paramotor nasıl öğrenicem arkadaşlar

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 7 yıl önce (26.08.2006, 04:28)

stres yaratmıyalım beyler :D cankey arkadaşım sende yazılan cewaplara karşılık çamur atma...bu kadar insan bunları söylüyorsa bi bildikleri vardır diye düşün ve saygı duy, madem bu kadar tartışmacı ve yorumlara açıksan tabi...sonuç olarak istediğini yapma özgürlüğü senin elindedir,ama kimseye zarar gelmesini istemeyiz, bari etrafındakileri de düşün yapacağın uçuşlarda...
hayırlara vesile olması dileğiyle :D stabil rüzgarlar...

Kullanıcı avatarı
ganos
Ad Soyad: Faik Donmez
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

üslup

Mesaj #22 gönderen ganos » 1 on yıl 7 yıl önce (28.08.2006, 11:32)

Selamlar,

Bu, aynı üslupla ikinci karşılaşmam. Bir de "ev yapımı microlight" konusunda benzeri bir gelişme yaşamıştım. Arkadaşlar bu olaya bir ilim, teknik bir konu gözüyle baksalar daha sağlıklı bir yaklaşım içinde olacaklardır. Bu gün bir inşaat yapabilmek için mühendislik diploması, bir muayenehane açabilmek için uzman hekimlik diploması v.s. v.s. gerekiyor. Bu da, uygulayıcıların süregelen literarürü öğrenmelerini ve uyum sağlamalarını sağlamak için şart koşuluyor. Çok hafif hava araçları konusu, akademik bir kariyere dayandırılmamış olsa da bu konuda eğitim veren kuruluşların tecrübelerle yazılmış kuralları var ve o kurallara göre de; "sen motorlu yamaç paraşütü kullanacaksan yamaç paraşütü pilot sertifikan olmalı" deniyor. Tecrübeye saygı duymak lazım... Bunu uygulayıp uygulamamak size kalmış, buna da saygımız sonsuz ama bir doğru varsa ve bu sizin doğrunuz ile çatışıyorsa, bence durup düşünmeli ve en azından hiç bilgisi olmayanları, sizin seçiminizin doğru olduğu konusunda zorlamaya çalışmamalısınız (en azından teknik konularda). Ayrıca çoğunluğun görüşlerine de " siz, ne kadar tutucu, ne kadar agresifsiniz" diye yaklaşmak, demokratik ortam içerisinde, herkesin, görüşlerini medenice sunduğu bu forumda lüzumsuz bir çıkış. Doğruyu bulmak için tartışıyoruz. Bu tartışmayı okuyanlar, sizin doğrularınızı ve karşı tarafın doğrularını kıyaslayarak karar verecekler. " Burası benim kafama uymadı" demek, günümüz politikacılarının, kafa sallamacı bir grup karşısında konuşup egosunu tatmin etmek isteğinden pek farklı değil. Sizi, kalıp mücadele etmeye davet ediyorum... Ayrıca savunduğunuz konunun elle tutulur yanları da yok değil. Eğitim sürecinin detaylarını biraz verebilseydiniz (sonuçta teknik olarak çok farklı şeyler değil; birinde rüzgar esiyor, birinde rüzgarı kendiniz yaratıyorsunuz) belki sizinle aynı görüşü paylaşan arkadaşlar çıkabilirdi. Size bu kadar muhalefet olmasının bir sebebi de size karşı yazılan mesajlardan sonra bir savunma tutumu içine girmiş olmanızdır. Bence devam edin...

Saygılar... Kazasız uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
MOTW
Ad Soyad: M. Bahadır Civan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen MOTW » 1 on yıl 7 yıl önce (28.08.2006, 22:03)

wayy bee...

motor icat oldu....termik bozuldu....

ppg ve yp farklı şeyler ama havacılık ve hayat ....
neyse ben de dalmadan çıkayım bu muhabbete...
önce uçmayı sonra da motor gücünü kullanmayı sırayla öğrenmekte fayda var.

aksi halde..hiç uçmamış birini de Astronot olarak aya gönderebilirdik...ne de olsa altında kocaman bir itiş gücü var dimi :)

hoşçakalın

Kullanıcı avatarı
emrah_yes
Ad Soyad: Emrah Alçin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen emrah_yes » 1 on yıl 5 yıl önce (25.05.2008, 10:34)

merhabalar bende birsoru sormak istiyorum paramotorla uçmak mı dahaemliyetli yoksa yamaç oaraşütüylemi şimdiden teşekkürler :roll:

Kullanıcı avatarı
emrah_yes
Ad Soyad: Emrah Alçin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen emrah_yes » 1 on yıl 4 yıl önce (22.08.2009, 23:13)

ben bu işe yeni başlamış bir çaylak olarak şunu söyleye bilirim ben de paramotor'a aşık biriyim fakat 1 senedir yp yer eğitimi yapıyorum ve yaklaşık 20-25 saat irtifa uçuşum var ve buna rağmen paramotara kendimi hazır hissetmiyorum ben ce paramotor öncesi yp eğitim şart ve buna ek olarak üzdüzey bir yönetiçi deyilim 600 tl maaş la çalışan bir güvenlik görevlisiyim saygılar ve kazasız uçuşlar. :P :P :)

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 4 yıl önce (23.08.2009, 00:41)

Arkadaşlar burada yazılanların bir kısmına katılmıyorum ben paramotor kullanmadım ama çok zevkli olacağı kanaatindeyim her hava aracının kendine göre güzellikleri var şu iyidir bu kötüdür diye kıyaslama yapmak yanlıştır Paramotor kullananların toplumda statü sahibi insanlar olduğu şeklinde bir tesbite katılmıyorum
özellikle daha bisiklete binmemiş bir insana motosiklet öğretmek ne kadar yanlışsa yamaç paraşütüne başlamadan doğrudan paramotora başlamak da o kadar yanlıştır T.H.K bile 100 sorti yp uçuşu yapmadan paramotor kursu vermiyor ama falanca veriyor diyebilirsiniz veriyorsa bence yanlıştır ayrıca yazışmalarda kullanılan üsluba da dikkat edelim burada iyi tanımadığımız için bilgi ve tercübesini hafife aldığınız ama çok tercübeli arkadaşlar var kimseyi küçük görmeden dikkatli bir dil seçerseniz side saygı görürsünüz
Mehmet Bayraktar
T.H.K Tokat Sportif hv.klb.bşk

Kullanıcı avatarı
Flieger59
Ad Soyad: Sanlı Fidan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen Flieger59 » 1 on yıl 4 yıl önce (27.08.2009, 03:45)

Görünen o ki eski bir tartışma yeniden gündeme gelmiş.Olsun bilgi paylaşımının yeri ve zamanı yoktur.Ben hem YP hem de PPG yapan , ayrıca YP eğitimi veren biri olarak Paramotorla ilgili soru soran, bilgi isteyen kişilere şu yanıtı veriyorum ;Önce YP eğitimini tamamla,kanat kontrol ve uçuş tecrübeni arttır,sonra Paramotora geçersin.Öte yandan ,direkt paramotor eğitimi almak ve uçmak teknik olarak ne imkansız ne de çok saçma sapan bir şeydir,nitekim dünyada çok örnekleri vardır.Aklıma şu örnek geliyor tek motorlu bir uçak ile pilotluk eğitimi almak isteyen bir kişiye, olmaz arkadaşım sen planör eğitimi almamış 100 saat uçuş tamamlamamışsın diye karşı çıkılacağını hiç sanmıyorum ,yanlışım varsa konuyla ilgili bilgisi olanlar düzeltebilir.Sonuç olarak her iki konuda da az çok tecrübe sahibi biri olarak benim tavsiyem önce YP sonra PPG sıralamasıdır.Daha mantıklı daha güvenli ve daha sindirilerek, özümsenerek yol almak gibi geliyor.Bu fikrimi destekleyecek onlarca neden sıralıyabilirim ama gerek yok sanırım.Ayrıca bazı konularda tam doğruyu bulmak neredeyse imkansızdır.Kırmızı mı daha güzel renktir,yoksa mavi mi ?
Saygılarımla
Sanlı FİDAN

Kullanıcı avatarı
Erdoğan
Ad Soyad: Erdoğan Şanslı
Aldığı Beğeni: 7 / 31
Pilot Menüsü: 

Re: paramotor nasıl öğrenicem arkadaşlar

Mesaj #28 gönderen Erdoğan » 7 yıl 2 ay önce (30.12.2016, 20:29)

Kullanıcı avatarı
Erdoğan
Ad Soyad: Erdoğan Şanslı
Aldığı Beğeni: 7 / 31
Pilot Menüsü: 

Re: paramotor nasıl öğrenicem arkadaşlar

Mesaj #29 gönderen Erdoğan » 7 yıl 2 ay önce (30.12.2016, 20:35)

Paramotor başlangıç eğitimi 15 ü geçmez arkadaş. Daha bunun nesini iddia ediyorsunuz yahu. Yeter. İşi bilmeyen adamlar benim sporumla ilgili felaket senaryoları yazmış. Güzel kardeşim adam gibi bir eğitmen seç ve 15 günde paramotorla uçmaya başla.

Erdoğan şanslı
paramotor, paratrayk ve yamaç paraşütü eğitmeni.
Appı istanbul paramotor & yamaç paraşütü 39
www.istanbulparamotor.com
05339532788

Kullanıcı avatarı
denizkara
Ad Soyad: Deniz Kara
Pilot Menüsü: 

Paramotor nasıl öğrenicem arkadaşlar

Mesaj #30 gönderen denizkara » 5 yıl 5 ay önce (22.10.2018, 16:38)

Binerek, yaparak sanırım en iyi öğrenme şekli :D Temel kullanım şeklini gösterecek bir bilen kişiye ihtiyacın var tabi. Araştırman lazım çevrende ki şehirlerde olmayabilir bile...