Devam mı tamam mı

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
arif60
Ad Soyad: Arif Doğru
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Devam mı tamam mı

Mesaj #1 gönderen arif60 » 1 on yıl 4 yıl önce (31.03.2010, 23:24)

arkadaşlar yamaç paraşütüne yeni başladım alçak tepelerden 40-110 metre arası 10 sorti uçuşum var.Ama hala tedirginlikten ve korkudan kurtulamadım.sizce bunlar normal mi yoksa bu spor bana uygun değil de ben mi yapmaya uğraşıyorum.şu ara bırakmayı bile düşünüyorum lütfen yardım fikirlerinize ihtiyacım var

Kullanıcı avatarı
haydar01
Ad Soyad: Haydar Yılmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen haydar01 » 1 on yıl 4 yıl önce (01.04.2010, 00:10)

bu spora başlıyacaksan önce ; tandemle, hocan eşliğinde 2-3 uçuş yapacaksın ve bu uçuşlarda yükseklik heycanını yenip kanat kontrolünü uygulamalı olarak öğreneceksin sonra bu işi çok iyi bilen bir hoca eşliğinde single uçuşlarını yapmalısın ,

Baştan sağma 2-3 kere yer eğitimi alıp 50-100 metrelik tepelerden uçuş yaparsanız çok kötü kazalar geçirip sakat kalabilirsiniz ,

BU SPORU İLK DEFA ÖĞRENECEK ARKADAŞLARA TAVSİYEM ÖNCELİKLE PİLOT EŞLİĞİNDE TANDEM ATLAYIŞ YAPMALARIDIR

Kullanıcı avatarı
agalptekin
Ad Soyad: Hakan alp
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen agalptekin » 1 on yıl 4 yıl önce (01.04.2010, 00:44)

Tedirginlik ve korku sizi zinde tutar ve ben bu hislerin şuanda normal olduğunu düşünüyorum, hatta kaybolmaması gereken hisler olduğuna inanıyorum çünkü korkusuzca ve tehlikenin unutularak yapıldığı bir extrem spor sakıncalı boyutlara uaştırabilir sizi...

Ancak sizi kalp veya sağlık açısından tehlikeye düşürebilecek boyuttaysa korkunuz yani bayılma aşırı stres vb.. bir sağlık kuruluşuna görünmenizde fayda olabileceğini düşünüyorum...

Ayrıca unutulmamalıdır ki yamaç paraşütü ile atlayış yapılmaz kalkış yapılır...

Kullanıcı avatarı
gokhansky
Ad Soyad: Gokhan Cavdar
Pilot Menüsü: 

Re: Devam mı tamam mı

Mesaj #4 gönderen gokhansky » 1 on yıl 4 yıl önce (01.04.2010, 02:52)

arif60 yazdı:arkadaşlar yamaç paraşütüne yeni başladım alçak tepelerden 40-110 metre arası 10 sorti uçuşum var.Ama hala tedirginlikten ve korkudan kurtulamadım.sizce bunlar normal mi yoksa bu spor bana uygun değil de ben mi yapmaya uğraşıyorum.şu ara bırakmayı bile düşünüyorum lütfen yardım fikirlerinize ihtiyacım var

Sevgili Arif,

Bunu en iyi egitmeni nin bilicegini düsünüyorum. Zira senin ucuslarin daki refleksini ve kabiliyietini de bizim buradan görme sansimiz yok! Dolayisi ile bence burda bu cevabi ararsan duygusal cevaplar alabilirsin.!

Kullanıcı avatarı
arif60
Ad Soyad: Arif Doğru
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen arif60 » 1 on yıl 4 yıl önce (01.04.2010, 18:40)

ilginiz için teşekkür ederim ben hocamla bir kere tandem uçtum ayrıca korkum da aşırı şekilde değil sürekli spor yapan birisi olduğum için sağlık açısından bi sorunum yok ama işte dediğim gibi küçük stresler yaşamaktayım
yine de ilginiz ve yorumlarınız için teşekkür ederim...

BUBİANKA
Ad Soyad: Cemal Tığlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen BUBİANKA » 1 on yıl 4 yıl önce (01.04.2010, 20:17)

slm doğru,rahat ol dostum,bende 2,5 senedir belki 300 defa uçuyorum.o senin bahsettiğin korkuyla karışık heyecan hep devam ediyor.zati böyle olmasa bi sonraki uçuşa gitmezdim..işte bu güzel..by by...

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 4 yıl önce (02.04.2010, 12:58)

2003'den beri bu sporu yapıyorum. araca binip tepeye çıkana kadar hemen hemen her uçuşta aynı heyecanı hissettim. terliyorum, kalp atışım hızlanıyor, heyecanlanıyorum. ancak bu bahsettiklerim kanadı yere serene kadar. sonra konsantrasyon devreye giriyor ve heyecan yerini dikkate ve tedbire bırakıyor.

bahsettiğin heyecan uçuş öncesi kısımda geçerli ise bu normal. eminim yp sporunu yapan herkeste bu heyecan vardır. ancak uçuş esnasında aşırı heyecan duyuyorsan bu zararlı olabilir. doğru karar veremeyebilirsin, yapman veya yapmaman gereken şeyler yer değiştirebilir. o sebeple burda eğitmenin büyük önem taşıyor. uçuşlarını izlemesi ona göre karar vermesi gerekir.

ancak şu da bir gerçek ki, uçuş sayın arttıkça malzemeye ve pilotajına olan güveninde artar ve heyecan yerini keyife bırakır..

iyi uçuşlar.