Federasyon neden kapatıldı?

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Anket 17.01.2014, 10:34 tarihinde bitecek

GSGMde ve Bakanlık nezdindeki gelişmeler camiamız tarafından tam olarak algılanamadığı için
10
16%
Camiamız tarafından belirlenen politikalarımız yanlıştı!
11
17%
Özerk olmadan siyasi iradeye direnmemek gerekirdi!
7
11%
Federasyon Nihat Ermihan muhalefeti gurubun yaptığı eylemler nedeniyle kapatılmıştır!
8
13%
Nihat Ermihan adaylıktan çekilse idi Federasyon Kapatılmazdı!
11
17%
Kapatılma riskide olsa Oylarımıza sahip çıkıp adayımızı desteklemeliyiz.
16
25%
Kapatılacağını bilseydim Nihat Ermihanı yönetime karşı durması için desteklemezdim!
0
Oy yok

Toplam oy: 63

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen Champion » 1 on yıl 5 ay önce (19.10.2013, 10:34)

Selamlar
Bu başlığı konuları ayırmak ve hala karanlıkta kalan hemfikir olmadığımız hususların ortaya çıkması sebebiyle açtım...Kişiler üzerinden değil olaylar ve alternatifleri üzerinden gidersek daha faydalı olacaktır.

Aşağıdaki ankette birden fazla seçenek için oy kullanılabiliyor.

Hayırlısıyla
Semih

Kullanıcı avatarı
asimetrik kapanma
Ad Soyad: Serdar Tur
:
Yarışma Pilotu 350+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 14 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen asimetrik kapanma » 1 on yıl 5 ay önce (19.10.2013, 16:43)

Sanki seceneklerden bazilari konuyla alakasiz 8)

Kullanıcı avatarı
ert
Ad Soyad: Ertan Özcan
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ert » 1 on yıl 5 ay önce (19.10.2013, 17:57)

GSGM'nin bize dayattığı aday seçilmediği için kapatıldı tabiki.. Sanırım bu cevabı herkes biliyor. Ama şıklar arasında yok :)

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
Ad Soyad: Güner Akkaya
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen gakkaya001 » 1 on yıl 5 ay önce (19.10.2013, 19:47)

Federasyon ilk kurulduğunda n.e bize dayatılmıştı,çünkü hiç birimiz ona oy vermedik :)

Kullanıcı avatarı
asimetrik kapanma
Ad Soyad: Serdar Tur
:
Yarışma Pilotu 350+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 14 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen asimetrik kapanma » 1 on yıl 5 ay önce (19.10.2013, 20:32)

Orada secim hakkimiz yoktu ama burada vardi. Arada fark var.
Kapatilmasinin nedeni bence de Ertan'in dedigi olay. Bariz ortada bu durum. Sonra gelisen olaylar da secimi kazanmis birinin hakkinin verilmemesinden kaynaklaniyor. Leven Abi bunu zaten diyor hep."Buradaki isim "tahsin", "adem" hatta "semih" bile olabilirdi. Hiç bir tereddüt etmeden sonuna kadar aynısı yapardım zira doğru doğrudur, yanlış yanlıştır. Kendi hakkımızı arayamayacak mıyız bu memlekette? "

Nihat Baskan onumuzde zorlu bir surec var eger kazanirsak diyordu secimler olmadan once ama, ben acikcasi bunun kapatilmaya kadar gelebilecegini dusunememistim.

Federasyonun kapatilmasinda ki sebep Nihat Baskan degil, sadece GSGM nin adayinin secilmemesidir. Nihat Baskan olmasa, bir baskasi da secilmis olsa yine ayni senaryoyu yasayacaktik.

Bu yuzden artik soyle olmustu boyle olmustu demek yerine ( bunlari konusmak yapici bir anlam ifade etmiyor bize malesef ) neler yapilabilir onu konusmaliyiz. Ve bunu yaparken de birbirimize satasmak veya gecmisi desmek yerine beraber bir paydada bulusmaliyiz. Surada kac kisiyiz bu sporla ugrasan.. Bu olaylardan bir sekilde herkes etkilenmistir sonuc olarak.

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen gakkaya001 » 1 on yıl 5 ay önce (19.10.2013, 21:01)

Evet Serdar haklısın olan oldu bu saatten sonra ,konuşmak beyhude. Yapılacak ilk şey bence kulüpler birliği kurabilmek,çok zor görünüyor ama yinede denemek lazım...

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 5 ay önce (20.10.2013, 06:52)

gakkaya001 yazdı:Evet Serdar haklısın olan oldu bu saatten sonra ,konuşmak beyhude. Yapılacak ilk şey bence kulüpler birliği kurabilmek,çok zor görünüyor ama yinede denemek lazım...

Kulüpler birliği, dernekler federasyonu gibi çalışmaları yıllardır Semih abi dile getiriyor. Bununla ilgili çalışmaları oldu bunu hepimiz biliyoruz ancak Semih abinin kulüpler genelinde ciddi bir anti sempati kazandığını ve bu oluşumları kendisinin organize etmekte olumsuz bir tablo ile karşılaşacağını düşünüyorum. Bunu organize edecek başka kimlerin olabileceğini de merak ediyorum. Diğer taraftan en önemlisi böyle bir oluşumun faydası ne olacak? Kurulsa dahi ömrü ne olacak. Örneğin yarışma paneli. Şu andaki durumu herkesçe malum. Bu genel halin minik örneğidir bence. Daha realist bir çözüm önerisine ihtiyaç var. Dernekler federasyonu ya da kulüpler birliği ütopya haline dönüştü ya da dönüşmek üzere.

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen gakkaya001 » 1 on yıl 5 ay önce (20.10.2013, 07:55)

Kulüpler birliğinin aslında en büyük faydası, çok seslilikten ziyade en azından ,kulüp başkanları nezninde verilecek karar üzerinde kritik yapılır. Yarışma panelindeki durum farklı diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 5 ay önce (20.10.2013, 10:24)

panel gibi bir oluşumda dahi bir şey yapılamıyor işlevini yerine getiremiyor mantığı ile örnekledim. mutlaka farklı oluşumlar ancak işlevsel bir oluşumu kurmak çok büyük mesele... bizlere bağlı bir durum ve bizimde durum malum

Kullanıcı avatarı
aslan_umut
Ad Soyad: Umut Aslan
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen aslan_umut » 1 on yıl 5 ay önce (20.10.2013, 22:38)

Benim anlamadığım konu; buradaki hukuksuz olayı (mazbata verilmeme olayı) insanların normal bir durummuş gibi kabullenmesidir.xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Moderatör notu,mesaj değiştirildi.

Kapatılma olayının hukuki dayanağı nedir neden kapatılmıştır? Bakan istediği zaman istediği federasyonu kapatma yetkisi var mıdır? Bu durum için dava açılabilir mi (hani hukuk ülkesiyiz ya)? Bu sorulara nerelerden kimlerden cevap bulabiliriz? Bence yol haritası böyle olmalıdır.

Umut

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen bartsay » 1 on yıl 5 ay önce (21.10.2013, 05:26)

Sevgili Umut Hocam,
Aynen haklısınız.
Bir anti Nihat Ermiyancı olarak, mazbatayı ver, sonra görevden mi alıyorsun, ne yapıyorsan yap,
Yeterki hukuk içinde yap demiştim.
Malesef hukuk icinde kapattılar.
Eski federasyonda nasıl yp bir branş ise gelişmekte olan fed. Da da havacılık bir branş.
Hukuka uygun.

kubibjk
Ad Soyad: Kubilay Ertürk
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen kubibjk » 1 on yıl 5 ay önce (21.10.2013, 06:31)

Başbakanımız seçimle gelen seçimle gider derken,kabinesindeki bakanın yaptıklarından haberi yok sanırım.Sayın Nihat ERMİHAN dava açtımı bilmiyorum ama basından okuduğuma göre dava açmış heralde.Diren Nihat başkan.Sevilsende,sevilmesende demokratik ve hukuk devleti isek hodri meydan. ;)

Kullanıcı avatarı
Ozgur Sen
Ad Soyad: Özgür Şen
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen Ozgur Sen » 1 on yıl 5 ay önce (21.10.2013, 09:02)

Ermihan federasyonunun başarısız olduğunu düşünüyorum. Seçimlerde oy kullanmadım, oy kullansaydım da Ermihan'a vermezdim. Oyum GSGM'nin adayına da gitmezdi. Bu seçimde o makamı hak eden kimse olmadığını düşündüğüm için boş oy atardım. Hayatım boyunca hiçbir ortamda o kazanırsa çıkarıma olur, bu kazanırsa başımıza iş gelir, öbür adamları durdurmak lazım diye oy kullanmadım. Bence oy haysiyettir, şereftir, o yüzden nasıl düşünüyorsam o doğrultuda oy kullanmaya özen gösterdim, federasyon seçimleri de farklı olmazdı. Farklı hesap ve saiklerle oy kullananları da hiç hoş karşılamadım.

Federasyon niye kapatılmış? Yanıtı bu kadar bariz olan bir soru niye sorulur...

Suat Kılıç 2013 yılı başında federasyonlar seçim dönemine girdiğinde GSGM nezdinde bir konuşma yaptı ve bu konuşmada kendi istediği insanlarla çalışmak istediğini açıkladı. Bu konuşma Ankara'da herkesin malumu...

Federasyonu spordan sorumlu bakan seçim sonucunu beğenmediği için kapattı. Daha neyi tartışıyoruz...

Federasyon başarısızmış; evet başarısız ama bunun konuyla hiçbir ilgisi yok. Gören de Türkiye'de başarısız olan her federasyon kapatılıyor sanacak. Ne oldu, başarıdan başarıya koşan spor federasyonlarımız var, bir spor ülkesi olduk da bizim mi haberimiz yok?

Uzun uzun yazmak lazım belki ama siyasi oportünizmin bu kadar aleni ifade edildiği bir ortamda yazmak içimden gelmiyor.

Federasyon kapatılmış, her şeyin bakanın ve onun bürokratlarının istediği gibi olacağı, tehdit ve şantajla yürüyecek bir ortamda bırakın kapatılsın o federasyon. Yarışma pilotları destek alacakmış bırakın almasınlar. Kulüpler kanat ve malzeme yardımından faydalanacaklarmış bırakın faydalanmasınlar.

Önemli olan federasyondan gelecek bu maddi yardımlar, federasyonun yapacağı üç beş organizasyon mu, yoksa insanların ne olursa olsun düşündükleri gibi davranmaları, gerekiyorsa hayır deme hakkını korumaları mı? Mesele üç km daha uzağa gitmek, bir taskı daha hızlı uçmak mı, yoksa hakikaten bir sporcu ahlakına, insani duruşa sahip olmak mı?

Herkes yanıtını kendisi versin...

Hakikaten işin trajik bir boyutu var. Semih Sayır'ın spor bakanının avukatlığına soyunduğu bir ortamda insani olarak üzülüyorum. Gerçekten moralim bozuluyor.

Bugünlerde çok sevilen kaptan metaforuyla bitireyim. Ermihan'ın bu geminin kaptanı olamayacağı fikrine yüzde yüz katılıyorum, yukarıda da söyledim. Ancak spordan sorumlu siyasi şahsiyetlerin bu gemi veya başka gemilerde miço bile olamayacağını da hatırlatmak isterim.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen bartsay » 1 on yıl 5 ay önce (21.10.2013, 10:54)

Ozgur cokdogru olarak,

Herkes yanıtını kendisi versin... demis

Ayrica yaniti durstce kendine versin

Bir sporun gelismesi icin bu mucadeleler gayet normal
Ancak bu kadar kolay yilginligi anlamak zor?

Bi de su Semih olmasa her sey cok daha guzel olacak,
Bu yazilanlardan bende cikan sonuc bu.
Ben Semih Sayir olsaydim malzemeyi toplar Guney Koreye giderdim :lol:

Kullanıcı avatarı
KANT
Ad Soyad: Mehmet Budak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen KANT » 1 on yıl 5 ay önce (21.10.2013, 13:37)

2012 alidağ cup yarışmasın da bu konu konuşulmuş ve orada ortak bir düşünce ön plana çıkmıştı . İÇİMİZDEN BİRİ FEDERASYON BAŞKANI OLSUN .

Ama neler oldu neler değişidi hangi çıkar çevreleri neyin peşine düşdü ise anlayamadık bir baktık ki önümüze camia dan olmayan iki aday dayatıldı seçin bunlardan birini dediler. Biri secildi ama o da yp nin tanrılarına kurban edildi . sebep benim adamın olmadı , kahrolsun senin adayın ve yıkın perdeleri eyleyelim viran dediler . kınanın kilosu kaç para yakın kınaları oturun öyle suspus hani beter olun derler ya aynen öyle işte .....

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 5 ay önce (21.10.2013, 14:14)

yapılan meşru bir seçimin geçersiz sayılıp başkan'ın ve o seçimde oy kullanan insanların haklarının gasp edilmesi ne kadar yanlış ise, özerk olmadan siyasi irade'nin karşımızı alınması da o kadar yanlıştır. köprüyü geçinceye kadar... diye bir atasözümüz bile vardır hatırlarsanız...

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen Champion » 1 on yıl 5 ay önce (21.10.2013, 17:35)

aslan_umut yazdı:Kapatılma olayının hukuki dayanağı nedir neden kapatılmıştır? Bakan istediği zaman istediği federasyonu kapatma yetkisi var mıdır? Bu durum için dava açılabilir mi (hani hukuk ülkesiyiz ya)? Bu sorulara nerelerden kimlerden cevap bulabiliriz? Bence yol haritası böyle olmalıdır.

Umut

Böyle düşünen arkadaşlar toplanıp kendi hareket planlarını oluşturabilirler.Kimse size engel olmaz. Kimler ne yapabilir bende merak ediyorum...
"Sence ne çıkar" diye soran olursa cevabım haliyle hiçbirşey çıkmaz olacaktır. Tek başına iktidar olmuş bir hükümetin en gözde bakanı böyle bir yola girdiyse etrafındaki Danışman, Müsteşar, Hukuk müşavirleri ordusu kendisine gerekli yasal uyarıları yaparlar. Tersini düşünebilmekde hayal gücünün sınırlarına bağlı..

Koskoca Bakan" demokratik olmayan yöntemlerle" bir adamın ihracına karar verecek ve o adamda bu dayatmayı geri çevirerek mahkeme kararı ile geri dönecek...!!!
Kimsenin umutlarını yok etmek istemem ama bana göre o iş bitmiştir...
(Siz yinede kendi bildiğinizi yapınız!)
Toparlamamız gereken husus yeni oluşumda camiamızın çıkarlarını nasıl savunabiliriz hususudur.

Yapılması gereken çalışmalar var. Biz bu çalışmaları Kulüpler birliği içerisinde yapmaya gayret ederiz. Daha sonra bitirildiğinde Gelişmekte olan Sporlar Federasyonuna sunarız veya biz alt yapı çalışmalarımızı bitirdik, yeniden ayrılmaya ve özerk olmaya hazırız diyebiliriz. Sadece 5 kulüple kurulabiliyor. Yeter sayımızda oluştu. Bizimle beraber yola çıkmak isteyenler aramıza katılırlar. Daha iyi fikirleri olanlarda kendi yollarını izleyebilirler. Tarih daha fazla çalışan, inanan, eyleme geçirenler tarafında tarafından şekillenir...!

O olmaz
Bu olamaz
Şu olamaz
Öteki hiç olamaz diyen adamların tarihe en ufak bir katkısı olmamıştır. İlk esen rüzgarda dökülen yapraklar gibi dört bir yana savrulurlar.

Netice;
Herkes doğru bildiğini yapsın...! Hedefine ulaşan doğrusunu yapmıştır...!

Federasyonun nasıl kurulduğunu unutan arkadaşlarımız olabilir düşüncesi ile geçmiş dönemden sakladığım birkaç dökümanı sizlerle paylaşacağım...

İlk etapda kendi insiyatifimde başlayacağım çalışmalar şunlar..

1- İsviçre Federasyonu Soru bankasın ın tamamının türkçeye çevrilmesi, Yeni sorularında eklenerek yaklaşık 1000-1500 soruluk soru bankası oluşturulması ve bu soruların kolayca erişilebilecek internet ortamında depolanması/ Kullanılması
2- Üniversite ve Kulüp eğitimlerinde kullanılmak üzere Fundemantels of instructions FAA ve İnstructors manual- Denis Pagen kitaplarının türkçeye çevirisi ve erişilebilirliğinin sağlanması.
3- Yine İsviçre Federasyonu genel dökümanları , eğitim sistemi, sınav yöntemleri, Kurullar, Milli sporcu seçimleri ve destekleri,eğitim kampları ve seminer yöntemlerinin bire bir tercüme edilerek ülkemiz yasaları ve yönetmeliklerine uyumlu hale getirilmesi..
4- Yurt dışında getirdiğimiz Uzmanlar sayesinde (Denis Pagen Martin Schell gibi) bilirkişi heyeti ve Administrator seviyesinde hocaların onaylanması ve sınav ve seviye testlerinin bu hocalar tarafından yaptırılabilmesi
gibi çalışmalar var.

ilk ikisi yanlız çalışırsam benim en fazla 6- 8 haftamı alır. Bazı arkadaşların yardımı ile iş yükünün hafifleyeceğini düşünüyorum...
Yanlız yaptığım takdirde teslim zamanı Aralık ayının son haftasıdır! Teslim zamanı verdiğinizde çok çalıştım ama olmadı gibi bahanelere sığınamazsınız.
Planlı çalışmaların bu yöntemle yapılması gerekir.

Semih

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen gakkaya001 » 1 on yıl 5 ay önce (21.10.2013, 18:59)

Kulüpler birliği için benim bölgemden iki kulüp ile biz varız. Çeviriler yapıldıktan sonra basılacak kitap,dergi,vs gibi dökümanlar için Adana belediyesinin matbaasında ücretsiz, dilediğiniz kadar baskı yaptırabilirim,yani sponsorluğunu üstlenebilirim..

Kullanıcı avatarı
dino1
Ad Soyad: Tahsin Tekin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen dino1 » 1 on yıl 5 ay önce (22.10.2013, 12:08)

Kulüpler birliğinden ziyade Kulüpler federasyonunu olusturmalıyız .Bu bize ileride uluslararası bazı imkanların önünü acacaktır. Lazım olursa (karsilaşacagımız zorluklara baglı olarak) kullanabiliriz.İlk etapta ÇANHAVK olarak yurt dışından getirilecek uzmanların giderlerini karşılamaya hazırız. Sırası geldigide bu federasyon uluslararası bazı olusumların gercekleşmesinede öncülük edebilir. ÇANHAVK olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

Tahsin TEKİN

ÇANHAVK BAŞKANI

Kullanıcı avatarı
Ozgur Sen
Ad Soyad: Özgür Şen
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen Ozgur Sen » 1 on yıl 5 ay önce (22.10.2013, 16:59)

Kulüpler olarak bağımsız bir şekilde örgütlenmenin şu anda en doğru yol olduğunda hemfikirim.

Ancak bu örgütlenmenin sonra nereye doğru evrileceğini hakikaten kestiremiyorum. Çünkü son iki üç ay içinde yazılanları okuduğumda yine zor bir durumda kalındığında siyasi irade karşısında nasıl bir tavır alınacağına emin olamıyorum.

Tarih düşüncelerinden ödün verip siyasi iktidarların önünde eğilenleri de hiç hoş yazmıyor hatırlatayım... O yüzden, tarihte kim nasıl yer alır hesaplarına girmekte acele edilmesini pek tavsiye etmem.

Her hedefine ulaşan doğrusunu yapmaz. Bu hedefe göre değiştiği gibi, o hedefe nasıl ulaşıldığıyla da yakından ilişkilidir. Oportünizmden sonra pragmatizmin en ilkel halinin formüle edilmesine de çok şaşırmamak lazım aslında. Tarihte bu ikisi genelde birlikte gözlenir.

Paraşütle insanların paraşüt dışındaki hayatları bu denli ayrı ve şizofrenik olabilir mi? İş paraşüt olunca gerçekten her şey mübah mı?

Tarihe paraşütle geçmeye çalışanlar, hayatı ve tarihi paraşütten ibaret sananlar biraz da bunları düşünseler keşke.