yeni başlayan biri olarak herkese selamlar ve tabi ki yardım

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
kaangirgin
Ad Soyad: Kaan Girgin
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

yeni başlayan biri olarak herkese selamlar ve tabi ki yardım

Mesaj #1 gönderen kaangirgin » 1 on yıl 3 yıl önce (06.04.2011, 18:10)

ilk okuldan beri uçma isteğimi ni hayet gerçekleştirme fırsatı yakaladım ve de çok mutluyum. yeni başlayan biri olarak forumun kaza raporları inceledim ve bulabildiğim yazıları okuyorum. fakat bazı eksiklikler var, kendi açımdan da tabii. ingilizce bilmemek bundan biri. fakat internetten yaptığım incelemelerde anlatılanlar hep metin şeklinde görsel, çizimel örnekler yok. böyle oluncada anlamada eksik kalıyorum. benden ufak bi sitem olsun, verilen bilgilere görsellik eklense çok daha yararlı olacaktır. izninizle bazı şeyleri sormak istiyorum.

1. yer eğitimi ne kardar süre alınmalı ve eğitim tepesinden uçmadan önce nasıl çalışma yapılmalı?
2. yer eğitimi ve başlangıç bilgilerini konusunda bilgi veya link verirseniz memnun olurum.
3. kullanılan ingilizce terimlerin ne anlama geldiğiyle ilgili bilgi verirseniz memnun olurum. örneğin stall, take off vb.
4. bazı videolarda kanatların yerden çok yüksekte olmadan aniden kapandığını ve yere çakıldığını gördüm. bu tür olaylardan korunmak için neler yapmam gerekir?

şimdilik bu kadar fakat ardı gelecek :) şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Airbender » 1 on yıl 3 yıl önce (06.04.2011, 18:46)

Merhaba,

Siz yamaç paraşütü başlangıç eğitimi aldınız mı?

Kullanıcı avatarı
emekmurat
Ad Soyad: Murat Ersin Emek
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen emekmurat » 1 on yıl 3 yıl önce (06.04.2011, 18:54)

Selam

Ben 4. sorunuzun cevabını vereyim öncelikle, o tür olaylardan korunmak için eğitim alarak bu işe başlamalısınız. Gerekli eğitimi alırken size 3,2,ve 1 . soruların cevabını hatta çok daha fazlasını eğitmenler verecektir:) Öncelikle yapmanız gereken bölgenizde eğitim veren kişi ve kurumlarla irtibata geçmeniz ve kendi başınıza uçmaya kalkmamanız...

Kullanıcı avatarı
yppilot35
Ad Soyad: Murat Binici
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen yppilot35 » 1 on yıl 3 yıl önce (06.04.2011, 20:00)

iyi günler kaan bey
öncelikle siz ne seviyedesiniz_?
hiç uçmadınız araştırıyormusunuz_?
uçtunuz ama hiç öğrenmedinizmi,__?

sizi bu konularda bir izmirli olarak aydınlatmak ve yardım etmek isterim.._?

hatta izmirde sizi yönlendirebileceğim arkadaşlarım ve kulüpler mevcut..

05354767579 telefonun iyi günler

Kullanıcı avatarı
kaangirgin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen kaangirgin » 1 on yıl 3 yıl önce (06.04.2011, 23:19)

bi kurstan yer eğitimime yeni başlıyorum. ilk dersimi aldım. bundan sonra düzenli olarak (aksilik olmassa tabii) devam edecem. daha önce eğitim tepesinden tandemle 3 defa uçmuştum o kadar. ne kadar sayılır bilmem. murat bey tanışmaktan memmun olurum. telefonunuzu kaydediyorum.

Kullanıcı avatarı
alican_
Ad Soyad: Ali Can Bağrıyanık
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen alican_ » 1 on yıl 2 yıl önce (22.07.2011, 01:25)

1.) Yer çalışmaları sizin kanadı düzgün bir şekilde tepeye getirmeniz, tepenizde tutmanız ve kanadı hissetmeniz için yapılan bir çalışmadır. Kanadın hareketlerine karşı verdiğiniz doğru tepkiler reflek haline gelinceye kadar yer çalışması yapılır, belli bir zaman aralığı söylemek pek doğru olmaz(size, gelişiminize bağlı). Eğitim tepesinden uçmadan önce az eğimli ayağınızın yerden 1-2m kadar havalanacağı bir bölgede ilk uçuş hissini yaşayabilirsiniz, bu çalışmada da uçuş hissi ve iniş anında yapılacak olanlar pratik edilebilir.
2.) -
3.) Zamanla bu terimlerle yeterince iç içe olacaksınız ezberlemek için uğraşmanıza gerek yok bence.
4.) Kapanmaların sebebi genellikle türbülans ve pilotaj eksikliğidir. Başlangıç eğitimleri stabil hava koşullarında (türbülansın hissedilir derecede olmadığı durumlarda) yapılır. Sizin hangi havada, nerede uçacağınız hakında değerlendirmeyi başlangıç aşamasında eğitmenleriniz yapar. İlerleyen seviyelerde yeterli pilotaj ve teorik bilgiyle o havalarda da uçuşlar yapabilecek seviyeye gelebilirsiniz.
Ersin beyin de dediği gibi herşeyden önce iyi bir eğitim almanız şart eğitmen gözetiminde uçmanız gerekli...
keyifli uçuşlar... :)

Kullanıcı avatarı
kaangirgin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen kaangirgin » 1 on yıl 2 yıl önce (26.09.2011, 00:31)

ilk yazdıklarıma bakıyorum aslında isabetli yazı ve sorular olmuş.
1. ingilizce bilmemek - bence çok önmenli ama hiç bir zaman beceremedim. şimdi kanat için tecbübeli kişiler para2000 ni incele diyorlar. bakıyorum ama ingilizce eksikliği fazlasıyla hissediliyor.
2. anlatılanlar hep metin şeklinde görsel, çizimel örnekler yok- bu noktada türkçe metinlerde görselliğinde olması gerektiğini tekrar vurgalamak gerek sanırım. siteme devam(benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için gerçekten faydalı olacaktır.)
3. şimdilik bu kadar fakat ardı gelecek :) - 4. sorumun cevabını hala anlayamadım. sonradan da izlediğim videolarda kanat uçuş pozisyonundayken birden bi taraf kapanıyor. bu durumda rüzgarı karşıya mı almak gerekir, yoksa kanatların özelliğinden mi bilmiyorum ama son derece tehlikeli bi durum. alçak irtifada yedek atma şansı da yok. sanırım bunu için biraz zamana ihtiyacım var

13 uçuşum oldu. son uçuşlarda eğitmen yönlendirmesi olmadan kendim indim genelde. şimdilik iyi gidiyorum. harnısın üzerine oturarak inmedim daha :D kendi malzememi almayı düşünüyorum. forumun ilanlarını takip ediyorum.
dhv-1 kanat almayı planlıyorum. şimdilik ilk güvenlik ileride inşallah acro.
kanat alırken örneğin eğimine bak yüzde 14-15 olmalı gibi bilgiler edindim ve kendi kendime öğrenecek çok şey var dedim. inceledğim kanatlarda eğimlerin değiştiğini gördüm.
dhv-1 kantta tam olarak nelere dikkat etmeliyim?