Pilot Profili sayfasındaki problem giderilmiştir. Bilgilerinizi düzenleyebilirsiniz.

Canlı Takip Sistemleri - Lütfen Herkes Okusun

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Mesajlar: 182
Kayıt: 26.10.2012, 23:32
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Şehir: İzmir
Aldığı Beğeni: 39 / 8
Pilot Menüsü: 

Canlı Takip Sistemleri - Lütfen Herkes Okusun

Mesaj #1 gönderen htamerursavas » 2 gün 13 saat önce (17.05.2018, 23:49)

Çok absürt bir yere indiniz ve size ulaşmaları gerekiyor. Kaza yapmasanız bile yol ne tarafta, nereye gelip alacaklar, neredesiniz... Bunları siz biliyor olsanız bile karşıdakine anlatmak zor. Hatta sizi bulacak adam uçuş bölgesini sizin kadar biliyor olsa bile yine anlaşamama ve buluşamama ihtimali yüksek.
Diyelim kaza yaptınız ayağa kalkıp yürüyemiyorsunuz. Bulunduğunuz yerden etrafı görebilmek veya etraftakilerin sizi yerden arayarak bulabilmesi çok çok zaman alır. Hele ağaçlık bir alansa 30 metre yanınızdan bile geçip gidebilirler.

Arkadaşlar canlı takip sistemleri sporumuz için yeni değil Livetrack desem birçok kişi bilir zaten. Flymaster şirketi mobil ağ üzerinden sim kartla çalışan modeliyle yarışmalarda hem reklam yapıp hem hava basıyor olsa da artık herkeste cep telefonu var. Aynı işi cep telefonu da yapıyor. Daha gelişmiş ve uydu üzerinden haberleşen profesyonel sistemler de var (Spot) ancak herkese hitap eden ücretsiz bir livetrack24 sisteminden bahsetmek istiyorum.

Livetrack24 sistemi ücretsiz olarak (sadece ücretsiz hesap açıyorsunuz) internetten nerede olduğunuzu, hangi irtifada hangi yöne ve hangi hızla gittiğinizi bütün dünyaya paylaşan bir sistem. Cep telefonunuza livetrack24'ü destekleyen uçuş bilgisayarı programlarından birini yükleyip, ayarlar kısmından kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz yeterli. Uçuştan önce programı açıyor, başka da bir şey yapmıyorsunuz. Telefonu ister ceketin iç cebine (kalın ceketin dış cebine) isterseniz pantolon cebine koyun fark etmez. Artık haberi olan herkes internete girip konumunuzu kolayca bulabilir.

Livetrack24 sisteminde kullanıcı olmak çok kolay https://www.livetrack24.com/register adrese girin ve bilgileri doldurun.

Livetrack24 sistemini destekleyen Türkay Biliyor'un yazdığı çok güzel iki program var. Biri compeovario diğeri ise paragliding flight computer pro.
https://play.google.com/store/apps/deta ... ompeovario
https://play.google.com/store/apps/deta ... omputerpro

Diğer destekleyen uçuş programları için https://www.livetrack24.com/apps/index adresinden istediğiniz programı indirebilirsiniz.

Yani uçuşta nerede olduğunuzu paylaşmak için bir kullanıcı adına ve şifreye birde yerinizi canlı olarak gönderecek programa ihtiyacınız var. Sonra da ayarlar girip bilgileri doğru girmek gerekiyor. Toplasan 15dk sürmez.

Son olarak programın ne kadar önemli olduğundan bahsetmek istiyorum. İzmir Tire'de uçuş yaparken iniş alanına yetişemeyip tepenin kenarına bir yere indim. Her tarafı zeytin, ceviz ve kavak ağaçlarıyla dolu bir coğrafya. Üzerimde uçan arkadaşım nerede olduğumu görüyor ancak beni alacak abim bir türlü beni bulamıyordu. İndiğim çalıdan kurtulup kanadı katlayıp beni alacak kişiyle buluşmam bir buçuk saat sürdü ki ben onu buldum diyebilirim. Telsiz, telefon hepsi hikaye... ayak bileğim burkulsa ve yürüyemesem belki saatler geçecekti. Şöyle düşünün bir termiğe sardınız ve iniş alanından farklı bir yöne gittiniz hani 3 km çok değil. İşler ters gitti ve indiniz. O an nerede olduğunuzu telsizden veya telefondan birine anlattığınızı hayal edin. Yerdesiniz sağınızda solunuzda ağaçlar. Solda bir tepe. İniş alanı güney batıda 5km, kaltığınız yer 3km, ilerde bir köy var inmeden gördünüz ama ne köyü. O doğudaki köye ne kadar uzaksınız. Yol var mı yakında. Bir de kötü indiğinizi ve o halde anlatmaya çalıştığınızı düşünün. Çok daha elim olaylar yaşandı ancak onlardan örnek verip sizi germek istemiyorum. En azından şunu söyleyeyim. Na zaman mesafe uçsam inmeden yol ne tarafta bakıcam ona göre yolu bulmak için uğraşmayacağım diyorum ama termik bulmak ve iniş rüzgarı, güzel bir yer bulayım derken her seferinde indikten sonra 'ulan yol ne taraftaydı ya' demekten bıktım diyebilirim.

Bence iniş alanından tepenin her yerinin görünmediği her coğrafyada, yalnız uçuşta veya grup olarak mesafe uçarken bu veya başka programın kullanılması çok çok güzel bir tedbir ve dayanışma sağlar.

Sıralama:
1- https://www.livetrack24.com/register gir kaydını ol ismini şifreni al yaz bir kenara
2- Türkay Biliyor'un https://play.google.com/store/apps/deta ... ompeovario programını veya https://www.livetrack24.com/apps/index adresinden beğendiğin programı indir ve aç
3- Telefona kurduğun programın ayalarlarına gir ve ismini şifreni düzgün olarak gir
4- Programı çalıştır ve http://www.Livetrack24.com adresinden bak bakalım ismin ve konumun görülüyor mu
5- Uçmadan önce programı çalıştır ve cebine at
6- Uçtuğun veya uçmayan veya evinde oturan birine böyle bir program kullandığını söylemeyi unutma
7- İnince programı kapat bataryayı bitirmesin

Son beğenen SHaDoW


'It's easy when falling out of the sky in endless sink to get negative and pesimistic. Instead, believe in yourself, turn your sink alarm off and smile inwardly in anticipation of the ripping climb you've about to hit.' Bruce Goldsmith


Kullanıcı avatarı
bajak
Mesajlar: 31
Kayıt: 05.01.2013, 14:38
Ad Soyad: Aydın Bacak
Şehir: Ankara
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Canlı Takip Sistemleri - Lütfen Herkes Okusun

Mesaj #2 gönderen bajak » 2 gün 2 saat önce (18.05.2018, 10:05)

Ben ailem için life360 programını kullanıyorum. Karşılıklı kurup birbirimizi ekliyoruz. Eve,işe,okula vb. girip çıkıldığında ekrana bildirim düşüyor. Gün içerisinde nerelere ne zaman gidilmiş onu da gösteriyor. İki kişi ve iki konum ücretsiz. Android ve ios için.
www.life360.com

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Mesajlar: 182
Kayıt: 26.10.2012, 23:32
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Şehir: İzmir
Aldığı Beğeni: 39 / 8
Pilot Menüsü: 

Canlı Takip Sistemleri - Lütfen Herkes Okusun

Mesaj #3 gönderen htamerursavas » 1 gün 21 saat önce (18.05.2018, 15:09)

Uçuşa gittiğinizde hangi irtifada, hangi yöne ve hangi hızda gittiğinizi gösteren bir programdan bahsediyorum. Kaza geçirmiş, kayıp veya haber alınamayan bir kişiyi hiç tanımadan sadece ismini bilerek bulabileceğinizi anlatmak istiyorum. Hiçbir resmi kuruma başvurmadan son cep sinyalinin olduğu veya aktif sinyalin olduğu yeri bilmekten bahsediyorum. Sizin belirttiğiniz program dediğiniz gibi başka amaçlar için kullanılabilir. YP için çok uygun değil.

Son beğenen SHaDoW
'It's easy when falling out of the sky in endless sink to get negative and pesimistic. Instead, believe in yourself, turn your sink alarm off and smile inwardly in anticipation of the ripping climb you've about to hit.' Bruce Goldsmith

Kullanıcı avatarı
keloglan
Mesajlar: 17
Kayıt: 16.03.2018, 05:54
Ad Soyad: Emre Akgunes
Şehir: Istanbul
Aldığı Beğeni: 1 / 5
Pilot Menüsü: 

Canlı Takip Sistemleri - Lütfen Herkes Okusun

Mesaj #4 gönderen keloglan » 1 gün 18 saat önce (18.05.2018, 18:13)

Takip ediliyoruz zaten bunlarin dise takilan kucuk cip modelleride var discinize dikkat edin

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Mesajlar: 182
Kayıt: 26.10.2012, 23:32
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Şehir: İzmir
Aldığı Beğeni: 39 / 8
Pilot Menüsü: 

Canlı Takip Sistemleri - Lütfen Herkes Okusun

Mesaj #5 gönderen htamerursavas » 14 saat 18 dakika önce (19.05.2018, 22:33)

Rica ediyorum başlığı sulandırmayalım. Bu yazdıklarım temel güvenlik uyarılarından önemli bir başlık. Mesafeye çıkan pilotlar için kask, yedek ne demek ise canlı takip sistemleri de bence bir o kadar önemli. Mesafeye çıkmayan arkadaşlar gerek olmadığını, teferruat olduğunu sakın düşünmesinler. Şöyle düşünün; yelken bandında takılıyorsunuz ve rüzgar hızı artıp sizi bandın arkasına sürükledi. Rotor bölgesinden kaçıp uygun rüzgarda inmek için tepe arkasına uzadınız diyelim. Bir problem olsa kim bulacak sizi. Daha da basiti yelken bandında kapanma yaşadınız ve kötü bir iniş ya da olmasın ama, bir kaza yaptınız. O an sizi kimse görmedi diyelim. Arkadaşlarınız gidip inene kadar sizin havada olmadığınızı kim anlayacak. Diyelim ki inişte ve yelken bandında olmadığınız fark edildi. Nerede olduğunuzu nasıl bilecekler. Hepsini geçtim. Mesafeye çıkan arkadaşınız vardır. O kullanıyorsa, ki bence kullanmalı, sizin de en azından www.livetrack24.com adresine şöyle bir girip; yerli yabancı fark etmez, bir pilotu en azından bir kere izlemiş olmanız gerekir. Bu nasıl bir şey diye merak edip bakmalısınız. Atlan deve değil. Çok basit bir program.
'It's easy when falling out of the sky in endless sink to get negative and pesimistic. Instead, believe in yourself, turn your sink alarm off and smile inwardly in anticipation of the ripping climb you've about to hit.' Bruce Goldsmith“Güvenlik ve Uçuş Tekniği” sayfasına dön