Yeni Malzeme alacak olanların dikkat etmesi gerekenler.

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Yeni Malzeme alacak olanların dikkat etmesi gerekenler.

Mesaj #1 gönderen seccckin » 8 yıl 4 hafta önce (27.02.2016, 03:02)

Sevgili arkadaşlar gerek spora yeni başlayan, gerekse sporun içinde olan bir çok pilot arkadaşımız malzeme alırken bazı hatalar yapar. Bu hataları en aza indirmek ve bizim zamanında yaşadığımız olumsuz durumları arkadaşlarımızın yaşamaması için bu konuyu açma gereği duydum.

Malzeme alırken seviyenize uygun, kilonuza uygun malzemeler alınması gerektiğini zaten hepimiz biliyoruz. Ben burada farklı bazı önemli konulara değinicem.

1 DEALER SEÇİMİ (üretici firmanın Türkiye satıcısı ve temsilcisi)

Sevgili arkadaşlar , ülkemizde çok sağlam sözünün eri güvenilir dealerlar (firmanın yetkili satıcısı) olduğu gibi, işini düzgün yapmayan güvenirliği az olan kişilerde mevcut. Burada sahtekarlıktan söz etmiyorum, anlatmak istediğim paranızı kaptırmanız değil, paranız ile rezil olmanız... Öyle dealerlar var ki adamı maymun eder sinir krizine sokar.
Nasıl mı ? Mesela ,

- "Abi melzemelerin en fazla bir ay içinde elinde" der satıcı fakat mazleme 5 ayda zar zor gelir. (sevgilinden çok satıcı dealer ile konuşursun yarın gelcek olmadı obur gun elinde gümrükte takıldı yan yattı çamura battı derken bir bakmışın 5 ay geçmiş)

- Malzeme gelir bir heves kutuyu ambalajı açarsın oda ne renk yanlış ararsın satıcıyı alacağın cevap "eee sen bana bu renk dedin yapacak bişi yok istersen nakliye parasını öde geri göndereyim" der ve sende kabul etmez o rengi kullanırsın.

- Malzeme gelir kutuyu bi açarsın eksik var malzemelerin yarısı yok ararsın satıcıyı "şimdilik bunlar geldi, devamı yolda " der uçma hevesin kursağında kalır artık peyder peyi alırsın malzemeyi... Oda öyle kolay değil her gün arıycan nerde kaldı malzemem diye :)

-Ufak bir piyasa araştırması yaparsın fiyatı en uygun gelen malzemeyi almaya karar verirsin parayı gönderirsin iki üç gün sonra dealer yani satıcı seni arar "abi ben yanlış hesap yapmışım malzemenin fiyatı aslında şu kadarmış ben sana eksik söylemişim filancayı hesaplamamışım şu kadar daha para göndermen gerekiyor" der sende sinirlenip almıyorum vaz geçtim dersin parayı geri istersin cevap "ben parayı firmaya gönderdim geri alamam" olur bir kavga bir gürültü neyse sinir sitres istediği tutarı gönderirsin bi bakmışın en pahalı malzemeyi almışsın. (bu kadarla kurtulursan iyi tekrar aranıp abi ben yine yanlış yapmışım kargo parasını koymamışım diyebilir :) )

- Bazen alacak olduğun yada almış olduğun malzeme ile ilgili teknik desteğe ihtiyaç duyarsın (sonuçta teknoloji gelişiyor ve firmalar sürekli yeni şeyler üretiyor) firmanın internet sitesine girer bir takım araştırma yaparsın fakat bilgiler ve firmanın web sitesi ingilizce olduğundan pek fazla bişey anlamazsın ve türkiye temsilcisi yani Türkiye satıcısını ararsın bir heves sorularını sorarsın ama cevap alamazsın çünkü oda bilmiyor, daha doğrusu umrunda değil.. O sadece işin para kısmında parayı ver malı al... Başka bişey isteme :) sonuç olarak işin içinden çıkamazsın ingilizce bilen arkadaş bulup sağdan soldan bilgi topluyarak yada firmaya mail atarak kendine çözüm ararsın.

Yukarda yazdıklarımın hepsi gerek benim gerekse çevremdeki arkadaşlarım tarafından defalarca yaşanmış gerçek olaylardır. Tabi satıcıların hepsi böyle değil yazımın başında söylediğim gibi çok sağlam,dürüst, bilgili, başının arımıyacağı satıcılarda var. Hangi firmanın nasıl olduğunu burada ifşa etmem yanlış olur ama dileyenler özelden yazarsa yada telefon ile ararsa hangi satıcı nasıldır, hangisi ile neler yaşadık detaylı anlata bilirim.

MALZEME SEÇİMİ

- Malum hepimiz en güzel malzemeyi (yamaçparaşütünü) almak isteriz. Üretici firmanın web sitesine gireriz almak istediğimiz kanat hakkında bir yazılar bir özellikler offf aklımız başımızdan gider,sanırız ki yamaçparaşütü değil F16 mubarek.( kimse yoğurdum ekşi demez tabi ) Bir hefes dünyanın en güzel kanadını buldum der ve satın alırsınız. Kanat gelene kadar hayallere dalarsınız söyle uçacam böyle konacam diye sonunda aldığınız kanat gelir ve hüsran !!! oda ne firmanın web sitesinde yazılan yazılar gerçeği yansıtmıyor. Büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız :( ( tabi her zaman böyle olmaz bazende beklenenden de güzel bir kanat gelebilir)

Bazen firmalar aero dinamik ve uçuş karakteristiği olarak çok güzel modeller yaptığı gibi çok kötü modellerde yapabiliyor (kötü olan modellerin çok kısa bir sürede üretimi dursa da siz çoktan bu kötü kanadı almış oluyorsunuz bu yüzden yeni bir model kanat alırken mutlaka o kanatla uçanlardan bilgi alın yerli ve yabancı sitelerdeki kanat hakkında yorumları okuyun. )

- Bildiğiniz üzere kanatların performansını yani kanadın yavaşmı hızlımı olduğunu bizelere bildiren ve kanat hakkında bir takım testler yapan firmalar var EN, LTF yada DHV gibi.. Örneğin bir firmanın üretmiş olduğu bir kanat modeli EN B yani orta seviye bir değer almış olabilir, Fakat aslında o kanat o EN B olmayabilir. Yani firmanın üretmiş olduğu o model aslında C sınıfı bir kanat olması gerekirken test firması o kanada B değeri yani orta sınıf kanat değeri vermiş olabilir. (Fakat bu kanadın B sınıfı olduğunu göstermez) Sizde orta seviye kanat arayan biri olarak" aaa ne kadar hızlı bir kanat hemde B seviye" diye gidip bu kanadı alırsanız kazaya davetiye çıkartırsınız. Bu yüzden kanat alırken kanadın sertifikası ve test raporu önemlidir fakat siz yinede satıcıdan kanat hakkında detaylı bilgi alıp seviyenize uygun olup olmadığını onaylatın. (tabi satıcı biliyorsa)

SIKÇA SORULAN SORULAR

- Kanat üreten firmaları nasıl bulurum ?
cevap : http://para2000.org/wings/index.html isimli web sitesine girdiğinizde sitenin sol tarafında menülerde dikiş makinası amblemi olan MANUFACTURERS yazılı bir ling var oraya tıkladığınızda bütün firmaların logoları çıkacaktır istediğiniz firmanın logosuna tıkladığınızda açılacak olan sayfada, üst kısımda o firmanın web sitesi mail adresi ve telefonları gibi bilgiler, alt kısmında ise geçmişten bu güne kadar ürettiği modeller yer alır.

- Aldığım kanat ile paramotorla uçabilirmiyim.?
Cevap : Her kanatla paramotor ile uçmak mümkündür fakat bazı modeller ile uçmak daha avantajlı ve rahat iken bazı modeller ile uçmak tehlike yaratacağı gibi keyifsiz ve rahatsız edici olabilir. Hangi kanadın paramotor da daha verilmli olduğu bilgisini en iyi o kanadı satan satıcı verir.

- Aynı kanat ile Hem single hem paramotor ile uçmak istiyorum fakat paramotor ağır olduğundan kanadın kilo limitlerini aşıyorum ikinci bir kanat mı almam gerekir ?
Cevap : Hayır Kanadın kilo seviyeleri single uçuş için ayrı paramotor için ayrı verilir. Yani üretici firmanın web sitesine girip almak istediğiniz modelin teknik bilgilerinin yer aldığı sayfayı açtığınızda (eğer paramotora uygun bir model ise) iki farklı kilo limiti yazdığını göreceksiniz. Örneğin baktığınız kanat Small olsun, açtınız teknik datayı karşınıza iki adet kilo limiti yazıyor PG (paraglider anlamında (single uçuşu ifade eder) 70 - 100 kg yazar PPG (powered paraglider (paramotor) 80 - 130kg. Yani bu ne anlama geliyor ? o kanat ile single uçacaksanız 70 -100 kg limitlerinde paramotor ile uçacaksanız 80 - 130 limitlerinde olmanız anlamına gelmektedir.

-En iyi kanat hangisidir.
Cevap : En iyi kanat seviyene uygun ve uçarken kafanın en rahat olduğu tedirgin olmadan uçtuğun kanattır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.
Sevgi ve saygılarımda
Seçkin APARI

Kullanıcı avatarı
aspect ratio
Ad Soyad: Erdem kodan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Yeni Malzeme alacak olanların dikkat etmesi gerekenler.

Mesaj #2 gönderen aspect ratio » 7 yıl 11 ay önce (03.04.2016, 22:20)

Kullanıcı avatarı
aspect ratio
Ad Soyad: Erdem kodan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Yeni Malzeme alacak olanların dikkat etmesi gerekenler.

Mesaj #3 gönderen aspect ratio » 7 yıl 11 ay önce (04.04.2016, 01:58)

MALZEME GÜVENİ

Başlangıcı eğitimi tamamlayıp,yamaç paraşütü sporu yapmaya karar verdiyseniz ve malzeme almak İstiyorsanız,kendinize yakın hissettiğiniz,tecrübeli bir pilot arkadaşınızın fikrini alarak ilk işe başlayabilirsiniz.
Marka konusunda seçenekleri azaltmak için, Anadolu'da bir ilde yaşamıyorsanız, satıcılarla temas kurarak ve istediğiniz malzemeyi test ederek almak, size en guvenilir açıklamayı yapacaktır.
Ne satış elemanın sunduğu cazip fiyat teklifleri nede uçuş arkadaşınızın fikirleri, test ettiğiniz malzemenin sizde uyandırdığı hissiyat ve guven duygusunun yerini tutamaz.
Eğer Anadolu'da bir ilde yaşıyorsanız ve bulunduğunuz ilde satış temsilciliği yoksa, uçuş arkadaşlarınızın malzemesini test edebilirsiniz ya da para2000 gibi sitelerde araştırma yaparak üç dört markaya kadar seçeneklerinizi sınırlandırabilirsiniz.
Bulunduğunuz bölgenin iklim şartlarına göre N-a yada N-b kanatları tercih etmelisiniz.
Peki kilo limitlerini nasıl belirleyebiliriz?
Tartıya çıktığımızdaki gerçek kilomuzun uzerine Kanat +harnes +yedek +telsiz +varıometre vb.uçuş ekipmanlarımızın kilolarını toplayıp tahmini uçuş ağırlığımızı bulabiliriz. Kanat seçimini ise tahmini uçuş ağırlık limitlerine göre belirleyebiliriz
Kendi malzememizi doğru standartlarda ve içimize sinerek seçmek bizde tamamiyle hem Kendimize hem de malzemeye güven hissiyatı oluşturacaktır.
Malzemenin pilotta oluşturduğu guven duygusu, uçuş Huzursuzluk eşiğini üst seviyeye çekerek, doğru karar verme şansını artıracak ve hata yapma riskini azaltacaktır.
Ekipmanına duyduğun guven ile rahat ve keyifli uçuş doğru orantılıdır.
Cesaretin kadar özgürsün!!!