kurs olmadan olmazmı?

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
kor
Ad Soyad: Can Bozşahin
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

kurs olmadan olmazmı?

Mesaj #1 gönderen kor » 1 on yıl 8 yıl önce (16.04.2006, 17:08)

herkeze merhaba. yeniyim.

arkadaşlar başlamak istiyorum bu spora da. illakide kurs a gitmek şartmıdır. bir ikinci el kanat alıp ciddi ve disiplinli bir şekilde, deneyimli bir abimizden öğrenezmiyiz her yönüyle uçmayı.izmir veya çevresinde böyle yardımcı olcak biri varmıdır bana?

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (16.04.2006, 23:55)

2nci el kanat alacak paran varsa, en iyi PG okulundan 3-4 kere ders alırsın zaten. :idea:

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen onursan » 1 on yıl 8 yıl önce (17.04.2006, 02:06)

selam,

o kadar özveri gösterecek deneyimli abilerin varsa olur tabi. ama gerçekten bi kurs kadar disiplinli olacak mı bu iş? teorik bilgisi sağlam mı? herşeyin dışında, iyi uçsa da, teorik bilgisi sağlam olsa da öğretebilme konusunda ne kadar başarılı olacak... gibi bisürü soru.

yani yanlış anlaşılmasın, ben sektör kalkınsın gibi düşünceler içinde değilim. bu işi ilk yapan amcalar haliyle kimseden öğrenmediler. ama öğrenci yetiştirmeye alışık bi kurumun sana sağlayacağı bikaç avantajı yazmam gerek. 3 sene eğitmenlik yaptım, yazacaklarımın ukalalık olarak değil, az buçuk tecrübe olarak algılanmasını isterim.

uzun zamandan beri spor yapan, hatta doğa sporu ve extreme sporlarla uğraşmış insanların bile havada nasıl davranacaklarını tahmin edemiyosunuz. hatta bi kere yer çalışması sırasında, 4-5 senedir yelken sörfü yapan bir öğrencinin panik atak geçirdiğini çok iyi hatırlıyorum. onun dışında siz de havada ne gibi tepkiler vereceğinizi havalanana kadar bilemezsiniz. bu durumlara karşı en hazırlıklı olan insan sürekli eğitim veren kişidir.

eğitim işinin ne kadar ciddiye alındığı da önemli bi sorundur. en kaba tabiri ile parasını bastırıp da eğitim alırsanız, size eğitim veren kişi profesyonel davranmak zorundadır. size kaba davranamaz(çok sık karşılaşılan bi durum), eleştiriye açıktır, sorularınıza son derece bilinçli cevaplar vermek zorundadır, hava şartları el verdiği sürece sizinle ilgilenmek zorundadır (ki en ilgili abi bile hava iyiyse sizi umursamaz ve uçar, bu da 2 günde bitecek bi safhanın aylar sürmesi demektir), yanında ilkyardım malzemesi taşımak ve kullanmayı bilmek zorundadır, teorik bilgisi iyi olmalıdır, hem teorik hem de pratik eğitimi sizin anlayacağınız şekilde verebilmelidir. şu anda aklıma gelmeyen bikaç madde de sıralanabilir.

neyse, benim bildiğim ve gördüğüm şeyler sonucunda vardığım sonuç bir kurs alarak bu işe başlamak hem zaman, hem para, hem de sabır açısından çok daha karlıdır.

sevgiler.

kerem
Ad Soyad: Kerem Aydın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen kerem » 1 on yıl 8 yıl önce (17.04.2006, 10:32)

selam,
sevgili arkadaşım yazını okuyunca bende yazayım dedim sana....hani öğrenmek istediğin şey daha farklı ( farklıdan kastım daha az tehlikeler ve acil durumlar barındırmayan ) bir spor olsa tamam git arkadaşından öğren diyecem ama biz yamaçparaşütünden bahsediyorsak hiç aklından bile geçirme derim...

şahsen bana birisi eğitim için gelse kabul etmem..eğitmenlik ayrı bir olay...çok sorumluluk ve tecrübe gerektirir... fedakarlık gerektirir.....benim eğitmenlerim iniş bölgesindeki kaya ve taşları tek tek toplamayı bile düşünmüşlerdi...acaba senin için bu kadar fedakarlık yapabilecek birisi var mı eğitmenlik yapacak?

birde ayakları yerden kesildiğinde kimi insanların çok değişik tepkiler verdiğine şahit oldum...eğitmen aşagıda sağ freni çek diyor vatandaş yukarıda sol freni çekiyor :? ....söylemek istediğim aşagıdayken çok kolay gibi görünebilir ama yukarıda durumlar farklı olabiliyor...

aklıma geldi...arkadaşın sana acil bir durum olasılığına karşı sigorta yapacakmı?...ve acil durumlar için sağlık ekibi olacak mı civarda? çünkü kontrolsüz bir kanadın yada pilotun neler yapabileceğini bilmek istemezsin....

çok kötümser oldum galiba :( ....ama emniyet ve insan hayatı söz konusu olunca bunları bilmen gerek...hayat çok güzel ....uçmak ta çok güzel ama bunları bilmen çok önemli bence....gerçeklerde biraz acı galiba... :(

kendine iyi bak arkadaşım...

ben sana şunu tavsiye ederim....profesyonel anlamda bu işi yapan insanları bul ve onlardan eğitim al... ;)

başarılar diliyorum şimdiden... ;)

Kullanıcı avatarı
kor
Ad Soyad: Can Bozşahin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen kor » 1 on yıl 8 yıl önce (17.04.2006, 19:59)

selamlar.

peki izmirde bu eğtimi veren hangi okullar yada hangi okul var vede fiyatları nedir ortalama olarak? kaç gün sürüyo kurslar yada sizlerin kaç gün sürmüştü?

bunların dışında bir kaç sorum var. belgeselde izlemiştim sıcak hava akımlarını yakalayıp öyle uçuluyo diye. (eksik veya yanlışsa düzeltin) şimdi siz yamaçtan atladığınız zaman şansınıza göremi yaklıyosunuz bu sıcak hava akımlarını biri bitip diğerine geçiliyo diye hatırlıyorum çünkü. yoksa siz bilinçi olarak birinden diyerinemi geçiyosunuz bilinçli olaraksa nasıl oluyo bu iş nasıl yakalıyorsunuz? yoksa böyle bişey yokmu?

gece hiç uçuyomusunuz yada uçan varmı?

ikinci el bir kanatın durumunun iyi yada kötü olduğu nasıl anlaşılır, neyine bakmak lazım?

genelde net tip kazalar oluyo yp de nasıl oluyor? bilinçsiz biri sırtına kanatı geçirip yamaçtan atlarsa ne gibi sonuçları olur sakatlanma kesinmidir sizce?

ikinci el ne çok süper nede çok kötü normal bir kanatın ortalama fiyatları nedir?

bilgi verirseniz sevinirim.

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ORKO » 1 on yıl 8 yıl önce (17.04.2006, 21:42)

merabalar, öncelikle şunu sölim, belki yanılıyorumdur ama pek sıfırdan başlayan biri gibi yazmamışsınız yazınızı, neyse heral hislerim yanıltıyor meni, :)

söyleyeceğim tek şey var, ------------ ADAM AKILLI BİR EĞİTİM ŞART--------------

iyi akşamlar. ayrıca siteye hoşgeldiniz.

yok emrah ben başka bir şeyi kastetmiştim di, nedense kafamda soru işaretleri oluşuverdi birden, neyse...
En son ORKO tarafından 23.04.2006, 20:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
emraq
Ad Soyad: Emrah Kaygusuz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen emraq » 1 on yıl 8 yıl önce (18.04.2006, 00:09)

orko aslında resmen 0 dan başlayan biri gibi yazmış bunu .neden mi
1)yamaçtan atlamıyoruz-gerçi bunu uzun süredir uçanlarda söylemiyor değil-
2)sıcak hava akımları olmasada uçabiliyoruz zaten

arkadaşım,yp de öğrenmek hiç bitmiyor,kurs belki 1 ayda bitebilir ama öğreneceğin şeyler deneyimle oluyor...bu işi aceleye getiremezsin,aceleci bir insansan öncelikle sabretmeyi öğrenmelisin yoksa çok çabuk sıkılırsın bu spordan.
sen ikinci el kanat fiyatları öğrenmekten vazgeç,nereden eğitim alabilirsin bunların üstüne yoğunlaş.yp de kazalar genelde acelecilikten ve teorik eksiklikten kaynaklanıyor.aklından şu aşamada kanat alma fikrini çıkarmanı şiddetle tavsiye ediyorum...

iyi günler

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (18.04.2006, 23:41)

genelde net tip kazalar oluyo yp de nasıl oluyor? bilinçsiz biri sırtına kanatı geçirip yamaçtan atlarsa ne gibi sonuçları olur sakatlanma kesinmidir sizce?

bisiklete binmeyi bilmeyen kişi, F1 aracı kullanabilir mi?

cevap: :idea:

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen onursan » 1 on yıl 8 yıl önce (19.04.2006, 01:14)

selamlar,

tutamadım kendimi, yazacam.

1. hava şartlarına ve eğitim aldığınız kuruluşa bağlı olarak, başlangıcın 2. gününde ayaklarınız yerden kesilebilir.

2. doğru, sıcak hava akımları ile yükseliyoruz. bu sıcak hava akımlarına termik diyoruz. şansa olduğu söylenemez. yer şekilleri ve bulut oluşumlarını inceleyerek nerelerde termik bulabileceğinizi zaman içinde tahmin edebilirsiniz.

3. uluslararası kurallara göre gece uçuşu yasak (yanlışım varsa düzeltin). ama engel olabilecek bi sistem yok (gece kalkış tepelerinin kendini yok etmesi gibi)

4. ikinci el kanadın durumunu anlamak tarifle olacak iş değil. hatta görsen de yeterli tecrübe yoksa bi işe yaramaz.

5. can alıcı soruya cevap: yp'de hemen hemen her zaman kazaların sebepleri pilotajdan kaynaklanır. bunlar sadece havada yapılan hatalar değil, meteoroloji bilgisi eksikliği, kendi limitlerinin üzerinde havalarda uçmak gibi bisürü şey. "biri sırtına kanat takıp yamaçtan atlarsa" kesin başına kötü şeyler gelecek denemez. ama eğer ben orada olursam o arkadaşın kafasında kaskımı kırarım (bu konuda çok ciddiyim). yp kazaları sadece kazayı yapana değil, tüm camiaya derin yaralar açmakta.

sevgiler.

Kullanıcı avatarı
skydiver
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (19.04.2006, 13:02)

demek ki önce bisiklete binmeyi öğrenmek, bunu öğrenmek için de seleden birilerinin tutması gerkliymiş.. :!: