Yeni Başlamaya Çalısıyorum :D

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
fur5fur
Ad Soyad: Furkan Demir
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Yeni Başlamaya Çalısıyorum :D

Mesaj #1 gönderen fur5fur » 8 yıl 8 ay önce (21.07.2015, 17:39)

Arkadaşlar daha başlamadım bu yıl kursa gitmeyi planlıyom ama başlangıç için dhv-1 diyolar ben buzz z4 istiyom acaba buzz z4 ile başlasam olurmu dhv-1 alırsam sonra buzz a geçemeyebilirim bide uçarıhavacılık diye bi site buldum ordan aldıgımızda 2-3 güne geliomu yoksa 1 ay fln bekliomuyuz pek bilmiom bu işi bide kursa gidince 1 aya kendi başıma uçabilirmiyim ? sorular saçma olabilir kusura bakmayın.

bide kurs fiyatları ne kdr? internette kurs buluom fiyat yazmıo

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen seccckin » 8 yıl 8 ay önce (21.07.2015, 23:19)

Sevgili arkadaşım aramıza hoş geldin sorularına şöyle sırayla cevap vereyim. Sitede görmüş olduğun uçarı havacılık Ozone firmasının Türkiye distribitörüdür. Yani Ozone firmasının ürettiği Buzz model kanadını almak istersen bu firma ile temasa geçmelisin.

Genelde sıfır kanat satın alırsan eline ulaşması ortalama 1 ayı bulur.

Yamaçparaşütüne yeni başlayan kişiler piyasada başlangıç sertifikası diye tabir edilen EN-A , LTF-1 yada DHV1 kanatlarla başlaması daha uygundur fakat EN B yani orta seviye kanatlarda kendi arasında yavaş B yada ileri B diye de kendi içinde bir sınıfa ayrılır söyle bir örnek vereyim Ozene firmasının ürettiği iki tip EN- B (LTF 1-2 yada DHV 1-2) kısaca orta sınıf kant bulunmaktadır. Birisi Buzz digeri Rush dır. ve ikiside aynı sınıfta olmasına rahmen arasında çok fark vardır. Buzz yavaş olan daha çok yeni başlayanlara Rush ise daha tecrübeli kişilere hitap eder.

Buzz ile başlama konusunda şunu söyleyeyim bazı öğrenciler yamaçparaşütüne çabuk adapte olur korkularını çabuk atar. Kanat hakimiyetini çok çabuk geliştirir ve kısa sürede çok yol alır ve kısa bir sürede ufak ufak termik veya yelken uçuşlarına adım atar eğer bu tarz bir öğrenci isen Buzz ile başlayabilirsin. Fakat bunların tam tersi kanat hakimiyetini bir türlü geliştiremeyen tepede heyecandan elin ayağına dolaşan, yine heyecandan sucuk gibi terleyen, uçarken en ufak türbülansta kalbin çarpıntıdan çıkcak gibi olan biriysen korkularını atana kadar daha sakin bir kanatla başlamanda fayda var. Şimdi içinden ben şöyle cesurum, böyle istekliyim, soğuk kanlıyım, korkmam, geçmişte şunları yapmıştım diyor olabilirsin ama biz bunları diyipte tepede kokudan nerdeyse adını unutanları gördük, eli ayağına dolaşanlara şahit olduk. Bu yüzden kanat almadan önce güzel bir yerden güzel bir eğitim al. Eğitim alacağın kişileride iyi araştır geçmişine bak eğittikleri insanlarla git bi konuş referans al. Her hocayım diyene aldanma hemen atlama. Eğitim uçuşarında zaten kendini göreceksin yaptıklarını ve yapamadıklarını hissedeceksin o zaman karar vermen daha kolay olacak zaten eğitmeninde sana hangi kanadı seçmen gerektiği konusunda da fikir verip yönlendirecektir. Son soruna gelince eğitim ücretleri 1000 TL ile 2500 TL arasında değişiyor. Bol şans.....

Kullanıcı avatarı
fur5fur
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen fur5fur » 8 yıl 8 ay önce (21.07.2015, 23:23)

cvp için teşekkürler bi kaç bişi daha sorabilirmiyim ayıp olmazsa 1000 - 2500 tl tüm eğitim mi başlanıgçmı bide buzz4 fiyatı ne kdr önce bi fiyatı ögrenip aileme sölemem lzmda

Kullanıcı avatarı
seccckin
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen seccckin » 8 yıl 8 ay önce (21.07.2015, 23:34)

İstediğin kadar sorabilirsin sorun değil. 1000 - 2500 TL başlangıç eğitimi fiyatlarıdır genelde ama şimdilik ilerisini çok düşünme önce bir başlangıç eğitimini al, kanadını al uçmaya başla devamı kendiliğinden gelir zaten.

Ben Ozone satıcısı değilim bir fiyat veremem ama geçen ay derneğimize bir tane buzz aldım sanırım 1850 Euro gibi fiyatı en doğru güncel fiyatı uçarı havacılıktan Muharremi arayarak alabilirsin 0 535 616 25 46 numarası bu..

Fakat bu iş sadece kanatla bitmiyor yani sadece kanat alarak uçamazsın harness dediğimiz uçuş koltuğu, yedek paraşüt, ve kaska ihtiyacın var bunlardan her hangi biri olmazsa uçamazsın..
kısaca;
kanat (Buzz) = 1850 euro
harnes = 500 euro (ortalama fiyat)
yedek = 500 euro ( ortalama fiyat)
kask = 140 euro

Tüm bu malzemelere ihtiyacın var.. (aşağıda resim attım) Kafana takılan varsa sorabilirsin
Dosya ekleri
Charly-Capitan-paraglider-harness.jpg

Kullanıcı avatarı
fur5fur
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen fur5fur » 8 yıl 8 ay önce (21.07.2015, 23:38)

peki ben malzeme aldım başlangıçda aldım kendi başıma uçabilirmiyim

Kullanıcı avatarı
seccckin
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen seccckin » 8 yıl 8 ay önce (21.07.2015, 23:45)

Genelde iki kişi uçuluyor sen ve Yusuf :D tabi işin şakası bu eğitimlerde dahi yapacağın ilk uçuş tek başına olacak. ve eğitimin bittikten sonra tek başına uçabilir bir seviyede olacaksın ( iyi bir eğitim alırsan tabi ) yani malzemeni sırtlanıp seviyene uygun havalarda, seviyene uygun tepelerden uçabilirsin. Fakar yeni başlayanlara genelde tek başlarına uçuşa gitmesi tavsiye edilmez. uçma aşkı ve içindeki kıpır kıpır ilk heves ve heyecanla uçalamıyacak havalarda bile uçmaya çalışıyolar. Bu yüzden uçuşara eğitmen ile yada tecrübeli pilotlarla gitmek daha mantıklı.

Kullanıcı avatarı
fur5fur
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen fur5fur » 8 yıl 8 ay önce (21.07.2015, 23:46)

peki eğitmenin yanımızda gelmesi ne kdr tutuo ben kendi kendimi geliştirebilirmiyim termik uçmak istiom bide yedeksiz uçsak 1 yıl fln sorun olurmu? çok fazla

Kullanıcı avatarı
seccckin
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen seccckin » 8 yıl 8 ay önce (22.07.2015, 00:02)

Eğitmen seninle uçuşa geldim diye para almaz (şahsen biz almıyoz hatta bide şöförlük yapıyoz) Zaten genelde her hafta sonu bir çok pilot (eğitmenin dağil) uçuşa gider sende onlara takılır gidersin. Çok kısa bir sürede tepede karşılaştığın diğer pilotlarlada arkadaş olursun kafa dengi bir iki kişile kanka olup kendi uçuş programlarınızı yaparsınız.. Bir iki telefon trafiği.. hadi uçalım mı.. arabaya bir şöför ayarlanır... doğru uçmaya... yani her yerde böyle oluyor. Kafana takma eğitimin bittikten sonra bol bol uçarsın. Yanlız kalmazsın...

YEDEK OLMAZSA OLMAZZ :!:

Kullanıcı avatarı
fur5fur
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen fur5fur » 8 yıl 8 ay önce (22.07.2015, 00:04)

bide harnes yedek kask 2. el alsam kanat sıfır olsa 5000-4000 tl arasına tam takım bulabilirmiyim yaklasık

Kullanıcı avatarı
seccckin
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen seccckin » 8 yıl 8 ay önce (22.07.2015, 00:09)

Mantıklı olur Kanadı sıfır alıp diğerlerini ikinci el alabilirsin ama sadece kanat 1850 Euro ( tabi fiyatı artmadıysa yada bu rakamsa) sadece kanat 5000 eder hatta gecer günlük kurla çarpmak lazım. ikinci el kask yedek harnes alsan ortalama 1250 TL yine 6 - 7 bini bulur forumda satılık ilanlar bölümünde bir sürü ilan var ordan araştır fiyatları

Kullanıcı avatarı
fur5fur
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen fur5fur » 8 yıl 8 ay önce (22.07.2015, 00:11)

çok teşekkürler cvplar için adana havacılık diye bi site buldum orda hep kurs var dio biliomusunuz iyi bi yermidir bide okullar açılmadan kurs bitermi? çok soruom sanki ama aklıma hep bişi takılıo

Kullanıcı avatarı
seccckin
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen seccckin » 8 yıl 8 ay önce (22.07.2015, 00:17)

Ben Manisa'da yaşıyorum. O bölgedeki hocaları ve eğitmenleri pek tanımam eminim bu yazıları o bölgede yaşayan arkadaşlarda okuyodur belki onlar birşeyler yazar. Yada yeni bir konu başlığı açarak Mersin veya Adana'da eğitim nereden alınır diye sorabilirsin. Okullar açılmasına daha 2 ay var normal şartarda biter eğitimin istediğin kadar sorabilirsin sorun yok .

Kullanıcı avatarı
fur5fur
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen fur5fur » 8 yıl 8 ay önce (22.07.2015, 00:19)

çok teşekkür ederim cvplar için şimdilik aklımda başka soru yok teşekkürler

Kullanıcı avatarı
atilla70
Ad Soyad: Mehmet Atilla
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen atilla70 » 8 yıl 8 ay önce (22.07.2015, 02:32)

Mersinde yasin keçef var. 0 (505) 906 16 55 0 (532) 735 82 60 Hangi numara aktif bilemedim rehber de ikis de çıktı. Veya google dan medex yamaç paraşütü diye ararsan çıkar bişeyler. Başlangıç eğitiminde kanat almana gerek yok. Adana dan yp yapan arkadaşlar da genel de mersine gelirler uçmaya. Kanat almak için acele etmeni tavsiye etmem şahsi fikrim tabi.

Kullanıcı avatarı
fur5fur
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen fur5fur » 8 yıl 8 ay önce (22.07.2015, 02:36)

peki ücret ne kdrdır kurs için?

Kullanıcı avatarı
atilla70
Ad Soyad: Mehmet Atilla
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen atilla70 » 8 yıl 8 ay önce (22.07.2015, 02:48)

Kursu ben vermediğim için üçüncü ağızdan fiyat paylaşmam uygun olmaz. Uygun bi saatte görüşün isterseniz ücret de dahil kafanızdaki biçok soruya cevap verir.

Kullanıcı avatarı
Elektronikkurdu
Ad Soyad: Alper Erdoğan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen Elektronikkurdu » 8 yıl 7 ay önce (22.08.2015, 20:31)

seccckin yazdı:Sevgili arkadaşım aramıza hoş geldin sorularına şöyle sırayla cevap vereyim. Sitede görmüş olduğun uçarı havacılık Ozone firmasının Türkiye distribitörüdür. Yani Ozone firmasının ürettiği Buzz model kanadını almak istersen bu firma ile temasa geçmelisin.

Genelde sıfır kanat satın alırsan eline ulaşması ortalama 1 ayı bulur.

Yamaçparaşütüne yeni başlayan kişiler piyasada başlangıç sertifikası diye tabir edilen EN-A , LTF-1 yada DHV1 kanatlarla başlaması daha uygundur fakat EN B yani orta seviye kanatlarda kendi arasında yavaş B yada ileri B diye de kendi içinde bir sınıfa ayrılır söyle bir örnek vereyim Ozene firmasının ürettiği iki tip EN- B (LTF 1-2 yada DHV 1-2) kısaca orta sınıf kant bulunmaktadır. Birisi Buzz digeri Rush dır. ve ikiside aynı sınıfta olmasına rahmen arasında çok fark vardır. Buzz yavaş olan daha çok yeni başlayanlara Rush ise daha tecrübeli kişilere hitap eder.

Buzz ile başlama konusunda şunu söyleyeyim bazı öğrenciler yamaçparaşütüne çabuk adapte olur korkularını çabuk atar. Kanat hakimiyetini çok çabuk geliştirir ve kısa sürede çok yol alır ve kısa bir sürede ufak ufak termik veya yelken uçuşlarına adım atar eğer bu tarz bir öğrenci isen Buzz ile başlayabilirsin. Fakat bunların tam tersi kanat hakimiyetini bir türlü geliştiremeyen tepede heyecandan elin ayağına dolaşan, yine heyecandan sucuk gibi terleyen, uçarken en ufak türbülansta kalbin çarpıntıdan çıkcak gibi olan biriysen korkularını atana kadar daha sakin bir kanatla başlamanda fayda var. Şimdi içinden ben şöyle cesurum, böyle istekliyim, soğuk kanlıyım, korkmam, geçmişte şunları yapmıştım diyor olabilirsin ama biz bunları diyipte tepede kokudan nerdeyse adını unutanları gördük, eli ayağına dolaşanlara şahit olduk. Bu yüzden kanat almadan önce güzel bir yerden güzel bir eğitim al. Eğitim alacağın kişileride iyi araştır geçmişine bak eğittikleri insanlarla git bi konuş referans al. Her hocayım diyene aldanma hemen atlama. Eğitim uçuşarında zaten kendini göreceksin yaptıklarını ve yapamadıklarını hissedeceksin o zaman karar vermen daha kolay olacak zaten eğitmeninde sana hangi kanadı seçmen gerektiği konusunda da fikir verip yönlendirecektir. Son soruna gelince eğitim ücretleri 1000 TL ile 2500 TL arasında değişiyor. Bol şans.....

Thk dan eğitim aldım toplam 25 uçuş yaptım tam alıştım ki iyice kurs bitti şimdi yavaştan başlamak istiyorum seçenek fazla Buzz işimi görür sanırım güvenli olsun geliştirmem için olacak yer çalışmalarımı kendimi iyice geliştirecek 3 yıl kullanacağım bir takım öneririniz olurmu

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen H_E_L_P_55 » 8 yıl 7 ay önce (23.08.2015, 00:17)

başlangıçta kanat alırken sıfır yerine ikinci elide düşünmelisiniz bence hem daha uygun olur hemde piyasada biriken ikinci el kanatlar tüketilmiş olur

başlangıç da alınan kanatlar en kötü 1- 1-5 yılda değiştiriliyor daha yıpranmamış hışır hışır kanatlar ölece satılmayı bekliyor. eğitmeninize veya pilotaj ve kişiliğine güvendiğiniz pilotlara danısarak ikinci el malzemeyi güvenle alabilirsiniz.

NOT: kesinlikle eğ,tmen veya deneyimli bir pilot eşliğinde kanat alınmalıdır çünkü piyasada 400 uçmuş kanadı 50 ucuşu var diye satmaya çalışanlarda mevcut

Kullanıcı avatarı
maho
Ad Soyad: Mahmut Kayahan
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen maho » 8 yıl 7 ay önce (23.08.2015, 11:49)

fur5fur yazdı:peki eğitmenin yanımızda gelmesi ne kdr tutuo ben kendi kendimi geliştirebilirmiyim termik uçmak istiom bide yedeksiz uçsak 1 yıl fln sorun olurmu? çok fazla

Bırak 1 yılı yedeksiz 1 kere bile uçamazsınç

Kullanıcı avatarı
cegoo
Ad Soyad: Cengiz Karadiz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen cegoo » 8 yıl 7 ay önce (24.08.2015, 13:24)

fur5fur yazdı: yedeksiz uçsak 1 yıl fln sorun olurmu? çok fazla

Yedek sizin son şansınızdır.Hangı uçuşta başınıza ne gelecegini bilemezsınız. Allah korusun bir aksılık yaşarsanız, yedek sizin son şansınızdır.
Bu durumda yedeksiz değil 1 yılı, 1 sorti bile düşünmezsiniz.