Pamukkale ölümlü tandem parasüt kazasi

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
zorhedef
Ad Soyad: Mustafa Atsız
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen zorhedef » 5 yıl 9 ay önce (03.06.2018, 19:16)

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Ad Soyad: Suleyman Torolgu
Aldığı Beğeni: 4 / 3
Pilot Menüsü: 

Pamukkale olumlu tandem parasüt kazasi

Mesaj #2 gönderen SULUMANDELTA » 5 yıl 9 ay önce (03.06.2018, 19:32)

Mekani cennet olsun. Bugunlerde cok kaza haberi duyumu aliyoruz

Son beğenen ucmakozgurluktur

Kullanıcı avatarı
murtaza
Ad Soyad: murtaza tokur
Aldığı Beğeni: 0 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen murtaza » 5 yıl 9 ay önce (04.06.2018, 23:12)

hay ben böyle şansın tamda eğitimdeydim uçuşlar yasaklandı ne yapıcam şimdi

Kullanıcı avatarı
erenkılıc
Ad Soyad: Eren Kılıc
Aldığı Beğeni: 21 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen erenkılıc » 5 yıl 9 ay önce (05.06.2018, 11:29)

Allah rahmet eylesin, pilota da acil şifalar versin üzücü bir haber maalesef :(

Kullanıcı avatarı
aspex
Ad Soyad: Tarık Yıldırım
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 105 / 15
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen aspex » 5 yıl 9 ay önce (05.06.2018, 15:37)

camia adına üzücü bir durum....geçmiş olsun diliyorum

Kullanıcı avatarı
firatisik89
Ad Soyad: Fırat mı Işık ?
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 12 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen firatisik89 » 5 yıl 9 ay önce (06.06.2018, 09:07)

Hayatını kaybeden Koreli kardeşimize üzüldüm tandem pilotu arkadaşımıza da geçmiş olsun dilerim.

Kullanıcı avatarı
senc911
Ad Soyad: Sencer Ulukanoğlu
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen senc911 » 5 yıl 9 ay önce (06.06.2018, 12:32)

Üzücü bir olay. Camiamıza geçmiş olsun , hayatını kaybeden arkadaşada Allah rahmet eylesin.

Kullanıcı avatarı
Leventonder
Ad Soyad: Levent Önder
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Leventonder » 5 yıl 9 ay önce (08.06.2018, 10:06)

Allah rahmet eylesin,Çok üzüldük bölümü tamam da gelinen noktaya bak....yerleşik tüm havacılık kurallarını çiğneyenler 3 kuruş para uğruna gencecik bir insanı öldürdünüz...hepinize lanet olsun;topunuzun köküne kibrit suyu...Gerçek bu maalesef...

Son beğenen Maksoy

Kullanıcı avatarı
seyyah
Ad Soyad: Cengiz hasan Cuce
Aldığı Beğeni: 0 / 6
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen seyyah » 5 yıl 9 ay önce (09.06.2018, 18:14)

Merhaba levent bey ne dediginiz tam olarak anlasilmiyor konuyla ilgili oneriniz varsa acigiz

Kullanıcı avatarı
gkhn07
Ad Soyad: Gökhan Odabaşı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 26 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen gkhn07 » 5 yıl 9 ay önce (11.06.2018, 11:45)

seyyah yazdı:Merhaba levent bey ne dediginiz tam olarak anlasilmiyor konuyla ilgili oneriniz varsa acigiz

@Leventonder in dediklerine acıklık getireyim bende biraz. gecen hafta sonu 9-10 haziran turkiyenin değişik yerlerinden gelen arkadaşlarla guzel bir ucus etkinliği yapmak istedik. pazar gunu tepeye vardıgımızda bir ekip kalkıslarını yapmıs termik donuyordu. bunlardan bir arkadas ( kesinlikle tanımıyorum, gunahını almak istemem , oradan soyleyen arakadasların soylemesine gore pamukkalede sertifikasız TANDEMcilerden oldugunu ogrendik ) takeoff solundaki sırtların orada kanat kapattı ve spine girdi kesinlikle kanada sıfır mudahaleyle ki oradaki cogu tecrubeli pilot bunu gordu kanadı kendi bıraksa toparlayıp ucacaktı, dediğim gibi sıfır mudahale ve fazla frenle kanat sekilden sekile girerek hepmizin yuregini agzına getirerek goz gormeyen bir yere caktı. orada oruc tutan tutmayan insanlar yanına kostu . yukardan arkadasları dusen kişiye hoca hoca diye sesleniyorlardı neyin kimin hocasıysa....!..... allaha cok sukur ve arakadasa cok gecmiş olsun cok cok ucuz atlatmıstı ve yukarı cıktı yuruyerek. cagırılan ambulanslar iptal edildi. sonra bir ogrendik arkadasta YEDEK PARAŞÜT YOK , TELSİZ HİÇ YOK , KASKI DAGCI KASKI , ELDİVEN YOK HAK GETİRE ,kanatı MANTRA.... simdi bu arkadas tandemciymiş bu nasıl mantık nasıl spor ahlakı , herkes kaza yapabilir bende yapabilirim. ama guvenlik kurallarını hice sayarak yedeksiz ucarak telsiz kullanmadan yapılan bu kazalara ne yorumlar verirsiniz. elli sefer pamukkaleye gittik. bana 1 tane single cı pilot gosterinki orada ucan tandemcileri gorup olumsuz fikirleri olmayan... kasksız ucuranlar, kanadı kontrol etmeden cekenler, oludeniz LEŞ tandemleriyle ucanlar, sertifakısız pilotlar, yere 100 metre irtifası varken wingover cekenler (sonuncusunda gorduk sonucunu) bu spora zarar vermeye kimsenin hakkı yok. yazık degilmi o kadar insan onu kurtarmak icin canla basla oruclu bile vardı kosup yardıma gidenlere. ne hakları var bizleri uzmeye , kendilerine zarar vermeye , baskalarının hayatlarını riske sokmaya. olumlu kaza yapan kıza da yazık değil mi sertifikası yokmus , simdi nasıl bir hukuk mucadelesiyle ugrasacak allah yardımcısı olsun.... Hayatını kaybeden Turist için yazacak hiçbirsey yok zaten. bu sporada 20. yılıma giriyorum her sene kalitesizlik kendini bilmezlik artarak devam ediyor. kimsenin bu spora zarar vermeye hakları yok kimsenin bizim ucus ozgurluklerimizi elimizden almasına hakkı yok. bu sporu yapacaksa ADAM gibi tam yapacak. aynı gun kazadan hemen sonra yine denizliden herkesin sevdiği bir amcamız 18-19 yıllık bir kanatla yine telsizi yok ucurken oda ucuz atlatarak yamaca tam cakıyorduki bir agaca yakın yumusak indi. yazık gunah değil mi? biraz bilinclenelim. ozellikle bu tarz vakaları hep kontrolsuz tandem yapılan yerlerde goruyoruz. ozellikle pamukkale bu işin cılkını cıkarmıştı. şimdi ALANYA aynı seyler orada başladı sertifikasız tandemciler cirit atıyor. o kadar sikayetlere ragmen hala orada ticari ucanlar var. illa orada da mı ölümlü bir kaza olması lazım......
kusura bakmayın kimsenin bu spora zarar vermeye hakkı yok.... ADAM gibi kurallarına gore ucacaksanız ucun yada ...................... siz doldurun.
umarım @seyyah aklındaki soru işaretlerini biraz cozmustur.

Son beğenen aws

Kullanıcı avatarı
foxx
Ad Soyad: Sertan Arıkan
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen foxx » 5 yıl 9 ay önce (11.06.2018, 18:59)

Merhaba

kaza raporu var mı acaba ? neden olmuş sorun nerede ?

böyle bir durumda şirket ve pilot nasıl bir yargı sürecinden geçiyor?

böyle bir durumda THK mi yoksa Federasyon mu Muhattap oluyor ?

bu şirketleri kimse denetlemiyor mu? malzeme ve pilot şirket vb denetlemelerini kim yapıyor ?

Ölü denizdeki sistem den daha iyi bir sistem tüm TR için neden getirelemiyor ?

insanın sordukça sorası geliyor ne çok derdimiz varmış kazasız belasız uçuşlar..

Son beğenen muygur

Kullanıcı avatarı
Maksoy
Ad Soyad: Mehmet Aksoy
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 33 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Maksoy » 5 yıl 9 ay önce (11.06.2018, 23:15)

seyyah yazdı:Merhaba levent bey ne dediginiz tam olarak anlasilmiyor konuyla ilgili oneriniz varsa acigiz

Daha nasıl açık yazsın Levent Bey? Gayet de anlaşılır bir şekilde hislerini dile getirmiş. Daha doğrusu feryat etmiş. Anlamayan temel Türkçe eğitimine sıfırdan başlasın. Belki anlar.
"Konuyla ilgili öneri" mi istiyorsunuz beyefendi? Hemen önerelim. Havacılığın kuralları kanla yazılmıştır. Bu kuralları yeniden test etmek de cahillik veya aptallıktan başka bir şey değildir. Önce bu kuralları yerine getirmemiz gerekir. Havacılık, ilk adım atıldığından mevcut bulunulan noktaya kadar bitmeyecek bir eğitim işidir. Dolayısıyla her uçuştan veya uçamayıştan ders çıkarmayı bileceğiz. Eğer bir havacı, ben artık oldum derse eğitimi yarım kalmış demektir.
Bu konuda bu forumda bir çok konu ve görüş yayınlandı zaten. Birilerinin keşfettiği bir şeyi yeniden keşfetmenin gereği yok. Varsa becerin, yeteneğin üzerine koyarsın, geliştirirsin. Bizler de faydalanırız.
Ama her şeyden önce lütfen daha önce bu forumda yayınlanmış eğitim yazılarını okuyalım. Bu forumda tecrübeleriyle bize ışık tutacak bir çok pilot arkadaşımızın güvenlik önerileri var.

Son beğenen muygur