YK Turkiye rekoru

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
halukyildiz
Ad Soyad: Haluk Yildiz
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

YK Turkiye rekoru

Mesaj #1 gönderen halukyildiz » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 12:20)

YK Turkiye mesafe rekoru 14 Mayis itibariyle 226 km olmus. Kurumun milli takim kampi varmis Kayseri'de ucus orada gerceklesmis. Kayit mayit gormesekte 226 km ye ikna oldum :) YP pilotlarinin dahi 258 km uctugunu düşününce yalan olmadığı kesin.

Kullanıcı avatarı
SHaDoW
Ad Soyad: Ahmet Tokalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen SHaDoW » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 14:36)

Öncelikle rekorun sahibi Hüseyin hocamı kutluyor.. Başarılarının artarak devamını diliyorum.. Çok güzel bir gelişme..

Yelkenkanat, ülkemizde şu andaki ypnin yaygınlığı kadar yaygınlaşırsa büyük ihtimalle geçiş yapabileceğim bir branş.. Ykda uçmanın hazzını daha yoğun hissedileceğini düşünüyorum.. Çok daha hızlı olması, süzülme oranının daha yüksek olması, sabit bir kanat yapısı sayesinde yp gibi kapanma riskinin olmayışı nedenleri ile mesafe yapmak için çok daha uygun olması bana çok cazip gelmekte..

Her ne kadar thk'dan başlangıç eğtimi almış olsam da yapılabilirliği konusunda özel araç ve ekibe ihtiyaç duyulduğundan yalnız başına yapılabilecek bir spor değil gibime geliyor. Sanırım bu sebeplerden kaynaklı ülkemizde bu güzel havacılık dalını uygulamaya çalışan arkadaşların bir çoğu mikro light'a geçiyor..

Bununla beraber yp'deki başarılarla kıyaslamak bence doğru bir karşılaştırma olmayacaktır. Ülkemizde yk yapıp XC uçanların sayısı kaç kişi ki? Cidden merak ettim ülkemizde xc niyetiyle senede ortalama 5-10 planlı uçuş yapan pilot sayısı kaçtır? bilen yazarsa sevinirim.

Dilerim bir gün ülkemizde de havacılık branşlarının uygulanabilirliği her şehre ya da en azından her bölgeye yayılır, organize hizmet veren havacılık kulüplerinin sayısı artar da hem yk hem planörle mesafe uçmanın hazzına da varırız. O güne kadar tercihim yp ;)

Kullanıcı avatarı
halukyildiz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen halukyildiz » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 14:58)

YK ulkemizde yeni degil yillardir kurum bunun egitimini veriyor ve antrenöru ve pilotlarini hakemlerini yetistiriyor. 2014 yili itibariyle 226 km ye ulasmis olmak bir basari degil sadece bir baslangic olabilir. ucan pilotun bir kusuru yok bu iste tabi. Pilot elinden gelenin en iyisini yapmis. Xc ucuslarinin kayitlarini bu gorumda var. Acip bakabilirsiniz Turk pilotlar neler yapiyor. Zor degil, mesafrye gore diziver bakalim 250 km nin uzerinde kac ucus yapilmis ulkemizde.

Kullanıcı avatarı
SHaDoW
Ad Soyad: Ahmet Tokalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen SHaDoW » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 17:55)

Yazdıklarımdan Türkiye'de yk sporunun yeni yapıldığı anlamı çıkmış sanırım. Ama yanlış anlamışsınız. ben yp kadar yaygın olmadığını bunun bir çok nedeninin olduğunu düşündüğümü belirttim.
Dediğiniz gibi 250+ uçuşların 7 tane olduğunu aşağıdaki linkten görebiliyorum, fakat yk kaydı olmadığından ya da ben göremediğimden yk ile "XC" uçan pilot sayısını halen merak ediyorum.

http://www.ypforum.com/leonardo/tracks/ ... page_num=1

Kullanıcı avatarı
halukyildiz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen halukyildiz » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 19:02)

ortada bir milli takimdan ve kayseri'de milli takim kampindan bahsediyorlar haberde. Milli takim ne icin kurulur? xc ucmamak icin degil herhalde. ayrica milli takim denen olusum amator ucusun da otesinde oluyor. belli bir butcesi plani programi olur degil mi? 226 km ile milli takim nasil kuruluyor ben de hala algilayamadim.

Kullanıcı avatarı
skytraveler
Ad Soyad: Şenol Üstünel
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen skytraveler » 9 yıl 10 ay önce (22.05.2014, 12:08)

Hüseyin Kirişçi Hocamın Başarısıyla bende gurur duydum bunca şeye rağmen güzel bir başarı.... bende yetişen bir yelken kanat öğrencisi olarak örnek aldığım insanlardan birisidir kendisi. YK ın yaygınlaşmaması ve YP kadar hızlı gelişmemesi konusunu bu konuyla hiç karıştırmamak gerekir diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
mahomedia
Ad Soyad: M. Emin Öner
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen mahomedia » 9 yıl 10 ay önce (23.05.2014, 11:24)

Hüseyin'in uçuş kaydı var mı? Varsa buraya yükleyebilir mi? :) Hangi rotadır ne kadar sürmüştür nasıldır görmek isteriz.
Bir ay içerisinde ben de XC denemelerine başlayacağım. İncelemek istiyorum.