız. Şimdi biz bu forumda bilgi alış verişi yapıyorsak bunun bize bir faydasının olması lazım. Boşu boşuna vaktini harcamışsın bir de üstüne üstlük psikolojin bozulmuş.

Kullanıcı avatarı
emin054
Ad Soyad: Emin Yüksel
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen emin054 » 9 yıl 10 ay önce (14.06.2014, 21:43)

gönülden eğitim verebilecek arkadaşlar abiler varmış yorum yazmışlar hepsi davet etmişler sizi neden kabul etmiyorsunuz?

kubibjk
Ad Soyad: Kubilay Ertürk
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen kubibjk » 9 yıl 9 ay önce (19.06.2014, 07:53)

Risk her sporda olduğu gibi bu spordada var.Anlayamadığım THK böyle bir mazereti neden sunuyor.Amaç gençlere havacılığı sevdirmek olmalı.Sözde değil icraatta tabi.Bence komik bir mazeret olmuş.Neyse gönüllü dostlarımız çok .Size yardım edecekler.Saygılarımla