Yamaç Paraşütü lisansı nasıl ve nereden alınır

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
zanakar
Ad Soyad: Can Eroğlu
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Yamaç Paraşütü lisansı nasıl ve nereden alınır

Mesaj #1 gönderen zanakar » 1 on yıl 7 yıl önce (09.06.2006, 11:43)

Yamaç Paraşütü lisansı nasıl ve nereden alınır ben bunu merak ediyorum. THK nın yamaç paraşütü eğitimlerine katılmayı planlıyorum bunun lisans almayla bir ilgisi varmı yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

Kullanıcı avatarı
ganos
Ad Soyad: Faik Donmez
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ganos » 1 on yıl 7 yıl önce (09.06.2006, 12:52)

Yamaç Paraşüt Lisansı almak için en doğru adres THK. THK, 15 günlük başlangıç kursu ve bir sonraki dönemde katılacağınız 3 aylık tekamül kursu ile size öğrenci pilot ve yamaç paraşüt pilot sertifikaları veriyor (THK, sizi, gerekli aşamalara vakit ayırabilirseniz öğretmenliğe kadar eğitiyor). Başlangıç kursunu bitirdikten sonra temel uçuş becerilerini kazanıyorsunuz ve bundan sonra belli uçuş saatini doldurmuşsanız tekamül kursuna katılmadan, 1 haftalık yamaç paraşüt pilot sertifika kontrol kursuna katılarak ta (yeterli görüldüğünüz taktirde) pilot sertifikanızı alabiliyorsunuz. Hiç sertifikanız yoksa dahi, bu spora bir şekilde başladıysanız (tavsiye edilmez!...) ve uçuş becerisi kazandıysanız, THK yine sizin becerilerinizi sertifika kontrol kurslarıyla sınayarak seviyenize uygun sertifikayı size veriyor. Kurs programları ve ücretleri konusunda detaylı bilgi için www.thk.org (.tr ?) adresine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz...

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen onursan » 1 on yıl 7 yıl önce (09.06.2006, 23:17)

selam,

türkiye'de USHGA lisansı veren eğitim kuruluşları da var. hatta biraz daha beklerseniz federasyon da kurulacak (dereyi görmeden paçayı sıvamak doğru olmasa da).

ayrıca neden ille de lisans? kaç kişide lisans var ki? olmaması yanlış da olsa, şu anda gerekli değil.

sevgiler.

Kullanıcı avatarı
Aviator
Ad Soyad: R. Özay Zorlu
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Aviator » 1 on yıl 7 yıl önce (10.06.2006, 11:20)

Sanirim sertifika ve lisans birbirine karistiriliyor burada.
Sertifika , THK nin baslangic veya tekamul veyahutta Sertifika Kontrol Kurslarini bitirenlere veriliyor. Bu basitce o kisinin ucus tecrubesini gosterir bir belge. Lisans ise apayri birseydir. THK , Lisansı (ki buna Fai Lisansı deriz) kendisinin Pilot Sertifikasini alanlara veriyor sadece. Yani Pilot sertifikasini almak icinde tekamul bitirmek veya Sertifika kontrol kursunda Pilot seviyesinde deneyimli oldugunuzu gostermeniz gerekiyor. Bu Fai Lisansi , pek cok kisi tarafindan karistirilsa da aslen Fai nin duzenledigi Dunya Sampiyonasina ve Kita Sampiyonalarina katilmak icin veriyor. Zaten bu sampiyonalara da sadece milli takim tesekkulu seklinde katiliniyor. Bunun yaninda eger Fai lisansin varsa Dunya uzerinde Fai onayi olan hangi yarismaya katilirsan o yarismadaki derecene gore Fai puani alirsin. Bu aldigin puanlara gore de dunya ve turkiye siralamasina girersin.

Ulkelere gore sıralama: http://civlrankings.fai.org/?a=328&ladder_id=3&
Turkiye Siralamasi http://civlrankings.fai.org/?a=326&ladd ... ion_id=225

Turkiye siralamasi icin birkac soz de soylemek lazim. THK kasitli olarak Yamasut open 2006 ve Uzumlu Open a Cat-2 oneyi vermedigi icin pekcogumuzun puani dusuk kaldi. Yani puanlarimiz heba edildi..

Kullanıcı avatarı
yilmaz
Ad Soyad: Yılmaz Açıkgöz
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen yilmaz » 1 on yıl 7 yıl önce (11.06.2006, 00:15)

ganos yazdı:(THK, sizi, gerekli aşamalara vakit ayırabilirseniz öğretmenliğe kadar eğitiyor)

Bahsettiginiz öğretmenlik YP eğitmenliği oluyor değilmi?

Şimdiye kadar THK'nın kendi Personeli haricinde eğitmen yetiştirdigini yada egitmenlik kursu açtığını duymadım, görmedim.

Kullanıcı avatarı
Bilalk
Ad Soyad: Bilal Kaya
:
Yarışma Pilotu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Bilalk » 1 on yıl 7 yıl önce (11.06.2006, 04:36)

yilmaz yazdı:
ganos yazdı:(THK, sizi, gerekli aşamalara vakit ayırabilirseniz öğretmenliğe kadar eğitiyor)

Bahsettiginiz öğretmenlik YP eğitmenliği oluyor değilmi?

Şimdiye kadar THK'nın kendi Personeli haricinde eğitmen yetiştirdigini yada egitmenlik kursu açtığını duymadım, görmedim.

Artı benim öğretmenlik Sertifika No:04 olduda ne oldu dışarıda verdigim egitimlere karşı cıkmak yada bu egitimi tanımıyoruz demek hariçinde. THK da verdigim bütün egitimlere şapur şupur dışarıda THK hariçinde verdigim eğitimlere yarabbi şükür. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde verdigim egitimler dahil. Ama kazın ayagı öyle degil bilinsin yasal olan bir sürec vardır.
selamlar
bilal kaya

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ORKO » 1 on yıl 7 yıl önce (11.06.2006, 14:15)

yamaç paraşütü yapma yada genel anlamda uçma tutkusu, aşırı bir uçma isteği, bu duyguda olan birisi için lisans ne bileyim ikincil üçünçül hatta dördüncül bir şey(en azından benim için öle)

ha demiyorum sertifika almayın, alın tabi iyi olur, ama dediğim gibi bize yaradan öle bir duygu bahşetmişki ( uçma isteği) önünde hiç birşey duramaz... bence, , öncelik kaliteli bir eğitim ve güvenli bir şekilde uçma vede uçma duygunuzu bastırmak olmalıdır.

ama sertifika alacam, ama niye alacam, yarın cahil cühelanın biri önüme geçip 'dur bakalım sen nereye bağlısın sertifikan varmı' dediği zaman cevapsız kalmamak için gösterecem. başka bir şey için değil yani...

not: sormazlar demeyin, bana birkere soruldu, (polisler tarafından) dikildim kaldım cevap veremedim... ama sertifikam olsaydı çıkartır gösterirdim. :P

Kullanıcı avatarı
zanakar
Ad Soyad: Can Eroğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen zanakar » 1 on yıl 7 yıl önce (14.06.2006, 11:12)

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. Benim lisans almak istememdeki amacım ileride de bu işi sürdürüp bir şekilde eğitmen olabilmek. Bu işi de en sağlıklı ve düzgün bir şekilde sanırım THK dan öğrenebilirim yada varsa bildiğiniz bi kurum yada kuruluş izmir de veya yakın çevresinde bana önerirseniz sevinirim. herkese iyi günler

Kullanıcı avatarı
ceremcem
Ad Soyad: Cerem Cem Aslan
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen ceremcem » 9 yıl 1 ay önce (11.03.2015, 08:07)

ORKO yazdı:yamaç paraşütü yapma yada genel anlamda uçma tutkusu, aşırı bir uçma isteği, bu duyguda olan birisi için lisans ne bileyim ikincil üçünçül hatta dördüncül bir şey(en azından benim için öle)

ha demiyorum sertifika almayın, alın tabi iyi olur, ama dediğim gibi bize yaradan öle bir duygu bahşetmişki ( uçma isteği) önünde hiç birşey duramaz... bence, , öncelik kaliteli bir eğitim ve güvenli bir şekilde uçma vede uçma duygunuzu bastırmak olmalıdır.

ama sertifika alacam, ama niye alacam, yarın cahil cühelanın biri önüme geçip 'dur bakalım sen nereye bağlısın sertifikan varmı' dediği zaman cevapsız kalmamak için gösterecem. başka bir şey için değil yani...

not: sormazlar demeyin, bana birkere soruldu, (polisler tarafından) dikildim kaldım cevap veremedim... ama sertifikam olsaydı çıkartır gösterirdim. :P

Yarın öbürgün biri çıkıp "nerede senin lisansın" dediğinde şu mahkeme kararının çıktısını gösterebilirsiniz: http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=16086

Kullanıcı avatarı
ayhankocaman
Ad Soyad: Ayhan Kocaman
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen ayhankocaman » 9 yıl 1 ay önce (11.03.2015, 11:25)

bence lisans olsada yeterli olur.polis hiç voleybolcuyu durdurup sertifika sormaz ,lisans sorabilir.zaten polis lisansa baktımı tamam der fazla karmaşayı sevmez.

Kullanıcı avatarı
ceremcem
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen ceremcem » 9 yıl 1 ay önce (13.03.2015, 10:30)

Ha, "soran biri olursa görebileceği bir şey olsun" diye lisans alalım yani? Tabi, mutlaka almak lazım. "Jartiyeriniz var mı?" diye sorma ihtimaline karşı da içimize jartiyer giyelim. Ne de olsa sorabilir. Sorarsa "ŞAAK" diye indirir donu, gösteririz jartiyeri. "Aha" deriz, "Burada" deriz. "Sen kimsin de hangi hakla jartiyer soruyorsun bana be adam" demeyiz. Niye diyelim. Sormuş bi kere. Acilen bir şeyler göstermek gerek. Çok mantıklı gerçekten.

Son beğenen xxferit

Kullanıcı avatarı
unforg
Ad Soyad: Uğur Baytaş
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen unforg » 9 yıl 1 ay önce (13.03.2015, 21:34)

Cerem şu mahkeme kararının A4 e sığacak şekilde yayınlarsan çıktısını alsak yada nasıl ayarlarız bi tarifini yazıver.Selamlar

Kullanıcı avatarı
ceremcem
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen ceremcem » 9 yıl 1 ay önce (13.03.2015, 22:04)

unforg yazdı:Cerem şu mahkeme kararının A4 e sığacak şekilde yayınlarsan çıktısını alsak yada nasıl ayarlarız bi tarifini yazıver.Selamlar

Aslında "yazdır" deyip "sayfaya sığdır" seçeneğini işaretlesen de olur, ama madem böyle bir zorluk var, buyur PDF hali:
Dosya ekleri
ceza-iptal-kararı.pdf
(1.11 MiB) 390 kere indirildi