Kanatların karakterleri

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

roketsan
Ad Soyad: Tolga Can
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Kanatların karakterleri

Mesaj #1 gönderen roketsan » 1 on yıl 3 yıl önce (10.03.2011, 00:00)

İşler sebebiyle 2 sene kadar ara verdiğim yp tutkum tekrar alevlenmeye başladı. Uzun süre önce en azından yer çalışması yapmak için 2. el bir kanat almışdım sonra hevesli ama imkanı olmayan bir arkadaşa hediye etdim şimdi çokdan pilot olmuşdur belki . Şimdi işi gücü oturtunca Denizcilerin tabiriyle vira bismillah deyim diyorum. Havalar düzelinceye kadar forumda biraz iştah kabartırım artık. Ben herşeyi kendi mazememle yapmayı sevdiğim için (kendi kayağım , kendi tüpüm vs ) Başlıyacaksam kendi kanadımda olmalı ama busefer direk uçacağım bir kanat alacam. Ayda 1 2 kere uçmak için kanat almaya değermi derseniz bu birazda imkanlara bağlı diyebiliriz. Şu bir gerçekki her hafta sonu uçmaya zamanım yok Hırslı ve Heycanı çok sevende bir insan değilim. O yuzden dhv 1 sevyesinde bir kanatla Kanadın ömrü kadar uçabilirim. Genelde kanatların Seviyesi o kanatların Karakterlerini , yatkınlıklarını tam olarak yansıtmaz diye biliyorum. Kanat satan firmalar hep kendi ürünlerini övdükleri için çok güvenilir olduklarını düşünmüyorum. Bence en iyi kulanıp kıyaslama fırsatı olanlar bilir. Başlangıç sevyesinde kanat seçerken nelere dikat etmeliyiz. Kıyas kriterleri nelerdir.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen cincir » 1 on yıl 3 yıl önce (10.03.2011, 01:28)

Aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=2612

roketsan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen roketsan » 1 on yıl 3 yıl önce (10.03.2011, 12:01)

teşekürler yazıyı zaten okumuşdum ordada benim sorumdan bahsediyor Yani aynı seviyedeki tum kanatların karakterleri aynı değil diyor.Yurt dışından bazı forumlarda kanat kıyaslamaları var. Ama kanat kıyaslama konusunda yerli kaynak bulmak zor. En güzelini kullanan bilir . Ama Aynı seviyede 3, 4 ayrı model kullanan arkadaş bulmak kolay değil.

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 3 yıl önce (10.03.2011, 12:22)

Tolga bey,
Genelde ayni markanin degisik seviyedeki kanatlarin karkaterleri birbirine benziyor. Siz aklinizdan gecen EN A yada EN B kanatlarin isimlerini buraya yazarsaniz, kanadi kullanan arkadaslar kanat hakkinda yorum yapabilir. Veya Pgforumdaki yorumlari ben size ceviririm. Nasil olsa daha kis ucus yok, zaman cok. Ama sezon acildiktan sonra cogu insan dogru durust foruma girmez aklinizda bulunsun.

roketsan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen roketsan » 1 on yıl 3 yıl önce (10.03.2011, 23:10)

Teşekür ederim muzaffer bey paraglidingforum dan googletranslate le tarzancaya çevirmeye çalışıyordum bende. turkiyede satışları olduğu için genelde ozone swing apco nun kanatlarını inceledim. şuana kadar inceliyebildiğim kanatlar Karma element 2 axis 4 Advance alpha 4 , ama tabi bu sınıfta kanat çok . Para vermişken göreceli olsada iyi bir kanat almak istiyorum (göreceli olması herkesin beklentilerinin farklı olmasından kaynaklanıyor). Bu arada mayıs sonuda fransaya gitme ihtimalim yuksek 300 400 euro fiyat farkı olursa ordanda getirebilirim mazeme oda bir seçenek daha fiyatları araştırmadım.

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 3 yıl önce (11.03.2011, 08:54)

roketsan yazdı:Para vermişken göreceli olsada iyi bir kanat almak istiyorum

Oncelikle bence piyasa da kotu kanat yok. Fransadan kanat almaya gerek de yok. Turkiyede ki dealerlardan kolayca temin edebileceginiz baslangic kanatlari
Uturn - EMOTION 2
Swing - AXIS 5
Skywalk - MESCAL 3
Ozone - ELEMENT 2, BUZZ Z3
Gin - BOLERO 4
Gradient - BRIGHT 4
Paratech - P12
Nova - PRION
Up - ASCENT 2
Windtech - IMPULSE
Mac Para - PROGRESS
Icaro - CYBER 4
Escape - S'COOL
ProDesign - CUGA
Sol - PRYMUS 3
Apco - KARMA
Niviuk - KOYOT
Team5 - GREEN
Axis - COMPACT 2
Advance - ALPHA 4

Bu kadar kanattan secmek zor. Siz oncelikle kendi kriterlerinizi belirleyin daha sonra aday kanatlari 3-5'e indirip yorum isteyin. Sorulariniza cevap veren cikacaktir.

roketsan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen roketsan » 1 on yıl 3 yıl önce (11.03.2011, 14:09)

stall’a ve kapanmalara dirençli , kapanmalarda yönünü koruyabilen çok hızlı olmasada Kolay yönlendirilebilen, Heycandan adrenalinden çok bana keyifli bir uçuş sağlayacak bir kanat bakıyorum (Çok şey istiyorum ). Yıllarca hızlı motorsikletler sürdüm. Asfaltın üzerinde 200 km nin üzerinde gitmekden çok daha güvenli bir spor olduğunu biliyorum ama insan çoluk çocuğa karışınca birazdaha kontrol elinde olsun istiyor.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen cincir » 1 on yıl 3 yıl önce (11.03.2011, 16:13)

Söylediğiniz özelliklere yukarıda listelenen kanatların çoğu sahiptir zaten.Ama birebir gözümle gördüğüm Axis Compact II kanadını önerebilirim.Çok fazlaca güvenlidir :)
Yine Advance Alpha serisi de söylediğiniz özellikte bir kanattır.

Kolay gelsin ama yp ve full güvenlik ikisi bir arada zor görünüyor.Kanadınız ne kadar güvenli olursa olsun bir gün kapanacaktır,önemli olan kapandıktan sonra yaptıklarıdır. dhv1 ya da en-A testleri kanat kapandıktan sonra neler olacağı konusunda fikir verir.

roketsan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen roketsan » 1 on yıl 3 yıl önce (12.03.2011, 11:47)

Teşekür ederim Günlük hayatda yapdığımız pek çok şey yp sporundan çok daha tehlikeli istatistiksel olarak. Yabancı forumlarda Gin - BOLERO 4 çok önerilen bir başlangıç kanadı .Turkiyede satışı nasıldır ciddi bir distiribütörü varmı bilmiyorum. Bu arada bazı dhv 1 kanatların EN-A katagorisine girmemesi ilginç Demek kriterler farklı olabiliyor.