Antalya Ekibi Denizli Çökelez'de

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Maksoy
Ad Soyad: Mehmet Aksoy
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 33 / 3
Pilot Menüsü: 

Antalya Ekibi Denizli Çökelez'de

Mesaj #1 gönderen Maksoy » 1 on yıl 9 ay önce (27.05.2013, 00:09)

Dr. Levent Bey'in muhteşem değerlendirmeleriyle "mesafe çıkma ihtimalinin oldukça fazla" olduğunu söylemesi üzerine Antalya mesafe ekibi olarak bu pazar Denizli Çökelez'e günübirlik gittik. Levent Bey meteorolojik durum hakkında hazırladığı belgelerle bizleri bilgilendirdi. Kalkış alanında gerekli bilgileri yerel pilotlardan ve ekibimizin ustaları Tuncay Tahtakın ve Niyazi Alsancak'tan aldık.
Ortaya da şu sonuç çıktı.
Tuncay Tahtakın (124 km), Niyazi Alsancak (97,5 km), Selahattin Asmalı (85+ km)ve ben (87,6 km) mesafe yaptık. Diğer arkadaşlarımızdan, Gülşah Asmali, Tülay Ünverdi, Altan Ünverdi normal uçtular. İbrahim Çelik (24 km), ve Levent Önder (12km) mesafe yaptılar.
Keyifli bir hafta sonu oldu.
Organizasyonu gerçekleştiren İbrahim Çelik'e, meteorolojik dehasından ötürü Dr. Levent Önder'e, uçuş anında yardımlarından ötürü Tuncay Tahtakın ve Niyazi Alsancak'a, bu sevincimizi can-ı gönülden paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

http://www.ypforum.com/leonardo/flight/16124

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 9 ay önce (27.05.2013, 07:59)

süpersiniz mehmet abi, antalya'da rütbeli sayısı arttı :) selahattin abi ve senin yıldızlarınız hayırlı uğurlu olsun :)

niyazi indikten sonra 2.5 km daha koşsaydı 100 e tamamlardı :)

müthiş bir ekip çalışması ve tuncay tahtakın kaptanlığında süper bir uçuş günü çıkartmışsınız. hepinizi tebrik ediyorum. kırk yılda bi faaliyete gelmedim onda da bombayı patlattınız ya helal olsun :lol: :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 9 ay önce (27.05.2013, 11:31)

Dün kaçırdığımız havaya bak. Bu sene çökelez geçen seneyi telafi edecek gibi. Mesafe yapan tüm arkadaşları tebrik ederim.

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen htamerursavas » 1 on yıl 9 ay önce (27.05.2013, 12:13)

Tebrik ederim bizde 25 kişilik bir pilot ekibiyle dün Isparta Aksu'dan İzmir'e geldik. Yolda Senirkent'te mola verdik ancak uçuşa müsait değildi ve çıkmadık.
Yol boyunca bütün otobüs iç çeke çeke oluşan kümülüslere baktık ve ovadan kopan hortumları birbirimize gösterdik. Zaten yoldayken Denizliden 150 km için mesafeye kalkmışlar' haberini aldık. Dönüş yolu boyunca sağa sola bakmaktan boynum ağrıdı. Saat 5'te hala oluşmakta olan bulutları gördükçe nasıl özendim anlatamam. Biz dün uçamadık ama birinin oralarda bu havanın keyfini çıkarıyor olması çok güzel. Lütfen video ve fotografları paylaşın. Dört gözle bekliyorum. :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
tuncay
Ad Soyad: Tuncay Tahtakın
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen tuncay » 1 on yıl 9 ay önce (27.05.2013, 14:27)

havaalanını geçerken önce sola sonra sağa baktım, merak etmeyin. :) Faal bir liman değil.

http://www.ypforum.com/leonardo/flight/16127
Dosya ekleri
cokelez8 (Large).png
Isparta dağlarına toslama ve 1000m'den mecburi iniş
cokelez6 (Large).png
Isparta üzeri
cokelez7 (Large).png
cokelez5 (Large).png
Burdur gölü ve havaalanı.
cokelez4 (Large).png
Burdur ovası
cokelez3 (Large).png
cokelez2 (Large).png
bulutlar harikaydı
cokelez.png

Kullanıcı avatarı
Hazerfenin Bir Füruğu
Ad Soyad: Selahattin Asmalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

ilk 50+ uçuşumuz

Mesaj #6 gönderen Hazerfenin Bir Füruğu » 1 on yıl 9 ay önce (27.05.2013, 14:59)

19-30 km.'ler arası kros-cuk egzersizlerimizden sonra, uzun zamandır, hayalimizi süsleyen (ustalarımızı da alıp, "hadi hocam bize kros yaptırın, biz artık hazırız,” talebimiz, karşılığını buldu ve 26 mayıs 2013 sabah 06:00'da Kros günlüğümüz başladı. Yolda bir-kaç mola, aracı kullanacak sürücüyü Pamukkale'den aldık-ettik derken, saat 12 civarı Küçük Çökelez kalkış'ına ulaştık. Pamukkale ekibinden Barış Tura ile Tuncay Tahtakın'ın uçuş öncesi brifingle take off'un kalkış rüzgarına uygun olup olmadığı değerlendirildikten sonra, çoğunlukta kuzey batı, arada batıya dönen hava ile bir kaç arkadaş kalkış yaptı. Hava iyi çalışmaya başlamış, ben yine incik-boncuk derken (biraz da uyuzluğumdan) sonlara kaldım, millet irtifa almış, onlara yetişeyim telaşı içinde kalktım. Bir-iki sağa sola yokladım yok, antenlerin orda kesin termik kopuyordur varsayımı ile oraya uzadım, yok, take of'un önlerine döndüm, yine bir şey bulamadım. Eşimin indiği ovaya doğru son bir şansımı deneyeyim derken, sürekli irtifa kaybediyorum. Yere yaklaşık 50-60 m. mesafe kaldı, hay-allah evdeki hesap çarşıya uymadı bak, yine kaçırdım bir mesafe gününü, inişi nereye yapsam derken, sürülmüş tarlanın arka tarafından yaklaşayım, en azından termik vurursa son şansımı orada kullanırım dedim, varyo zayıf bir şekilde ötmeye başladı. Bütün dikkatimi toplayarak dönmeye başladım. 4-5 turdan sonra tamam oldu bu iş, bu termiği bırakma, sonuna kadar kullan, sırtın güney doğusuna drift olarak yükselmeye başladım. Bir yerde bitti, ancak artık irtifam iyi, önden çıkan Niyazi'ye yetiştim. Bu arada Tuncay'ın altımdan take off'a doğru geçtiğini gördüm. Niyazi'nin döndüğü termiğe bir çakallık, kulak- kulağa dönmeye başladık, bu arada Büyük Çökelez'e doğru biraz aşağıda Dr. Mehmet'in fıstık yeşili kanadını görüyorum. 3000'lere yakın bir irtifa ile Niyazi önden ben arkasından uzamaya başladık. Niyazi Mantra M4'le önden gidiyor. Kanadı daha iyi süzülüyor ve daha hızlı, bir süre sonra altımdan yanıma Lacivert-Mavi Enzo'su ile Tuncay yetişti. Daha doğrusu ilk etapta benim o sırada döndüğüm termiğe o altımdan girdi, bir süre'de onunla kulak kulağa termikle yine 3000'lere tırmandık. Fakat o da ne? Yine Telsizimin azizliğine uğradım. Benim sesim gidiyor, ancak diğerlerinin konuşmasını duyamıyorum. Hava'da bağırarak hadi uzuyoruz dedi. Tabi o uzadı… biz yine arkasından bu defa Enzo'nun tozunu yuttuk. O Niyazi'ye yetişti. ben arkalarından, Dr. Mehmet'de bizimle aynı doğrultuda uçmaya başladı. Tuncay'la Niyazi önden biz arkalarından derken arada bir dağı geçmemiz gerekiyor. Onlar nispeten irtifalı olarak süzülmeye devam etti. Ben irtifa kaybediyorum, dağın üzerindeki yollara ve düzlüklere bakıyorum. Patlarsam nereye inerim? Dağın zirvesini biraz geçtikten sonra ihtiyacım olan termiği tekrar buluyorum. Yeniden 3.000'lere çıkıyorum. Artık önümde büyük bir ova var. Ancak önümde sürekli yeniden oluşan bulutlar ve dikkatle baktığımda bana yol gösteren 2 kanat var. Dr. Mehmet'i bir süre sonra yeniden görüyorum. Uçuşun yaklaşık 1. saatinde ellerim üşümeye başladı. Şimdi 2. saatindeyim parmaklarımı hissetmiyorum. Poların kollarını hava girmesin diye avuçlarıma sıkıştırıyorum ama ne yapsam nafile titremeye başladım. Hava mesafe yapmak için; nasıl da güzel, nasıl bomba gibi… tek yapmam gereken 3.000'e çık-2000'e kadar süzül, tekrar 3.000'e çık uç-süzül. Ama artık soğuğa dayanamıyorum. Parmaklarımı hissetmiyorum. Biraz daha, biraz daha git diyor bir tarafım, inişi emniyetle yapacak son enerji rezervlerini de kullanma diyor sağlamcı tarafım, En son Niyazi'nin telsiz konuşmasında 57. km.'de ve 2000 m. irtifa'dayım dediğini duymuştum. 50+ cepte. Bulantımda başladı bu arada, daha fazla zorlamadan, uzayabildiğim kadar uzağa gideyim düşüncesi ile süzülürken, sürekli "-beni de dön, beni de dön, bak seni çok yükseklere çıkaracağım, istediğin yere kadar götürürüm abi" diyen beni tahrik eden termiklerin içinden geçiyorum, ama "teşekkür ederim bugünlük bu kadar yeter, inşallah gelecek sefere hakkımı saklı tutsam, bu gün için bana verdiğiniz uçuş keyfi fazlasıyla yeterli geldi" diyorum o güzelim, canım termiklere... Tarlada çalışan kadınların meraklı bakışları altında uçuşumu tamamlıyorum. Eldivenlerimi ve Polar’ımı 20 dakika daha çıkarmıyorum, sonunda ısındım, ellerimi yeniden hissetmeye başladım. Telefon irtibatı ile emniyetle iniş yaptığımı ve yerimi bildiriyorum. Keçi sürüsünü güden bir çoban'la biraz sohbet ediyoruz. Çantamda kalan bisküvi ve çikolatayı onlarla paylaşıyorum. Tarladaki teyzelerden biri, sen şimdi bunu sağ-salim yere indim diye mi? bize dağıtıyorsun? diye soruyor, o anda bir cevap bulamıyorum kendimde. Ama sanırım “İlk kros uçuşumun mutluluğunu paylaşmak istiyorum, çünkü fazla geliyor bu mutluluk sadece kendimde tutmak için.” Günün resmi olmayan kesin sonuçları; Ben 82, Mehmet Bey 88, Niyazi 98, Tuncay 125 km. ile günü tamamlıyoruz. Günün sürprizi ve bombası Levent Bey ilk mesafe uçuşunu 12 km. ile; İbrahim 25 km. Denizli ekibinden bir arkadaş da 30 km. ile günü tamamlıyoruz. Bize hava konusundaki teorik bilgilerini kullanarak; xc için hava koşulları çok uygun diye bizi motive eden Levent bey'e, Grubu organize eden İbrahim'e, Bize yardımcı olan Denizli'nin yerel pilotlarına, daha uçuşun başında, iniş planlaması yaparken bulduğum son termiğe tutunabilmem için dua eden sevgili eşim Gülşah'a, Bize liderlik yapan tecrübelerini ve bilgilerini aktaran ustalarımız; Niyazi Alsancak ve Tuncay Tahtakın'a, ne zaman uçuşa gidiyoruz desek bizi yalnız bırakmayıp, bizi sürekli uçuş ve xc konusunda bilgilendiren ve pratiğimizi geliştiren Arif Kemal Buhara hocamıza, uçuş etkinliğimize katılan (Altan bey, Tülay hanım ve Erkan'a) çok teşekkür ediyorum. Deniz Karagöz henüz sezonun başındayız, 100+ denemesi için seni de bir daha ki xc etkinliğinde aramızda görmek istiyoruz. Herkese emniyetli ve keyifli uçuşlar…

Kullanıcı avatarı
Pinokkyo
Ad Soyad: Önder Aşık
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Pinokkyo » 1 on yıl 9 ay önce (27.05.2013, 21:17)

Tebrik ederim arkadaşlar. :)
Keşke ördeklik yapmayıp da sizi bekleyip, takip etseydim.. :)
Tekrar tebrikler. Her zaman bekleriz...

Kullanıcı avatarı
Maksoy
Ad Soyad: Mehmet Aksoy
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 33 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Maksoy » 1 on yıl 9 ay önce (28.05.2013, 09:40)

Selahattin yazdığın bir cümle çok dikkatimi çekti. Demişsin ki,
“İlk kros uçuşumun mutluluğunu paylaşmak istiyorum, çünkü fazla geliyor bu mutluluk sadece kendimde tutmak için.”
Tamamen duygularıma tercüman olan bir cümle. Ancak konuya yabancı olanlarla da maalesef paylaşılamıyor duygularımız.
Dolayısıyla bizimle gelememiş olsa da bizim her an yanımızda olduklarını hissettiğimiz uçuş arkadaşlarımızla paylaşarak bu mutluluğmuzu büyüttük.
En başta Deniz Karagöz (neredeyse her metremizi takip etti), sonra Atilla Atmaca, Hilmi Arslan,...ve Antalya'daki bütün pilot arkadaşlarımız.
İnşaallah daha iyi mesafeler hep birlikte...

Kullanıcı avatarı
yyalibuk71
Ad Soyad: Kubilay Güngen
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen yyalibuk71 » 1 on yıl 9 ay önce (28.05.2013, 11:02)

Tebrikler arkadaşlar, daha nice nice kilometrelere ulaşmanız dileklerimle.... :D
Tabii ki darısı benim başıma :D

Kullanıcı avatarı
Leventonder
Ad Soyad: Levent Önder
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Leventonder » 1 on yıl 9 ay önce (28.05.2013, 14:21)

Mehmet beyin yazdığı doğru değil arkadaşlar.Benim için 12 km.diye belirtmiş,hatalıdır,ben tam 12.5 km gittim.İlk kross denememdi ve her 1 metresi için savaştım.hakkımın yenmesini kabul edemem... :D
Arkadaşlarımı çok ama çok tebrik ediyorum,böyle adamlarla birlikte uçabildiğim için ne mutlu bana...Olaya bakışım da çok değişti.Eskiden km leri yuvarlamak ,telaffuz etmek çok daha kolaydı.ben 50 gittim,sen 80 gittin,adam 150 gitmiş demek başkaymış...yaşadığım 40 dk.lık deneyimden sonra bütün krosçu kardeşlerimin elini öpebilirim...büyük olay..özel bir güç gösterisi,herşeye meydan okuma...
Bu adamlardan sonra benim ilk kross deneyimimin elle tutulacak bir yeri yok tabi ki.Ama yine de yatıp kalkıp hep o anları düşünüyorum..keşke tepe üstündeki kaz sürüsüne katılmak için daha çok çaba harcasaydım..Keşke çok iyi yükseldiğim ama acemiliğim nedeniyle çıktığım termiklerde daha dikkatli olsaydım.keşke bastırıcılarda biraz daha fazla speed basmaktan korkmasaydım..Keşke 1 gece önce o ikinci birayı içmeseydim,belki midem bu kadar altüst olmazdı...keşkelerin sonu yok anlayacağınız.... işin komiği bir ara kendimi o kadar yorulmuş ve darbelerden bunalmış hissettim ki anlatamam..vario ya baktım ne kadar mesafe kat etmişim diye...7 km yi görünce şok geçirdim..ayıp olmasın diye biraz daha cebelleştikten sonra kulak kapatarak güvenli bir iniş planladım.insana hiç rahat vermiyor bu çökelez,ne kaldırıcısı bitiyor ne de bastırıcısı..daha önce karşılaştığım hiç bir şeye benzemiyor.Beğiç in sert zamanları olabiliyor ama Çökelez resmen dövüyor adamı,havada macera hiç bitmiyor....indikten sonra uçuş hayatımda ilk kez kustum,bu ne kadar dayak yediğimi açıklar herhalde....
sonuç:Kendimle gurur duyuyorum,arkadaşlarımla gurur duyuyorum ve tekrar kross denemeyi planlıyorum......ilk hedefimiz 20 km.... :)

Kullanıcı avatarı
hilmi
Ad Soyad: Hilmi Arslan
Aldığı Beğeni: 4 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen hilmi » 1 on yıl 9 ay önce (30.05.2013, 11:03)

aynen sizin izinizden gelerek bizde aynı duyguları yaşamak isteriz inş nice mesafelere hep beraber :))