viva fedarasyon

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Yamaç Paraşütü sporunun gelişmesinde hangi kurumu daha başarılı buluyorsunuz?

Anket 05.07.2012, 12:05 tarihinde bitecek

THK (Türk Hava Kurumu)
8
28%
havacılık sporları federasyonu
6
21%
İbrahim Çoban
11
38%
güç birlği kar dağıtım organize sanayii
4
14%

Toplam oy: 29

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

viva fedarasyon

Mesaj #1 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (05.06.2012, 12:05)

Bildiğiniz gibi İbrahim Çoban her yaz artan bir ziyaretçi gurubu ile Tire'ye geliyor.
Öncelikle bu ülke yamaç Paraşütünü ve EGE BÖLEMİZİN güzelliklerini tanıttığı , defalarca biziağırlayıp bir çok belediyeye örnek olduğu için TİRE belediyesine ve İbahim Abiye teşekkür ederiz.

Bu sabah İbrahim Abibeni aradı ve Federasyon Başkanı tarafından belediyenin aranarak etkinliğin iptal edildiğini belirtti. Tabii misafirlere biraz rezil olma durumu yaşamışlar.

Alman Arkadaşlar hala ne olduğunu anlamamışlar. Hatta İbrahim Abi bile anlamamış ama ben kendisine Federasyon Başkanının şenlikleri düzenleyen belediyeleri arayarak tehdit ettiğini beliirttim, o da araştırınca bu işin altından federasyon başkanının çıktığını anlamış.

İbrahim Abiye elbette güvenirim inanırım ama federasyonun da belki bizim bilmediğimiz önemli bilgileri vardır.

Şenliklere karşı özel ilginin nedenini bizimle paylaşırlar mı,
Bunu hem burdan hem de şenlikler kısmından yayılayacağım. Çünkü şenlikler başlığı federasyon tarafından yakinen takip edilmekte anlaşılan.

Kullanıcı avatarı
sarsinan
Ad Soyad: Sinan KUTLU
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen sarsinan » 1 on yıl 1 yıl önce (05.06.2012, 12:26)

yasaklanma sebebi neymiş?

Kullanıcı avatarı
necdet
Ad Soyad: Necdet Kara
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen necdet » 1 on yıl 1 yıl önce (05.06.2012, 12:41)

Birilerine Türkiye'nin tanıtımı batmış Sinan hocam.
Federasyon seçimlerini biz yapmadıkça, sağlıklı birinci ağızdan açıklamalar yapılmadıkça, böyle istenildiği gibi at oynatılacak herhalde.

Kullanıcı avatarı
afsin
Ad Soyad: Hüseyin Afşin Oral
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen afsin » 1 on yıl 1 yıl önce (05.06.2012, 13:57)

üzücü bir durum..
Ancak fed.sitesinde yanlışım varsa düzeltin..
her türlü yarışma şenlik gibi faaliyetler fed onayı olmadan yapılamaz diye bir yazının resmi makamlara yazıldığını biliyorum..
bu olabilirmi?
Fed. uygulanmasını istemiş olabilir.
afşin

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (05.06.2012, 14:59)

Afşin tamam böyle bir şeyi fed. yazmış olabilir ama
1-fed.in böyle bir yetkisi var mı?
2-fed. in böyle bir yetkisi olsa bile garabet(ucube) bir yazı ile sağa sola böyle bir yazı göndermesi doğru mu?
3-Dünyanın başka bir ülkesine gitsen ve arkadaşlarınla uçarken bir anda sana uçamazlar desen SHGM-THY-FED arasındaki çekişmeden bana ne siz muz cumhuriyetimisiniz? diye sorar mısın?
"Ben ordaki arkadaşlara niçin uçamadığımızı, bunun yasal bir nedeni olup olmadığını sorarım, İbrahim Abinin verdiği cevabı duyarsam" 2.000 KM öteden uçmaya gelmişsem sadece muz cumhuriyetisiniz siz de demem güzel hislerimi açıklarım.
4-Adamlar Alamanyadan kalkıp gelmişler şimdi geçerli mevzuat olmadan onları durduğunuz yetmiyor gibi, TİRE belediyesini gocutup ordaki imkanları da ortadan kaldırıyorsun.
5-Normal bir fed başkanı Tire gibi belediyeleri arar şunu söyler:
ALLAH RAZI OLSUN BİZİM ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKIYORMUŞSUNUZ

Kullanıcı avatarı
alataw
Ad Soyad: Sebahattin Orhan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen alataw » 1 on yıl 1 yıl önce (05.06.2012, 15:28)

Bu ve benzeri organisazyonları düzenlemek için kapılarına izin almak için gidilirse yüklüce bir bedel talep edecekleri için tek yetkili olmaya çılışıyorlar böylece bu rantı tekbaşlarına... aslında ortaya bir kemik atılırsa fed.. ile thk o kemiği kapmak için birbirine girer böylece maydan boş kalır... bu camia birleşip TÜRKİYE YAMAÇ PARAŞÜTÜ FEDERASYONU kurulması daha sağlıklı ve yerinde olacaktır

Kullanıcı avatarı
afsin
Ad Soyad: Hüseyin Afşin Oral
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen afsin » 1 on yıl 1 yıl önce (05.06.2012, 15:43)

bartsay yazdı:Afşin tamam böyle bir şeyi fed. yazmış olabilir ama
1-fed.in böyle bir yetkisi var mı?
2-fed. in böyle bir yetkisi olsa bile garabet(ucube) bir yazı ile sağa sola böyle bir yazı göndermesi doğru mu?
3-Dünyanın başka bir ülkesine gitsen ve arkadaşlarınla uçarken bir anda sana uçamazlar desen SHGM-THY-FED arasındaki çekişmeden bana ne siz muz cumhuriyetimisiniz? diye sorar mısın?
"Ben ordaki arkadaşlara niçin uçamadığımızı, bunun yasal bir nedeni olup olmadığını sorarım, İbrahim Abinin verdiği cevabı duyarsam" 2.000 KM öteden uçmaya gelmişsem sadece muz cumhuriyetisiniz siz de demem güzel hislerimi açıklarım.
4-Adamlar Alamanyadan kalkıp gelmişler şimdi geçerli mevzuat olmadan onları durduğunuz yetmiyor gibi, TİRE belediyesini gocutup ordaki imkanları da ortadan kaldırıyorsun.
5-Normal bir fed başkanı Tire gibi belediyeleri arar şunu söyler:
ALLAH RAZI OLSUN BİZİM ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKIYORMUŞSUNUZ

BARTUĞ;

1-FED. RESMİ BİR KURUM VE YAZIDIĞI YAZI ÇİZİ RESMİ YANİ EVET VAR.DENİZLİDE İPTAL EDİLEN THK EĞİTİMİ..FARKLILIKLAR GÖSTERSEDE FED.THK BAŞVURU YAPMASADA BÖLGEDEKİ SPOR MÜD SORUYOR VE FED. İZİN VERİYOR..THK DA BEN İZİN ALMAM GİBİLERİNDEN BİR DURUMLA EĞİTİMİ SKK YI İPTAL EDİYOR..
2-BUNUN CEVABINI FED VERECEK..AMA RESMİ YAZIŞMALAR TÜM İLÇE SPOR MÜD. FAKSLANDIĞI İÇİN HERYER GÖNDERİLİYOR.
BOZDAĞ ŞENLİKLERİ İÇİN ÖDEMİŞ KAYMAKAMLIĞINA GİTTİĞİMDE YAZIYI GÖSTERDİ..İLÇE SPOR MÜDÜRÜ VE HER UÇUŞTA İZİN ALACAKSINIZ GİBİ BİR ŞEY MIRILDANDI..BENDE KENDİSİNE ŞENLİK YARIŞMA DIŞINDAKİ BİREYSEL UÇUŞLARDA BÖYLE BİR ŞEY YAPAMAZSINIZ DEDİM..YAPILAN İŞİN DOĞRU OLMADIĞI AŞİKAR..BAKALIM BU İŞLER NERELERE VARACAK..
AFŞİN

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Berussa » 1 on yıl 1 yıl önce (05.06.2012, 15:58)

alataw yazdı:Bu ve benzeri organisazyonları düzenlemek için kapılarına izin almak için gidilirse yüklüce bir bedel talep edecekleri için tek yetkili olmaya çılışıyorlar böylece bu rantı tekbaşlarına...

Hele şükür birilerinin aklı başına gelmeye başlamış.Umarım başkalarının da gözü açılır.Geçen yıl babadağın da kontrolünü ele geçirmek için çalışmaları olmuştu ama Muğla Valiliği biz sadece THK ile çalışırız cevabı verince hevesleri kursaklarında kalmıştı.Durun bakalım başka nelerini göreceğiz bunu da zaman gösterecek.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 1 yıl önce (05.06.2012, 17:50)

Federasyonu başkanını ulu orta bir yere koyup taşlayalım. Kim kurdu bu federasyonu onları da bulup linç edelim, hatta bünyesinde olan her kim varsa sınır dışı edelim...

Federasyon "olum bak git" diyelim.

Muhtemelen sorunu bu şekilde çözeriz :!:

ÇÖZÜMÜ İLE GELMEDİKÇE SORUNUN BİR PARÇASI OLURSUN diyorlar ve katılıyorum.

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (06.06.2012, 10:04)

Selamlar Arkadaşlar

Problemlerimiz var hepimiz biliyoruz. Federasyonumuz şu an için çözümlere uzak, belkide yetersizdir. Bana göre bu durum "Atanmış" yöneticilerden kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle yaklaşan seçimler için organize olmak ve oraya fikirbirliği desteklediğimiz bir adayın geçmesi şart. problemler ve çözümleri ortadadır tek sorunumuz icra mekanizması. Bu mekanizma bizim elimizde olmadıktan sonra bir sonraki 10 yılda aynı sorunlarla boğuşuruz.

Çok açık ve net olarak söylüyorum. Federasyonun kuruluşundan bu yana (3 yıl geçti yanlış bilmiyorsam:)yapamadığı işlerin büyük bir kısmını 3 ay gibi bir sürede bitirmek mümkündür. Böyle bir fırsatımız olursa ve seçilmiş yönetim tarafından görevlendirilirsek bunu hep beraber göreceğiz.
O zaman kadar eğer ciddi problemleriniz varsa ve Federasyon sizi muhattab almıyorsa, GSM ne ve Spordan sorumlu devlet bakanına direk olarak yazabilirsiniz. Yazınız büyük olasılıkla Müsteşarlardan biri tarafından okunacak ve gerekli hassasiyet gösterilecektir.

Yarışmaları bir kenara bırakırsak şenlikler için federasyonlardan izin alınması, alınmasının teklif edilmesi (kelimelerimi özenle seçmeye çalışıyorum yine).., cahilliktir.

Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 1 yıl önce (06.06.2012, 10:19)

Semih abiye katıldığım noktalar var 1 tanesi hariç. Bence şenliklerde bir şekilde standarda ve denetime tabi olmalı. Şenliklerin yarışmadan farklı olan tarafı uçuşların niteliği. Kalan bir çok şey aynı. Bu nedenle şenlikler izinsiz ve denetimsiz olmamalı diye düşünüyorum. İzin için müracaat edene şu şartları yerine getirmeniz halinde yapabilirsiniz denilmelidir ki şartlar ambulans, arama kurtarma ekiplerinin bulunması vs gibi şeyler olmalı.

Bunun haricinde yine şahsi fikrim bize hitap eden bir federasyon bizimle omalıdır. Bizim aramızda olmalıdır. Bu forumda şenlik organize eden yarışma organize eden herkes var ama federasyondan bir yetkili federasyon adına yok.

Madem bizim federasyonumuz ve madem bu sporun ortak buluşma noktası burası bu forumda bir başlık açılsın ve herkes eteğindeki taşı oraya döksün. Çözülmesi gereken sorunlar her ne kadar belli olsa da herkesin dile getireceği bir sorun, hatta bir çok sorun var. Bu başlığın adı federasyondan beklentiler olabilir ya da yp genel sorunlar olabilir her ne ise herkes sorunlarını bir başlık altında toplasın. Bu şekilde ne yapılmış, ne yapılmalı nasıl yapılmalı bunlar konuşulur. Örneğin ben şenlikler izne tabi olmalı diye düşünüyorum ancak genelin bunu istemediği bir durum sebebi ile ortaya çıkarsa federasyonda bunu baz alır. (ya da almaz) Hatta konu başlığı altındaki sorunları kale alır ya da almaz ama camia yüksek sesle konuyu dile getirmiş olur. Ayrı ayrı başlıklar halinde bir çok sorun var. Önerimdir kale alınır ya da alınmaz.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (06.06.2012, 10:39)

Semih Sayır Demişki;

Problemlerimiz var hepimiz biliyoruz. Federasyonumuz şu an için çözümlere uzak, belkide yetersizdir. Bana göre bu durum "Atanmış" yöneticilerden kaynaklanmaktadır.

AYnen katılıyorum.

Defalarca dedim Türkiyede her federasyon kendi branşının önündeki en büyük engeldir diye. Bunun nedeni federasyonların örgütlü yapısı değil oraya "çöreklenen" kişilerin ve grupların bencil, az olsun benim olsun, hep benim olsun arzusudur.

Sabahattin Orhan'ın teklifi de mantıklı görünmekte ancak Yamaç Paraşütünde büyük bir rant var (Ölüdenizde) yakında bu rant Tahtalı Antalya ve başka yerlere de sıçrayacak inşallah da sıçrar
Çok Hafif Hava ARacı olan balon da da büyük rant var bu nedenle kısa vadede bir çözüm olmayabilir.

Afşinlere Bozdağ'ı, SIV Yapacaklara Babadağ'ı, bu gidişle bize bütün dağları zindan edecek bu zihniyete karşı buyur ben yapıyorum gel engelle diyerek tutanak tutturmaktan başka bir çare kalmıyor.

Yoksa İstanbuldaki Klup Denizlide başlangıç ve kulüp plot eğitimi verirken Jandrma gelecek iznin var ı göster diyecek.
2.000 KM öteden gelen almanların başına gelenler 1.000 Kmde gelen bi dünya otel ulaşım parası verenlerin başına gelecek. Sonra hadi buyur burdan yak.

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Ad Soyad: Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 1 yıl önce (14.06.2012, 13:47)

Ben Federasyon başkanı Nihat Ermihan'ın subay olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım. Böyle bir işin başına neden bu sporları bilen birini getirmezler ki? Atanmışlarla bu kadar olur. İşin özü Hava sporları camiasının içinden gelen bir sivil kişinin seçilmesidir. Bu konularda bilgim yok ama diğer federasyonların görüyoruz en azından.
Seçimle gelmeyince atanmış bir bürokrat olunca hizmet verdiği kesime tepeden bakıyorlar. Kibirli ve herşeyi ben bilirim havasında oluyorlar. Bu genel bir durum, sadece bizim federasyona ait değil.
Bunun bir örneğini vermek isterim: 'şu şu seviye pilotların güvenli bir şekilde uçuş yapmasına uygun değildir' şeklinde yazacakları yerde, hata eseri şöyle yazmışlar: 'şu şu seviye pilotların görevli bir şekilde uçuş yapmasına uygun değildir' yazmış federasyon. Bunda bir şey yok. Hata her yerde olur, gayet doğal. Ancakkk, hatanın düzeltilmiş haliyle kararı yeniden yazın diye talepte bulunduğumda Federasyon başkanım bu sekreter hatasını düzeltmemek için büyük bir direnç gösterdi ve reddetti. Bu kadar küçük bir sorunu aşamayanlar bundan biraz daha büyük işleri yapabilirler mi? Bence kibirden başka bir şey değil bu.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen cincir » 1 on yıl 1 yıl önce (02.08.2012, 12:51)

Arkadaşlar aşağıdaki duyuru bu konuyla ilgili yapılmış.Eminim okuyanlar vardır ama paylaşmak istedim.

(08.06.2012 4. NOLU DUYURU) FEDERASYONUMUZ BAZI YANLIŞ ANLAMALARI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMAYI YAPMAK ZORUNLULUĞU HİSSETMİŞTİR.

08.06.2012 12:34

1- Federasyonumuz, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün 14.03.2012 tarih ve 41 sayılı genelge ile Türkiye’de yapılacak (World Cup, Pre World Cup vb...) ve düzenlenecek her türlü şenlik, festival, kupa ve yarışmaları (Ödemiş-Bozdağ, Adana, İskenderun vb…) faaliyet takvimine koyarak organize etmek, kontrol etmek ve denetlemek zorunluluğundadır. Sadece yamaç paraşüt branşında değil Hava Modelciliği, Balon vb… tüm branşları da kapsamaktadır. Bu husus Gençlik ve Spor Genel Müdürü tarafından makamında yapılan toplantıda THK yetkililerine de bildirilmiştir. THSF bu sorumluluk anlayışıyla organize edilen tüm faaliyetlere Başkan, genel sekreter ve personeliyle katılmak gayreti içindedir.

2- Aydın Havacılık Spor Kulübü Genel Başkanı Sayın Cemal TIĞLI’nın 29 Mayıs 2012 tarihinde gönderdiği faksta, 01-14 Haziran tarihleri arasında İzmir ili Tire ilçesi Güme Dağı Mevkii Tepesinde Almanya’dan gelen yamaç paraşütü kulübü ve Aydın Havacılık Sporları kulübünün Tire Belediyesi katkılarıyla ortak şenlik uçuşları gerçekleştirmek istediklerini belirmiştir. Federasyonumuz aynı gün Sayın Cemal TIĞLI’ya telefonla; izin yazısının organizasyonun yapıldığı ilden yani İzmir’den gelmesi gerektiğini ve yazının faksla da olsa federasyonumuza ulaşması halinde izin yazısının gönderileceğini belirtmiştir. Sonraki günlerde İzmir’den yazının gelmemesi üzerine Fed.Başkanımız Tire Belediyesi Başkanının sekreteriyle birkaç kez konuşarak yazının hızlandırılması için yardımcı olmuştur. Ancak izin yazısı İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Md.lüğünden 06 Haziran'da saat 10.00 da federasyonumuza fakslanmış ve hemen aynı gün gerekli müsaade yazısı faksla İzmir’e gönderilmiştir.

BUBİANKA
Ad Soyad: Cemal Tığlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen BUBİANKA » 1 on yıl 1 yıl önce (02.08.2012, 14:36)

SLM...konu açılmışken AYHAVK,aydın havacılık spor kulübü olarak federasyonumuza ve izmir gençlik spor il müd. tire belediyesine gösterdikleri ilgi ve hassasiyet için çok teşekkür ediyoruz..ALMAN ve TÜRK yamaç paraşütü sporcuları için önemli ve güzel bir haftaydı..gelecek 2013 sezonunda ,yine biraraya gelmek üzere en güzel dostluk,duyguları içinde vedalaşmışdık..katılım ilgi ve imkanların arttırılması temennisiyle tüm görevli ve yetkililere tekrar çok tşkr..( küçük gibi görünen,ama önemli sorunlarımız olmuşdu ama zamanla çözüleceği ve aşılacağını umuyor,diliyoruz.)..hepiniz sağlıklı ve mutlu kalın..kib

Kullanıcı avatarı
cyberpunx
Ad Soyad: Mehmetcan Özkuyu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen cyberpunx » 1 on yıl 1 yıl önce (02.08.2012, 21:29)

Semih abi dir, spora en çok katkıyı sağlayan. Yamaç paraşütünün ve organizasyonunun tabir-i caiz ise "babası" dır kendisi. Şaka değil gerçek. Go ! Semih Abi ! Saygılar... :evil:

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (03.08.2012, 02:34)

federasyonun konu ile ilgili hassasyiyeti cidden gözümü yaşarttı.
1-Aydınlı bir grup insanın (Cemal Abi Bu kıyağımı unutma :P ) Aydından çektiği faksla İzmirde eylem yapmaması çok doğru bir hareket. Madem İzmirde uçcanız gidin faksı İzmir'den çekin. Alan kodu denen bişey var dimi. Çok mantıklı. :lol:
2-Siz talep edin biz zaten izinveriyoz. Ama siz talep edin bi canım. Böylece:
a-Zinhar Federasyondan habersiz diyar-ı rum ve acemde yaprak kımıldamamaya
b-Federasyon tarafından gerekli NOTAM vs. alına.
c-Yedek atan olursa havada Federasyon tarafından tutula.
d-Sabah-öğlenakşam tayını-çorbası-ekmeği hazır edile....
:mrgreen:
sanırım çekilen faks sonucu alınan izin uçuş güvenliği için çok faydalı olmuş etkinlik bu sayede yeterli ciddiyet ile ve kazasız son bulmuştur. Ya gözden kaçıpizin faksı çekmeyeydiniz.
3-Bir kısım şehri eminin gevşek hareketine federasyonun dürtüğü ile hız ve can gele.
Allah muhafaza federasyon dürtmeyende Tire Belediyesinden kıpırdama olmaya.
4-Diyar-ı küffara- rum ve aceme Devletlu himmetli son derece şevkatlu fedarasyonun gücü ve kuvveti belli ola.
5-Diğer federasyonlara örnek ola, Antalya pilajlarında valeybol, bizim sokakta yola taştan kale yapıp fıtbol , lisenin bahçesinde gazozuna basket oynayanlardan habersiz zavallı Fıtbol-Basketbol ve Valeybol federasyonuna bu durumdan bilgi verile

FEDERASYONUM SEN ÇOK YAŞAYA :lol: