T2 sonrası iş

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
nihat06
Ad Soyad: Nihat Gümüş
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

T2 sonrası iş

Mesaj #1 gönderen nihat06 » 8 yıl 7 ay önce (05.08.2015, 23:52)

Sevgili ypforum üyeleri sizlere bir sorum olacak. T2 belgesi sahibi olan birisi rahatça iş bulabilir mi? Mesela ölüdenize gidip tandem pilotluğu yapabilir mi? Bu işler nasıl oluyor? Yamaç paraşütüyle ilgili çok fazla bir bilgim yok merak ettiğim için bu soruyu sordum.

Not: Bu iş para için yapılmaz vs gibi ters cevap verecekler yazmasın lütfen Saygılar..

Kullanıcı avatarı
cangunes
Ad Soyad: Can Gunes
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen cangunes » 8 yıl 7 ay önce (06.08.2015, 13:43)

15 yaşındakiler bile tandem uçuruyor, 8inci uçuşunda tandeme geçenler var, hatta tandemcinin biri Thk amatör kursuna bile gidiyor ve hatta adamın biri T2 belgesi yok, bide ticari tandem işi yapıyor, işin dahada enterasanı şuan bu Thk nın tekamül kursuna nasıl oluyorda gidiyor! thk secimi neye göre yapıyorlar? Eğitmenlerdemi bilmiyor bunu? mantıken önce p1p2p3 eğitimi alınır daha sonrasında yarışmada p5 alıp tandeme gidersin fakat kurumda neden tam tersi uygulama yapılıyor anlaşılır gibi değil, farkında değiller galiba
Belgesi olmayan tandemciler cirit atıyor heryerdede ölüdenizdede . Arif Kemal niye bağırıyor hergün; işini gücünü bırakan sertifikası olan olmayan ipini koparan herkes ölüdenizi doldurmuş zaten. Ortam laşkalaşmış diyorlar orda; tabiki bu görecelidir ve nekadar doğrudur bilemem, herkesin görüsü farklıdır.
sizde oraya giderseniz ve kendinize bir yer bulursunuz, tabi bir şekilde T2yi alırsanız daha da iyi olur

Kullanıcı avatarı
Bahadir Metin
Ad Soyad: Bahadir Metin
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

t2

Mesaj #3 gönderen Bahadir Metin » 8 yıl 7 ay önce (06.08.2015, 14:33)

Merhabalar T2 belgesini almak için zorlu bir süreç var. Özellikle çalışansanız ve hafta sonları uçuş yapmak fırsatı bulabiliyorsanız, süreç daha da uzun olabilir. Uçuş yapacağınız yerin uçuş koşullarının sürekli müsait olabilmesi de önemli bir etken. Tüm bu aşamalardan geçerken öncelikle başlangıç eğitimini bitirdiniz mi bilemiyorum. THK sertifikalandırması yapabilen hocalardan eğitim almak gerekiyor. Bunlarda P2-P3-P4-P5-T2 şeklinde devam ediyor. Her eğitim için, hocaya göre değişen fiyatlarda ödeme yapmak durumunda oluyorsunuz ya da Seviye kontrol sınavlarına girip yine THK hocaları eşliğinde sınava tabi oluyorsunuz. Yamaç paraşütü pahalı bir spordur. Sıfır ya da 2. el bütçenize göre malzeme yatırımı yapmanız gerekecek bunun dışında uçuş yerlerine ulaşım sağlamak için bir araç ihtiyacı da olacaktır. Keza evliyseniz eşiniz hafta sonunu burada geçirmek istemenizi bir süre sonra dert etmeye başlayacaktır. Bundan dolayı merakı varsa birde onun için malzeme alıp eğitim masraflarını karşılayacaksınız. Bu arada kaza bela geçirmezseniz, tüm bu belgelendirmeleri hallettiğinizde artık sizin sorduğunuz sorunun cevabına geliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bir Muz Cumhuriyeti gibi yönetildiğinden siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklardan dolayı turizm sezon sezon hatta hafta ve hafta, gün ve gün dengesizdir. Turist bu işte büyük bir gelir kaynağıdır. Tüm bu zaman ve maliyeti göze aldığınız da daha net bir hesaplama yapabilmeniz kolay olacaktır. Cümleten kazasız uçuşlar..

Kullanıcı avatarı
nihat06
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen nihat06 » 8 yıl 7 ay önce (06.08.2015, 23:49)

Cevaplar için teşekkür ederim. Peki iyi bir pilot olmak için ne yapmalı? Geçtiğimiz günlerde ölüdenizdeki pilotlar thk nın belge verdiği pilotları yetersizlikle suçluyorlardı. Ölüdeniz pilotları bu eğitimleri başka yerde mi aldı ki? Bu eğitimleri thk bünyesinde ücretsiz veriyor bildiğim kadarıyla. Yoksa özel kulüplerden eğitim almak daha mı mantıklı?

Amacım polemik yaratmak değildir zaten o kadar bilgi sahibi değilim bu konuda yanlış anlaşılmak istemem :)

Kullanıcı avatarı
cangunes
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen cangunes » 8 yıl 7 ay önce (07.08.2015, 11:43)

başlangıçta engüzeli eğitmenlerin iyi olacak gerisi senin yeteneğine bağlı, tabiiki tecrübe kazanman gerekecek.
thkda eğitmen yok.
madem tandemci olacaksın atla git ölüdenize olayı yerinde öğren sonra belgelerini istersen sonrasında tamamlarsın, ipini koparan tandemci oluyor zaten birde sen olursun +1 :)

Kullanıcı avatarı
cegoo
Ad Soyad: Cengiz Karadiz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen cegoo » 8 yıl 7 ay önce (07.08.2015, 12:14)

cangunes yazdı:başlangıçta engüzeli eğitmenlerin iyi olacak gerisi senin yeteneğine bağlı, tabiiki tecrübe kazanman gerekecek.
thkda eğitmen yok.
madem tandemci olacaksın atla git ölüdenize olayı yerinde öğren sonra belgelerini istersen sonrasında tamamlarsın, ipini koparan tandemci oluyor zaten birde sen olursun +1 :)

THK da eğitmen yok demek, THK da görevli olupta büyük bir özveri ile görevlerini yapmaya çalışan eğitmenlerin hakkını yemek demektir.
Mutlaka beş parmagın beşi de bir değil. Ancak YP başlangıç kursunda 14 kişi olması gerekirken sadece 5 kişinin gelmesi. Hal böyle iken ve hocanın işinin daha kolay olacagı aşikar iken, ama hocanın ısrar la '' Biz bu eğitimleri tüyü bitmemiş yetimlerin hakkıyla veriyoruz.'' deyip, kursu kendi çabaları ile yedek listeden 14 kişiye tamamlayıp başlamasını, kurs için Antalyadan geçici görev ile ERzincana gelen hocanın, dönüş te THK nın parası boşuna gitmesin diye uçak yerine benım ile otobus ile Antalyaya 19 saat yol eziyetini çekmesini gözardı etmek,
THK DA EĞİTMEN YOK DEMEK, BOYLE HOCALARA YAPILAN BÜYÜK HAKSIZLIKTIR !!!!

Kullanıcı avatarı
cangunes
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen cangunes » 8 yıl 7 ay önce (07.08.2015, 13:13)

sizde kendi çapınızda haklısınız cegoo. bende sizin gibi düşünüyorum. hocalar özverili olduğuna katılıyorum. lakin konu tandem ile ilgili başlangıç seviyesi ile ilgili değil. Lakin konu tandem ile ilgili. baya ileri bir düzey, başlangıç seviyesi ile ilgili değil. Ayrıca herkes mecburen otobüsle gidiyor, hangi firma uçak parasını karşılayabilirki kurum karşılayabilsin. Gönüllü çalıştığımızı unutmuş olmalısın. gönüllülük esastır. hocalara haksızlık yapan yok hocam çarpıtmayalaım lütfen, hepsini başımızın üstünde tutuyoruz, diğerlerini özel mesajdan yazayım bari yanlış anlaşılmasın
cegoo yazdı:
cangunes yazdı:başlangıçta engüzeli eğitmenlerin iyi olacak gerisi senin yeteneğine bağlı, tabiiki tecrübe kazanman gerekecek.
thkda eğitmen yok.

THK da eğitmen yok demek, THK da görevli olupta büyük bir özveri ile görevlerini yapmaya çalışan eğitmenlerin hakkını yemek demektir.
Mutlaka beş parmagın beşi de bir değil. Ancak YP başlangıç kursunda 14 kişi olması gerekirken sadece 5 kişinin gelmesi. Hal böyle iken ve hocanın işinin daha kolay olacagı aşikar iken, ama hocanın ısrar la '' Biz bu eğitimleri tüyü bitmemiş yetimlerin hakkıyla veriyoruz.'' deyip, kursu kendi çabaları ile yedek listeden 14 kişiye tamamlayıp başlamasını, kurs için Antalyadan geçici görev ile ERzincana gelen hocanın, dönüş te THK nın parası boşuna gitmesin diye uçak yerine benım ile otobus ile Antalyaya 19 saat yol eziyetini çekmesini gözardı etmek,

Kullanıcı avatarı
cangunes
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen cangunes » 8 yıl 7 ay önce (07.08.2015, 13:14)

başlangıç derken p2 anlamış olmalı ben tandeme başlangıç diyorum

Kullanıcı avatarı
nihat06
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen nihat06 » 8 yıl 7 ay önce (09.08.2015, 12:09)

Ölüdenizde bu işi yapan arkadaşlar sezonluk mu yapıyor acaba 6 ay gibi mesela yoksa 12 ay boyunca atlayış imkanı var mı?

Kullanıcı avatarı
Bahadir Metin
Ad Soyad: Bahadir Metin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Bahadir Metin » 8 yıl 7 ay önce (09.08.2015, 20:21)

Güzel bir yazı olmuş umarım işinize yarar. http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=16999&highlight=

Kullanıcı avatarı
kanatsizkelebek
Ad Soyad: Ahmet Kocak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen kanatsizkelebek » 8 yıl 7 ay önce (11.08.2015, 18:45)

eger Hoca dedigin OGRENCISININ HAKKINI YIYORSA bunu bir SORMAK LAZIM.
KUSURA BAKMA, hic kusura bakmayin, ADAM KAYIRMACA COK OLUYOR malesef
sırf bunu yazmak için kaydoldum, saygılar

cegoo yazdı:THK da eğitmen yok demek, THK da görevli olupta büyük bir özveri ile görevlerini yapmaya çalışan eğitmenlerin hakkını yemek demektir.

Kullanıcı avatarı
nihat06
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen nihat06 » 8 yıl 7 ay önce (16.08.2015, 20:48)

Çoğu kişi thk nın eğitim kalitesini beğenmiyor yorumlarda gördüğüm kadarıyla. Peki arkadaşlar nerede alacağız bu eğitimi bu sorunun cevabını vereni bulamadım henüz.

Kullanıcı avatarı
alibasar
Ad Soyad: Ali Başar Özcanlı
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen alibasar » 8 yıl 7 ay önce (17.08.2015, 00:06)

Yamac parasutu egitimi veren okullar ve hocalar var, onlardan egitim alabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
nihat06
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen nihat06 » 8 yıl 7 ay önce (18.08.2015, 17:04)

alibasar yazdı:Yamac parasutu egitimi veren okullar ve hocalar var, onlardan egitim alabilirsiniz.

Teşekkürler ücretler ne durumda acaba bilginiz var mı?

Kullanıcı avatarı
parajetim
Ad Soyad: Suleyman Yalvac
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Re: T2 sonrası iş

Mesaj #15 gönderen parajetim » 8 yıl 2 ay önce (11.01.2016, 22:57)

Thk da kurslar bedava...ama 1000tl bağıştır bedavanın adı. Yemişim bu bedavayı.. hahhayt... avrupadan 60 yıl gerideyiz, hayırlı olsun.

Kullanıcı avatarı
kibrisli61
Ad Soyad: Yüksel Değer
Aldığı Beğeni: 11 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen kibrisli61 » 8 yıl 2 ay önce (16.01.2016, 01:21)

Arkadaşım T2 belgenle tabiiki iş bulabilirsin. Eğitim ve belgeyi paran varsa thk ya hiç bulaşma. Özel kurslarda adam gibi hocalardan daha kısa zamanda belgelerini al ve uç. Paran yoksa zamanını boşa harcamak istersen ezikliğide kabul ediyorsan işte o zaman thk ya başvurabilirsin tabii hocaların kaprislerinide çekeceksin hatta disipline bile puan veriyorlar yaanii sesin fazla çıkarsa kovulursun belge yerine nasihat alırsın bir dediklerini iki yapmayacaksın. Aynı askeriye, torpilin varsa yada hocalara yalakalık yaparsan sorun yok. (Benim görüşüm tabii).

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Ad Soyad: Suleyman Torolgu
Aldığı Beğeni: 4 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen SULUMANDELTA » 8 yıl 2 ay önce (25.01.2016, 15:28)

2015 2. tandem skk yalanlar üstüne başlığı altında işlenmişti bu konu
Ateş gibi yanıyordu ozamanlar forum, mamaafih kaldırmışlar!
tandem skk şikayet konusu da onun paralelinde gidiyordu
Şuan görüyorumki ulusal forumlarda tartışılmaya başlanmış, hatta uluslararası ortamlara taşınmış durumda, hatta `gözlerinin üstünde bir kaşın var` mevzusu yabancıların baya hoşuna gitmiş

Kullanıcı avatarı
kadir ulutaş006
Ad Soyad: Kadir Ulutaş
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen kadir ulutaş006 » 8 yıl 2 ay önce (25.01.2016, 22:15)

Aynen sana katılıyorum Sülümandelta güzel çok güzel bi konuya değinmişsin rezilliklilerini uluslar arası boyutlara taşımışlar böyle hayinlik böyle kurum düşmanlığı olamaz bu insanlar gerçekten cahil bi o kadar da rezil tandem skk 2015 yalanlar üstüne başlığını atan belli şimdi de akli sıra google translate aynen kopyalayıp yapıştırmış hemde face hesapla biz çok iyi biliyoruz o rezilligin kime ait olduğunu saldırgan bir kopek gibi t2 belgesini alamayınca. Saldırılarını uluslar arası boyutlara taşımış. Yapilan yorumlara baktım da insanlarda ingilizcesinden bir şey anlamamis ala . İyiki anlamamışlar yoksa uluslar arası yarışma ve şenliklere gittiğim de türküm derken düşündürecek nerdeyse yazık çok yazık .

Kullanıcı avatarı
enginaltop
Ad Soyad: Engin Altop
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen enginaltop » 8 yıl 2 ay önce (26.01.2016, 12:33)

benim adım kullanılmış konuyla hiç bir ilgim yoktur kimin ne amaçla neler yapmaya çalıştığını anlamıyorum.

Kullanıcı avatarı
cangunes
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen cangunes » 8 yıl 1 ay önce (28.01.2016, 15:49)

Şubat maaşları yatar ama mart ve nisan ne olur bilemem