Kocaeli'deki uçuş yerleri ve yeni yapılan kalkış pistleri

Uçuş Bölgeleri Hakkındaki konular,yeni uçus bölgeleri...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Ad Soyad: Tevfik Sezer
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

koceeli de ilk uçuş eğitiminin verileceği tepeleri akmeşede

Mesaj #21 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (29.03.2008, 21:15)

Arkadaşlar selamlar,

Bugün de boş durmadık ve Doğan Bey ile birlikte ilk uçuşu güvenli ve temiz bir yerden gerçekleştirecek 0 km adaylar için eğitim yerlerinden şu ana kadarki en güzelini tespit ettik.

Koordinatları 40.51.41 -- 30.12.20 olan akmeşenin kuzeye bakan bölgesinde.

Şu anda kalkış ve iniş yeri olarak kullanılacak ekim yapılmamış alan mevcut. Yani yarın hava güzel olursa kimseyi rahatsız etmeden uçabiliriz.

Diğer konu rüzgar yönünün dik olarak tepeye gelmesi. Bu da sevindirici bir özellik. Yukarıda buğday ekimi yapılmış bir alan hasat sonrası tepemizin 30 metre daha yükselmesine sebebiyet veriyor ve kalkış yapacak pilotun kubbe kontrolünü çok rahat ve dik olmayan bir eğimde havalanmadan gerçekleştirebilecek bir zaman aralığı sunuyor.

En güzel bir diğer husus elektrik telinin burada olmayışı. Sadece inişimizle alakalı olamayan daha sağ noktada telefon teli dere kenarından gelip yol kenarından devam ediyor.

Havası çok temiz olması sebebiyle istanbul yarış atlarının çoğu buralardaki çiftliklerde besleniyor. Piknik için uygun yerler mevcut.

Güneşi bol ve yakıcı havalarda bir büyük ağacımız yukarıda kenarda bizim mola yapacağımız gölge yeri belirlemiş durumda.

Önümüzdeki hafta iniş yerine yakın noktadan geçen köy yolunun bir " C " şekli çizerek dere kenarından geçirilmesi ile ilgili girişimler yapılacak.

Bir başka şu anda ekim yapılmamış sarı otların görüldüğü resimdeki yerde ikinci kalkış yeri yine kuzey ve kuzey batı rüzgarlarında kalkılıp hafif sol yapılarak çimene iniş gerçekleştirilecek alan. 5 adet ağaç lüzum üzerine yetkililere teslim edilebilir sanıyorum. Pazartesi salı buraların mülkiyet durumu ile ilgili görüşmeler yapılacaktır.
Fotolar aşağıda.

Videolar Video Galeride Kocaeli Akmeşe yazarsanız görebilirsiniz veya böyle de oluyor galiba

http://www.ucusvideo.com/view_video.php?viewkey=86d28e06ff97135cade7&page=1&viewtype=&category=mr

Mutlu inişler
Tevfik, Doğan[url][/url]
Dosya ekleri
ilkuçuşveyereğitimininyanındakiarazi.JPG
eğitimyeriakmeşeinişyerçalışması.JPG
başlangıçuçuşyereğitimidahayukarıdan.JPG
nihayetbaşlangıçeğitimyeriinişalanıyereğitimi.JPG
nihayetizmitbaşlangıçeğititepesiakmeşe.JPG
nihayetilkuçuşyeriakmeşeinişköyyoluyanı.JPG
nihayeteğitimyeriakmeşekocaeli.JPG

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Kocaeli Suadiye 1100 metrelik iki kalkış noktası ile 400 lük

Mesaj #22 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (02.04.2008, 18:14)

Pazartesi Doğan Bey ben ve Suadiye Belediyesi ile Akmeşe Belediyesi yetkilileriyle yine dağlardaydık. Suadiye detayları word belgesinde. Akmeşede yaklaşık 2000 metre uzunluğunda 500 metre genişliğinde ilçeye ait genel bir mera bulduk. Burada yüzlerce kişi yerçalışması yapacağı gibi ilk uçuşlarını da yapabilecek. Bölge sanki özel olarak bu sporun ilk eğitim çalışmaları için tasarlanmış gibi. Tepenin bitimindeki derenin kenarındaki ağaçlar yetkililer tarafından kesilecek aşağıdaki yeşil alanlar da ilk uçuşların iniş yeri olarak kullanılacak çimenlik mera sahası. Yani mülkiyet sorunu olmayan 1000 dönümlük bir arsa kuzey-kuzey batıya bakıyor. Arkalarda da güneyli rüzgar estiğinde hasat kalktıktan sonra ilk uçuşların veya yer çalışmasının yapılacağı tatlı eğimli tepeler var. Anlıyacağınız izmitde 4-5 kulüp kurulsa bu yerlere az gelir.

Tevfik-Doğan
Dosya ekleri
arelertükenmiyor.JPG
ile.JPG
ilebülbülümçile.JPG
zirvedekaraltındançıkançiçekler.JPG
akmeşerüzgargüneyligelirse.JPG
akmeşerüzgargüneyesersehasatsonrasıçalışma.JPG
akmeşedeuçsuzbucaksızmeraağaçlarkesilecek.JPG
1000 dönüm eğitimakmeşe.JPG
1000 dönüm eğitim yeriakmeşe.JPG
SUADİYEKEŞİFGEZİSİ.doc
(1.34 MiB) 202 kere indirildi

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Kocaeli-Karadeniz Kıyısında da uçuş yeri bulundu

Mesaj #23 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (05.04.2008, 01:25)

Sevgili Yamaç Severler,

Kocaeli, Kandıra, Sarısu, Kumsal, Çay, Deniz, Orman, Tatil

Rüzgar kuzeyden dik-veya 20 derece kuzeydoğu - 35-45 metre

Detayları sonra ileteceğim. Şu an bölge yasak orman alanı. Gelişmeleri bekleyin. Video da galeride olacak.

Sevgiler,

Tevfik Sezer-Doğan Özesener
Dosya ekleri
kuzeyrüzgarıalankumsalainilebilecekbirtepe.JPG
kandırasarısuşuanyasakalan.JPG
kandırasarısuçayvedenizkenarı.JPG
kandıra35metrehakimrüzgaralanormanbölgesi.JPG

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

suadiye - krtepe 1150 metre önü açık kalkış yeri video

Mesaj #24 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (08.04.2008, 15:55)

arkadaşlar,

youtube de kocaeli suadiye yazarsanız 2 yeni keşif yeri videosu attım bakabilirsiniz.

kuzey-kuzeydoğu ve kuzeybatıya uçulabilir net süzülüş 1000 metre, iniş yeri 100 metre suadiye tarlalar. iniş yerlerine dik uzaklık 3 km. Yani 1 e 3 süzülme ile rahatlıkla ulaşılabilir. Kalkış yerinde düzenleme yapılacak tepe çok dik olduğunda biraz düzlenecek ve 150 metre arkadan yol grayderlerle açılacak.

videolardan birtanesi aşağıda

http://www.youtube.com/watch?v=fYl-bRJWWl4 [url][/url]

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

kandıra sarısu kocaeli kıyı şeridi kuzey kuzey doğu

Mesaj #25 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (08.04.2008, 22:00)

arkadaşlar karadeniz kıyısındaki sarısu ile ilgili videolar

videolar youtube.com da

kandıra sarısu yazarak bulunabilir

dikenli telle çevrili iki travertenden oluşan orman bölgesi. Yamaçcılara açılması için belediye ile görüşüyoruz. Biraz da temizlenmesi konusunda taleplerimiz oldu.

http://youtube.com/watch?v=Fy7MB7GC1Ok

http://youtube.com/watch?v=-eou0hwctD8

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (09.04.2008, 19:59)

arkadaşlar,

karadeniz sahilindeki uçuş yeri için youtube de sarısu kandıra yazıp bulabilirsiniz

veya

http://youtube.com/watch?v=Fy7MB7GC1Ok

http://youtube.com/watch?v=-eou0hwctD8&feature=related

Tvefik Sezer

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

kocaeli-bursa orhangazi beraber calisma yapti

Mesaj #27 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (11.04.2008, 00:56)

10 Nisan 2008

Bursadan Özay Zorlu ve Nihat Konca ile Kocaeli'den Tevfik Sezer ve Doğan Özesener buluştular. Yer çalışması ve sonrasında özay ile nihat süpürgelikten yelken uçuşu yaptılar.

Foto ve videolar ekte

tevfik - doğan

http://www.metacafe.com/watch/1236674//

http://www.metacafe.com/watch/1236646//[url][/url]

http://www.metacafe.com/watch/1236705//
Dosya ekleri
b12.JPG
b10.JPG
b9.JPG
b7.JPG
b7.JPG
b6.JPG
b5.JPG
b4.JPG
b3.JPG
b2.JPG
b1.JPG

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (11.04.2008, 20:08)

arkadaşlar ,

Artık kocaeli ile ilgili her bilgiyi buradan takip edebilirsiniz tüm diğer konu başlıklarını burada topladık.

Cumartesi Sabahı Gökhan Çağlayan ile buluşup muhtemel güneybatı rüzgarını çenedağdan hissetmeye gideceğiz. Tabiki şartlar uygun olursa güzel fotoğraf ve videoları göndermeyi planlıyoruz.

İyi uçuşlar, yumuşak inişler

Tevfik - Doğan

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Kocaeli Kandıra Kaymakamı kısa sürede uçmayı başardı

Mesaj #29 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (01.05.2008, 20:12)

Sevgili arkadaşlar,

Havaların da bir miktar düzelmesiyle 30nisan çarşamba günü Kandıra kaymakamı ile saat 11 de buluşup. keşif gezilerimize devam ettik. Cebeci adasının karşısındaki ortalama 500 metre genişliğinde ve 3 km uzunluğunda 25'er metrelik kum tepelerinin olduğu bölgeye ulaştık. Burada Turizm dernek başkanı Soner Kılıç, Doğan Özesener, Ben ve Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal ile bölgeyi dolaştık. Tüm hava tahmin sitelerinin ki herhalde 5-6 tanesine bakmıştım rağmen rüzgar güney yerine kuzeyden esince yeni aldığım advance alpha3 ile ilk kez burada havalandım. Uçuşa 10 yıl gibi bir ara verdiğim için yeni kanat yeni uçuş yeri tedirginliği vardı. Ancak yer kum tepeleri olunca hiç bir sıkıntı duymadan uçuşumu gerçekleştirdim ve kanatla samimi olmaya başladım. Doğan bey de yeni aldığı axis compact kanadını getirmemenin üzüntüsü içerisindeydi. Rüzgar tahminleri onu da yanıltmıştı. Kaymakam Hamza Erkal ile de yer çalışması yaptık. O kadar kısa sürede yer kontrollerini başarıyla tamamladı ki 4-5 metrelik tepelerden ayağını bile yerden kesti. Hatta bu kadar çabuk uçmasını arzu etmediysek de bizi "15 metreden kuma düşersem bile bana birşey olmaz" diyerek bizi ikna etmeyi başarıp 15-20 metrelik bir kum tepesinden bir kez uçarak yamaç paraşütünün zevkini anlamaya başladı. Bu bölgede uçmayı daha uygun hale getirmek için önerilerimizi dinledi ve elinden geleni yapacağını söyledi. Bölge kuzey batı, kuzey ve kuzey doğu rüzgarlarında yelken uçuş yapılabilecek bir kumsal. Buraya gelen sadece bir traktör yolu var ve başka hiç bir şey yok. Burada bulunan en yüksek kum tepelerinin arka taraftan kum yığarak biraz daha yüksekliklerinin artırılması, portatif bir wc, büfe, denize girme imkanı ve yelken uçuşuna uygun hale getirilmesi konusunda taleplerimizi ilettik. Kendisine "pyla dune" yani fransanın ünlü bir kumsalının videoları da seyrettirildi ve buranın bir yamaç paraşütü ve turizmi cenneti olabileceği vurgulandı.

Aşağıda bazı çekilen fotoğraflarımızı görebilirsiniz.
Dosya ekleri
kocaelikumtepeleri1.jpg
kocaelikumtepeleri2.jpg
kocaelikumtepeleri3.jpg
kocaelikumtepeleri5.jpg
kocaelikumtepeleri6.jpg
kocaelikumtepeleri7.jpg
kocaelikumtepeleri8.jpg
kocaelikumtepeleri9.jpg
kocaelikumtepeleri10.jpg
kocaelikumtepeleri11.jpg
kocaelikumtepeleri13.jpg
kocaelikumtepeleri14.jpg
kocaelikumtepeleri15.jpg
kocaelikumtepeleri16.jpg
koıcaelikumtepeleri17.jpg

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #30 gönderen ORKO » 1 on yıl 5 yıl önce (01.05.2008, 20:37)

tevfik bey pune de pyla gibi bir yer... demeniz kulağa gerçekten çok hoş geliyor... 8)

bol bol arazi. karşıda deniz hem yer çalışmalarına hemde orta rüzgarlarda soaringe güzel olur... :)

kolay gelsin...

mehmet...

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #31 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (01.05.2008, 21:45)

mehmet bey teşekkürler,

valla bizim kocaeli 10 yıl yamaçparaşütünden mahrum kalmış biz doğan beyle ve soner beyle zevkle bir takım değerleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. şimdi de belediye başkanlarından bir guruba kandıra da eğitim planlıyoruz. Yetkililer tanısın ki bu sporu beldelerinde imkan oluştursunlar.

buarada kandıradaki bir kaç saniyelik uçuş videomu gönderiyorum

İyi uçuşlar yavaş inişler

http://youtube.com/watch?v=0NDiiOpLbzI

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #32 gönderen cincir » 1 on yıl 5 yıl önce (09.05.2008, 22:10)

Tevfik Bey önümüzdeki salı günü Kefken'e gitmeye niyetim var.Mümkünse google earth görüntüsünü ekleyebilirmisiniz.Ya da yol tarifi de olabilir.Teşekkürler.
Saygılar.

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #33 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (10.05.2008, 13:48)

Güngör bey,

Kefken cebeci tarafına yanlız mı gideceksiniz. Belki Kocaelinde buluşup Doğan bey ile birlikte üçümüz jeep ile gidebiliriz. Jeepin üstünde paraşütleri koyabileceğimiz bagaj var.

Yine de ben akşama doğru yol tarifini ve fotoları göndereceğim.

Tevfik

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #34 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (10.05.2008, 14:25)

Arkadaşlar,

Bölgemizle ilgili bir kaç aydır şöyle olacak böyle olacak şu belediye destek verecek, şu bölgenin kaymakamını uçurduk yer hazırlanacak şeklinde haberler verdik. Önce google resimleriyle sonra bölgelerin orjinal resimleriyle daha sonra da uçan paraşüt görüntülerini vermeye başladık. Çalışmalarımızla ilgili 2 önemli gelişme meydana geldi.
1'ncisi Kandıra Kaymakamı Sn.Hamza Erkal çarşamba sabahı beni aradı ve tepe için düzeltme ve yükseltme yapılacak yeri göstermemi istedi. Ben de Kandıraya giderek yetkiliye kuzey-kuzey doğuyu gören en yüksek kum tepelerinden birinin 5 metre daha yükseltilerek minimum 10 metreye 50 metre genişliğinde bir kalkış alanı yapabileceklerinin tarifini yaptım. Paletli kepçe ile arka taraflardan alınacak kumlardan kalkış alanına paraşütlerin serilebileceği düz 5 metre daha yüksek düz bir zemin hazırlayacaklar il etapta.

2'nci gelişme sapanca gölü kenarında yer alan Suadiye-Kartepe bölgesindeki 850 metre yüksekliğindeki şenlik alanının ve çevresinin doğa sporları merkezi olması ile ilgili. Kepçeler motocross, dağbisikleti, voleybol ve basketbol pistlerini bitirmek üzere. Suadiye Belediye başkanı ve diğer projede yeralan yetkililer ile şenlik alanının doğusunda yer alan 1150 metre yüksekliğindeki daha önce sivri tepe olarak belirttiğim bu bölgede seyir tepe olarak geçen alanın zirvesine çıktık. Kuzey-kuzeydoğu yönüne bakan kalkış noktasını ve temizlenmesi gereken yerleri doğan bey ile birlikte yetkililere gösterdik. 28 Haziranda yapılacak şenliğe önce burayı yetiştirecekler. Rüzgar ve hava şartları müsaade ederse buradan gösteri uçuşu yapacak arkadaşlar davet edilecek. Bu pazartesi doğa sporları merkezinin broşürlerinde kullanılacak resimler için senlik alanına paraşütleri şişirip mankenlik yapacağız. Ayrıca ilk eğitim uçuşlarının da yapılabilmesi için şenlik alanına yamacını veren batı kuzeybatılı rüzgar alan yamaçta bir de güney-güney doğu rüzgarında eğitim uçuşu yapılabilecek karşı tepede ağaç eksiltmesi ile ilgili son bilgileri vereceğiz.

Bu bölgedeki ağaç kesimleri ve yol açma çalışmaları 6 yıllık bir çalışmanın sonucu olarak turizm ve Orman Bakanlığının onayından geçerek hazırlanacak olup 28 hazirana kadar bitirilecek ve daha sonra da geliştirilebilecek bir süreçten oluşmaktadır. 1150 metrelik seyir tepesi mevcut projenin sınırlarında kaldığı için ilk hazırlanacak yamaç paraşütü kalkış alanı burada olacaktır. Ancak bizim gönlümüzden geçen kartepe oteline daha yakın ve önü suadiye'ye yani 50-60 metre rakımlardaki tarlalara rahatlıkla ulaşılabilecek en az iki tane daha kalkış noktasının bu projeye dahil edilmesidir.

Haberi kocaelihaberci.com dan da görebilirsiniz

iyi uçuşlar

Tevfik Sezer- Doğan Özesener

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Cebeci Kum Tepeleri Fotoğraflar

Mesaj #35 gönderen cincir » 1 on yıl 5 yıl önce (19.05.2008, 18:49)

Cebeci'den fotoğraflar...
Dosya ekleri
DSC00983.JPG
DSC00980.JPG
DSC00979.JPG
DSC00986.JPG

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #36 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (22.05.2008, 14:42)

Adapazarından Güngör Şen de izmit ekibine katıldı ve Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal, Doğan bey ve benimle birlikte eğitim uçuşları yapıldı. Bu uçuşlardan bir kaç gün sonra da tepenin az yükseltilmesi ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Yeni başlayanların rüzgarlı havada güvenli yelken uçuşu çalışması veya yer eğitimi yapabileceği kum tepeleriyle ilgili diğer fotoğrafları da ekte gönderiyorum.
Dosya ekleri
cebeci9.JPG
cebeci8.jpg
cebeci6.jpg
cebeci7.JPG
cebeci5.jpg
cebecikumsal4.jpg
cebecikumsal3.jpg
cebecikumsal2.jpg
cebecikumsal1.jpg

Anonymous
Pilot Menüsü: 

kocaeli yeni uçuş bölgeleri

Mesaj #37 gönderen Anonymous » 1 on yıl 5 yıl önce (27.05.2008, 11:09)

Merhabalar Adım naci
kocaelindeki yeni uçuş alanları ile ilgili çalışmalarınızı canı gönülden desteklemekteyiz ve heyecanla gelişmeleri takip etmekteyiz.
Umarız en kısa zamanda bu sporu kocaeli semalarında yapmakda bize nasip olur . istanbul pendik cemaati olarak, 25 pilot olarak hazırız , lütfen hafta sonu gideceğiniz zaman bize de haber verir iseniz ,oraların adını duyurmak ve diğer pilot arkadaşlarımıza yeni sahalar kazandırmak üzere gerekli olan reklamda bizde elimizde geleni yapma hususunda hazırız .
saygılarımla iyi uçuşlar diliyorum
naci ekşi
05336614903
[email protected]

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #38 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (28.05.2008, 02:55)

Naci bey,

Çok yakında uçuş alanlarının son durumu ile ilgili gelişmeleri duyuracağım. Suadiye'deki şenlik alanının üzerindeki 1100 metrelik tepeye yolun gelmesi ve kalkış pistinin yapılması an meselesi. Buradan 28 Haziran'da uçuş yapmamızı isterler. Kalkış ve panayır alanına iniş. Bugün Yuvacık Beledlyesinin başkanlığındaydım. Yuvacıkda şu anda hiçbir düzeltme yapmadan daha önce resimlerini yayınladığım yerden uçuş yapılan yere çıktık ve olası iniş yerlerini belirlemeye çalıştık. Kuzey ve kuzeybatı yönlerine doğru uçuş mümkün ve 300 metre civarında net bir irtifa var. Buradan da test uçuşları yapmamızı ve halka bu aktiviteyi anlatıp tarlalarına inilmesi durumunda hoşgörüyle karşılamaları belediye yetkilileri tarafından sağlanacak ve ayrıca yol iyileştirilecek kalkış alanındaki bazı makiler temizlenecek. Bu konuda sizlerden buraya gelip uçarak destek vermenizi isteyeceğiz tabiki misafirimiz olarak.

Neyse biz bugün yaptığımız uçuşlarla ilgili biraz resim ve video gönderelim. İlkkez bugün uçtuğumuz gündoğdunun devamındaki umuttepe kampüsüne giden yolun kenarından uçuşlar gerçekleştirdik. Güzel bir gün oldu. Rüzgar bir kesiliyor bir esiyordu. Kalkış ve iniş yerine yol olduğu için çok yorulmadan 5-6 uçuş yaptı. Burası bana abant'dan mudurnu tarafına doğru yaptımız uçuşları andırdı.

videoyu diğer mesajda bildireceğim

tevfik
Dosya ekleri
gundogduresim7.JPG
gundogduresim6.JPG
gundogduresim5.JPG
gundogduresim4.JPG
gundogduresim2.JPG
gundogduresim1.JPG

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #39 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (28.05.2008, 03:02)

Arkadaşlar,

gündoğdu kocaeli üniversitesi umuttepe kampüs yolundan doğu-kuzey doğuya doğru uçuş videosu

http://www.metacafe.com/watch/1344614//[url]

iyi inişler
tevfik[/url]

Kullanıcı avatarı
tevfiksezer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #40 gönderen tevfiksezer » 1 on yıl 5 yıl önce (28.05.2008, 13:52)

uçuş kocaeli başka

view_video.php ... ategory=mr[/url]