Kırklareli Hamasi Tepe Kaza Raporu

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Oktay
Ad Soyad: Oktay MALİ
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen Oktay » 5 yıl 10 ay önce (14.05.2018, 22:49)

Pilot: Oktay MALİ
Tecrübe: 2016 Yılı başlangıç,full sıv yapıldı
Kanat: Buzz PWR
Kaza yeri: Kırklareli Kofcaz Elmacık Köyü
Kaza sonucu: Üst bacak kaslarında ezilme, sağ üst bacakta 2cm kesik

Meteoloji: Rüzgar sıfıra yakın olmakla birlikte termik oluşumuna göre Kuzey Batılı veya Güney Doğulu maksimum 10 km

OLAY: 13.05.2018 Pazar günü yaklaşık 10 pilot arkadaşla birlikte meteorolijinin verilerine göre güzel mesafeye çıkacılacağı düşünülerek Hamasi tepeye gelindi. Hakim bir rüzgar olmadığından Termikten kopanlar veya düz koşuyla yapılan kalkışlarla Kuzey Doğu veya Güney Batı istikametlerinden kalkışlar yapılarak uçuldu. Daha sonra Termiği yakalayabilen bazı arkadaşların 2500 metre yüksekliği gördüklerini belirttiler. Çıkış yapmak için Kuzey Batı yönüne kanadı serip kalkışa hazırlandım. Yaklaşık 5-6 km termik rüzgarına çekip temiz bir kalkış gerçekleştirdim. Yaklaşık 30-40 metre ileride yerden 3-4 metre yükseklikte kanat öne doğru dalış yaptı, dalışı kurtarayım demeye kalmadan yerden 1.5 -2 metre yükseklikte rotora girerek kanat sola dönmeye başladı. Tepeden açığa doğru alabilmek için sağa doğru hamle yapmama rağmen kanat kumanda almayıp soldan spirale girmiş gibi yan yatarak beni yere paralel pozisyona getirdi. Yerden 1-1.5 metre yükseklikte, iki bacağımın üst bacak bölgesini ağacın gövdesine çarptıktan sonra sol tarafıma yere düştüm. Ağaç dallarına takılan iplerin rahatsız bir konumda beni yerde askıya almasından kurtulabilmek ve karabinaları çözmek için ayağa kalkmaya çalıştığımda bacaklarımın tutmadığını fark edince, ayaklarımı oynatıp oynatamadığımı ve hisleri kontrol ettim. Daha sonra kırık bir şey hissedip hissetmediğime baktım. Üst bacak kaslarının ezilmesi sonucu ayağı kalkamıyordum ama sorun yoktu, bilincim de yerindeydi. Olayı gören Oğuz BİNGÖL, Sedat KURU ve ismini hatırlamadığım bir arkadaşın hemen gelmesiyle onlar da hızlıca vücudumu ve bilincimi kontrolden geçirdiler. Bacaklarıma dokunulmasını istemiyordum fakat yardımlarıyla ayağa kalkabildim böylece beni karabinalardan ve harnesten kurtardılar. Peşlerine 3-4 kişi daha geldi, bir arkadaşın sağ üst bacakta ıslaklık görerek uyarması sonucu, pantolonu kestiğimizde 2cm lik bir delik olduğunu fark ettik. Ağacın dalı, pantolonu delmeden kas dokusuna kadar girip çıkmıştı,hafif bir sızıntı vardı ama kanama yoktu. Yürüyemediğim ve ezilmeden dolayı duyarlı hale gelen bacaklarım nedeniyle Ambulans çağırılarak sedye ile tepeye çıkarıldıktan sonra hastaneye gittik. Kırık çıkık kontrolü için filmler çekilerek, dikişler atıldı. Allaha şükür kas ağrısının dışında bir şeyim yoktu.
Olay yerine anında yetişen ve yardımcı olan pilot arkadaşlarım Oğuz BİNGÖL, Ertan BAŞTÜRK, Özay GÖRMEZ, Faruk ÇELİK, Tufan DALLAR, Sedat KURU ve ismini hatırlayamadığım diğer arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

Son beğenen htamerursavas

Kullanıcı avatarı
Misoskian
Ad Soyad: Yüksel Koçyiğit
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 22 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Misoskian » 5 yıl 10 ay önce (14.05.2018, 23:19)

Geçmiş olsun

Kullanıcı avatarı
ZEMHERİ
Ad Soyad: EROL DEMİRTAŞ
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ZEMHERİ » 5 yıl 10 ay önce (14.05.2018, 23:26)

Geçmiş olsun...

Kullanıcı avatarı
alkan51
Ad Soyad: Serkan Alkan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen alkan51 » 5 yıl 10 ay önce (15.05.2018, 00:12)

Gecmis olsun Böyle duyarlı arkadaslarin olduğu için ne mutlu sana

Kullanıcı avatarı
alp78
Ad Soyad: Taner Alp
Aldığı Beğeni: 34 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen alp78 » 5 yıl 10 ay önce (15.05.2018, 09:15)

geçmiş olsun. ucuz atlatmışsın. ağaçlar kurtarmış sanırım..

Kullanıcı avatarı
erenkılıc
Ad Soyad: Eren Kılıc
Aldığı Beğeni: 21 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen erenkılıc » 5 yıl 10 ay önce (15.05.2018, 10:20)

Çok geçmiş olsun. Geçen yıldan hissettiren ve bu yılda daha da artarak devam eden meteorolojik değişikliklere dikkat etmek gerekiyor sanırım. Yaşadığınız olayın benzerlerini çevremizde de duymaya başladık. Buralarda da sürekli uçuş yapılan takeofftan çıkıp 40 mt süzüldükten sonra kanat birden dep stolda gibi yere kadar iniyor, Allah'tan bir şey olmamış . Bu zamana kadar o takeoffta hiç yaşanmamış bir olay.

Bir şeyi merak ettim olay saat kaçta oldu?

Tekrardan geçmiş olmuş. İyi olmanız her şeyden önemli.

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen htamerursavas » 5 yıl 10 ay önce (15.05.2018, 15:10)

Geçmiş olsun. Kaza raporunu paylaşman çok olumlu bir davranış. Sırf kaza raporunu paylaştığın için bile seni tebrik etmek isterim.
Yere yakın bir kapanma yaşamışsın ki zaten 5 metrede olsan kanat öne saldırmasıyla yere inmen bir olurdu. Ucuz atlatmışsın.

Kullanıcı avatarı
Oktay
Ad Soyad: Oktay MALİ
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Oktay » 5 yıl 10 ay önce (16.05.2018, 16:35)

Herkese Teşekkürler.
Saat 2 ye geliyordu.

Evet olayı duyanların ilk etapta düşündüğü şey kapanma yaşadığım oluyor. Daha sonra da fren ipleri. Ancak, ne ben, ne de kalkışımı ve kanadı kontrol edip olayı gören arkadaşlar, kapanma ve fren ipleriyle ilgili bir sıkıntı görmedik. Yazdığım yükseklikler orada bulunan çalılarla aramdan tahmini mesafe aralığı olsa da yerden 5-6 metre yükseğe çıktığımı hiç tahmin etmiyorum.
Olayın kayıt dosyasını da göndereyim, Bu tür olayları araştıran arkadaşlar için belki daha ayrıntılı olur.
http://www.ypforum.com/leonardo/flight/49256

Kullanıcı avatarı
firatisik89
Ad Soyad: Fırat mı Işık ?
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 12 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen firatisik89 » 5 yıl 10 ay önce (16.05.2018, 18:08)

Geçmiş olsun

Kullanıcı avatarı
erdalkuzey
Ad Soyad: Erdal Kuzey
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen erdalkuzey » 5 yıl 10 ay önce (16.05.2018, 20:03)

geçmiş olsun