P1-p2 ve Appı Arasındaki Fark ??

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ertan77
Ad Soyad: Ertan Baştürk
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen ertan77 » 7 yıl 6 ay önce (19.09.2016, 16:22)

Merhaba

Sanırım buradaki pek çok kişi gibi hayal olarak başlayan uçma arzumu gerçekleştirmek istiyorum. Bununla ilgili geçtiğimiz bayramda Tekirdağ Uçmakdere de Teyak ile bir uçuş gerçekleştirdim ve profesyonellik yolunda ilerlemek istiyorum. Eğitimin şart olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla doğru eğitimi almak istiyorum.
Uzun bir ön yazıdan sonra soruma geçeyim :)
Teyak ile bu konuyu görüştüğümde iki aşamalı bir eğitim alabilirsiniz dedi sanırım APPI uluslararası bir lisans veren bir eğitimmiş sanırım. İnternette araştırma yaparken Lüksad ın da yamaç paraşütü eğitimi verdiğini gördüm ancak henüz kendilerine ulaşamadım. Lüksad P1-P2 eğitimi veriyormuş.
Merak ettiğim bu iki sertifika yada lisans arasındaki fark nedir? Eğer birbirinden farklı ise yukarıda yazdığım amaca uygun hangi eğitimi yada lisansı almalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi Uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
VBaran
Ad Soyad: Volkan Baran Düzenli
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: P1-p2 ve Appı Arasındaki Fark ??

Mesaj #2 gönderen VBaran » 7 yıl 6 ay önce (19.09.2016, 18:40)

P1 sertifikası esasında pilot olmak isteyen kişinin eline yazılıpta verildiği görülmemiş bir sertifikadır. P1 bu işin teorik kısmını ve yer çalışması kısmını kapsar. P2 ise teoriyi, yerde kanat kontrolünü ve en fazla 20 sorti alçak tepeden uçuş yapmış pilotlara verilen sertifikadır. Başlangıç sertifikası olarak bilinir. Bu sertifikayı aldıktan sonra başlangıç pilotu sayılırsınız ve seviyenize uygun uçuş alanlarında yine eğitmen gözetiminde, telsiz yardımıyla uçuşlarınızı sürdürürsünüz. Gelişme kat ettikçe seviyeniz ve buna bağlı olarak sertifikasyonunuz da ilerler. THK ve FAİ'ye bağlı olarak uluslararası geçerliliği olan sertifikayı P1, P2, P3 şeklinde veren bir sürü okul var. APPİ'nin işleyişi hakkında bilgim yok ama işleyişin çok farklı olduğunu zannetmiyorum.

Kullanıcı avatarı
mgvg
Ad Soyad: Mete Gökçadır
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen mgvg » 7 yıl 6 ay önce (20.09.2016, 20:50)

Ertan Bey 24-25 eylül de Kofcaz Elmacık taki Yamaç Paraşütü Kalkış Alanları etkinliğimize bekleriz ,,

Kullanıcı avatarı
ertan77
Ad Soyad: Ertan Baştürk
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ertan77 » 7 yıl 6 ay önce (20.09.2016, 22:26)

mgvg yazdı:Ertan Bey 24-25 eylül de Kofcaz Elmacık taki Yamaç Paraşütü Kalkış Alanları etkinliğimize bekleriz ,,

Merhaba

Etkinliği duydum mutlaka geleceğim :)

Kullanıcı avatarı
mgvg
Ad Soyad: Mete Gökçadır
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen mgvg » 7 yıl 6 ay önce (22.09.2016, 19:38)

Kofcaz da hafta sonu hava harika, açılış etkinliğini kaçırmayın
https://www.meteoblue.com/tr/hava/tahmi ... 2794?day=3