Malzeme

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Hüseyin
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Malzeme

Mesaj #1 gönderen Hüseyin » 1 on yıl 9 yıl önce (15.09.2004, 16:56)

Ben malzeme hakkında bilgi alabilirmiyim. maliyet olarak ve nereden temin edebiliyoruz. yeni başlamayı düşünüyorum ama malzeme fiyatlarının biraz uçuk olduğunu biliyorum. ortalama bir fiyat veya fiyatların olduğu bir web sitesi varsa memnun olurum

teşekkürler

Misafir
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Misafir » 1 on yıl 9 yıl önce (15.09.2004, 17:38)

Eğitimlerde zaten eğitim aldığınız kurum/şirket size malzemelerin hepsini sağlar. Eğer eğitimden sonra spora devam edeceğinizden %100 eminseniz eğitime başlamadan malzemeleri alıp onlarla eğitim almanız az da olsa avantajdır, alışık olduğunuz kanatla devam etmiş olursunuz.

Kullanılmış malzeme konusunda çeşitli internet sitelerinin 2.el sayfalarına bakabilirsiniz ama son kararı vermeden önce mutlaka bir bilene danışın,
havacılık mail listesi bu konuda yardım alabileceğiniz yerlerden en iyisidir.
http://groups.yahoo.com/group/havacilik/

KANAT:
Cok yakindan takip etmiyorum ama 2.elde 500(idare eder),800(iyi durumda) euroya kadar, isinizi gorecek kanat bulabilirsiniz. Yeni kanatlar 1200-1800euro civarındaydı çok kabaca aklımda kalan. Senede toplam yaklaşık 10 haftasonu uçtuğunuzu varsayarsak. 500euroluk bir kanat kabaca 1-2 sezon idare eder, 1000euroluk kanat ise 3-4 sezon gider diyebiliriz.

KUŞAM(harness):
Bunların ikinci eli kanatlar kadar yaygın değil denebilir. Bulmak mümkün ama genelde herkes mümkün olduğunca yeni alıyor. 300-500euro civarıydı sanırım fiyatları. Kullanılmış olarak 200-300e bulunur diye düşünüyorum. Airfoam denilen içi süngerli yastik koruma olmassa olmaz bir parçadır. Kıç üstü inişlerde (illa ki olur) omurganızı incitmek/kırmak ile hiçbişey olmadan kalkıp yürümeniz arasındaki farkı yaratırlar. Eskiden pek yaygın değildi şu an onsuz uçan yok diyebilirim. Zaten harness alırken bu koruma çoğu zaman fiyata dahildir.

YEDEK:
Başlangıç egitim sırasında alçak teperlerden uçarken ihtiyacınız olmaz ama 100-200mden itibaren yapacağınız irtifa uçuşlarında mutlaka bulunması gerekir. 2.eli pek yoktur, yenisine 200-300euro diyelim.

KASK:
Olmassa olmaz bir parça, çenesi olmayanları da var ama illa ki çeneli (fullface) bir model öneririm. Fiyatları da (atıyorum) 150-200euro olsun. Kullanılmış kask tavsiye etmem, üzerinde iz olmasa dahi darbe görüp, koruma özelliğini yitirmiş olabilir.