Kanat Guvenlik Sertifikasi !

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
tyson
Ad Soyad: Alper Karaoglu
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Kanat Guvenlik Sertifikasi !

Mesaj #1 gönderen tyson » 1 on yıl 2 yıl önce (09.05.2011, 16:42)

Arkadaslar merhaba, arastirmalarim sonucu Avrupa ulkelerinin hemen hemen hepsinde kanat lara 2 yil gecerli olmak kaydi ile, ozel bir belge duzenliyorlar. Bu suanda yasamakta oldugum Hollanda dada gecerli. Ve bu belgeyi almaniz icin tabiki kanadinizi detayli bir kontrolden geciriyorlar. Kolonlar, ipler, baglanti noktalari vb. herseye bakiliyor.. Ve bu islem DHV nin talimatlarina uygun olarak yapiliyor. Merak ettim acaba Turkiye dede bu sekilde bir uygulama varmi? Kanatlara belli sureler ile guvenlik sertifikasi veriliyormu? Eger boyle birsey var ise bunu hangi kurum yada kurulus sagliyor? Herkse iyi ucuslar.. Hoscakalin...

Kullanıcı avatarı
BOITANO
Ad Soyad: Zayim Cemal Altay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen BOITANO » 1 on yıl 2 yıl önce (09.05.2011, 18:22)

Selamlar Alper arkadaşım.
Biliyorsun ben her iki ülkede de bu sporu yapıyorum. Türkiye'de henüz böyle bir sistem ve denetleyici kurum olmadığı için, tüm bu sorumluluk ve güvenlik insiyatifi ne yazık ki tamamen pilota kalıyor.
Yine de ciddi kulüplerdeki eğitmenlerden alınacak kanat kontrol tavsiyesi, pilota yararlı olabilir. Ancak bunun resmi bir sorumluluğu yok. Son karar tabi ki o kanatla uçan arkadaşın.

Bilgine..

Zayim Cemal Altay

Kullanıcı avatarı
tyson
Ad Soyad: Alper Karaoglu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen tyson » 1 on yıl 2 yıl önce (10.05.2011, 13:13)

Merhaba Cemal abi, kisa surede beni bilgilendirdigin icin tesekkurler. Anlasilan guvenli ve emin ucabilmek icin oncelikle kanatlarimiza Hollanda da (schermkeuringen) alip ondan sonra Turkiye ye gidecegiz.. Hala ulkemizde bu sekilde uygulamalarin olmamasi gercekten uzucu bir durum. Umarim hem kendi guvenligimiz, hemde diger pilot arkadaslarimizin guvenligi icin en kisa zamanda ulkemizdede bu sekilde uygulamalar yururluge girer ;) iyi ucuslar Cemal abi gorusmek uzere Hollanda dan selamlar...