Bana destek olur musun?

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
chndgn83
Ad Soyad: Cihan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Bana destek olur musun?

Mesaj #1 gönderen chndgn83 » 7 yıl 9 ay önce (28.05.2016, 13:02)

Herkese merhaba,
Adım Cihan. 32 yaşındayım. Halihazırda özel sektörde bir şirkette masa başı bir işte çalışıyorum. Kendimi bildim bileli kafam hep yukarıdadır, gözlerim sürekli bulutlarda gezer. Ne olduğumu veya kim olduğumu anlamlandırmaya çalıştığım süre boyunca – ki bu da bayağı uzun sürdü – sürekli bu dünyada ne yaparsam mutlu olurum sorusunun yanıtını aradım. Bir yandan da sürekli kendi kendime keşke bir kuş olsam; uçmak, süzülmek nasıl bir duygu acaba diye düşündüm durdum.
Kendimi yavaş yavaş tanıdıkça, az çok beni neyin mutlu edeceğini de anlamaya başladım. Bir kuş olarak uçmak ve süzülmek benim için mümkün olmasa da bunu yamaç paraşütü ile yapabilecektim. Bu düşüncemin tutarlılığından emin olabilmek adına Fethiye’de tandem yamaç paraşütü yaptım ve bunu anladım; ben ömrüm boyunca başka hiçbir işle uğraşmayacağım, başka hiçbir iş beni mutlu etmeyecek.
Yapmak istediğim şey doğru bir planlamayla bu spora başlamak, sonra bu tutkumu meslek haline getirip hayatımı sadece bununla idame ettirmek. Ancak bunu romantik bir hevesle gözümü karartıp işimi, gücümü her şeyimi geride bırakarak değil, doğru ve emin adımlarla yapmam gerekiyor.
İlk olarak Türk Hava Kurumuna kaydolup Ekim 2016 için başlangıç eğitimi kursuna başvurdum. Kurumdan aldığım bilgiye göre kurs listesinde olmam yüksek olasılıkta. Bunun için çok heyecanlıyım ve biran önce bu kursu alıp uçuş denemelerine başlamak istiyorum. Ancak özellikle internetten yaptığım araştırmalarda bu sporun birçok evresinin olduğunu, birçok ekipman, cihaz kullanıldığını ve yolun başında bile öğrenmem, dikkat etmem, planlamam gereken çoook şey olduğunu görüyorum.
İş ve sosyal hayatımdan edindiğim başka alanlardaki tecrübelerime göre devlet bürokrasisinde (burada THK) ve özel kurslarda (bu forumda paraşütle ilgili birçok özel ders veren hoca ve kurs var onları tenzih ederim) her şeyi çok sağlıklı almanızı sağlayacak veya gerçekten ama gerçekten sizinle ilgilenecek, tüm sorularınızı cevaplayacak size mentörlük yapacak kişileri, kurumları bulmak çok zor çünkü herkes yaptığını ‘iş’ mantığıyla yapıyor. (Paraşüt konusunda bu düşüncelerim doğru olmayabilir ama söylediğim gibi ben diğer konulardaki tecrübelerim nedeniyle böyle düşünüyorum) Benim ihtiyacım olan şey ise ‘tutkum’ için beni yönlendirecek, deneyimlerini paylaşacak, belki kendi başıma çok uzun sürelerde tecrübe edeceğim şeyleri kendi tecrübeleri sayesinde bana çok kısa sürede aktaracak, bu tutkuyu paylaşan bir akıl, bir kurum, kulüp veya bir firma.
Bu spora geç başladığımın farkındayım, belki hedeflediğim noktaya gelmeyi başaramayacağım ve benim için bir spor olarak kalacak ama bu yola mutlaka çıkıp adımlarımı atmayı istiyorum. Bunun maddi manevi zorlayıcı bir süreç olacağının da farkındayım. İstediğim seviyeye gelmek için doğru bir mali planlama da yapmam gerekecek. Zira şu an özel bir kursa başlayıp tüm planlamayı ve eğitimleri özel kurslar üzerinden yapacak durumda değilim. Burada önceliğim tabi ki maddi olarak beni zorlamayacağı için THK üzerinden gitmek ancak bu yolda bana akıl verecek, yönlendirecek, mentörlük yapacak tecrübeli bir insana, kuruma, derneğe, kulübe ihtiyacım olduğunu biliyorum.
Anlatacak ve soracak çok şeyim var ama yazı çok uzadı farkındayım, o nedenle burada bırakıyorum…
Aranıza yeni katılan bir kardeşiniz olarak bu desteği verebilecek herhangi biri / birileri çıkarsa çok memnun olacağım.
Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
KADİR ASLAN
Ad Soyad: Kadir Aslan
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Re: Bana destek olur musun?

Mesaj #2 gönderen KADİR ASLAN » 7 yıl 9 ay önce (28.05.2016, 15:31)

Öncelikle hangi şehirde yaşadığınızı yazarsanız yardımcı olacak birileri çıkabilir. Ikinci husus kendinizde söylediğiniz gibi bu spora başlamada geç kalmışsınız ama hobi olarak değil ticari anlamda.Bence hali hazırda sahip olduğunuz işe devam edip boş zamanlarınızda bu sporu yapabilirsiniz.YP camiasının % 80'i böyle. Birde bu sporda ilerlemek uzun soluklu bir iştir ve bir çok riski içersinde barındırır.Hoşça kalın.

Kullanıcı avatarı
chndgn83
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen chndgn83 » 7 yıl 9 ay önce (28.05.2016, 16:12)

Kadir Bey Merhaba,
Cevabınız için çok teşekkür ederim. İstanbul'da yaşıyorum. Geç başladım ama azimle farkı kapatmaya çalışacağım, umarım başarılı olurum. Amacım bu işten para kazanmak değil, sadece bu işi yaparak hayatımı idame ettirebilecek kadar para kazanmak ama bu mümkün olmazsa da bir spor-hobi olarak ayırabildiğim kadar zaman ayırmak.

Kullanıcı avatarı
no_identity
Ad Soyad: Mustafa Özgen Paşa
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen no_identity » 7 yıl 9 ay önce (30.05.2016, 11:43)

Chan Bey merhaba aşağı yukarı her hafta uçuşlara gidiyoruz. Bir hafta sonu bizimle takılın (Cumartesi yada pazar- pek belli olmaz) Hem sorularınıza yanıt vermiş oluruz hemde uçan arkadaşları gözlemlemiş olursunuz.. Uygun olursa bir tandem uçuşuda yaparsınız.

Kullanıcı avatarı
chndgn83
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen chndgn83 » 7 yıl 9 ay önce (30.05.2016, 14:54)

Çok teşekkür ederim Mustafa Bey, sizin için uygun olan her hafta sonu benim için de uygundur. Siz beni yönlendirirseniz katılmaktan çok mutlu olurum.