Hangi ters kalkış yöntemi daha güvenli

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
monosit
Ad Soyad: Selim Sinan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Hangi ters kalkış yöntemi daha güvenli

Mesaj #1 gönderen monosit » 1 on yıl 2 yıl önce (05.02.2012, 21:38)

Ters kalkışta

1)sağ el ile sağ freni ve sol tarafın A kolonunu tutmak, sol el ile de sol fren ve sağ tarafın A kolonunu tutmak

2)sol ele iki tarafın A kolonunu ve sol handle ı alıp boşta kalan sağ ele sağ frenin handle ı ve sol tarafın fren ipini tutmak

1 ve 2. yöntemlerden hangisi daha kullanışlı ve güvenli yardımcı olursanız sevinirim

Kullanıcı avatarı
Ninja
Ad Soyad: Onur Aksak
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Ninja » 1 on yıl 2 yıl önce (05.02.2012, 22:27)

Bence ters kalkışta her iki a kolonunu tek elle tutmak daha dengeleri diğer yöntemlere göre..Üstadlar ne der bilemem..

Kullanıcı avatarı
ZEMHERİ
Ad Soyad: EROL DEMİRTAŞ
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ZEMHERİ » 1 on yıl 2 yıl önce (05.02.2012, 23:20)

Aşağıdaki linkte sağolsun Muharrem Kıliç Beyin güzel bir alt yazılı yer çalışma videosu var.Ordan izlerseniz daha iyi bir fikir edinirsiniz.En son kısımda yanlış hatırlamıyorsam bu kalkış tekniklerinin en iyisi sizin en iyi yaptığınız tekniktir diye bir not vardı...Selamlar...
http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=7393
yada
http://www.ucangiller.com/egitimvideo
En son ZEMHERİ tarafından 05.02.2012, 23:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
monosit
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen monosit » 1 on yıl 2 yıl önce (05.02.2012, 23:29)

ZEMHERİ yazdı:Aşağıdaki linkte sağolsun Muharrem Kıliç Beyin güzel bir alt yazılı yer çalışma videosu var.Ordan izlerseniz daha iyi bir fikir edinirsiniz.En son kısımda yanlış hatırlamıyorsam bu kalkış tekniklerinin en iyisi sizin en iyi yaptığınız tekniktir diye bir not vardı...Selamlar...
http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=7393

Tavsiyeniz için teşekkür ederim
Muharrem Kılıç Bey in çevirisini yaptığı videoları daha önce izledim ve çok faydalı oldu benim için ancak bu videolarda 1. ters kalkış yöntemi gösterilirken 2. yöntem gösterilmemiş.

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen seccckin » 1 on yıl 2 yıl önce (06.02.2012, 02:18)

Aslına bakarsan kanadı nasıl çektiğinin bi önemi yok asıl önemli nokta kanat tepeye geldikden sonra iyi bir kontrol ile kanadı tepede tutabilmek. Zaten kanadı rüzgara iyi oturtursan ne şekilde çekersen çek çok güzel bir sekilde tepeye gelicektir.

En iyi yöndem senin en iyi yapabildigin yontemdir bu benim düşüncem.

Kullanıcı avatarı
yppilot35
Ad Soyad: Murat Binici
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen yppilot35 » 1 on yıl 2 yıl önce (06.02.2012, 11:21)

ıyı gunler kazasız guzel ucuslar
1-oncelıkle ters kalkıs yontemlerının temelınde duz kalkısınızın ve kanat hakımıyetınızın ıyı olması gerekıyor
2-ters kalkıs yontemlerının hepsını yerde calısmanız, kendınıze gore kanadı ve vucudunuzu rahat kontrol ettıgınız ve kolaybuldugunuz yontemı kullanmanız daha verımlı olabılır
3-tabıkı bu çalısmaları egıtım aldıgınız hoca yada beraber ucus yaptıgınız kısılerle fıkır paylasımı yaparakta kendınızı ve teknıgınızı duzgun dogru gelıstırebılırsınız

ıyı ve kazasız ucuslar

Kullanıcı avatarı
monosit
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen monosit » 1 on yıl 2 yıl önce (06.02.2012, 18:11)

Tavsiyeler için çok teşekkür ederim

Bende tavsiyeleriniz doğrultusunda bana daha rahat gelen 1. yöntemi kullanacağım

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Airbender » 1 on yıl 2 yıl önce (06.02.2012, 18:55)

Selim Merhaba,

İnsan vücudu ne kadar simetrik olsada organlarımız kullanıma ve yaşantın sırasında maruz kaldıkları olaylara göre farklılıklar gösterir. İnsanların gözlerinin görüşü arasında kesinlikle fark vardır, kulakların arasında duyu farkı vardır. Araç kullanırken sol ayağınla frene bastın mı hiç?
Bunları neden yazıyorum yeni başlayan biri olman nedeniyle sen burada sana uygun olan değilde senin uyacağın sitli bulmada fayda var ve kanadı iki ayrı elinle çekmen senin için problem yaratabilir. Alışkanlık önemlidir. Yanlış öğrenip alıştığın an öyle devam eder.
Benim düşüncem tek elle kanadı çekmen ve bunu uygulaman.

Kullanıcı avatarı
delipilot
Ad Soyad: Gürsu Arıkan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen delipilot » 1 on yıl 2 yıl önce (06.02.2012, 23:16)

Uyarmakta fayda var, motor sporları konusunda uzman değilseniz ve daha önce sol ayak frenini tecrübe edip belli bir seviyeye gelmediyseniz araç kullanırken kesinlikle sol ayakla freni basmayı DENEMEYİN.