Acilll YArdım!!!

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

slope11
Ad Soyad: Mustafa Dere
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Acilll YArdım!!!

Mesaj #1 gönderen slope11 » 1 on yıl 8 yıl önce (23.01.2006, 11:11)

Öncelikle herkese merhaba. Adım mustafa 16 yaşındayım İstanbulda okuyorum ama tatillerde Eskişehire yakın olan bir ilçe de kalıyorum. Ben bir an önce yamaç paraşütü eğitim almak istiyorum ama nereye başvuracağımı bilmiyorum. Geçen senede bakmıştım İnönüdekine sanırım kontenjan dolmuş. sizlerde mutlaka eğitim gördüğünüze göre bilirsiniz. Yparaşütü hakkında hiç bir bilgim yok.Ne zaman kayıt yaptırmalıyım. Birde bu ikarus var tabii oranın eğitim alanı nerde istanbuldamı yoksa başka bir yere mi gidiliyor.İstanbul bildiğim kadarıyla uçmak için elverişli değil sanırım.Birde bana nasıl paraşüt almam gerektiğini bu paraşütlerin DHV mi ne isimleri ve numaraları var bunlar ne işe yarar. Yani paraşüt hakkında ayrıntılı bilgi lazım. Siz şimdi eski forumlara yönlendireceksiniz ama onlarada baktım fazla açıklayıcı değil gibi geldi.Her türlü bilgiye açığım... [email protected]

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 8 yıl önce (23.01.2006, 15:14)

Merhaba

Eskişehir İnönü'de THK nın eğitimleri için gerekli bilgileri http://www.thk.org.tr/yeni/egitim/2006/ ... arasut.htm adresinden bakabilirsiniz.

Eğitim veren özel şirket olarak İkarus ve benzeri bi kaç şirket, ayrıca şahıslar var.
İkarus başlangıç eğitimlerini Denizli'de veriyor diye biliyorum. Daha sonra yüksek irtifa için Fethiye'ye götürüyor.

Paket eğitim programları var ücretli ve detaylar web sayfalarında yazıyor.

Paraşüt almak için zaten henüz erken. Eğitim aldığınız kurum veya şirket size gerekli malzemeyi sağlar ve eğitiminiz ilerledikçe size nerden alabileceğinizi , model vs gibi teknik konularda tavsiyeler vereceklerdir.

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ORKO » 1 on yıl 8 yıl önce (23.01.2006, 16:01)

sevgili mustafa sakın acele etmeyin, siz yeterki kafanıza koyun bu işi, gerisi çorap söküğü gibi gelir, ayrıca siteye hoşgeldiniz, :)

BAŞARILAR

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen onursan » 1 on yıl 8 yıl önce (24.01.2006, 10:39)

selamlar,

orko'nun da dediği gibi, acele yok. yp'ya başlamak için en iyi zamandasın. baharda eğitim almaya başlayabilir, zamanın olursa da yaz boyunca uçarak tecrübeni arttırabilirsin.

yasal yaş sınırının altında olduğundan kelli, bu işe başlayabilmek için velinden (şaka gibi ama öyle) izin aldığını gösteren imzalı bi kağıdın olmalı. yani ailenin de sana destek veriyo olması gerek -ki bu genelde en zorudur.

yamaç paraşütü malzemesi almak için aceleci davranma. eğitim sırasında hocalarından, bu sırada da buradakilerden sağlam bilgiler alabilirsin. sana özel mesaj / mail atarak malzeme satmaya çalışan arkadaşlardan malzeme alma derim, en azından tekrar buralarda sor. malzemeler ucuz değil, insan gaza gelip hemen bi malzeme almak isteyebilir, sonra elinde patlayabilir veya sen o malzeme ile başına bela alabilirsin. tekrar söylemek isterim, malzeme işi en erken eğitime başladıktan bikaç ay sonraki iş.

eğitim: başlangıç eğitimini alabileceğin en hesaplı yer thk'dır. thk dışında eğitim veren birçok kuruluş, dernek, okul mevcut. bunları internetten araştırabilir, forumun site/şirket/kulüp tanıtım sayfasından birkaç telefon ve web sitesi adresleri alabilirsin. her kurumun eksileri ve artıları vardır. ben şu anda bir şirkete bağlıyım, onun için reklama girer; ayrıntıya girmek istemiyorum.

buradaki herkes merak ettiklerin için sana yardım eder, havacılar kardeştir. mutlaka sor, anlamadığın ve açık olmayan noktaları tekrar tekrar sor. bana özel mesaj, mail atabilir; msn, jabber, icq gibi im noktalarından bağlantıya geçebilirsin, merak etme malzeme satmıyorum :)

sevgiler.

Kullanıcı avatarı
derajan
Ad Soyad: Yusuf Biçer
Aldığı Beğeni: 2 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen derajan » 1 on yıl 8 yıl önce (24.01.2006, 21:32)

sanırım bugune kadar okudugum en güzel yazıydı herkes adına tesekurler onursan

slope11
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen slope11 » 1 on yıl 8 yıl önce (27.01.2006, 18:09)

Herkese yardımları için çok teşekkürler... Hani demişsiniz en zoru aileleri ikna etmektir diye benim ailem daha doğrusu babam eskişehirdeki eğitim alanına gidip eğitim almak istemiş ama o zamanlar olmamış banada o tavsiye etti. İnönüde havuzlarda yüzerken hep onlara bakardık iç çekerdi ahhh ahhh ne güzeldir onlar seni de yazdıralım diye. hatta o da katılmak istiyoda benden yparaşüt geçti ama yelken kanat veye planörlük eğitimi alsam diye iç geçiriyo. O konuyu hallettim büyük ihtimallede İnönü'de eğitim alıcam. Tekrar teşekkürler herşey için artık aranızdayım hee heeytt.. :D

slope11
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen slope11 » 1 on yıl 8 yıl önce (27.01.2006, 18:15)

Onursan abi bide zamanın olursa yaz boyunca uçarak tecrübeni arttırabilirsin demişsin ya peki bu uçuşları ben kendim mi gerçekleştirecem yani ilk eğitimi aldıktan sonra tek başıma uçabilirmiyim? :o :roll:

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen onursan » 1 on yıl 8 yıl önce (28.01.2006, 19:51)

selam mustafa,

"tek başına uçmak", uçuş hayatının herhangi bir safhasında yapmaman gereken bişey. mutlaka bi grupla hareket etmek gerek. eğer gelecek kimse bulamazsan güvenlik açısından yanında birileri bulunmalı (ben dellendiğim bi zaman bakkalın karısı ve çocukları ile gitmiştim :)

ucmaya basladigin zaman bi arkadas grubun olacaktir. her zaman yaninda sana goz kulak olacak tecrubeli arkadaslarin olsun. ilk zamanlarda havanin sana uygun olup olmadığını anlaman çok zor. en azından sana bunu söyleyebilecek ve havada ufak tefek önerilerde bulunabilecek abilerle takılman çok geliştirici olur. senin uçamadığın havalarda ve kimsenin uçamadığı havalarda teorik ve pratik olarak çok hızlı gelişirsin.

dedigim gibi, buradan her zaman destek bulursun. ilk eğitimi al, hangi noktaya geldiğini gördükten sonra çok daha iyi iletişim kurabiliriz. şu anda detaya girmem senin de pek işine yaramaz. aklındaki soruların tamamının cevabı var, merak etme, acele etme. ama ilk başta fazla şey bilmemek daha iyi bence. ilk eğitiminde daha fazla verim alacağını düşünüyorum.

ne zaman istersen buralarda sor dostum. şimdiden iyi uçuşlar...

sevgiler.

slope11
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen slope11 » 1 on yıl 8 yıl önce (28.01.2006, 20:46)

Sağolun sizlerede iyi uçurlar rüzgar sizden yana olsun :)